Yöresel Tarif Yumurtalı Köfte - Şanlıurfa Mutfağı

Yöresel Yemekler
Selamlar herkese 😊 Trakya kızçesi olmama rağmen sizlere Urfa yöresine ait bir tarif yapmak istedim , bence ülkemizin en büyük zenginliği bu ☺️ bu tarifi çalıştığım bir okuldaki Urfalı öğretmen arkadaşımdan öğrenmiştim ve çok beğenmiştim , o zamandan beri yaparım , severek yeriz. Ben tarifi biraz daha pratik hala getirmek istedim tabi Urfa isodu da bulamadığım için hazır isot kullandım , Urfalı arkadaşlardan özür dileyerek tarifime başlıyorum 🙈 tarifim çok lezzetli oldu, bunu da söylemeden edemeyeceğim 😅

Yumurtalı Köfte

Malzemeler
Eki Görüntüle 3319396
  • 1 adet soğan
  • 3 diş sarımsak
  • 2 su bardağı ince köftelik bulgur
  • 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 1 su bardağı isot
  • Yarım demet maydanoz
  • Alabildiğince su
  • 1 çay kaşığı karabiber, pul biber, kimyon, kırmızı toz biber
  • 2 adet yumurta (arzuya bağlı yumurta sayısı arttırabilir. )
  • 1 su bardağı zeytinyağı
  • Limon , nar ekşisi, tuz

Yapılışı
  • Bulgur sıcak suyla ıslatılıp 10 dk kapağı kapalı bekletilir, tüm malzemeler eklenip güzelce yoğrulur ( ben yoğurduktan sonra daha ince kıvamlı olması için blenderdan geçirdim. )
Eki Görüntüle 3319397
Eki Görüntüle 3319398
  • Tavaya yağ alınır iyice ısınan sıvı yağa bir kapta kırılmış yumurtalar eklenir ve cozur cozur pişirilir ve köftenin üzerine dökülür .
  • Eki Görüntüle 3319399
  • Yoğurmadan karıştırılır ve servis edilir afiyet olsun. ❤️
  • Eki Görüntüle 3319400

Eki Görüntüle 3319401 Eki Görüntüle 3319402 Eki Görüntüle 3319403
bunun tadını çok merak ediyorum hiç yemedim. son haftalarda çok duydum gördüm. illa tadına bakmak istiyorum 😁😁

Tadı çok güzel tavsiye ederim ☺️
komşumuz geçen yıl aniden vefat etti. Allah rahmet eylesin Elbistanlıydı. ben yemedim de annem kaç yıl önce bir komşuyla ona gitmiş. size yumurtalı köfte yapayım demiş. annem diyor ki enfes birşeydi 😍😍😍
valla ağzım sulandı. ondan çok merak ettim 🤭
senin de eline sağlık canım 😘

komşumuz geçen yıl aniden vefat etti. Allah rahmet eylesin Elbistanlıydı. ben yemedim de annem kaç yıl önce bir komşuyla ona gitmiş. size yumurtalı köfte yapayım demiş. annem diyor ki enfes birşeydi 😍😍😍
valla ağzım sulandı. ondan çok merak ettim 🤭
senin de eline sağlık canım 😘
Allah rahmet eylesin 🙏🏻 aynı durum bana da olmuştu , gittiğim okulda Urfalı bir öğretmen vardı, daha önce onunla çalışan öğretmenler yumurtalı köfteni çok özledik ,bir yumurtalı köfte yapsan da yesek deyip duruyordu , ben de ne kadar güzel olabilir ki diye düşünmüştüm , yeyince bu nasıl güzel bir şey ya diye şaşırmıştım 😊 ama onun isodu falan da urfadandı, benim kendi yaptığım da çok güzel oluyor ama onunki çok daha güzeldi 😌

Selamlar herkese 😊 Trakya kızçesi olmama rağmen sizlere Urfa yöresine ait bir tarif yapmak istedim , bence ülkemizin en büyük zenginliği bu ☺️ bu tarifi çalıştığım bir okuldaki Urfalı öğretmen arkadaşımdan öğrenmiştim ve çok beğenmiştim , o zamandan beri yaparım , severek yeriz. Ben tarifi biraz daha pratik hala getirmek istedim tabi Urfa isodu da bulamadığım için hazır isot kullandım , Urfalı arkadaşlardan özür dileyerek tarifime başlıyorum 🙈 tarifim çok lezzetli oldu, bunu da söylemeden edemeyeceğim 😅

Yumurtalı Köfte

Malzemeler
Eki Görüntüle 3319396
  • 1 adet soğan
  • 3 diş sarımsak
  • 2 su bardağı ince köftelik bulgur
  • 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 1 su bardağı isot
  • Yarım demet maydanoz
  • Alabildiğince su
  • 1 çay kaşığı karabiber, pul biber, kimyon, kırmızı toz biber
  • 2 adet yumurta (arzuya bağlı yumurta sayısı arttırabilir. )
  • 1 su bardağı zeytinyağı
  • Limon , nar ekşisi, tuz

Yapılışı
  • Bulgur sıcak suyla ıslatılıp 10 dk kapağı kapalı bekletilir, tüm malzemeler eklenip güzelce yoğrulur ( ben yoğurduktan sonra daha ince kıvamlı olması için blenderdan geçirdim. )
Eki Görüntüle 3319397
Eki Görüntüle 3319398
  • Tavaya yağ alınır iyice ısınan sıvı yağa bir kapta kırılmış yumurtalar eklenir ve cozur cozur pişirilir ve köftenin üzerine dökülür .
  • Eki Görüntüle 3319399
  • Yoğurmadan karıştırılır ve servis edilir afiyet olsun. ❤️
  • Eki Görüntüle 3319400

Eki Görüntüle 3319401 Eki Görüntüle 3319402 Eki Görüntüle 3319403
Isteee en merak ettiğim tarif gelmiş, hem de en sevdiklerimden biri yapmış 🥰🤩😍🔥🔥🔥🔥 yaa bence çok güzeldir 💃🥳💃🥳canimmm kuzucuummmm ne güzel yapmışsın eline sağlık, sunumunda tam olmuş 🤩🥰 incitaneemmmmm harikasın 🤩🥰🍒🍒🍒🍒😍🫶😘

Isteee en merak ettiğim tarif gelmiş, hem de en sevdiklerimden biri yapmış 🥰🤩😍🔥🔥🔥🔥 yaa bence çok güzeldir 💃🥳💃🥳canimmm kuzucuummmm ne güzel yapmışsın eline sağlık, sunumunda tam olmuş 🤩🥰 incitaneemmmmm harikasın 🤩🥰🍒🍒🍒🍒😍🫶😘
Yaaa sen nerelerdesin kaç gündür , gözlerim senin yorumunu aradı paylaştığım günden beri , kiraz çiçeğim gelse , güzel şeyler yazsa da mutlu olsam dedim 🥰🥰🥰 çok teşekkür ederim gönlü güzel kiraz güzelim, iyi ki varsın 🍒🌸❤️♥️💜❣️💖💞🩷🫶

X