Davranış Bozuklukları 16 aylık oğlum çok sinirli

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

duygutimur

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Aralık 2007
92
0
42
Merhaba arkadaşlar,

16 aylık bir oğlum var. yaklaşık bir hafta önce memeden kestim. özellikle bu değişikliğin ardından istediği şey gerçekleşmeyince (ki olağandışı istekleri var kapıyı yerinden çıkarmaya çalışıyor mesela) ya da uyku saati geldiğinde uyutmaya çalışınca birden saldırganlaşıyor. Kucağımdayken saçlarımı çekiyor, yüzümü tırmalıyor, ısırıyor. bu sinir anlarında ne yapacağımı şaşırıyorum açıkçası. Bazen ben de sinirlerime hakim olamayıp sesimi yükseltiyorum. Zor bir hafta geçirdik uykusuz ve yorgun.. ne yapacağımı bilemiyorum... Bir de süt içmeme durumumuz var. Zaten biberonu hiç kullanmadı bardakla da denedim ama sütü hiç bir şekilde içiremiyorum.. meyveli nesquikli bisküvili her türlü denedim ama olmuyor... deneyimlerinize ihtiyacım var.. teşekkürler şimdiden..

daha önce de vardı hatta sinirlenince kafa atardı nereye olursa.. ama doktor bunun geçici bir durum olduğunu söylemişti.. memeyi bırakınca daha da agresifleşti.. bu arada bir ayrıntı azılarını ve köpek dişlerini de çıkarıyor aynı anda :KK43:

anlattıklarınız çok normal durumlar arkadaşım merak etmeyin..

memeyi bırakan her bebek hırçınlaşır ..bu durum nasıl bıraktırdığınıza görede değişiklik gösterebilir..

sinirlenince kafayı vurma olayı genelde bebeklerde oluyor..

cocugu anlamak gerekır
sızın yaramazlık olarak gorduklerınız aslında onun yapması gereken gorevler olabılır
mesela defterın yapraklarını koparan cocuk aslında parmak kaslarını gelıstırmek ıcın bu hareketı yapıyordur
ona kızmadan anlamaya calısarak oksayarak ve severek yaklasırsanız bence hersey cozulur tabıkı yanlıs seyler yaptıgı zaman da bunun yanlıs oldugunu anlayacak ama cokta kısıtlayıcı olamamk lazım sımartmamakta lazım dengeyı kurmak sıze dusuyor

sanırım benim oğlum hiperaktif.. gerçi abartıyor da olabilirim.. umarım öyledir. gün içinde oturup oyuncaklarıyla 15 dk oynadığına şahit olmadım. dikkati çok çabuk dağılıyor 2 dk birşeyler ilgileniyor sonra fırlatıp atıyor ve bir müddet sonra sıkılıp ağlamaya başlıyor. kilosu ayına göre sınırda şu an 10 kilo civarında çok güzel yemek yiyor ancak kilo almıyor. aslında şaşırmamalı bu kadar harekete kimse kilo tutmaz. elimden geldiğince yapma dememeye çalışıyorum ancak en twhlikeli zamanları koltukların üstünde zıplıyor, çekmeceleri boşaltıyor kapı aralarında geziniyor.. zor gerçekten..

bılıyorum benım kardesımınde oglu var evı karıstırmasına ızın verıyorum
en son onlar gıdınce topluyorum
sora koltugun ustunden atlasın eger cok köşeli ve tehlıkelı degılse duser sonra kalkar ve eger aglarsa o koltugun canını acıttıgını gorecek ve bırdaha yaklasmayacaktır yanı artık koltuga cıkmayacaktır
herseyı deneyerek gorsun rahat bırakın bence
ama gozunuzlede takıp edın aman bısey olacak dıye panık yapmayın cocuga bence
yaptıkları normal erkek cocukları bırazz oyle oluyor
drlar tv yı 3-4 yasından önce ızletmeyın dıyorlar kapasıtesını astıgı ıcın beynı bozuyormus

sanırım benim oğlum hiperaktif.. gerçi abartıyor da olabilirim.. umarım öyledir. gün içinde oturup oyuncaklarıyla 15 dk oynadığına şahit olmadım. dikkati çok çabuk dağılıyor 2 dk birşeyler ilgileniyor sonra fırlatıp atıyor ve bir müddet sonra sıkılıp ağlamaya başlıyor. kilosu ayına göre sınırda şu an 10 kilo civarında çok güzel yemek yiyor ancak kilo almıyor. aslında şaşırmamalı bu kadar harekete kimse kilo tutmaz. elimden geldiğince yapma dememeye çalışıyorum ancak en twhlikeli zamanları koltukların üstünde zıplıyor, çekmeceleri boşaltıyor kapı aralarında geziniyor.. zor gerçekten..

canım benimde oğlum 18 aylık ve senin oğlanla aynı yanlız değilsin beni deli etmeden büyüse bari :)

evt canim bencede yanliz degislin ,inanki suan basimin agrisina oluyorum stersten hic birsyede memnun edemiyorumm,anlattiklarinin hepsi bizede mevcut,mkafayi siyirmak uzereyim he bide benimkinin kendinden buyuk ve kendinden kcuuk cocuklari dovme huyudu da daha 17 aylik pire kadar boyuyla allahim,,laptopumu kirmadi cammi indirmedii,, ne yapacagim ben boylee konu acacaktimm burda var diye acmadim
\\

Son düzenleme:
çocuğum yok deneyimimde yok ama gözlemlediğim kadarıyla benim amcamın oğluda sinirliydi dediği olmayınca kafasını vuruyordu yere yatıp tepiniyordu tabi küçükken şimdi 3e gidiyor yine sinirli evde bağırmalar çağırmalar ben ergenlikte dahada kötü olmasında korkuyorum bence siz biz çocuk psikiyatrisine gidin en azından sinirlenince sizin tepkinizin ne olacağını öğrenirsiniz çocukların kişiselk gelişimleri 3 yaşına kadar oluşuyor 3 yaşında neler öğrenir ise öyle devam etme ihtimali yüksek.

Merhaba arkadaşlar,

16 aylık bir oğlum var. yaklaşık bir hafta önce memeden kestim. özellikle bu değişikliğin ardından istediği şey gerçekleşmeyince (ki olağandışı istekleri var kapıyı yerinden çıkarmaya çalışıyor mesela) ya da uyku saati geldiğinde uyutmaya çalışınca birden saldırganlaşıyor. Kucağımdayken saçlarımı çekiyor, yüzümü tırmalıyor, ısırıyor. bu sinir anlarında ne yapacağımı şaşırıyorum açıkçası. Bazen ben de sinirlerime hakim olamayıp sesimi yükseltiyorum. Zor bir hafta geçirdik uykusuz ve yorgun.. ne yapacağımı bilemiyorum... Bir de süt içmeme durumumuz var. Zaten biberonu hiç kullanmadı bardakla da denedim ama sütü hiç bir şekilde içiremiyorum.. meyveli nesquikli bisküvili her türlü denedim ama olmuyor... deneyimlerinize ihtiyacım var.. teşekkürler şimdiden..
cnm benımkını tarıf etmıssın aynısı hatta aynı aydalar ve aynı sekılde dıs cıkarıyorlar tek farkı ben henuz memeden kesmedım yavas yavas kesmeye calısıyorum cunku hıcbısı yemıyor henuz sutte emmese...bıberon benımkıde kullanmıyor ınek sutu verebılmek ıcın sadece muhallebı yedırebılıyorum napıcas boyle bılmıyorum asırı sınır asırı agresıf kendını bıle tokatlıyor sınırlenınce altı ustu bezını degıscem catlıyor sınırden masaların uzerınde gezmek ıstıyor mutfak dolaplarının ıcınde gezıyor tencereler bardaklar dolaplardakı hersey hatta buzdolabımda elbıse askısı hafıza kartı vs ne arasam buluyorum o derece yaramaz engelleyıncede kendını yere atıyor kafasını ozellıkle arkaya atıyor cok yorucu bunaldım bende sabır sabır ellerıne vuruyorum sımdıden dusun artık.:1no2:

bılıyorum benım kardesımınde oglu var evı karıstırmasına ızın verıyorum
en son onlar gıdınce topluyorum
sora koltugun ustunden atlasın eger cok köşeli ve tehlıkelı degılse duser sonra kalkar ve eger aglarsa o koltugun canını acıttıgını gorecek ve bırdaha yaklasmayacaktır yanı artık koltuga cıkmayacaktır
herseyı deneyerek gorsun rahat bırakın bence
ama gozunuzlede takıp edın aman bısey olacak dıye panık yapmayın cocuga bence
yaptıkları normal erkek cocukları bırazz oyle oluyor
drlar tv yı 3-4 yasından önce ızletmeyın dıyorlar kapasıtesını astıgı ıcın beynı bozuyormus
valla hıcte oyle deneyınce anlayan bır tıp degıl benımkı.mesela sandalyenın uzerınden bır aksamda 2 kez dustu kı beton yanı yere ama banamısın demedı dusup canı acıdıgı ıcın degıl tekrar cıkmak ıstedıgı ıcın agladı gece boyu.bızımkıne dr ta 2 aylıkken hıperaktıf bu cocuk demıstı sedyeden asagı atlıyordu cunku.10 gunlukken sabah bı baktım cocugun kafası bacaklarımda ayakları bana dogru esıme dedım senmı cevırdın bunu yooo dedı 10 gunlukken donuyodu yaratık.hastaneden cıkıstada bellı ettı kendını bı fotograf cektırmedı gorevlılere hatta aayyy bu nasıl cocuk bole zıhnı sınır yaa dedı dusunun bıkac saatlıktı daha.sımdılerdede duz duvara tırmanıyo.bana bu cocuga sen tasma tak dıyen bıle oldu.varmıs ole cocuk tasmaları.

Aaay aynısında bende de var ve benimki kız:ecrin_bebek:
Bunlara artı olarak bize yemek yemek kabus oluyor tabaklarda ne varsa masadan duvara fırlatıyor, mutfak masam cam çatalın tersiyle masaya vuruyor. Yere sofra kursam onun üstüne çıkıyor. Yüksek sesle bazen kendimizi zaptedemeyip bağırıyoruz hanfendi haklıymış gibi bide bize çığlık atıyor (aklı sıra karşılık veriyor)laelaelaelaelae
Gerçi ev hanımı olan arkadşlar daha çok bunalımdalar ben sadece hafta sonları ve akşamları görebiliyorum kızımı. Babaannesi bize yapmıyor siz gelince yapıyor diyor.

aynen bizim evdeki durumu anlatmışsınız ya.deli olacağım artık.bütün çekmeceler itinayla defalarca boşaltılıyor her gün.kendini yere atmalar tırmalayıp ısırmalar hepsi mevcut.bende inatla herşeyi aynı yerlerine koyup toparlıyorum her defasında.bakalım ne zaman bıkacak aynı eşyaları dağıtmaktan(ki 4-5 aydır bıkmadı) benim oğlumda 16 aylık ve diş çıkartıyor.başım fena halde dertte tecrübe sahiplerinden yardım bekliyoruz acilen.mafoldumben

kapalı oyun havuzuna koyup oyuncak vermek lazım boyle yarmazlara yada yuksek mobılyalar almak lazım cekmecesı kapagı ustte olan mobılyalardankı acamazsınlar
ama buyudumce akıllanıyorlaqr sonucta önemli olan bu donemde cocugu sterese sokup psıkolojısını bozmamak lazım

bizde allahtan şu dönem kafa atmalar azaldı. Ama yeni yeni huylarımız var tabi. mesela ne istiyorsa hemen yerine gelecek.. yoksa bit gibi boyuyla kafa tutuyor bana :) genelde uyumlu bir çocuk ama bazen damarımı tutuyor bilmiyorum sakinleştiremiyorum. İllaki istediği olacak. açıkçası hiperaktif olduğunu düşünmek istemiyorum çünkü henüz erken bence böyle bir tanı koyabilmek için. Daha idareci olmaya çalışıyorum ama beni kim idare edecek onu bilemiyorum. Yeni bir sıkıntımız var :KK43:( sütten keserken kucağımda yürüyerek uyuttum başka çare bulamadım şimdi bir türlü kendi kendine uyumaya alıştıramıyorum. bir de uykuya dalmamak için elinden geleni yapıyor :KK43: ne sırt kaldı ne omuz.. yamulup gidicem.. ne yapacağım ben yaa...

bende ayakta sallamaya alistirmistim ne yaptiysam baska turlu uyumuyor,bi tek babasi kziinca yatiyor oda yanimiza alip yatirinca babamiz kizinca uyuyor ama bende yanimda yatirmak istemiyorumm,off off,
gecen haftaki durumu yazmistim,bu hafta biraz daha sakin sanki,butun disleri birden patlatinca sapitti diyorum insallah disleri bitince duzelir,,iki disimiz daha kaldi bakalim,,gecen hafta cok cocuklu ortama gitmistim bu hafta hic biryere gitmedim devamli evdeydik doktu sacti ses etmedim yeterki o iyi olsun diye bu seferde her istedigini yaptirmaya caliyor azcik hayir diyince atiyor yerlere kendini,yemek yemek hic yok zatenn,kendi kendine uyudugu gunu gorebilecekmiyim acabaaa???

aynı aylarda oğlum da aynı durumdaydı hatta daha kötüydü
şöyleki bi keresinde sinir krizi geçirmiş ve biz de acilde kaldırmak zorunda kalmıştım
benim ve onun yüzü kan içindeydi diş ve tırmalamadan
inanın şu an elim ayağım kesildi gene yazamıyorum bu yüzden psikolojik tedavi bile gördüm
bırakın kafa vurmayı vurduğu anda ağzı kan içinde kalırdı ve vurmaya devam ederdi gücümüz yetmezdi inanın tuana kadar ne çekerdik oofff Allahım ne günlerdi ya şükür geçti ve hep büyütürken tektim:gitme:
sonra bi gün psikiyatriste gittik onu beğenmedik başka gittik hepsi aynı şeyi söyledi efndim biz ona patron olduğumuzu göstercekmişiz de bilmem ne çocuğa nasıl bağırmıştı yaa bi daha da gitmedim zaten
bi günde aylık kontrolü yapılırken doktorumuz bu ço cuk nasıl dayanıyo azı ve köpekleri aynı anda yarıyo dedi:1shok:
e başka neden aramaya gerek kalmadı ağrı şoku denen bi olay var sonuçta çünki aynı dönem ben 20'lik dişimi çıkarıyıdum ve sürekli ağrı kesici alıyodum ama o 4 tane diş çıkarıyodu düşün hem de en zorlarını
yani durumunuz benimkine çok benzediği için hikayemi yazdım
bu durum dişleri bitene kadar maalesef devam edicek ama çok dayanamadığınız bi durum olursa iyi bi uzmandan yardım alın hafif depresyon ilaçları verip rahatlatabiliyolar
bu arada sabahları doktorum programına çıkan Sabiha Paktuna Keskin var eğer çok bunalırsanız tavsiye ederim müthiş bi doktor. bi uğrayın ona.eğer ben o zamanlar bilseydim bu doktoru bi daka bile durmazdım:1no2:

canım sabırlı ol geçicek bu arada sen de yardım al muhakkak bütün yaptıkları normal şu an.ama yardım alın mutlaka.ben 6 yaşına kadar neler çektim yazsam destan olur.gittiğim bi restorantta(ayda yılda bir dışarı çıkıyoduk zaten)düşünün tekrar gidince aradan yıllar geçmsin rağmen garson bizi unutmamış ve abla bu çocuk o çocukmu demişti nasıl değişmiş dedi
meğer arkamızdan herkes bana dua etmişa.s
bende ayakta sallamaya alistirmistim ne yaptiysam baska turlu uyumuyor,bi tek babasi kziinca yatiyor oda yanimiza alip yatirinca babamiz kizinca uyuyor ama bende yanimda yatirmak istemiyorumm,off off,
gecen haftaki durumu yazmistim,bu hafta biraz daha sakin sanki,butun disleri birden patlatinca sapitti diyorum insallah disleri bitince duzelir,,iki disimiz daha kaldi bakalim,,gecen hafta cok cocuklu ortama gitmistim bu hafta hic biryere gitmedim devamli evdeydik doktu sacti ses etmedim yeterki o iyi olsun diye bu seferde her istedigini yaptirmaya caliyor azcik hayir diyince atiyor yerlere kendini,yemek yemek hic yok zatenn,kendi kendine uyudugu gunu gorebilecekmiyim acabaaa???

şu an oğlum da azı dişiyle köpek dişini aynı anda çıkarıyor. gündüz sıkıntımız yok. yemek sıkıntımız da yok. sadece uyku problemmimiz var işte. bugün beşiğine koydum almayacağım dedim kendi kendime ağlayıp uyusun baktım ki kafası beşiğin tahtalarına vuruyor sırf onu kucağıma alayım diye mecbur almak zorunda kaldım. az önce yyine kucağımda yürüyerek uyutup beşiğine yatırdım normanlde 1 aydır gündüz gece bizim yatakta yatıyordu. yavaş yavaş ilerlemeyi düşünüyorum. önce gündüz beşiğine alışsın iyice sonra gece alayım.. bu arada geçen gece uyandığında kucağıma almadım diye öyle bir kafa attı ki bana iki dudağım da patladı. kocamdan görmediğim şiddeti oğlumdan görüyorum yaa.. :KK43:

X