Köfteler irili ili kfte(resimli)

pinaripekci

pinaripekci.blogspot.com
Kayıtlı Üye
6 Nisan 2009
3.830
14
44
içli köftenin kötüsü olurmu canlar...

2 su bardağı ciriş 1 bardak ılık suyla yavaş yavaş ıslatılıp tuz ve 1 su bardağı kıyma eklenip iyice yoğurulur.

hamuru için
2 su bardağı ciriş
1 su bardağı kıyma
tuz
iç malzemesi
1 su bardağı kıyma
2 orta boy soğan
1/2 demet maydanoz
1/2 çay bardağı ceviz içi ince kesilmiş
karabiber
pulbiber
tuz
kızartmak için sıvı yağ

soğanlar ince ince kıyılır.kavrulur.uzerıne kıymada eklenip kavrulur dıger malzemelerde ılave edılıp karıştırılır.hamurdan ceviz buyuklugunde parcalar alınıp ortaları acılarak ıc malzemesı eklenıp yuvarlanarak kapatılır.bıtene kadar işleem tekrarlanır.bıttıkten sonra derın bır tencerede 2 lıtre su kaynatılır tamamen kaaynadıktan sonra bır bır kofteler suya atılıp haşlanır.dipten yukarıya çıktıktan sonra 10 dk daha kaynatılır ve kevgırle dısarıya alınır.suzuldukten sonra bol sıvı yağda kızartılıp sıcak servıs edılır..afiyet olsun..

fotoraf0498.jpg

fotoraf0500.jpg

fotoraf0505.jpg

ellerine sagli cok güzel gözüküyorlar
hic denemedim daha önce ama cok yedim
acaba denesem kötü olmaz dimi :))

ellerine sagli cok güzel gözüküyorlar
hic denemedim daha önce ama cok yedim
acaba denesem kötü olmaz dimi :))

yalnız olarak bende ılk denedım cnm ama harıka oluyor..bence dene tadı kokusu dısarıda yedıklerımızden cok daha guzel oluyor tavsiye ediyorum.güzel yorumun içinde teşekkürler..a.s.

canım bende içli köfteyi çok seviyom hatta annem bana geldi yaptık buzluğada koydum...yanlız anlamadığım ciriş ne?

canım bende içli köfteyi çok seviyom hatta annem bana geldi yaptık buzluğada koydum...yanlız anlamadığım ciriş ne?

cnm cirişi ben ıraktan getiriyorum burada da sanırım guneydoğu yörelerinde var ince bulgurun kaynatılmamış çiğ hali oluyor.bununla içli köfte yapmak çok daha kolay daha böyle sakızımsı oluyor.eğer bulabilirseniz tavsiye ederm.biz ırakta bununla kubbe dediğimiz tabak eninde köfteler yapardık o da çok hoş oluyor.geçenlerde yemekteyiz programında bir hatun yaptı bilmem gördünmü?yorum için teşekkürler tatlm..a.s.

acaba resmi var mi cirisin, bulgur demissiniz oyle mi ?

bende merk ettim :))

1.sayfada da belirttiğim üzre..
cirişi ben ıraktan getiriyorum burada da sanırım guneydoğu yörelerinde var ince bulgurun kaynatılmamış çiğ hali oluyor.bununla içli köfte yapmak çok daha kolay daha böyle sakızımsı oluyor.eğer bulabilirseniz tavsiye ederm.biz ırakta bununla kubbe dediğimiz tabak eninde köfteler yapardık o da çok hoş oluyor.

burada dövme deniyor cirişe ama aynı köfteyi 1/1 köftelik bulgur ve irmik karışımıyla da yapabilirsiniz bacılar...

X