Aile Planlaması doğum yapmamış bayana spiral olmuyormuş

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

zehrali

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ekim 2007
184
1
41
arkadaşlar haftasonu ilk defa doktora gideceğim.

telefonda spiral için gelmek istediğimi söyledim.

2 aylık evliyim.

doğum yapmamış bayanlara spiral olmaz ama genede muayene edelim dedi.

böyle bir şey var mı gerçekten.

birde spiral in adetliyken takıldığını söyledi.

doğum kontrol hapı kullanmak istemiyorum çünkü.

yengemde doğum yapmadan taktırmak istedi ama olmadı doğum yapmayan birine spiral takmıyolar canım hastanelerde takmıyolar die özel muayehanesine gitti ama genede takmadılar

evet spirali doğum yapmamaış bayana takmıyorlar..devlet hastanesinde de özelde de takılır..evet spiral adetli iken takılır...aman canım boşver..sonra kaydını düştümü ne oldu diye en ufak bir ağrıda işgillenirsin

slm arkadaşlar bana doğum yapmayan birine spiral takılır demişlerdi internetten de araştırmıştım bir çok yerde öyle yazıyordu alla alla gerçi ben hapla korunuyordum ama bıraktım korunmayı artık

niye takmasınlar ayoll
arkadaşıma takmışlardı
hamile kalmak istediğinde çıkardılar
doğum yaptı şimdi yine taktılar
ne zararı varmış ki

Canım doğum yapmayanlara spiral takılmıyor maalesef....bu doğru bir bilgi...

walla güzelim bende doktoruma sormuştum geçen sene takılır demişti üstelik bi o doktorla sınırlı kalmadım başka doktorlara sordum hatta geçen muayenemde doktoruma sordum takılır dedi

spralim kaydı galiba nasıl anlamalıyım???

UYARI İŞARETLERİ

RİA kullanırken aşağıdaki durumlar ortaya çıkarsa zaman kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız.

Adet gecikmesi olması

Şiddetli kasık ağrısı ya da kramplar

Baygınlık

Açıklanamayan ateş ve titreme

Kötü kokulu akıntı

Anormal vajinal kanama

Normalde RİA ilişki sırasında hissedilemez. Eğer partneriniz hissettiğini söylüyorsa RİA yerinden kaymış olabilir.

Eğer bu uyarılarda yoksa muhakkak doktorunuza müracat edinizi.

önceden takılmıyordu ama artık yeni spiral çıktı hormonlu spral adı galiba mirena onu doğum yapmamışlara takıyorlar.

10 sene önce taktırdı bir arkadaşım normal spirali. ama başına gelmeyen kalmadı. takılma anında, baygınlık, ağrı, titreme...çıkarılınca rahatlamış ama aylar süren baş dönmeleri devam etmişti.psikolojik olabilir tabi çıkarıldıktan sonra olanlar.

doğum yapmayana takılmama sebebi bu yüzden işte galiba. doğum yapan birine göre rahim daha dar olduğu için.

X