Kekler - Pastalar nescafe soslu kek(resimli)

bebisim52

Tüm varlığım kızımmm...
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2007
5.054
245
ben ve eşim çok seviyoruz.inş sizde beğenirsiniz.

yumurtalar oda ısısında bekleyecek.

3 adet yumurta
1 subardağı toz şeker
yarımsu bardağı süt yarım su bardağı su
1 su bardağı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı karbonat
2 yemek kaşığı nescafe
aldığı kadar un kıvamını siz bilirsiniz ben biraz cıvık yapıyorum
nescafe sosu için
3 subardağı süt
1 subardağı su
10 yemek kaşığı tozşeker
3 yemek kaşığı nescafe
1,5 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı nişasta

önce kekimizi yapıyoruz.yumurtaları kırıp şekerle çırpıyoruz sırasıyla süt su karışımı nescafe sıvıyağ katıp tekrar çırpıyoruz en son olarak un vekarbonatı eleyerek ekleyip istenilen kıvamda kek hamurunu hazırlıyoruz.yağlanmış büyük fırın tepsisine yayıyoruz.fırına veriyoruz.

keki fırına verdikten sonra sosu hazırlıyoruz.un ve nişastayı küçük bir tencereye koyup şeker nescafeyi katıp kuru olarak karıştırıyoruz.ssonra azar azar sütkatıp çırpıyoruz.suyunuda koyup ocağa koyuyoruz muhallebi gibi pişiriyoruz.

muhallebi pişince zaten fırındaki kekte pişmiş oluyor.fırından çıkan keki bıçakla istediğiniz şekilde kesip ocaktan alınan sosu kepçeyle üzerinden gezdiriyoruz.arada tepsiyi sallayınki aralarınada biraz girsin sostan hemde üstü kabuk tutmamış oluyor.hindistan cevizi ile süsleyip soğuyunca servis yapıyoruz.

afiyet olsun .

not:canlar ben bazen kek fırından çıkar çıkmaz 1-1,5 su bardğısütü kekin üstündengezdiriyorum
sosunuda 5 dk arayla soğuyana kadar karıştırıp dilimlenen kekin üstüne döküyorum.buda bir tavsiyedir.

Son düzenleme:
tarif güzele benziyor en kısa zamanda deniycem muhallebili kek yapıyorumda nescafelisini denememiştim

bebişim52 cnm benimin yaptıgı enfes kekin resmi..inş bu sefer çıkar:)

Son düzenleyen: Moderatör:
buraya gel hemen Şeniz

kız ben seni yirim sağol canişim ya ayyy bitürlü olmadı benimkiler.çok teşkür cano

oyyy kuzucum bşy deil cnm benim hayatım :)kekide kendi gibi kuzel bebişim:):):):):)

bebişim işlem tamamdır,resim gözüküyokaydirigubbakcemile3

ewet hos bi tattır diye düşünüyorum kahva aromalı tatları severim bana uyuyor denemek lazım ellerine sağlık

X