hamilelikte tetanoz aşısı

bende dün yaptırdım aşıyı vurulduğu yer biraz acıyor . ben iş yerime yakın bir sağlık ocağına gittim aşı yoktu ellerinde eczanede 7 liraya vurdular .

Arkadaşlar bir gün önce ikinci tetonozu vurdurdum 29 haftadayım gebeliğin bana aşı kartı hazırladılar 6 ay sonraki aşı var öbür aşılar senelik olucak ben hepsini yaptırıcam ama ilk vurdurduğum tetonoz fazla ağrı yapmadı çabuk geçti 2 cisi kolumda şişlik kızarıklık kaşıntı ağrı yaptı 2 gündür ağrı çekiyorum
kolanya ile ovaladım bir kaç sefer etki etmedi internetten araştırdığıma göre sıcak kopleks iyi gelir yazıyordu onu uyguladım ağrıyı kaşıntıyı biraz aldı ama şişlik ve kızarıklık duruyor acaba iyne dokunmuş olabilirmi biraz daha bekliycem geçmesse doktora gidicem ........:KK49:

Arkadaşlar bir gün önce ikinci tetonozu vurdurdum 29 haftadayım gebeliğin bana aşı kartı hazırladılar 6 ay sonraki aşı var öbür aşılar senelik olucak ben hepsini yaptırıcam ama ilk vurdurduğum tetonoz fazla ağrı yapmadı çabuk geçti 2 cisi kolumda şişlik kızarıklık kaşıntı ağrı yaptı 2 gündür ağrı çekiyorum
kolanya ile ovaladım bir kaç sefer etki etmedi internetten araştırdığıma göre sıcak kopleks iyi gelir yazıyordu onu uyguladım ağrıyı kaşıntıyı biraz aldı ama şişlik ve kızarıklık duruyor acaba iyne dokunmuş olabilirmi biraz daha bekliycem geçmesse doktora gidicem ........:KK49:

çok ağır bi aşı beni mahvetti,kolum şişti,ağrıdı,ateşim çıktı 3-4 saat sürdü,sonrasında elimde ve ayağımda kaşıntı başladı,15 gün oldu kaşıntı geçmedi,ilaç ta kullanamıyorum,sıcak iyice arttırıyo kaşıntıyı,klimalı yerde biraz geçiyo,ayağımı buzu suya koyarsam biraz geçiyo,ama çok kaşınıyo,nerden bulaştm bu aşıya bilmem ki,çok hareketli olan bebişim aşı yaptırınca 4 gün boyunca hiç oynamadı,sonradan yavaş yavaş oynamaya başladı,ultrasona girdğimde dr. 4 gün geride dedi,bebişimi de çok yordu,bu kaşıntılar hiç geçecek gibi gözükmüyor keşke bulaşmasaydm bu aşıya,yurt dışında yokmuş zaten,türkiyede bizleri kobay gibi kullanıyolar,vurulmayın derim

çok ağır bi aşı beni mahvetti,kolum şişti,ağrıdı,ateşim çıktı 3-4 saat sürdü,sonrasında elimde ve ayağımda kaşıntı başladı,15 gün oldu kaşıntı geçmedi,ilaç ta kullanamıyorum,sıcak iyice arttırıyo kaşıntıyı,klimalı yerde biraz geçiyo,ayağımı buzu suya koyarsam biraz geçiyo,ama çok kaşınıyo,nerden bulaştm bu aşıya bilmem ki,çok hareketli olan bebişim aşı yaptırınca 4 gün boyunca hiç oynamadı,sonradan yavaş yavaş oynamaya başladı,ultrasona girdğimde dr. 4 gün geride dedi,bebişimi de çok yordu,bu kaşıntılar hiç geçecek gibi gözükmüyor keşke bulaşmasaydm bu aşıya,yurt dışında yokmuş zaten,türkiyede bizleri kobay gibi kullanıyolar,vurulmayın derim

bende cok kararsızdım ama şimdi bunları okuyunca vazgeçtim gibi bişey oldu.özel bir aşıdan bahsetmişler 1 doz yeterliymiş acaba ondan alsam onunda yan etkileri varmıdır.sağlık ocağındaki ebede yapıştı yakama arayıp duruyo gelmedin gelmedin diye.bende hemşireyim şimdi gitmesem neler der bana:KK1:

biz amerkada yasarken greenkart ilsmeleri icin bazi asilar isiityolar ve yanlis hatirlamiyosam o asilarin icinde tetenoz asisida vardi.benim doktorum yaptirmadi hamileyken hic bir asi oraya not dusuldu .bilmem ki yapsan nolur yaptirmasan nolur.yani benim doktor izin vermedi ve ben yaptirmamisdim

tetavax ıda arastırdım oda sağlık ocağındaki gibi 3 kez yapılması gerekiyomuş tek seferle kurtuluş olmuyomuş onunda yan etkisi varmış.ya bilemiyorum yaptırmıycam galiba ebeyide arar söylerim ne derse desin korktum işte bide çalışıyorum kolum ağrır şişerse nasıl çalışıcam.:KK50:

ooff ya bilip bilmeden yorum yapıyorsunuz insanları da etkiliyorsunuz
tetanoz aşısından sonra ağrı, kızarıklık şişlik olması çok normaldir
ben hamile değilim ama korunma amaçlı tekrar tetanoz aşısı yaptırdım
1 hafta ağrıdı ateşlendim ya
anormal bi durum yok bunda
kimseyi de kobay olarak kullanmıyolar
her ülkenin sağlık politikası farklıdır
neonatal tetanozun önlenmesi ve annenin de doğurganlık çağı boyunca tetanozdan korunması için yapılıyo bu aşılar
normalde 10 yılda bir zaten tetanoz aşısı tekrarlanmalı ama sallayan kim?
hala evde doğum, tarlada doğum vs. var ve bu aşı yapılmalı.
ben hastaneye gelirken yolda doğum yapan bir kadın görmüştüm ve bebeğin göbeğini makasla mı kesmişlerdi neydi ve kadının aşıları tam mıydı bilinmiyordu
hadi bakalım buyrun burdan yakın. aşıları tam olsaydı hiçbir sıkıntı olmayacaktı

işim gereği tetonoz aşısız yaşamam mümkün değil
ama 5 yıl korumalı olmayı gözüm yemiyo yakın sürelerde 2 aşı olmayı
şunu söyleyebilirim tetenoz aşısının abartıldığı kadar etkisi yok
evet kolda ağırlık ağrı hissi var ama onun dışında yok
günlük hayatı etkileyecek bi durum söz konusu değil
yanlış yönlendirme yapmayalım
dr tavsiyesi neyse ona uyalım

Son düzenleme:
bi arkadaşa aşı vurulduktan sonra iki gün banyo yapma demişler bana bişi demediler. böyle bişi var mı?

Son düzenleme:
benım dr yaptır dedı.burdakı ebe ablda hatta doğumdan sonra 3 doz daha yaptrıp 5e tamamla dedı.ilk dozumu gecen hafta oldum 2cide bayram sonunda bence yaptrın ne kaybetceksınızzzz ki...karsı komsum dr ona sordum bebege bişey yaparmı dıye hayır dedı o ölü asıymıs o ne demekse.bence olun ne olur ne olmazzz

Benim sağıl ocağıda aynen sizin dediğiniz gibi yaptırmamı söyledi. Doğumdan 1,5 ay sonra 3. dozu da vurunursam 10 yıl; sonra her sene 1 tane olmak üzere toplamda 5 e tamamlarsam ömür boyu koruma saağlıyormuş. Bu arada tetanoz aşısı çok ağrıtıyor. Ben ilkinde 5 gün kolumu kaldıramadım.Ama ben ağrının çözümünü buldum:) Aşıyı olur olmaz aşı olan bölgeyi ovun aşıyı dağıtın.O zaman ağrı falan olmuyor.

bende 22 haftalık gebeyim. Eşim doktor. Eşim ve doktorum yaptırmam konusunda ısrarcı davrandılar. Bu aşıyı sadece hamileler degil 10 yılda bir bütün erişkinler yaptırmak zorundaymış tetenoz olursan iki gün içinde ölürmüşsün. Ayrıca bebeginiz için yaptırın göbek kordonu eger saglıksız bir ortamda mikrop kaparsa yeni dogan tetenozundan bebek kaybı oluyormuş. Hem ne sakıncası var yapıldıgını hissetmiyorsunuz bile seyreden günlerde biraz kol agrısı oluyor o kadar. Ama kafanız rahat oluyor. :KK49:

işim gereği tetonoz aşısız yaşamam mümkün değil
ama 5 yıl korumalı olmayı gözüm yemiyo yakın sürelerde 2 aşı olmayı
şunu söyleyebilirim tetenoz aşısının abartıldığı kadar etkisi yok
evet kolda ağırlık ağrı hissi var ama onun dışında yok
günlük hayatı etkileyecek bi durum söz konusu değil
yanlış yönlendirme yapmayalım
dr tavsiyesi neyse ona uyalım

bende ki etkileri bunlar,paylaşmak istedim,ama 5 yıl sonra görürsünüz zararlıymış diye açıklama yaparlar,bebeğim 4-5 gün hareket etmedi ve haftasına göre önde giderken geriye düştü,elimde ayağımda acayip kaşıntı oluştu ve geçmedi,havalarda sıcak,hamileyken kaşıntı kremi de kullanılmıyor,16 gün oldu bu kaşıntı beni öldürüyor çekmeyen bilmez,ayağımı buzlu suya koyuyorum geceleri,gündüz de klimanın yanında oturuyorum biraz geçiyo,siz bilirsiniz ister yaptırın ister yaptırmayın

bi arkadaşa aşı vurulduktan sonra iki gün banyo yapma demişler bana bişi demediler. böyle bişi var mı?

2. gün ateşim çıktı benim 40 derece saatlerce sayıklamışım,eşimin beni banyoya soktuğunu sabaha kadar başıma ıslak bez koyduğunu hatırlıyorum,ateşin olduğunu hissedersen hemen banyoya gir,soğuğa yakın ılık suyla banyo yap

Bende bu sabah ilk doz tetenoz aşısı oldum.Çok hafif bi yanma oldu o kadar.Şimdilik korkulduğu kadar bişey yok.

bende ki etkileri bunlar,paylaşmak istedim,ama 5 yıl sonra görürsünüz zararlıymış diye açıklama yaparlar,bebeğim 4-5 gün hareket etmedi ve haftasına göre önde giderken geriye düştü,elimde ayağımda acayip kaşıntı oluştu ve geçmedi,havalarda sıcak,hamileyken kaşıntı kremi de kullanılmıyor,16 gün oldu bu kaşıntı beni öldürüyor çekmeyen bilmez,ayağımı buzlu suya koyuyorum geceleri,gündüz de klimanın yanında oturuyorum biraz geçiyo,siz bilirsiniz ister yaptırın ister yaptırmayın

tetonoz aşısı yeni bi aşı değil ki güvenirliği şüpheli olsunda 5 yıl sonra zararlı desinler
sizin ayak şişliğiniz her hamilede olan ödemden kaynaklı olmasın
yani kol belki şişerde ayaklar şişer mi hiç duymadım.
bu kadar şikayete rağmen dr gittiniz mi
ciddi bişey olabilir belki de ihmal etmeyin

ben 6, aya girdim hamileliğimde.. beni de aradılar sağlık ocağından aşı için.. doktorum olmanı zorunlu değil siz bilirsiniz dedi..
Hamileliğimde corapin ve cleane iğne kullanıyorum her gün. bu yüzden iğneden, ilaçtan hoşlanmıyorum ve çekiniyorum.bu 3. hamileliğim. ilk ikisini kaybettim.. bu çok kıymetli..bu yüzden çok hassasım...Olup olmamakta kararsızım.

merhaba arkadaşlar.
bende 25+4 günlük hamileyim. bugün doktora gittim kontrol için.çok şükür herşey yolunda.doktor aşı yapılıp yapılmadığını sordu.bende hiç yaptırmadım dedim.sağlık ocağinda yaptır dedi.demek ki yapılmasında fayda var. bende yaptıracam inş.
kızım olacak allah nasip ederse. 810 gr olmuş mutlu oldum:) ben fazla kilo almadım demek ona yarıyor...

Allah hamilelere kolay doğumu nasip etsin inş..herkese keyifli hamilelik diliyorum......:KK66:

Ben de Sağlık Ocağı'na kaydoldum bugün. Aile hekimim tetanoz aşısı olmam gerektiğini söyledi. Çok şaşırdım, kendi doktorum birşey dememişti çünkü... Oldum çünkü hekimlere güvenim var. Ayrıca doğum esnasında her ne kadar steril olursa olsun ortam yine de - çok düşük de olsa- bir risk var. Bir daha Temmuz'da çağırdılar beni... Mecburi olsa kendi doktorlarımız da isterlerdi eminim... Ben devam edeceğim...

X