Nefes hastalığım var...Kurtulamıyorum bu huyumdan! :(

kesh12

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2009
477
4
Mesela biri yanımda esnesin,gegirsin..çıldırıyorum...
onun ağzındaki havayı solumaktan nefret ediyorum.
mesela biri bana çok yakınken konuşsun yanımda..çıldırıyorum..
o ağzındaki nefesin rüzgarını hissettiğim anda çıldırıyorum yine.
birde en basitinden bir örnek vereyim;
mesela bir arkadaşım:
"ya benim ağzımda garip bir koku var bir süredir.rahatsız oluyorum."

biri bana bu tarz bir konuşma yapsa o kişiden soğurum.
nefesinin kötü koktuğunu sürekli düşünürüm ve o kötü nefes kokusu bana gelmesin diye ondan uzaklaşırım..
niye böyle bir huyum var yarabbim :KK43:
biriyle yüzyüze konuşamıyorum...
özelliklede biri yanımda gegirdimi kafayı bozuyorum..
çıldırıyorum.
birde kokulu gegirikler vardır bilirsiniz.
bir kere o anı yaşadım
o andan beri nefret ediyorum gegiriklerden
bir kişi benim yanımda ağzını kapatarak esnemeli ve çıkıp dışarıda gegirmeli.
katlanamıyorum tahammül edemiyorum...
bu sadece insnalarda oluyor.
mesela köpek ve kedimde bu durumu yaşamıyorum..
onların nefeslerine kurban olurum ama insanlardaki bu psikolojimi atlatamıyorum. :S
birinin dişini sarı renkte görsem hemen ağzının kokabileceğini düşünüyorum ve o insandan uzak durmaya çalışıyorum...
mesela
ben kuaföre hayatta kaş bıyık aldıramam
çünkü kaşımı veya bıyıgımı alan kişi bana yaklaşıcak onun nefesini hissedicem
ya kötü kokarsa ya ben o havayı solursam?
...

offffff :S
evdeki insanlarda benden bıktılar bu huyumdan..
yapmak istemiyorum aklıma getirmek istemiyorum ama olmuyor arkadaşlar
ne yapacagım ?
psikolog yardım aliyim desem psikolog güler bu anlattıklarıma!!
belki sizde gülüceksiniz ama ne yapabilirim :KK43:
beni bu huyumdan kurtarın lütfen :çok üzgünüm:

sen bence çıldırmışsın ilk okuduğumda ne güzel temiz bir kız nefsine dedim ama kedi köpeğe kurban olursan bence sende tuhaflık var

senin tedavi olman lazım biran önce ,seninki hastalık

sen bence çıldırmışsın ilk okuduğumda ne güzel temiz bir kız nefsine dedim ama kedi köpeğe kurban olursan bence sende tuhaflık var

kedi köpek dediğim evlattan farksızlar.
neyse onları bu konuya dahil etmeyelim!

benimkisi hastalıkmıdır bilemiyorum....
tedavisi nedir

ben de dedigin seylerden rahatsiz olurum ama ozellikle uzak dururumm insanlarin dibine girmem birinin esnedigini gorsem kafami ceviririm. yani kendimi uzak tutarim delirmem.
bu kadar abartmana gerek yoktu be cicim.

bence hayvanları karıstırmayalım konu sapmasın :)))
yasadıkların gecercekten zor seyler tedavı olman gerek
sen nasıl evleneceksın eşin yanında uyurken adamcağız nefes almasın mı ?????

ben değil nefesine kurban olmak kokularına bile tahammül edemiyorum kedi köpeğin,
sosyal davranışı yokturki onların heran yellenip dururlar,o kokuya kurbanmısın mesela..
insanın nefesinden haz etmemen normal,kaş bıyık aldırırken özellikle ama bu derece
tiksintiye gerek yok..

ben kendi beslediğim evimde beslediğim kedi köpeğimden bahsediyorum.
tertemizler dişleri bembeyaz insan bile onlar kadar temiz kokamaz.
belki bende hijjen hastalıgı var bilemiyorum benim beslediğim oğullarım senden benden temiz.
nefesleri de kokmuyor onun için kurban olurum onlara dedim..
ve evet kurban olurum onlara aşıgım herşeyim onlar benim..
neyse..
sorunuma çare bulacak varmı
yoksa böyle açık eleştiri ilemi devam edecek konu?

ben de dedigin seylerden rahatsiz olurum ama ozellikle uzak dururumm insanlarin dibine girmem birinin esnedigini gorsem kafami ceviririm. yani kendimi uzak tutarim delirmem.
bu kadar abartmana gerek yoktu be cicim.

abartma değil ki..
ne bileyim böyle bir huyum var sonradan oluştu tedavi olun diyorsunuz ama ne ile tedavi olacagım onuda söylesenize!!!!

abartma değil ki..
ne bileyim böyle bir huyum var sonradan oluştu tedavi olun diyorsunuz ama ne ile tedavi olacagım onuda söylesenize!!!!

canim sonradan olustu diyorsun demek ki dogdugundan beri bndan rahatsiz olmuyordun,, bence takinti haline getirmissin baska seylere odaklanmaya calis boyle bir konudan rahatsiz oldugunda kendine hayatini zorlastirma.. yarin bir gun bebegin olsa agzinin icine girceksin onun.. nefes ne kelime yani..o yuzden biraz olaya farkli ynlenrnden bakmaya calis bu derece sert tepkiler verme..
temizlik konusunda hassassin belli. ama mudahele edemeyecegin durumlar icin titizlenmek gereksizdir. o yuzden biraz kendini rahatlat.

Güzelim burdakıler ztn sana tma anlamıyla yardımcı olamazlar ki.ayrıca sen bu huyundna kurtulmak ıcın gereklı tüm şeylerı yapmışsındır.abartı oldugu ıcın doktora gıtmen gerek.başka bı çözüm bulamadım ben.Bu durumum yüzünden ınsanlardan soğursun,sosyal olamazsın.kaydirigubbakcemile

doktor bana ne önerebilir ki?
anlatıcak niye tiksiniyorsun vs vs vs.. ben bu lafları bir çok kişiden dinledim daha önce.
psikolog bölümünde okuyan bir arkadaşımlada konuştuk bu konuyu ama kimse çözüm bulamadı.
herkesi kendim gibi görmek istiyorum mesela pazardan sebze meyve alamam herkes dokunuyor elcikliyor diye......
günde 4 kere dişlerimi fırçalarım hergün duşumu alırım ağız temizliğine acayip önem veririm..
erkek arkadaşımdanda o yüzden ayrıldım...belki çok abartıyorum ama elimde değil lanet olsun

Güzelım mutlaka bı çözüm yolu vardır bunun.doktorada şikayetlerını acık acık anlatırsın.ne zaman nasıl başladı bu? birinin bişiysınden mı tıksındın? kafamçokkarıştı

bazen her ınsana olur bu.banada olur.tıksınırsın aynı ortamda bulunmayım dersın,ama ben kafa yormamaya calışıyorum yoksa saplantı halıne gelır,mıdem bulanır.

4 sene uzun bı zaman bence.doktordan ve kendınden başkası yardımcı olamaz bence sana.mutlak uzman yardımı al,kafanı boşalt derim.:teselli:

meraba.bence seninki obsesif bi durum .yani açıkça takıntı. herkesin takıntıları olabilir ama bunlar gündelik hayatını etkiliyorsa tedavi edilmesi gerekir.ben bunun sadece terapiyle olacağına inanmıyorum.çünkü insanlar 'aldırmamaya çalış'deseler de senin elinde değil diye düşünüyorum .bir psikiyatra gimeni öneririm.

psikoloja gittim dün.
derdimi anlattım..
belki inanmayacaksınız ama doktordada varmış benim huyumdan
oda öyle benim gibi nefes takıntısı varmış,titizmiş...aynen konuştuklarımızı yazdım..

DOKTOR:
günde bilmem kaç hastanın ağız kokusunu çekiyorum ama karşılıgında para veriyorum..para vermeseler ağız kokuklarını çekmem burada 1 dakika durmam dedi..
aynı huydan bendede var maalesef.2mizde bu takıntının derinlerindeyiz..
bu durum kalıcı bir durum değil..
bu durumu sorun haline getiren bizleriz...
anlyıorum başkalarının nefes kokuları seni iğrendiriyor olabilir..
mesela sen;

çok uzun bir yolda güneş tepede yürürken (yaz günü) çok terliyorsun.. ve yolda bir arkadaşını görüyorsun.. ve öpüşüyorsunuz..
o arkadaşına pis kokabilirsin.
bu herkesde olur..
dünya üzerinde bu sorunu tek yaşayan sen değilsin....
arkadaşında senden tiksinebilir..
ama bu geçici bir durum arkadaşın için...
ama sende kalıcı bir durum haline gelmiş...
yani canım anlatmak istediğim bu sorunu çözebiliriz.
fazla üstüne düşmemeye çalış..
tamam birinin yanında gegirip,gaz çıkarması yada ağzını açarak esnemesi hoş bir davranış değil ama herkes senin istediğin gibi yaşayamazki.
biraz onlarada saygı göstermelisin..

BEN:

ama doktor hanım bir insan bir toplulukta ağzını gere gere esneyemez.bu saygısızlıktır.
herkesin içinde öyle sesli olarak gegirilmez.saygısızlık adapsızlıktır bu.
ben rahatsız oluyorum bu durumdan.
bir çok kez denedim..
ama geçmiyor yemin ederim elimden gelen herşeyi yaptım inanın.

DOKTOR:

hayır elinden gelen herşeyi yapmadın.
olayı ilk önce beyninde bitirmeslin..düşünmemeye çalış.
sen şuan benimle yüz temasındasın ve rahatsız oluyorsun bakışlarından anlayabiliyorum...
sana bir kaç rahatlatıcı hap yazacağım... bunları 1 ay falan bir süre içinde bitirmen gerekiyor..
daha sonra kontrole gelirsin..
bu hapların yanında sakın kimsenin geğirdiğine esnediğine bakma düşünme onları kafanı çevir..
veya kısa süreliğine o ortamdan uzaklaş tamammı?hadi geçmiş olsun 1 ay sonra kontrole beklyirom...

_____

olay bu..
yine aynı şeyler herkes aynı şeyleri söylüyor.
doktor bile..
bu çözüm değil... :/

psikoloja gittim dün.
derdimi anlattım..
belki inanmayacaksınız ama doktordada varmış benim huyumdan
oda öyle benim gibi nefes takıntısı varmış,titizmiş...aynen konuştuklarımızı yazdım..

DOKTOR:
günde bilmem kaç hastanın ağız kokusunu çekiyorum ama karşılıgında para veriyorum..para vermeseler ağız kokuklarını çekmem burada 1 dakika durmam dedi..
aynı huydan bendede var maalesef.2mizde bu takıntının derinlerindeyiz..
bu durum kalıcı bir durum değil..
bu durumu sorun haline getiren bizleriz...
anlyıorum başkalarının nefes kokuları seni iğrendiriyor olabilir..
mesela sen;

çok uzun bir yolda güneş tepede yürürken (yaz günü) çok terliyorsun.. ve yolda bir arkadaşını görüyorsun.. ve öpüşüyorsunuz..
o arkadaşına pis kokabilirsin.
bu herkesde olur..
dünya üzerinde bu sorunu tek yaşayan sen değilsin....
arkadaşında senden tiksinebilir..
ama bu geçici bir durum arkadaşın için...
ama sende kalıcı bir durum haline gelmiş...
yani canım anlatmak istediğim bu sorunu çözebiliriz.
fazla üstüne düşmemeye çalış..
tamam birinin yanında gegirip,gaz çıkarması yada ağzını açarak esnemesi hoş bir davranış değil ama herkes senin istediğin gibi yaşayamazki.
biraz onlarada saygı göstermelisin..

BEN:

ama doktor hanım bir insan bir toplulukta ağzını gere gere esneyemez.bu saygısızlıktır.
herkesin içinde öyle sesli olarak gegirilmez.saygısızlık adapsızlıktır bu.
ben rahatsız oluyorum bu durumdan.
bir çok kez denedim..
ama geçmiyor yemin ederim elimden gelen herşeyi yaptım inanın.

DOKTOR:

hayır elinden gelen herşeyi yapmadın.
olayı ilk önce beyninde bitirmeslin..düşünmemeye çalış.
sen şuan benimle yüz temasındasın ve rahatsız oluyorsun bakışlarından anlayabiliyorum...
sana bir kaç rahatlatıcı hap yazacağım... bunları 1 ay falan bir süre içinde bitirmen gerekiyor..
daha sonra kontrole gelirsin..
bu hapların yanında sakın kimsenin geğirdiğine esnediğine bakma düşünme onları kafanı çevir..
veya kısa süreliğine o ortamdan uzaklaş tamammı?hadi geçmiş olsun 1 ay sonra kontrole beklyirom...

_____

olay bu..
yine aynı şeyler herkes aynı şeyleri söylüyor.
doktor bile..
bu çözüm değil... :/

canım benim bir defa psikolog ilaç yazamaz. sakın kullanma verdiği ilaçları.
ben doktor değilim ama senin rahatsızlığın obsesif kompulsif bozukluk (saplantı zorlantı bozukluğu demekmiş) gibi geldi. başka takıntıların da var mı, yine kirlilikle ilgili olabilir ya da başka türden? mesela kirlilik takıntın varsa bunu bertaraf etmek için tekrarlayan davranışların var mı, sürekli el yıkamak gibi?
bence internette bir araştır obsesif kompulsif bozukluk nedir diye. belki kendinde bu rahatsızlıkla ilgili bulgular olduğunu görürsün. o zaman da yapman gereken bir psikiyatra danışmak olmalıdır.

ilaçlar 2 tane ilaç verdi daha almadım ne yazdıgınıda okuyamıyorum yarın eczaneye gidip sorucam ama doktor rahatlatıcı ilaçlar dedi hani vardır ya böyle ilacı atarsın herşeye gülüp geçersin
öyle ilaçlardanmışş rahatlatıcı kas gevşelticimi ne öyle birşey heralde

bu bende de var ama biraz farklısı..mesela..sırada otururken falan bi arkadaşım gülüyo o nefesi benim koluma bi gelsin deliririm..kötükedihüso

X