Ekmekler Pideler Ekmek yapma makinas ile pizza

Olala

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2008
6.464
17
45
kızlar slm,

pratik bi tarif paylaşmak istedim,
ben bu sene çok özenip bir ekmek yapma makinası aldım.. artık ekmeği evde yapıyoruz ve çok kolay, leziz, kaliteli, ve uygun fiyatlı oluyor kaydirigubbakcemile2
geçen pazar pizza hamuru fonksiyonunu denedik,
1 1/4 bardak su
1/2 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı şeker
2 yemek kaşığı zeytinyağı
3 1/2 bardak un
1 1/2 çay kaşığı kuru maya
bunları makinaya atıyorsunuz, hamur 1.5 saatte hazır oluyor...
pizza sosu için:
yaklaşık 10 minik domates
5-6 kaşık ketçap
yağ
tuz
isterseniz baharat, sarımsak vs
domatesleri püre yapıp yukardaki malzemeleri karıştırıyorsunuz..
1.5 saat sonra hamurunuzu eymden çıkarıyorsunuz, yağlanmış tepsiye döküp yayıyorsunuz, incecik yayabilirsiniz epey kabarıp kalınlaşıyor.. bu ölçülerle de 3 -4kişi doyabiliyor bu arada,
sonra yaydığınız hamurun üstüne sosu döküp onu da yayıyorsunuz,
onun da üstüne kaşar peyniri rendesi, salam, sosis, sucuk, mantar, biber, mısır vs ne isterseniz dilimlenmiş şekilde serpiyorsunuz,
önceden ısıtılmış 200 derece fırında 20 dkda leziz pizzanız hazır oluyor...dikkat edin mini fırında yaparsanız pizza bu ölçülerle biraz kalın oluyor ve ısıtıcı daha yakın olduğu için dibi yanmasın diye ilk 5 dkdan sonra alt ısıtıcıyı kapatmakn gerekiyor. büyük fırında böyle bi problem yok,
lezzeti harika oluyor.. dışarda yediğimizden çok daha güzel ve hafif.. maliyeti de üst malzemesini bol tutarsanız 4 ytl maks. hazırlaması da 15 dk sürüyor..
afiyet olsunn :eek:

bizde ekemeğimizi 1 senedir evde yapıyoruz canım ayrıca bu pizzayada bayılıyoruz misafir gelmeden hemen atıyorum hamuru çıkardıktan sonra 10 dkda hazır pizzamız.ayrıca ben büyük açmıyorum küçük küçük yapıyorum çok şeker oluyorlar

nette bir tarifte domates sosun üstüne knorr'un hazır mantarlı makarna sosunu suyla karıştırıp eklediklerini gördüm, çok leziz oluyormuş bi dahaki sefere denemek lazım,
evt cnm eym süper bişi istanbulda fırın ekmekleri o kadar kötü ve pahalı ki, aileler nası oluyor da hazır ekmek alıyorlar çok şaşırıyorum artıkk kaydirigubbakcemile3

canım bizistanbulda değiliz ama arada bir marketten ekmek alıyoruz her aldığımızda içinden bişey çıkıyor ya allam hep bizemi denk gelir yada bizmi ekmekte yabancı madde arıyoz anlamadım.

ben makina aldım sinbo marka
kek koydum icine ya basladı karıstırmaya
oysa mozaik kekti yani kakaolu ve sade damarlı goruntu
bı sınırlendım
daha da kullanmadım makınamı
oyle duruyor

jayjay fırın keki yapılmaz ekmek makinasında, kendi kek tarifi var o da oldukça yoğun oluyor.. fırının yok mu? sonuçta kek yapmak için almadın heralde ekmek yapma makinasını.. biz hala makinamızı kullanıyoruz :)

X