Turşular nazar boncuğundan turşu tarifi :) (resimli)

tatlımm çok güzel görünüyo ellerine sağlık...salisilik asidi sorucam bide resimlerde gördüğüm turşu kurduğun kaplar cam değil sanırım.. bende aldım ama k.validem o kaplarda olmaz dedi... tecrübeli bi turşu kurucu olarak fikirlerini almak isterim canım:)) karışık turşumuda senin tarifinle yapıcam bakalım nasıl olcak.. sonra buraya gelip not vercem sana:))

nazarım ellerine sağlık çpk lezzetli gözüküyocokacimcoook canım çektii eşime bu akşam yol gözüktü turşu almak içinkaydirigubbakcemile3

kaydirigubbakcemile5 boncuğum bir bidon bende istiyom ellerine sağlık canım kaydirigubbakcemile3
yanınada kısır hıımmm hemen geliyommm yemeye .:eek:

ayyy nasıl da canım çekti.....ellerine sağlık tatlım....harika görünüyorlar....ben de deneyeceğim ama salisik asiti nerden bulabilirim acaba...

oyy boncuumm bu turşu hani şu buluşmada getirdiğin
ve bizimde yemeye doyamadığımız turşumu delikafadulden
demekki sırrı bizim turşu yapmış haa :jeyyar:
diğer arkadaşlarında merak ettği gibi de bakem banada
bacım nemiş bu salistik asiti CADIARZU

güle güle yiyin cnm eşinle vede gelicek misafirlerinle (yane ben kaydirigubbakcemile3 )
kısırımıda kendim yapar getirirm anladın sen oni yerimseniben
ellerine sağlık a.s.

boncukum canim ellerine saglik cok güzel görünüyor
afiyetlerle yiyin insallah hamarat gülüm benimopuyorumnanaktan

Maaşallah - Maaşallah ellerine sağlık canımcım. Çarlistonlar sararmış - ağızlara layık görünüyor.
Övgü aldığın güzel tarifi bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim tatlım. Sağol - varol.
zemuszemus

bizim mutfak turşuyap+salisilik asit)

boncuğum,turşuya gerekli tuz limon tuzu felan bunun içindemi saklı acaba.
merak ettim.CADIARZU
tuz yazılmamışta,,ben hep tuzu ıskalıyorum ya çok tuzluuu yada,az tuzsuz oda malum erimesine sebeb oluyor.arada denk geliyor işte.kaydirigubbakcemile3

canım emeğine sağlık çok güzel görünüyor.opuyorumnanaktan

eline sağlık canım çekti valla iyiki evde vardı kalktım yedim :eek: bu turşu yaplardan bi arkadaşım uygulamıştı kurmuştu yani felaket sirke kokuyodu ben sirkenin kokusunada tadınada tahammül edemem biziminki kokuyomu yani sirke.ben limontuzu acık pekmez ve tuzla yaparım hep turşularımı bazen denk gelirse bi başta üzüm sıkarım ayrıca bu salisilik asit dediğin nedir yav hiç duymadım görmedim nerde satılır kaç liradır fisfisfis

boncuğum
sen yaparsında güzel olmazmı
benimde kafama takılan salisilik asit annemle yaparız bildiğimiz kolay turşu ama anneminkide çok lezzetli olur
bide şu bizim mutfak turşu yap sonunda hazır birşey
yani anlatmak istediğim hazır çorbalar gibi düşün
sağlıklımıdır (kendi açımdan sordum kuşum yanlış anlaşılmasın)
turşuya bayılırım
ellerine sağlık tontişim

nazarboncuğum, salisilik asiti ilk kez duydum, marketlerde satılıyor mu? kullanma ölçüsü ne?
[
turşularını afiyetle yersiniz inş. çok güzel görünüyorlar :nazar:
COLOR="Red"]canım salisilik asiti aktarlardan teymin edebilirsiniz::))
paketn üzerinde yazıyor zaten 1 paketşi 5 litrelik turşu için kullanılabiliyorr
[/COLOR]
tatlımm çok güzel görünüyo ellerine sağlık...salisilik asidi sorucam bide resimlerde gördüğüm turşu kurduğun kaplar cam değil sanırım.. bende aldım ama k.validem o kaplarda olmaz dedi... tecrübeli bi turşu kurucu olarak fikirlerini almak isterim canım:)) karışık turşumuda senin tarifinle yapıcam bakalım nasıl olcak.. sonra buraya gelip not vercem sana:))
evet cnm cam değil ben hiç camda yapmadım böyle öğrendim yıllardırda böyle biliyorumm benimde hocam teyzem oda hem plastikte yapar :)
yap sende bak çok memnun kalacaksın ve her yıl benim gibi market market bizim turşu yap ı arayacaksınn kaydirigubbakcemile3
diğerlerinide denedim ben ama kokuyor en güzeli bizimmm hihoyyyt

nazarım ellerine sağlık çpk lezzetli gözüküyocokacimcoook canım çektii eşime bu akşam yol gözüktü turşu almak içinkaydirigubbakcemile3
kaydirigubbakcemile3opuyorumnanaktan
ellerine sağlık boncuğum..
ben nasiplenirim turşundan kaydirigubbakcemile3
tabi canım ne demek beklerimm opuyorumnanaktan
kaydirigubbakcemile5 boncuğum bir bidon bende istiyom ellerine sağlık canım kaydirigubbakcemile3
yanınada kısır hıımmm hemen geliyommm yemeye .:eek:
ahh geleceğini bilsemmmm
hemen hazırlarım sanada ablam beklerimmmmopuyorumnanaktan

ayyy nasıl da canım çekti.....ellerine sağlık tatlım....harika görünüyorlar....ben de deneyeceğim ama salisik asiti nerden bulabilirim acaba...
yukardada yazdım ama tekrar yazayım aktarlardan teymin edebilirsiniz cnm salisilik asidi ayrıca başka türlüde yaptıysanız mutlaka salisilik asit kullanın derim turşular biberler diri diri hiç erimiyor ve bozulmuyorr
oyy boncuumm bu turşu hani şu buluşmada getirdiğin
ve bizimde yemeye doyamadığımız turşumu delikafadulden
demekki sırrı bizim turşu yapmış haa :jeyyar:
diğer arkadaşlarında merak ettği gibi de bakem banada
bacım nemiş bu salistik asiti CADIARZU

güle güle yiyin cnm eşinle vede gelicek misafirlerinle (yane ben kaydirigubbakcemile3 )
kısırımıda kendim yapar getirirm anladın sen oni yerimseniben
ellerine sağlık a.s.
ayy burcum evet aynen öyle getirdiğim turşudan
bu sene bizimi bulamıcam diye ödüm koptuu
çok aradık eşmle en sonunda tansaşlarda olduğunu gördükk
geçen sene ambalajı sarıydıı bu sene değiştirmişler
salisilik asit koruyucu olarak kullanılıyor
ben küçükken ninem vardı o hep aldırırdı bana turşulara koymak için yıllardır bilinen bişey ama bir çok kişi bilmiyor anlaşılann
sen o tadına doyamadığımız kısırını yap gel burcum turşu hazıırr:jeyyar:

bizim mutfak turşuyap+salisilik asit)

boncuğum,turşuya gerekli tuz limon tuzu felan bunun içindemi saklı acaba.
merak ettim.CADIARZU
tuz yazılmamışta,,ben hep tuzu ıskalıyorum ya çok tuzluuu yada,az tuzsuz oda malum erimesine sebeb oluyor.arada denk geliyor işte.kaydirigubbakcemile3

canım emeğine sağlık çok güzel görünüyor.opuyorumnanaktan
evet ablacım hepsi içinde saklı
sen ek olarak birşey koymuyorsun sadece ölçülere uygun yapman yeterliii

olmazzz senin yaptığını yicem ben sonra da seni:jeyyar:
nasılsa ramazan sonrası gelicem sanaaakaydirigubbakcemile3
:umursamaz::umursamaz:
eline sağlık canım çekti valla iyiki evde vardı kalktım yedim :eek: bu turşu yaplardan bi arkadaşım uygulamıştı kurmuştu yani felaket sirke kokuyodu ben sirkenin kokusunada tadınada tahammül edemem biziminki kokuyomu yani sirke.ben limontuzu acık pekmez ve tuzla yaparım hep turşularımı bazen denk gelirse bi başta üzüm sıkarım ayrıca bu salisilik asit dediğin nedir yav hiç duymadım görmedim nerde satılır kaç liradır fisfisfis
yok cnm ama dediğini tahmin edebiliyorumm
diğer turşu yapların içinde tuhaf bişey var :umursamaz:
çok çirkin kokuyorlar hakkaten benim eşimde sirkeyi sevmiyorr
hatta bu turşu yap la yaptığın zaman 1 bardak sirke koyuluyor sevmiyorsan yarım bardak koy sen kokusu olmuyor zaten istersen hiç koyma ama salisilik asiti koy ki bozulmasın yerimseniben salisilik asitin ücretini sormuşsun bazı aktarlarda 1 pk 1tl ama ben bu defa başka bir aktardan aldım 3 pk 1 tlymiş kaydirigubbakcemile3

boncuğum
sen yaparsında güzel olmazmı
benimde kafama takılan salisilik asit annemle yaparız bildiğimiz kolay turşu ama anneminkide çok lezzetli olur
bide şu bizim mutfak turşu yap sonunda hazır birşey
yani anlatmak istediğim hazır çorbalar gibi düşün
sağlıklımıdır (kendi açımdan sordum kuşum yanlış anlaşılmasın)
turşuya bayılırım
ellerine sağlık tontişim
anladım cnm sen hamiş olduğun için sordun senin de dediğin gibi hazır çorbalar gibi düşün ama biz yıllardır bunu kullanıyoruz annem hatta ninem bana aldırırdı bunu biz ilçede oturuyorduk orda aktar yoktu ve eczanelerden teymin ederdik bunu çokkk eskiden

sorularınızı elimden geldiğince cevaplandırmaya çalıştım başka sorusu olan varsa sorabilirr zemuszemus yemek için geleceğim diyenleride görücezz bakalımm opuyorumnanaktan

X