Benim de çalışan evli bayanlara sorum var?

BarbieveKen

zaman SU ❤
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
14 Ocak 2009
9.897
958

şöyle bir derdim varr

ben 1 küsür senelik evliyim çalışan bir bayanım vee

hala

hala

doğru dürüst yemek tarifi bilmiyorum
hergün internete bakıyorum

sizin kocalarınızın tepkisi ne oldu yemek yapmayı öğrenene kadar?

yada bu yemek olayını çalıştığınız halde nasıl hallediyorsunuz ?

çok merak ediyorummm

lütfen yardımmm arkadaşlar

sulu yemekler kendi aralarında kuru yemeklerde kendi aralarında benzerdir..neden zorlandın anlayamadım..mevsim sebzelerini alabilirsin..yapılış mantıkları aynıdır..kış geldi çorba kurtarıcın olur, her gün hergün netten yemek tarifimi bakılır..zaten bir sürü zamanın gider..

sulu yemekler kendi aralarında kuru yemeklerde kendi aralarında benzerdir..neden zorlandın anlayamadım..mevsim sebzelerini alabilirsin..yapılış mantıkları aynıdır..kış geldi çorba kurtarıcın olur, her gün hergün netten yemek tarifimi bakılır..zaten bir sürü zamanın gider..

hergün ne pişirsem aklıma gelmiyo.

bu zamana kadar doğru dürüst mutfağa girmemiştim okuduğum için annem hazırlardı hep

ne pişirsem bulamıyorum hergün

yapılışlarını biliyorum mantık aynı ama yinede bazen mesela yayla çorbası yaptım tarifi 2 hafta sonra unutuyorum ne kdar ne koyucaktım :sinifsinif:

bide yemek yapmayı öğrene kadar eşlerinizin tepkisi nasıl dı merak ediyorum benimki alaya alıyor bazen kaydirigubbakcemile2 kaydirigubbakcemile2

çalışırken bu yemek yapma işini nasıl düzene koyuyorsunuz

Ben de çalışan ve 1 yıllık evli bir bayanım.Yemek konusunda sıkıntı çekmedim, şöyle ki , bir sonraki günün yemeğini geceden yapıyorsun ve akşam işten gelince yemeğin hazır oluyor.nesrin'e de katılıyorum genelde Türk mutfağında yemeklerin mantığı aynı.Hele bir de yaptıkların sevilince daha bir hevesle yapıyor insan.Bilmem , ben seviyorum yemek yapmayı...

valla ben hep hazır çorba kullanıyorum..bir tek mercimek çorbasını kendim yapıyorum onuda göz kararı koyuyorum..çorbalar için bişi diyemeyecem ama sulu yemek olarak dediğim gibi mevsim sebzeleri var..patlıcaan al ,biber al kızart ,domates sos yap.çok güzel olur.pırasa çıktı onu al..fasulye var bezelye var nohut var..taze fasulye var..patates yemeği yapabilirsin..bir sürü sulu yemek var..sen nasıl bulamıyorsun yahu.)) yoksa sen daha farklı şeyler mi arıyorsun.)
kuru yemekte pilav,makarna ,bulgur bunları da dönüşümlü yapabilirsin..mesela ben 2 bardak pirinç yada bulgur kullansam bu bize 2 gün yeter..bizde 2 kişiyiz..
sulu yemeklerde de az yağ ,soğan kavur ,salça at ,sonra istersen domates , biraz su ,doğradığın sebzeyi at içine..oldu sana yemek..baharatta koy
kurularda ise ben 1 ölçü bulgur yada pirince 1,5 bardak kaynamış su koyuyorum..pirinci suda bekletti isen 1 e 1 koyuyorum
kıyma al köfte yap ,yada sulu köfte yap..
arada tavuk al ,kızart
ayyyyyyy bir sürü yemek çeşidi var..nasıl bulamıyorsunnnnnnnnnnn:)))))))
biber al dolma yap..ayy yoksa alışverişi kocanmı yapıyor..hiç mi bişi almıyor eve de sende kara kara ne yapsam diye düşünüyorsun.))
valla benim için öğremenmek sorun olmadı..annem anlattığında yazmıştım..sonrada unutmadım..mesela annene sor yada netten bak ,ne nasıl yapılır kaç ölçü kullanılır..yaz bunları..her zaman elinin altında olsun ,sürekli nette yemek arama..
merak etme zamanla göz kararı ile yapmaya başlıyorsun ve alışıyorsun ama senin de 1 yıl olmuş hani.)) sevmiyorsun herhalde yemek yapmayı yoksa şimdiye öğrenirdin.))

yaptığım yemekler kötü ollmuyorda

gün içerisinde kafam çok dolu olduğu için ne yemek yapiim aklıma gelmiyo
bide değişik yemekler yapmayıda seviyorum

yaptığımdada güzel yapıyorum aşama kaydediyorum yani zemuszemus

ama daha düzene oturtmadım yemek işini

bazen bi gece önceden
bazen günü gününe yapıyorum

orta yol bulamadım
bulanlardan fikir aliyimmm

Canım ben de çalışan bir bayanımve yemek yapmayı annemden ve internetten öğrendim..
Söylemesi ayıp annem el vermiş... bu konuda becerikliyim herhalde hiç fiyaskoyla sonuçlanan bir denemem olmadı..
nette zaten tarifler hep denenmiş tarifler...
Youn kullanacağın tarifler için bir tarif defteri edin, her dakka nete bakmak yerine deftere bakarsın...
Zamanla zaten tarif defterinin yerini göz kararı alaya başlıyor...

canım benim bende evlenmeden önce çalıştığımdan hiç yemek yapmayı bilmiyordum inanki evlendim yine çalışır durumda ilk 2 yıl çok zorlandım...eşimle çok tartıştık bu konuda :eek:lmaz: çok sıkıntı çektim bilmek ayrı yapmak ayrı yani lezzetini tutturmak mesele şuan 4 yıllık evliyim üzerime pilav yapanı tanımıyorum...okadar ki eve gelen misafir bile eşime çok şanslısın diyebilecek kadar :nazar:
şimdi nohutu fasulyeyi (kuru) önceden biraz haşlayıp küçük paketler halinde buzluğa atıyorum ...bunun yanında kıyma,kusbaşı tavuk parçalar halinde mutlaka bulunduruyorum ...acil günler için tabii ...bazen işten geç gelince tavuk haşlayıp suyuna pilav yanına birde salata ile geçiştiriyorum :lepi: genelde akşamdan yapıyorum ki işten gelince yorgun argın olmuyor o halde yaptığım yemeği ben bile yiyemiyorum ....önceleri tariflerle yapardım daha çok zorlanırdım ..ama şimdi öyle değil en basit bir yemek olsa bile lezzetli olması önemli eşim son 8 ayda yaptığım yemekllerden 13 kilo aldı kaydirigubbakcemile3
bide canım yakında fırın felan varsa çok yardımcı olur sana evde yapınca geç oluyo gibi ben hemen geliyorum (eğer önceden yaptığım yemek yoksa) patates sogan sarımsak domates baharat ve varsa kuşbaşı yoksa tavuk budunu doğruyorum biraz su biraz yağ döküyorum üzerine doğru fırına o fırındayken bende pilav ve salata yapıyorum hepsi bir saat içinde hazır oluyor :lepi:
umarım yardımcı olabilmişimdir :1rolleyes:vereliniortak

sebze yemekleri hepsi aynı zaten tarifleri :bbo: bunda sıkılacak bişey yok :nazar:
tavuk çeşitlerini fırına at pişsin :1ninca:
işyerinde pc açamıyor musun yemek tariflerine baksan :teselli:
valla benim kocam kendi yemek yaptığı için benim öyle bi sıkıntım yok :kedi:
biraz ben biraz o yapar kaydirigubbakcemile
yoksa yemek kahvaltı ederiz :icecream:

saolun arkadaşlar valla okudukça tebessüm ediyorum zemuszemus

ymek yapmasını yemeklerin mantığını biliyorum

ama ne yapıcağım aklıma gelmiyo hani mutlaka netten bakıp karar veriyorum..

bide düzene oturtamamdım yemek işini önceden mi yapsam günündemi kafama göre takılıyorum :)

bide sizin evli ve çalışan bir bayan olarak yemek yapma maceralarınız eşinizn tepkilerinide merak ediyoruma rkadaşlar

herkes oktay usta gibi evlenmedi değilmi cokacimcoook sırnaşık şey

sebze yemekleri hepsi aynı zaten tarifleri :bbo: bunda sıkılacak bişey yok :nazar:
tavuk çeşitlerini fırına at pişsin :1ninca:
işyerinde pc açamıyor musun yemek tariflerine baksan :teselli:
valla benim kocam kendi yemek yaptığı için benim öyle bi sıkıntım yok :kedi:
biraz ben biraz o yapar kaydirigubbakcemile
yoksa yemek kahvaltı ederiz :icecream:

ohh ne güzel koca ya bnm kocamı mutfağa sokamam mazallahhhhhh

kahvaltıyıda sevmez kafamçokkarıştı

şöylede yapabilirsin..
git markete ,taze fasulye var değilmi? hem kışın değişiklik olur hemde senin için kolay olur..al 5-6 kilo ,ayıkla ,haşla buzluğa at..hiç bişi olmaz..mesela patlıcanı kızartıp atabilirsin..yada kabak..bezelye..
zaten bakliyatlar için düdüklü tencere var..onda hemen pişiyor..ayıklama derdi ,kesme derdi olmuyor
tavuk alacaksan bütün değilde parçalanmış halde olanlardan alabilirsin...mesela sarma sar ,onuda at buzluğa
hazır çoba yapacaksan ,1 bardak soğuk suya çorbayı dök..karıştır..öteki tarafta 4 bardak su kaynat ,sonra üstüne dök accık karıştır..hemen kaynıyor zaten ,öteki türlü başında karıştırman gerekir..böyle gerekmez

bende yemek yapmasını bilmiyordum.öğrenene kadar eşim hiç bozuntuya vermedi.beni kırmadan yemeye çalıştı.sonra söyledi olmuş veya olmamış diye.
ben çalışmıyorum ama yemek seçimi konusunda genellikle alışveriş yaparken plan yapıyorum. arada ekstra bişeyler alıyorum.

saolun arkadaşlar valla okudukça tebessüm ediyorum zemuszemus

ymek yapmasını yemeklerin mantığını biliyorum

ama ne yapıcağım aklıma gelmiyo hani mutlaka netten bakıp karar veriyorum..

bide düzene oturtamamdım yemek işini önceden mi yapsam günündemi kafama göre takılıyorum :)

bide sizin evli ve çalışan bir bayan olarak yemek yapma maceralarınız eşinizn tepkilerinide merak ediyoruma rkadaşlar

herkes oktay usta gibi evlenmedi değilmi cokacimcoook sırnaşık şey

mesela ben 2 çeşit yemek yaparım..yeter
kışın çorba mutlaka olur..yanına bulgur ,makarna falan
yada sulu yemek pirinç pilavı
mesela çorba makarna yapacaksan geldiğinde yapabilirsin çünkü zahmetli değil ama sulu yemek yapacaksan ve sebze ayıklanacaksa bir gün önceden yapabilirsin yada ayıklayıp ,ertesi gün geldiğinde yapabilirsin..yani birazını buğün biraznıda yarın yapbilirsin yemeğin
ben hala nasıl yapacak yemek bulamıyorsun onu anlamadım.)

genelde bir gün önce akşamdan yaparım yemeğimi
o zaman çok rahat oluyor
yanına geldiğimde pilav makarna ne yapcaksam ilave ederim
bu çok kolaylık oluyo
ne yapmayı bulmaya gelince
onu ben pzara çıkmadan tasarlarım
zaten sebzeler belli
ağır yemekleri hafta sonuna bırakıyorum
malum hafta içi yorgunlukla akşamlartı o kadar uğraşamıyor insan
pazardan o hafta ne yapmayı planlıyosam alırım
sırayla pişiririm

X