Lütfen çözüm odaklı akıl verin sağlıklı düşünemiyorum.

Uzun zamandır buralarda benimle benzer hayatı yaşayan insanları okuyordum, bir gün yazacağımı hiç düşünmezdim.

Size en büyük hatalarımla hayatımı -ve çocuklarımın- nasıl mahvettiğimi anlatmak ve sizden akıl almak istiyorum. 23 yaşında 2 çocuk annesiyim. Eşimle 1.5 senelik sevgililik sonrası 19 yaşımda maalesef kaçarak evlendim, hemen hamile kaldım ve üniversite bölümümde 1 derse dahi giremeden kaydım silindi. Ortaokuldan birincilikle liseden dereceyle çıkmış her ortamda başarıları parmakla gösterilen bir kızdım. Saygılı, neşeli ve gülünce etrafındakileri de istemsizce güldüren bir insanım. Bunların yanında başarısızlıklarım da hep yüzüme vuruldu, ortaokulda burs kazandım hep onunla idare ettim. Lisedeyken hem çalışıp babama destek olup hem okudum. Yeri geldi ablamlara harçlık verdim ihtiyaçlarını aldım. Küçük olanım ben yaaa diye laflar ve sadece bana olan kısıtlamalar zoruma gidiyordu. Şimdi yaşadıklarımın 5 dakikasını görsem inanın hepsini öper başıma koyar fazlasını yapardım. Helali hoş olsun ama ergen psikolojisi işte. 21den önce evlilik yasaklanmalı.

Babamın tek kötü alışkanlığı sigarasıdır ve el alem ne der kaygısı. Daha doğrusu alkolü kavgası varmış ama evlenince el ayak çekmiş öyle tiplerden. Annem de benim gibi erken evlenmiş ve ömrü imrenek geçmiş çoluk çocuk stresinden aynı evde yaşaması çok zor bir kadın olmuş. Şema resmen. Ben annem oldum ama kocam babamın tırnağı etmedi.

Oğlum -büyük çocuğum- şu an 2.5 yaşında, sosyal gelişimsel bozukluk yaşıyoruz fakat diyetler ve eğitimlerle yaşıtlarımıza ulaştık sayılır. Çok sevecen bana çok bağlı isteğini gerçekleştirince teşekkür eden öpen harika bir çocuk. Kızım 10 aylık görseniz kraliyet prensesi zannedersiniz. Eşim ve ben esmeriz ama kızım ay parçası gibi gözümden sakınırım. Ne yaşarsam yaşayayım onları sebep görmedim. Onların yaşayacaklarına ben sebebim.

Küçükler ve çok zorlanıyorum ama bugüne kadar ne bir öğünlerini geçirdim ne sesimi yükselttim. Saç tellerine zarar gelse dünyam kararır ama onlara kötü bir baba seçerek en büyük kötülüğü de ben yaptım. Bunları kabullenip buraya yazmam çok vaktimi aldı. Her cümleme karşılık bir gözyaşı döküyorum. Kimseye anlatamıyorum.

Eşimin hikayesinde iğrenç, alkolik, kumarbaz, aldatan bir baba var. 4 yaşındayken babası annesini boşamış, dedesi annesini zorla evlendirmiş, adam eşimin ablasını kabul edip eşimi istemeyince uzun yıllar anneannede büyümüş. 17 yaşında anneyle adam boşanınca eşim de ev tutmuş ikinci elden eşyalar dizmiş ama şu an oturduğum baba tarafı bırakmamış ve buraya getirmişler anne, kız ve eşimi. O sıralar baba bir orada bir burada seyyar satıcılık yapıp gönül eğlendiriyor. Anne zaten ne diye çalışan iki çocukla boşandığı eve dönmüş hiç anlamadım. Eşimin dayak yediği pis enerjili ev. İpin koptuğu yer eşim askerdeyken annesinin başka bir adama kaçması olmuş.

Eşimle sevgililik döneminde alkol kullandığını biliyordum ama zil zurna sarhoş olup kapı baca kırıp şiddet meyili olduğunu bilmiyordum. Aslında bakarsanız çok işaret varmış ama akılsızlığımın aşk sandığım şeyle birleşimi bana bir ömür ve üzerime vebali olan iki dünya tatlısına mal oldu.

Oğlum doğdu şiddetler başladı. Artarak ilerledi. Kızıma hamileyken dayaklar yedim. Neden ikinciyi yaptın madem öyle dersen spiral kullanamıyorum. Eşimin o an gelmedim diyip ertesi gün geldiğini itiraf edince ertesi gün hapı içtim. Fayda etmedi. Aldırmak istedim. Dayak yedim.

Eşim demek garip geliyor içimden gelmiyor. Kocamın sevgisi dildedir. Bir tartışmada günlerce trip atar kadın gibi. Sanki 3. çocuk yetiştiriyorum. Sarhoşken çok şiddet gördüm, kadın sığınma evinde kaldım iki çocukla. Sığınma evine gitmeden de eşim burnuma kafa attı kan boşaldı burnumdan. Görümcem alt kattaydı polisi ara dedim aradı geldiler darp raporu aldım uzaklaştırma aldım ama eve geldi kocam. Sarhoş adam baş edemedik.

Görümcem bana sormadan ailemi aramış halbuki saat gecenin 2si çiceklerle gelecek halleri yok geldiler kocamın ağzına sıçtılar. Bana da demediklerini bırakmadılar tabi. Babam senin burdan ölün çıkar dedi. (Elalem ne der). Aile apartmanı gecenin körü herkes birbirine sallıyor kocama saldırıyor çocuklarım ağlıyor. Herkes karakolluk oldu ev duruldu gece kış ayı çocuklar hasta bir yere gidemiyorum.

O gün nasıl akşam oldu anlatamıyorum kocam içip içip sızıyor. Polisi aradığım için çık git diyor ananın evine. En son valizleri doldurdu çocuklarla benim. Annemi aradı gönderiyorum diye. Annem de o ana kadar evine sahip çık diyordu ama o andan sonra o da gel dedi ailesini kapıya koyandan adam olmaz diye. Geleceksen tek gel olayı orada başladı zaten. Ben sığınma evindeyken duydum ki annem benim kocam 8k emekli alıyor nasıl bakalım fazladan 3 boğaza demiş. Konu sadece elalem namus sanıyordum.

Anne babamla barışığım ama geleceksen tek gel diyip çocuklarımı kabul etmediler. Halbuki annem baksa ben de nafakamla ve oğlumun bakım parasıyla kendime düzen kurup çekip gitsem ne olurdu? Bana eziyet çektiren adama nasıl 2 evlat bırakayım.

Kaçan benim, çocuklar benim, sorumluluk benim. Onlar beni bırakmıyor ben nasıl bırakayım?

Sığınma evindeyken çocuklarımı devlet yurduna verip okuyup hayatımı kurup geri almayı düşündüm ama içim rahat etmedi. Kızım çok küçük ve oğlumun özel eğitimi var. Cinsiyet farkından kardeşler ayrı büyüyecek. Bu sırada çıkış günlerinde gelen mesajlar aramalar. Kocam tedaviyi kabul etti. Döndüm.

Sığınma evi çok farklı bir yer. İnsanı evine dönmeye teşvik ediyor psikolojisi. Her tipten insan var. Cinlisi, madde bağımlısı. Korktum ne yalan söyliyim.

Döneli 3 aya yaklaştı. Kocam o dönem alkolden işsiz kaldı ve yeni işe girdi 2 hafta önce. Annesi ablası para gönderdi bu süreçte. Önceki iş yerinden (sendikalıydı) maaş farkları diye bir olay vardı 20k para yattı. Aylardır birikmiş borçların önemli olanlarını ödedik ve marketlik çocuk ihtiyacı olur diye ayırdık. Oyuna 1k para yatırdı. Ben para yetsin diye ihtiyaç dışı bir şey almazken. Hem evimin düzeni olsun hem bekar gibi olayım hem karı olsun. Diken üstündeyim neye kızar alınır. Kız evi naz evi değilmiş hep. Dün ve bugün içti. Dün ve bugün içti. Dün sızdı ama bugün yine aynı terane.

Bira az gelince sen benim biralarımı sakladın, çıkar ver. Saklamadım diyorum anlamıyor. Kaç saat oldu vurduğu yerler hala acıyor. Bir yandan da küçüğüm ayakta. Apartman illallah etmiş bağırmasın diye sessiz kalmaya çalışıyorum yukarda yaşlı hasta 2 insan var veballeri kalmasın bana. Gözünüzde alkolden bilinci kaymış bir manyak düşünün o benim kocam.

Alkolden 2 iş kaybetti, annesi ablası dışında bir akrabası kalmadı. En yakın arkadaşı evli barklı adamım uğraşamıyorum senin mağduru oynamanla artık dedi. Tek arkadaşı bilgisayar oyunundan olanlar. Onlara da arkadaş denmez zaten. Ne sosyal açıdan dengiz ne kültür ne karakter. Hala seviyor olduğum için kendimden tiksiniyorum ama sevgi değil psikolojik rahatsızlık bu bence.

3.5 saat oldu dayak yiyeli. Şoka girdim. Zar zor kızımı uyuttum kendime geldim ve şimdi yazıyorum. Allah aşkına potansiyeli olan ama mesleği olmayan, ailesi kabul etmeyen 2 çocuk annesi ne yapabilir nolur akıl verin.

Çocuklarımı yurda verip boşanıp hayatımı düzene sokup onları geri alma fikrini kafamdan atamıyorum. Atmak da istemiyorum çünkü bugün benim yaşadıklarımdan onlar da ileride nasiplerini alacaklar. Ama onlar olmadan ben de nasıl toparlanırım bilmiyorum.

Kocamın kendini düzelteceğine dair 5 gr umudum vardı 3 aydır şiddet görmediğim için. Antidepresan ve uyku ilaçlarını bıraktı yapma dediğim halde. Bugünden sonra da umut falan kalmadı. Müge Anlı'ya mail atıp ondan destek bulmayı bile düşündüm o kadar çıkmazdayım.

Çok uzun oldu affınıza sığınıyorum. Tanıdığım insanlara anlatmaya utanıyorum. Lütfen düşüncelerinizi, eleştirilerinizi, dualarınızı ve çözümlerinizi benden esirgemeyin.
Görümcen vicdanlı birine benziyor. Sen çalışsan görümcen çocuklarına bakmaz mı? Ona da cüzi miktar para verirsin hem. Ya da kayınvaliden. En azından bir süre çalışırsan kenara 300-500 ne koysan kâr

yaşadıklarınızı okurken ağlamamak için zor tuttum kendimi. inanın bekar olsaydım yanıma taşınmanızı çok isterdim çok samimiyim. allah yardımcınız olsun . size içten dua ediyorum rabbim sizi tez vakit kurtarsın . keşke elimden bir şey gelse. nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama daha küçük iş imkanı olan bir yer bulursanız daha rahat bakıcı bulup çalışabilirsiniz. sakarya hendeke yolunuz düşerse özelden ulaşın ben size ev ve iş bulma konusunda yardım ederim . tavsiyede ederim hem sanayi bölgesi hemde uygun bir yerdir. umarım kısa sürede hayatınızı kurarsınız.

İnternetten satış yaparak da cüzi miktarda olsa kazanabilirsiniz böyle bir sürü firmaları görüyoruz fenomenlerin paylaştığı bana özelde yazarsanız size markaları ve tanıdığım olanları söyleyebilirim

Sakın çocukları kuruma falan bırakmayın. Benim tavsiyem başka. Yaşlı bakıma muhtaç insanlar evlere yatılı yardımcı arıyorlar. İnternetten bakın bazı uygulamalarda var. Hem çalışır para kazanırsınız hem de barınma sorununuz çözülür. Daha cüzi bir miktar istersiniz çocuklarla kabul eden muhakkak bulunur. Oldu da bulamadınız. Bir süre ayıya dayı diyeceksiniz ve kenara köşeye para atacaksınız.

Zorla güzellik olmaz ki. Benim iknamla olsa da zaten hep fazlalık oluruz onlara. Yapılarını bildiğimden bir şey anlatmıyordum normalde. En son dayanamadım 4 gün kaldığım bir süreç olmuştu yine şiddet sebepli. 5.gün düzenimiz bozuldu madem kaçtın yüzümüzü öne eğdin, biz çektik sen de çekeceksin diye bağırıp çağırdı annem. Çok zoruma gitti çocuklarımı alıp dönmüştüm yağmurda ağlaya ağlaya. Onlar istese ben götürmem artık. Orada peydahladın orada bırak dedi çocukları sanki babası belli değilmiş ya da evlilik dışıymış gibi. Çocuklarıma yapmaya çalıştıkları yardımları kabul etmiyorum zaten. Nadiren gider görünürüm eve dönerim aynı mahalledeyiz. Onu da zaten çocukları pek götürmem. Sağ olun yine de fikriniz için.
Ben öyle ailenin ölene kadar yüzüne bakmam. Şiddet gören evladına bu kadar duyarsız olan insanları öldü sayarım

Çok teşekkür ederim. Planım o yönde ama bu durumlara çocuklarım da şahit oluyor ve sonrası günlerimiz huzursuzlukla geçiyor benden stresi alıyorlar yeri geliyor tahammülüm kalmıyor. Köprüyü geçene kadar demek istiyorum ama git git bitmiyor. Eski halimden eser kalmadı tabii. Yeme bozukluğuyla insomniayla uğraşıyorum özellikle Hatay depremi psikolojik olarak çökertti beni. Gün ışığını görmeden uyuyamıyorum. Marmara deprem kuşağında yaşıyorum. Ya çocuklarım bende değilken depreme yakalanırsak kaybedersem o vicdanla nasıl yaşarım diye bile düşünüyorum. YKS başvurumu yaptım açıktan bir bölüm bitiricem inşallah bu süreçte. Ortaöğretim KPSS'ye de giricem. 2020 sınavında çalışmadan 81 puan almıştım. 4 senede unuttuklarımın üzerine koyabilirsem bu koca ve 2 çocukla memurluğa atabilirsem kendimi direkt tekmeyi basacağım ahdım var. Ama dediğim gibi günlerim dayanılmaz bir halde en yakın kapıdan çıkmak istiyorum. Hayırlı geceler 🧡
Şiddet görmemeye bakın. Yani tartışma çıkmamasına özen gösterin, bir şeyleri bahane ediyorsa özellikle… şu anda ilk adımınız bu olsun…umudunuz olduğu için kurtarmaya çalışıyor olabilirsiniz ama böyle zor
Biorezonans tedvaileri var, alkolü bir kaç seferde bırakabiliyorlar, içmediği bir vakit teklif etseniz.
Muhtemelen gözünüzdeki halinizi, muhtaç olduğunuz için kaldığınızı biliyor ve bu onu daha da saldırgan hale getiriyor.
O size şiddet uygular siz kendinizi korumanın yollarına bakın lütfen

Geri çekilme bir korunma yöntemi değildir. Lütfen 3. Çocuk için önlem alın. Çok üzüldüm ama yasiniz cok genc defalarca kez doğum yapabilirsiniz

Birincisi, ne olursa olsun korunun. İkincisi, büyük sitelerde apartman görevlileri oluyor. Site içinden de apartman görevlisi için yapılmış dairelerden veriliyor bu görevlilere. Hem evinizin olduğu yerden çok ayrılmazsınız görevinizi yaparken hem barınma için para vermezsiniz hem maaş hem sigorta olur. Böyle bir iş mi baksanız acaba? Çok üzüldüm yaşadıklarınıza. Evden kaçmanızın sebebi de aileniz zaten. O yaşta düzgün düşünemiyor kimse. Umarım okuduğunuz bölümü afla falan da bitirirsiniz.

Kayınvalidenin calismanizi destekler mi? Bir süre çalışıp bir deneyim edinip ailenizin yanına gitseniz? Ya da daha ufak bir şehir de kasabada kendinize hayat kurmaya çalışsanız? Bir iş kolu önereceğim. Eczane de çıraklık. Yaşınız 21mis kabul eden bir yer çıkabilir. Orada iş ogrenmek için gayret gösterseniz ülkenin her yerinde eczacı kalfası çok değerli oluyor. İnternette eczacılar odası ilan panosunda eleman arıyoruz kısmından bakabilirsiniz. Bazıları tecrübesiz de alıp yetiştirme amacı güdüyor. Çocukları bırak oku et... Af çıkarsa üni.ye dönersiniz. Ama size gercekten meslek olacak bir bölüm mu? 4 yıl bir de boş boş meslek edinmesi zor bir bölüm size birşey kazandırmaz. Dediğimi bı düşünün. Boşanmadan kayınvalide gorumce desteğiyle eczane kalfaligini öğrenmeye bakın. Sonra boşanıp ufak bir yere gidin derim. Allah kolaylık versin.
Kayınvalide başka şehire kaçtı olaylardan dolayı oğluna toz kondurmayıp anneliğime dil uzatınca kavga ettik. Kendi çocuklarından kaçmış kadın.

Yasadiklariniz icin cok uzgunum, size soylenmenin bir anlamida pek yok olan olmus artik ancak suandan itibaren degisim icin cabalamaliniz yooksa cocuklariniz annesiz kalacak. Verebilecegim en buyuk destek size kacin cocuklariniz ile birlikte bunun icin devletten yardim almalisiniz. Devletten tum bilgilerinizin silinip yeni bir tc verilmesini talep edin , sizi baska bir sehre yollayacaklar bu durumda, yeni bir hayatiniz olur
Devletin tek yaptığı sığınma evi. Bir cacık olmuyor oradan. Çocuklarımla çalışabileceğim bir iş bakıyorum şu an.

Durumunuza çok üzüldüm rabbim size güç kuvvet evlatlarınıza sağlık versin. Umarım en kısa sürede bir çözüm bulabilirsiniz sizin için dua edeceğim.♥️🙏🏻
Amin çok sağolun ailemle konuştum yok durmuyorlar arkamda maalesef. Tek çözümüm çocuklarımla çalışabileceğim bir iş bulup köprüyü geçene kadar para biriktirmek. En azından çocuklarım da az büyürler. Devletten kreş desteği talep ederim sığınma evine gidip.

Merhaba, gerçekten çok üzüldüm yaşadıklarınıza, boşanmak en doğru yolken en doğru çözüm değil şimdilik sizin için. Anneniz 48 yaşında isterse bakabilir, babanız konuşsun siz duymayın hiç annenizi çocuk bakımına ikna edin ve siz bir işe girip çalışın, çalıştığınızda ciddi bir bölümünü annenize babanıza verin o zaman susarlar ama eşiniz sizi rahat bırakır mı hiç emin değilim.

Bir diğer yol ise yardımları lütfen kabul edin ve saklayın, biriktirebildiğiniz kadar para biriktirin kimseye güvenmeyin, gizli saklı gerekirse bankaya yatırın ve gelen her yardımı lütfen alın, eğitiminiz biter olur atanırsınız, yeni eve çıkmak için lazım olur ise ve ne olursa olsun çocuklarınızı yurda vermeyin, baba zaten sorunlu anneleri de bırakırsa onlar için daha büyük travma olur en azından anladığım kadarıyla anne şefkatini fazlasıyla oluyorlar, eşiniz ve ailesi de mecbur çocuklarınıza bakmaya, kocanızı görmezden gelin, o yokmuş gibi yaşayın ve lütfen para biriktirin asla gurur yapmayın.
Aynı mahallede oldukları için korkum musallat olması ki olur da. Tek çarem para biriktirip sığınma evine gidip kreş Yardımı talep edip çalışmak. Çocuklarım okul yaşına gelince de eve çıkarım. Çıkış yolum kalmadı. Konuştum tekrar ailemle yine aynı halt.

Bu bahsettiğin boşanamayan kadın da boşansa biriniz evde çocuklarla kalsanız diğeriniz çalışsanız olmaz mı? Marketlerde kasiyerlik mağazalarda tezgahtarlık olur
Kadın 50 yaşında ununu elemiş eleğini aşmış çocuk bakmaya erinen bir kadın. Yaşımdan büyük çocukları var evlendiriyor maalesef.

O dediğiniz çözümü yapmak zorundasınız bir süre bağriniza taş basip.Tunelin çıkışı orası bu aileniz kabul etmiyor biliyorlar dayak yediğinizide kadın sığınma evinide.Esi geç aileyi geç kayınvalideyi geç.Okudum iki kere konunuzu.Herseyi yazmışsınız tek çıkışıda yazmışsınız.Baska yeri yok bu labirent den çıkmanın önce kendinizi sonra çocukları kurtarmanın yolu bu.Umut verici yazamadım zaten üyeler yazmış sizin durumda ne aileniz ne eş ne bu eş ailesinden fayda yok Fayda sizden fayda Allah'tan bu adam elinizden alır paraları yardımla bir yere kadar gidebilirsiniz kurtarmaz keşke daha farklı yazabilseydim 🥲

Sakın çocukları kuruma falan bırakmayın. Benim tavsiyem başka. Yaşlı bakıma muhtaç insanlar evlere yatılı yardımcı arıyorlar. İnternetten bakın bazı uygulamalarda var. Hem çalışır para kazanırsınız hem de barınma sorununuz çözülür. Daha cüzi bir miktar istersiniz çocuklarla kabul eden muhakkak bulunur. Oldu da bulamadınız. Bir süre ayıya dayı diyeceksiniz ve kenara köşeye para atacaksınız.

Ben aynısını yazacaktım konu sahibesi için en uygun meslek yatılı bakıcılık.

Gerçek kaçan kızlara çok kızıyorum. İş sadece kaçmalarıyla kalsa yine bir yere kadar anlayabilirim. Kaçtıktan hemen sonra ard arda çocuk yapıp baba evine geri dönüyor. Ailelerde haklı olarak kabul etmiyor. Sonra geri dönen hanım efendiler 'ailem beni ve çocuklarımı kabul etmiyor' diyorlar. Aileler kabul etmemekte gayet haklılar. Başkasını çocuğuna bakmak hiç kolay değil. Kusura kimse bakmasın kaçmayı ve çocuk yapmayı biliyorsanız işler yolunda gitmediği de çekmeyi de bileceksiniz.

Çok üzüldüm gerçekten genceciksiniz daha. Evden çağrı merkezi gibi çalışma alanları oluyor sarı siteden bir bakın,kv görümce ile görüşün çalışsanız çocuklara bakarlar mı? Bir seçenekte temel varsa kpss çalışmak atanırsanız çıkış biletiniz olur hem maaş iyi hem başka il şansı. Kocanız insan değil yaratık resmen çok dikkat edin evde canınıza zarar getirmesin bi plan çizene kadar ayıya dayı diyin. Ailenizde rezil insanlar size kendinizden başka kimseden fayda yok. Bir çok seçenek var ama paranızı elinizden alabilir bu yüzden size ciddi zarar verebilir yada eline az para verseniz sizi rahat bırkıp içip zıbarır mı? En garanti çıkış kapısı memurluk tüm hayatınız kurtulur inşallah başarırsınız. Sakın vazgeçmeyin

X