Anksiyete, hastalık hastalığı yaşayanlar...

Mistik yol beni tetikliyor ya, ilk anksiyete yaşadığımda çok dinlemiştim onu, çok kötüydüm o zamanlar. O yüzden o ses tonunu duymak iyi gelmiyor.:/
Anladım. Olumlama yapan herhangi biri olabilir. Bizim kafalar hep negatife odaklı olduğundan. Birinin bizi çkarması lazm ordan

2015 yılında başladı bende 2019 a kadar çektim.
Hergün ambulansla hastaneye ordan ekg ve kanlar saatleerce sabahlara kadar beklediğim zamanlar oldu her doktor psikolojik oldugunu söylerdi ki öyleydi tabi ama gelde bunu kalbine aklına anlat insan tatmin olmuyor ne yazıkki sorunda tam orada aslında ! Ben bu rahatsızlıgı çok bilinçsiz yaşadım ve savaşımı tek verdim ailem bile destek olmamaya başladı sürekli evden çıkmak için bahane aradıgımı düsünüyorlardı dahaada kötü hissediyordum şimdi herkes farklı yönetir bu durumu ben sana yapmamam gereken neleri yaptım söyleyeyim
Panik atak geldiğinde neyle ilgileniyorsam hemen bıraktım kendimi yataga attım sonra hemen hastaneye gitmek için hazırlanmaya çalısıyordum eger dısarda degilsem bir can havliyle en kötü noktasında hemen ambulansı arardım nerden bilirdim yanlıs yaptıgımı yapman gereken panik atagın gececegini bilmen bir mesela domates dogruyorsun panik atak geldi devam et yavas nefes alarak dogramaya devam et zikir çek zamanla geçtiğini göreceksin her atak gelisinde endişe etmeyip bekleyerek geçtiğini gördüğünde başarmaya adım adım yaklaşıyorsun ben en son ki ataklarım öyle geliyordu yüzüm uyusuyordu gerçekten zor zamanlardı yasamayan bilemez gerçekten umarım toparlarsın allahın izniyle birşey olmayacagını bunun geçici oldugunu kendine sürekli söyle

Merhaba, şimdi düşündüm de tam 10 yıl olmuş psikolojik rahatsızlıklar hayatıma gireli... İlk olarak panik atak gelmişti, 3 sene sonra tekrar tetikleyip anksiyeteye çevirmişti.. Sonrasında hastalık hastalığı peşimi hiç bırakmadı.. 2014-2017-2020 (İlginç bir şekilde 3 senede bir tetikleniyordu) Evlendikten sonra nedense sıklaştı. Eşim bu tarz şeyler yaşamadığı için ilk zamanlar anlam veremedi ama şimdi destek çıkıyor sağ olsun. Ama biri bitiyor biri başlıyor bu sıra çok kötü bir sarmal içindeyim. Doğumdan sonra tetikleyecek birkaç olay kayıp vs oldu ondan sanıyorum. O kadar uzun ki sağlık anksiyetesi geçmişim hangisini anlatayım bilmem.. Ama ilk benim de mide ağrısı şeklinde başlamıştı. Midemden başlayıp bütün iç organlarıma sonrasında da ciğerlerime kadar yayılmıştı o ağrı. Benim için ciddi travmatik 3 aydı. Bütün yazım bitmişti. Bir de bende doktor fobisi var, kuzenim sağolsun zorla ikna etti götürdü ve tüm tetkiklere bakıldıktan sonra hiçbir şey olmadığı ortaya çıktı ve ibs deyip gönderdi. 3 ay boyunca yaşadığımı bir ben bilirim. İmkan veremiyordum hiçbir şey olmamasına. Doktordan onayı aldıktan 1-2 gün sonra ne ağrı kaldı ne huzursuzluk. Sonrası ciddi boşluk ve depresyon tabii.

Neyse çok uzun süreçlerdi benzerlerini çok kez yaşadım daha kontrollü oluyordum ama bu sefer yaşadığım süreçte doktor da beni tam anlamıyla ikna etmiyor. İlk göğsümde erik büyüklüğünde kitle fark ettim. Emzirdiğim için süt bezesi olduğunu söyledi etrafımdakiler ama asla ikna olmuyordum. Bebeğimin doktoru da aynısını söyleyince masajla duşla vs 1 haftaya geçti. Sonra boğazımda takılma hissi başladı. Ara ara sanki sağ boğazımda kılçık varmış gibi bir his... Bazen boğaz bölgemde kasılma hafif ağrı gibi. 3 hafta falan geçti böyle, yavaş yavaş kaybolur gibi oldu sonra KBB'ye gittim. Faranjit var hafif başka da hiçbir şey yok endişelenme dedi gönderdi. Grip atlatmıştım ondan kalma herhalde dedim ikna oldum ve birkaç güne belirtiler bitti. Birkaç hafta sonra bu sefer de mide bulantısı başladı. İlk üşütme vs dedim geçmeyince başladı negatif düşünceler, kendime en kötü hastalık tanısı koymalar... Kusma olmuyordu çok şükür ama iştahsızlık vardı, zorla yemek yiyordum adeta. Hatta habire tartıdaydım, kilo vermeye başladığımı gördüğüm an tartı korkulu rüyam oldu. Bağırsaklar zaten hemen etkileniyor, dışkı rengi dışkılama sayısı, kıvamı vs elim ayağım titriyordu tuvalete girince. Domates ve biberler iyi öğütülmediği için dışkıda gözüküyordu bir gün mide kanaması geçiriyorum diye eşimi uyandırdım... Geceleri karnım gurul gurul ötüyor, iç burulmaları... Yine 3 hafta kadar sonra geçmeye başladı. Psikoterapiye de başladım. Sonraki hafta, cesaretimi toplayıp dahiliyeye gittim, tetkik yapmaya gerek bile duymadı el muayenesiyle baktı, dedim asla ikna olmam her şeyi kontrol edin. Bütün tetkiklere bakıldı tertemiz dedi ama %100 ikna olamıyordum.

Bu arada bulantı geçerken sanki göğsümde hırıltı hissi başladı. Resmen sarmaldayım, biri bitmeden öbürü başlıyor. Psikoterapi iyi geliyor aslında yavaş yavaş daha iyi hissediyorum gibi. Ama bu sefer göğüs hırıltısına taktım kafayı. Habire dinliyorum hırıltı var mı hoh yapıyorum saçma sapan hareketler. Sonra göğsümde kalbimde batma oldu birkaç gün ama onu takmadım pek, panik ataktan oluyor dedim zar zor ikna ettim kendimi, geçti. Doktora gittim yine göğsümü bir daha dinler misiniz iyice diye, dinledi. Dinlediğim en iyi ciğerlerden dedi. Bir müddet daha devam etti tam geçerken hadii yine bu sefer de bulantı gibi değil de şişkinlik, hazımsızlık, sürekli gaz çıkarma, geğirme vs başladı. İkisiyle aynı anda mücadele ediyordum beynimin içi uğul uğul tabi bu arada. En son geçen hafta hırıltımın sebebini keşfettim, kendimi nasıl dinlediğim saçmalığına bakın. Küçük dilimden ara ara aşağı uzayan tükürük hırıltı yapıyormuş ben onu ciğerlerimden geliyor diye kuruyorum kafamda. O da geçti, ama bu şişkinlik, huzursuzluk gaz vs geçmiyor. Yoga meditasyon, dua, her hafta terapi... Tüm tuşlara aynı anda basıyorum :d Bir ara birkaç gün boyunca geçti gibi ama yine başladı tam anlamıyla geçmiyor. Kendimi gerçekten anın içinde hissettiğimde bir şey hissetmiyorum, her şey keyifli mis. Ama kendime sarmaya başladığım an kopuyorum. O negatif düşünceler içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Buraya yazarken rahatmışım gibi gözükmesin yaşayan bilir gerçekten bu anksiyete belası çok berbat bir şey. Daha unuttuğum o kadar çok şey var ki.. Karıncalanma, kafa sersemliği ohoo... Vücudumu steteskoptan daha derin dinliyorum resmen. O kadar yoruldum ki bu hastalık hastalığı takıntımdan... Bir de olumsuz düşünüp gerçekleştirmekten korkuyorum, kendini gerçekleştiren kehanet deniyor ya. Ama psikoloğum o öyle kolay bir şey değil endişelenme dedi.. Geçecek inşallah ama nasıl... Benimle aynı durumdan muzdarip olanlar varsa dertleşmek iyi gelir diye konu açmak istedim ben de.
Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun
Bende 9şubat 2024 de burun ve meme protez ameliyati oldum hersey gayet güzel hiç bi sıkıntı yok...taaaa ki ameliyat tan 14 gün sonra birden bire bi nabız ve tansiyon ve kalp atış ile hastaneye gittim ve o günden bu güne kadar hastane hastane dolaşıyorum gitmediğim doktor dalı kalmadı aslında ben protezlerden şüpheleniyorum acaba alerji mi yaptı diye ama hiç bi doktor yapar demiyor...malisef hiç bisey bulamadılar ve pisikolojik diyorlar....sürekli ağlıyorum ölüm korkusu vücudumun heryeri ağrıyor görüşümde baskı zaman zaman nefes alamama yani bu 2 aydır hayatım alt üst oldu....canim hiç bisey yapmak istemiyor iştahım yok midemden sürekli gurur gurur sesler geliyor kafamda yüzümde karıncalanma ve yanma oluyor...vs vs daha bi çok şey....rabbim tüm hastalara şifa versin inşallah

İnsan yokluğunda anlıyor hep işte. :KK43: sizde ne şekilde oluyor düşünce btağı mı
Benim tek sorunum göğüs ağrısı ya bu kadar ağrır mı arkadaş arada başıma fena ağrılar giriyor zaten sırf bu yüzden ilaca başladım 3 gündür hiç mutlu değilim bu durumdan ben hep beklenti içindeyim ne zaman gelir daha gelmedi halla halla nerde bu diyorum buda onu cagirmama neden oluyor

Benim tek sorunum göğüs ağrısı ya bu kadar ağrır mı arkadaş arada başıma fena ağrılar giriyor zaten sırf bu yüzden ilaca başladım 3 gündür hiç mutlu değilim bu durumdan ben hep beklenti içindeyim ne zaman gelir daha gelmedi halla halla nerde bu diyorum buda onu cagirmama neden oluyor
Aynenn insan bekler mi ya ben de o mide şikayerlerimi bekliyorum. Bugun olmadı bak dememin ardından baslıyor sikayetler.

Aynenn insan bekler mi ya ben de o mide şikayerlerimi bekliyorum. Bugun olmadı bak dememin ardından baslıyor sikayetler.
İşte uzman bir psikologtan yardım almalıyız çünkü bu bir hastalık beyin kovası dolup taşıyor ve çok kötü ölümcül olmayan samtomlar oluşuyor ama asla ve asla kulak arkası edilmeyecek sorunlar şahsen ben şuan baş edemediğim için efexor xr 75 mg artı sabah akşam yarım xanax alıyorum

2015 yılında başladı bende 2019 a kadar çektim.
Hergün ambulansla hastaneye ordan ekg ve kanlar saatleerce sabahlara kadar beklediğim zamanlar oldu her doktor psikolojik oldugunu söylerdi ki öyleydi tabi ama gelde bunu kalbine aklına anlat insan tatmin olmuyor ne yazıkki sorunda tam orada aslında ! Ben bu rahatsızlıgı çok bilinçsiz yaşadım ve savaşımı tek verdim ailem bile destek olmamaya başladı sürekli evden çıkmak için bahane aradıgımı düsünüyorlardı dahaada kötü hissediyordum şimdi herkes farklı yönetir bu durumu ben sana yapmamam gereken neleri yaptım söyleyeyim
Panik atak geldiğinde neyle ilgileniyorsam hemen bıraktım kendimi yataga attım sonra hemen hastaneye gitmek için hazırlanmaya çalısıyordum eger dısarda degilsem bir can havliyle en kötü noktasında hemen ambulansı arardım nerden bilirdim yanlıs yaptıgımı yapman gereken panik atagın gececegini bilmen bir mesela domates dogruyorsun panik atak geldi devam et yavas nefes alarak dogramaya devam et zikir çek zamanla geçtiğini göreceksin her atak gelisinde endişe etmeyip bekleyerek geçtiğini gördüğünde başarmaya adım adım yaklaşıyorsun ben en son ki ataklarım öyle geliyordu yüzüm uyusuyordu gerçekten zor zamanlardı yasamayan bilemez gerçekten umarım toparlarsın allahın izniyle birşey olmayacagını bunun geçici oldugunu kendine sürekli söyle
Birler soracağım bende panik atak anksiyete için ilaç kullandım suan ilaç kullanmıyorum yaşadığım streslerden dolayı geri geldi yaşadıklarım hep kenarda vardı ama bu defa başka geldi binada boğazımda nefes kesilmesi anlık ölmek gibi bişe neyden olur çok korkuyorum ☹️☹️

Birler soracağım bende panik atak anksiyete için ilaç kullandım suan ilaç kullanmıyorum yaşadığım streslerden dolayı geri geldi yaşadıklarım hep kenarda vardı ama bu defa başka geldi binada boğazımda nefes kesilmesi anlık ölmek gibi bişe neyden olur çok korkuyorum ☹️☹️
Geçmiş olsun Atak yaşamış olmalısın

Bilmiyorum ama bu bir ay içinde 5 defa oldu ve sosyal hayatımı etkiledi çok içimde hep korku var kalp krizi mi geçirecektim gibi çok stresten nefesim gidiyor diye kendime kızıyorum nefesim anlık kesildi kaç defa ölsem daha iyi o an çok kötü oldum ☹️☹️

Geçmiş olsun Atak yaşamış olmalısın
Canım sen hamile misin bende gebelik düşünüyorum ve ilaçları bir yıl oldu bırakalı çok iyisin ben son 3 yıldır kötüyüm böyle depresifim normalde hiç bişeyim yoktu sonradan oldum yaşadığım streslerden ve birinci gebeliğim ben ilaç kullanmadığım halde 4. Ayda kalbi durdu şimdi yeniden gebelik düşünüyorum ilaç kullanarak hamilelik atlatabilirmiyüm çünkü normal halimde çok iyi değil ☹️☹️☹️

Bilmiyorum ama bu bir ay içinde 5 defa oldu ve sosyal hayatımı etkiledi çok içimde hep korku var kalp krizi mi geçirecektim gibi çok stresten nefesim gidiyor diye kendime kızıyorum nefesim anlık kesildi kaç defa ölsem daha iyi o an çok kötü oldum ☹️☹️
panik atağa benziyor daha çok

X