lasz (Antidepresansz)Yaam isteyenlerin paylam alan

İlaçsız yaşam isteyenlerr yada yapamam diyenler buyrunn anketimize

• Ankete Katılan
    314
Harika bir yazı balum... ben başaracağına yurekten inanıyorum..
(işte sana anlatmaya çalıştığım bunlardı :) )
tum arkadaşlara şifalar diliyorum

bende varım ama malesef ben ilaç almaya başladım açıkcasıda kendimi iyi hisediyorum
benim kocam panik atak kayınvalidemde
görümcem ise halisinasyon görür sinir krizi gecirir bir sürü sey ve sözde hasta olduklarından herseyi söyleme istedigi gibi konusma lüksüne sahibler
ve benim gibi sakin bir insanı bile delirtiler malesef kendi kendime yenemedim benim gösterdigim desteği onlar hatta esim bile gösteremedi ben cok kötü oldugum zaman daha cok sinirlendi tahammülsüz oldu
insanın cevresi ailesi arkadası cok önemli bu rahatsızlığı yene bilmesi icin malesef gurbetteyim simdi annem ailem hep uzak herseyi anlatamıyorsunuz anlatsanızda onlar sizden daha cok yıpranıyor malesef bazen arkadaslarda yönlendiremiyor ve esinize ailesini daha cok sinirlenmenize ve olayların kötüye gitmesine sebeb oluyor en güzeli deneyimli birisinden yardım alıp eğer uygun görüyorsada ilac kullanmak
ama en güzelide sizi iyi bir dinleyen bulup seninde hatan surda diyecek arkadas ve dostlarız olması
hepiniz huzurla kalınkaydirigubbakcemile3

bende varım ama malesef ben ilaç almaya başladım açıkcasıda kendimi iyi hisediyorum
benim kocam panik atak kayınvalidemde
görümcem ise halisinasyon görür sinir krizi gecirir bir sürü sey ve sözde hasta olduklarından herseyi söyleme istedigi gibi konusma lüksüne sahibler
ve benim gibi sakin bir insanı bile delirtiler malesef kendi kendime yenemedim benim gösterdigim desteği onlar hatta esim bile gösteremedi ben cok kötü oldugum zaman daha cok sinirlendi tahammülsüz oldu
insanın cevresi ailesi arkadası cok önemli bu rahatsızlığı yene bilmesi icin malesef gurbetteyim simdi annem ailem hep uzak herseyi anlatamıyorsunuz anlatsanızda onlar sizden daha cok yıpranıyor malesef bazen arkadaslarda yönlendiremiyor ve esinize ailesini daha cok sinirlenmenize ve olayların kötüye gitmesine sebeb oluyor en güzeli deneyimli birisinden yardım alıp eğer uygun görüyorsada ilac kullanmak
ama en güzelide sizi iyi bir dinleyen bulup seninde hatan surda diyecek arkadas ve dostlarız olması
hepiniz huzurla kalınkaydirigubbakcemile3
Rabbim şifalar versinnn inşallahh en kısa zamanda kurtulursun o ilaçlardankaydirigubbakcemile5Bende senin gibi gurbetteyimm.Ailemle tlf hergün konuşuyorum annemle... hep dinlerr beni içimi döküyorum rahatlatıyor canım annem benim:asigim:

bu topiği yeni gördüm balsurat :) senle konuşmuşduk bunlar zaten ben iradenin güçlü olduğuna inanıyorum...başda isteyip azmetmişsin ....
önemli olan şey istemek ve kendiliğinden beynin huzurlu ve dinç olmasını sağlamak...ben bunu bilir
bunu söylerim...ve meşgul olmak bişeylerle sürekli bişeylerle uğraşmak....
zaten derler ya istemek başarmanın yarısıdır...umarım sende bebeğini kucağına alıp tez vakitte herşeyi
unutursun...ne ilaca gerek kalır ne de bişeye...
Allah tüm herkese şifa versin...ilaçlara muhtaç etmesin...

:Saruboceq:
bu topiği yeni gördüm balsurat :) senle konuşmuşduk bunlar zaten ben iradenin güçlü olduğuna inanıyorum...başda isteyip azmetmişsin ....
önemli olan şey istemek ve kendiliğinden beynin huzurlu ve dinç olmasını sağlamak...ben bunu bilir
bunu söylerim...ve meşgul olmak bişeylerle sürekli bişeylerle uğraşmak....
zaten derler ya istemek başarmanın yarısıdır...umarım sende bebeğini kucağına alıp tez vakitte herşeyi
unutursun...ne ilaca gerek kalır ne de bişeye...
Allah tüm herkese şifa versin...ilaçlara muhtaç etmesin...

Evet benim ne geliyorsa boş durmaktan geliyorr.BOŞ DURUMnca insan kendini dinlemekle uğraşıyorrkaydirigubbakcemile3pis şeytann beynimize hükmetmeye çalışıyorrrr.duan içinn aminnnn inşallahh en kısa zamanda bebeğime kavuşurumda bu zorluuu sınavımm bebemi kucağıma alınca biter.Allah herkezin yardımcısı olsun:Saruboceq:

Başka arkadaşlarr yokmuuu topikte buluşup paylaşımda bulunursak dahada güç alırız birbirmizden :asigim:

balkafam geçmiş olsun...böyle bir sorunun olduğunu bilmiyordum...açıkçası çok şaşırdım...öyle hayat dolusun ki sen ancak depresyon da olanlara tedavisi olursunŞeniz

balkafam geçmiş olsun...böyle bir sorunun olduğunu bilmiyordum...açıkçası çok şaşırdım...öyle hayat dolusun ki sen ancak depresyon da olanlara tedavisi olursunŞeniz

Sarduşumm sağolasınn canım:asigim:KK70:emek hiç rastlamadın bu bölümdeki konuşmalarıma :asigim:canım evet iyi olmak için çabalıyorumm ama :)olmiyii

paylaşım için teşekkürler çok güzel bir yazı...bende panik atak hastasıyım yaklaşık 5 yıldır...bir süre ilaç kullanmıştım ...hastalığımı tanıyorum nerede ne zaman beni yakalayacağını biliyorum artık...ve başetmeye çalışıyorum...depresyon gibi panik atak gibi rahatsızlıklarda rahatsız olan insanların yakınlarına çok iş düşüyor...destek ve sabır çok önemli...canım kocişimin hakkını ödeyemem ...günlerce benim gibi uykusuz kaldı bana tahammül etti...:asigim:

ilaç belli bir yere kadar kızlar kafada bitmeden olmaz bu iş.

:icecream:Evet heramm doğru söylüyorsun .BEn ilaç içmiyorum zatenn :icecream:Kendi kendümü tedavi ediyom işte.Kendi doktorum oldum:icecream:ilaç yerine sarıkantoron otu(doğal antıdepresan çayı )içiyorum :içelim:

sevgili balsurat çok güzel bir konu açmışsın.teşekkürler.+ rep
sarı kantoronun faydasını gördün mü?
nasıl hazırladın ve ne kadar kullanıyorsun?

sevgili balsurat çok güzel bir konu açmışsın.teşekkürler.+ rep
sarı kantoronun faydasını gördün mü?
nasıl hazırladın ve ne kadar kullanıyorsun?

netertua sağolasınn opuyorumnanaktanbeğendiğinize sevindimopuyorumnanaktan
Sarıkantorunun faydasını aslında doğru düzgün uygulamadığım için daha tam görmüş değili.Çünkü ahemt Maranki ve ibrahim saraçoğlunun sitesinde en az 6 hafta uygulanması lazım diyor hergünn..Ben bundan 2 ay önce 23 gün kesintisiz hergün düzenli içtim tam 6 hafta olmadı yani.Çünkü ilaçlar gibi sonradan etkisini gösteriyor bu ottaa..bU hafta tekrar başlıcam hatta bugün düzenli bir şekilde 1.5 ay içicem bakalım hayırlısı gelişmeleri yazarım
Uygulanışı yazayım ben yerimseniben 1 bardak büyük fincan sıcak su kaynatıyorum.Sonra kaynamış suyu bir kavonaza döküyorum.Üzerine 2 çay kaşığı sarıkantorun otu koyuyorum.Sonra kavanozun ağzını kapatıp 10dk dinlenemeye bırakıyorum.Sonra süzgeçle süzüp sıcak sıcak içiyorum..İçine tadlandırmak için şeker yada bal atabilirsin nette araştırmıştım ben yerimsenibeniçmesi daha güzel olsun diye.KÖTÜ DEĞİL TADI İDARE EDER :)

Sarı kantaron faydaları nelerdir? Birçok araştırmalara konu olan ve de BİTKİSEL PROZAC olarak tanımlanan sarı kantaron bitkisi hafif ve orta derece depresyonları için doğal bir antidepresandır.
Bitkide bulunan hypericin adlı etken maddenin depresyonda etkili olduğu düşünülmektedir. Sarı kantaronun etki mekanizmasının nasıl meydana geldiği tam olarak bilinmese de serotonini artırarak tedavi ettiği belirtilmektedir.

Sarı kantaron otu nun ülkemizde bilinene diğer isimleri binbirdelik otu ve kılıçotudur. Bitkideki etken maddeler çiçek ve yapraklardadır.

Sarı kantaron bitkisinin latince adı Hypericum perforatum L. ingilizce adı ise St. John’s wort‘tur.

Bu konuda yapılan çalışamalar depresyonu olan kişilerin %60-80′inin sarı kantaron kullanımı ile tedavi olduğunu gösteriyor.

Almanya’da yapılan bir araştırmada sarı kantaronu 4 hafta kullanan hastaların %80′inde iyileşme ya da hastalığın belirtilerinden kurtulma olduğu tespit edilmiştir.

Sarı kantaron Almanya’da hafif ve orta derece depresyonu, ankisiyeteyi tedavi edici bir ilaç olarak onaylanmıştır.

Salzburg Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma sonucu sarı kantaronun plasebo’dan %250 oranında daha etkili olduğu olduğunu göstermiştir.

Sarı kantaronla ilgili yapılan deneylerde hastaların uyku sorunlarının, karamsar ruh halinin, korkuların ve de baş ağrısı, bitkinlik, yorgunluk gibi belirtilerinin düzeldiği görülmüştür.

Sarı kantaronun antidepresan özelliği British Medical Journal‘da yayınlanan klinik incelemelerin değerlendirilmesiyle de tespit edilmiştir.

Sarı kantaronla sentetik bazı antidepresan ilaçların hastalar üzerinde etkilerinin araştırılması sonucunda sarı kantaronun bu ilaçlarla eşit düzeyde ve bazen daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sarı kantaronun diğer sentetik ilaçlardan daha güvenli ve daha hafif yan etkileri bulunduğu belirtilmiştir.

Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu sarı kantaronun depresyon ve anksiyetede kullanımına onay vermiştir.

Sarı Kantaron Nasıl Kullanılır?

Hafif veya orta derecede depresyonlara karşı önerilen kullanım dozu 300 miligramlık sarı kantaron tabletinden günde 3 defa alınmasıdır. Bu tabletlerin % 0.3 hiperisin içerecek şekilde standardize edilmiş olması gerekir.

Bu doğal antidepresanın etkisini göstermesi için en az 4 - 8 hafta kullanılmasının gerektiği belirtilmektedir.

Almanya’ da yapılan bir araştırmada ağır depresyona yönelik daha yüksek dozlar kullanılmıştır ve de olumlu etkiler görüldüğü belirtilmiştir. Sarı kantaronun manik depresyon dışında kalan bazı ağır depresyon türlerinine iyi geleceğine dair bazı tespitler yapılmakla birlikte bu konuda araştırmalar devam etmektedir.

Sarı kantaron çayının etkisi yeterli olmadığından dolayı standardize preparatlar kullanılmaktadır.

Sarı Kantaron Yan Etkileri - Sarı Kantaronun Zararları Varmıdır?

Journal of Geriatric Psychiatri and Neurology da yayınlanan bir yazıda bu bitkinin yan etkilerinin çok az, hafif ve geçici olduğu ve ilacın bırakılmasıyla yan etkilerinin hemen ortadan kalktığı görülmüştür.

Sentetik antidepresanların ise yan etkilerinin çok daha fazla ve de kalıcı sorunlara yol açtığı belirtilmektedir.

Sarı kantaron otu nun fazla miktarda kullanımı cilt döküntüleri ve ışığa karşı duyarlılığa neden olabilir.

Uyarılar ;
Hamileler veya emziren kadınlar kullanmamalıdırlar.

Sentetik diğer antidepresanlarla bir arada kullanılmamalıdır. Birlikte kullanılması ilaçların etkileşmesine ve de olumsuz sonuçların doğmasına neden olabilir.

Doktorun izni olmadıkça çocuklara verilmemesi gerektiği belirtilmektedir.

Ağır depresyon ve intihar eğiliminin olması durumlarında doktorun izni olmadıkça kullanılmamalıdır.

Diğer Sarı Kantaron Yararları

Virüslere karşı etkili olduğu belirtiliyor.

Adet öncesi ağrı ve sıkıntılarda rahatlatıcı etkisi sarı kantaron otunun faydaları arasındadır.

Sarı kantaronun iyi geldiği bir diğer alan yara ve yanıklardır.

Menopoz sendromunda tavsiye edilmektedir.

Sarı kantaron yağı kas ağrısı ve yumuşak doku romatizması için haricen kullanılır.

Sarı kantaron kapsül olarak eczanelerde St. John’s wort adıyla satılmaktadır. Çay olarak da içilmekle birlikte bitkideki hypericin ‘nin suda çözünmediği belirtilmektedir.

Sarı kantaronda etken maddeler çiçek ve yapraklarda yer aldığından iyi bir ürünün bitkinin bu kısımlarından elde edilmiş olması gerekir.
ALINTIDIR

BİTKİSel prozac diye geçiyorr:asigim:Bu benim yıllar önce kullandığım ilaçç.EE ben şimdi doğallı varken neden o leneti içeyimkii.Bu otun içindede serotoin hormonu var zaten yani mutuluk hormonu..Annem hergün tlfda iç iç diyor :)ben dinlemiyorum ama başlıcam bugünden.Kızlar birde içerseniz akşam için manyak uyku yapıyor:)

çok güzel paylaşımlar,emeğine sağlık.
ben de araştıracaktım. bayağı bir yardımcı oldun.çoook sağol.

slm arkdşlr bende psikolojik sorunlar yaşıyorum ama kendi tedavimi kendim yapıyorum nasılmı:çok fazla düşünmüyorum hiçbirşeyi boşlamıyorumda ama kendimi yıpratmyıyorum ve üzmüyorum çünkü ben bana lazımım eğer kafayı takmak gerekse okadar çok sorun varki ama önemli olan bu sorunları kendimizi yıpratmadan çözmek herzaman düşünmüşümdür sağlığım yerimde olsun diğer sorunlar bir şekilde yoluna girer amam sağlık gidince geri gelmiyor yani hanımlar çok fazla uzatmayayım size tavsiyem KENDİNİZİ HİÇBİRŞEY İÇİN ÜZMEYİN SİZ SİZE LAZIMSINIZ KENDİNİZLE BARIŞIK VE SEVGİ DOLU OLUN BİZ BAYNLAR HERŞEYİN EN İYİSİNİ HAK EDİYORUZ sevgiler hepinize....

slm arkdşlr bende psikolojik sorunlar yaşıyorum ama kendi tedavimi kendim yapıyorum nasılmı:çok fazla düşünmüyorum hiçbirşeyi boşlamıyorumda ama kendimi yıpratmyıyorum ve üzmüyorum çünkü ben bana lazımım eğer kafayı takmak gerekse okadar çok sorun varki ama önemli olan bu sorunları kendimizi yıpratmadan çözmek herzaman düşünmüşümdür sağlığım yerimde olsun diğer sorunlar bir şekilde yoluna girer amam sağlık gidince geri gelmiyor yani hanımlar çok fazla uzatmayayım size tavsiyem KENDİNİZİ HİÇBİRŞEY İÇİN ÜZMEYİN SİZ SİZE LAZIMSINIZ KENDİNİZLE BARIŞIK VE SEVGİ DOLU OLUN BİZ BAYNLAR HERŞEYİN EN İYİSİNİ HAK EDİYORUZ sevgiler hepinize....

:lepi:Evett iştee buu:lepi: senn kendini aşmışsın sebsin maşallalh:nazar:opuyorumnanaktan

balım Sarı kantaron için çok teşekkür ederimŞeniz

hemen alacağım....depresyonda değilim ama bu bilgiye ulaştığım için kullanmak istiyorum"Adet öncesi semptomların, gerginliğin ve sancının azaltılmasında yardımcıdır."

adet öncesi çok gergin oluyorum kötükedihüso...ve bundan kurtulmak istiyorummafoldumben

X