Çocuk Hastalıkları kacıncı ayda yüzüstü yatırmalı

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

elf.elf

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2009
225
0
oğlum 52 günlük..ve yüzüstü yatırınca cok rahat edıyor,gazını kolay cıkarıyor.ve bu sekılde kendısı uyuyup kalıyor.maşallah kafasını döndürebılıyor.bebeklerın kacıncı aya kadar yüzüstü yatmaları sakıncalı.

ben de yeni doğduğunda yüz üstü yatırdım hep.3.ayına kadar bu şekilde yattı daha sonra yan yatırdım.şimdi 7 aylık we sırt üstü uyuyo bazen de yan yatıyoo.artık kendi şekil weriyo yatışına:)bana doktorum en sağlıklı yatış pozisyonu yüz üstü demişti .2-3 aya kadar yatırabilirsin ama arada yan da yatır.daha sonra kendi en rahat ettiği şekli weriyo zaten yatışına.bu arada kafa yapısı da güzel oluyo bebeğin.dediğim gibi en fazla 2-3 aya kadar yatır.daha sonra yan we sırt üstü dewam edersin.zaten sırt üstü son pozisyon:)

Yüzüstü yatırmanızda sakınca yoktur. Ama asla yalnız bırakmayın. Henüz kafasını kontrol etme şansı olmadığından hoş olmayan durumlar olabilir.

benımde bebegımın gaz sorunu vardı.ve dogdugundan ıtıbaren 6-7 aylık oluncaya kadar yuzustu yatırdık ama tabı kontrolumuz altında.artık sırtustu yatoyı.yuzustu cok rahat edıyodu ve kesıntısız 3 saat falan uyuyabılıodu ama yan veya sırtustu koydugumuz zaman hemen uyanıydu.ama sımdı artık rahatım farketmıyo sırtustu de koyabılıyrm.benım kızım sımdı 10 aylık olacak

benımde bebegımın gaz sorunu vardı.ve dogdugundan ıtıbaren 6-7 aylık oluncaya kadar yuzustu yatırdık ama tabı kontrolumuz altında.artık sırtustu yatoyı.yuzustu cok rahat edıyodu ve kesıntısız 3 saat falan uyuyabılıodu ama yan veya sırtustu koydugumuz zaman hemen uyanıydu.ama sımdı artık rahatım farketmıyo sırtustu de koyabılıyrm.benım kızım sımdı 10 aylık olacak

benim merak ettıgım yüzüstü yatırmak neden tehlıkelı,maşallah boynunu kafasını oynatabılıyor..döndürebılıyor. uykularında eger burnunun üstüne yatarsa nefes alamadıklarını farketmezler mi o yüzden mi acaba.. ben bazen gece uyumazsa yanıma alıp yüzüstü yatırıyorum,kendımde uyuyakalıyorum.korkuyorum da bişey olacak dıye..ama yumusak yere yatırmıyorum.sert ve düz yere yatırıyorum.bogulma riski olmasın dıye.allah korusun..

oğlum eve geldiğindn beri yüzüstü yatıyor ve çok rahat çünkü gaz sorunu var ve deli gibi ağlıyo en rahgat şekil oğluma göre şimdilik bu biz 4. aayımıızı dolduruyoruz ve böyle yatmaya da devam edecek gibi gözüküyor.

canım yüz üstü yatırmanın tehlikeli olduğunu kim demiş yaa...şöyle düşün o kadar küçük bebeği sırt üstü yatırdığını düşün yeni yemek yemiş yatırdın kustu bu daha mı iyi.yüz üstü pozisyonda kussa bile yatağına kusar.başını da rahatça çewirir Allah'ın izniyle sen korkma Allah'a emanet.ben öyle yatırdım benim ki de kesintisiz 2-3 saat uyuyodu.sen de rahat edersin hem.doktorlar bile dedikten sonra....yatır yüz üstü mışıl mışıl uyusun...

canım yüz üstü yatırmanın tehlikeli olduğunu kim demiş yaa...şöyle düşün o kadar küçük bebeği sırt üstü yatırdığını düşün yeni yemek yemiş yatırdın kustu bu daha mı iyi.yüz üstü pozisyonda kussa bile yatağına kusar.başını da rahatça çewirir Allah'ın izniyle sen korkma Allah'a emanet.ben öyle yatırdım benim ki de kesintisiz 2-3 saat uyuyodu.sen de rahat edersin hem.doktorlar bile dedikten sonra....yatır yüz üstü mışıl mışıl uyusun...

sen gece de yatırıyormuydun yüzüstü.yani sen uyurken o da yüzüstü mü yatıyordu.ben bırakıyorum da yanlıs mı yapıyorum acaba.gerci allaha şükür kafasını çevırse ıh mıh dıyor uyanıyorum ama korkuyorum da burnunun üstüne yatarsa dıye.allah korusun allaha emanet.gece emmeye kalkıpta uyuyamazsa o zaman da yüzüstü yatırıyorum .ama yüzüstü yatmak alışkanlık halıne geldı oğlumda..

Ani bebek ölümlerini engellemek için alınabilecek önlemler

Bebekler uyurken sırt üstü yatırılmalıdır

Sağlıklı süt çocukları doğumdan itibaren sırtüstü yatırılmalıdır. Yan yatış pozisyonu tercih ediliyor ise, yüzüstü pozisyona dönüş olasılığını azaltmak için altta kalan kol öne getirilmelidir (daha iyisi, yan yatış pozisyonu tercih edilmemelidir).

Amerikan pediatri akademisi 1992 yılında açıkladığı sağlık politikasında; sağlıklı bebeklerin uyku sırasında sırtüstü yatırılmasını önermiş ve bu şekilde 4 yıl içinde Amerika’da “ani bebek ölümü sendromu” sıklığı % 40 azaltılmıştır.

ewet hayatım ben yatarken bebeğim de yüzüstü yatıyodu.zaten ilk zamanlar çok kontrol ediyodum artık tik gibi olmuştu habire kalkıp yatağına bakıyodum bi ara eşim artık söylendi bana yeter bu kadar bakma diye ama küçük olduğu için bakıyodum.ama hep yüzüstü yattı.geceleri uyandın mı sen de kontrol edersin tabi ama walla benim oğlum 3 aya kadar bu şekilde yattı we çok rahat ettim ben de.Melek arkadaşım yorum yapmış ama çok küçük bi bebeği sırt üstü yatıramazsın o daha fena.3 aya kadar yatır ama daha sonra yan we sırt üstüne alıştır tabii.hep de yüz üstü gitmesin:)bu arada ben doktorumun tawsiyesinden yola çıkarak yorum yapıyorum çok memnun kaldığım için de sizlerle paylaştım.doktorum bana bu şekilde yatırmamaı söyledi we gerçekten de hem bebişim için hem de kendim için çok rahatlık oldu.sağlıcakla...

benim oğlum öyle bir alıştıkı uykusu gelince mızırdanıyor.sırt üstü veya yan yatırınca aglıyor uyumuyor.çok nadır uyuyor o sekılde..illakı yüzüstü yatacak ve poposuna şıp şıp vurulacak.sallasakta uyumuyor.maşallah sallanmaya alışmadı daha.tabi ilerde ne olur bılemem.
ılk 3 ay bebekler alışkanlık edınmez dıyorlar ama benımkı uyku seklını alıskanlık yaptı.ama uyuyunca yan cevırırsem uyuyor o zaman ama su an gazımız oldugu için pek yan cevırmıyorum.yüzüstü rahat edıyor.rahat cıkarıyor maşallah kuzuma..nasıl olsa daha cok degısır huylarımız...

cnm neden yatıramayasın ama dikkatli ol yüzüstü yatarken başını oynatmaya kalkabilir düzeltemez ve boğulabilir
bende oğlumu hep yüzüstü yatırdım

yüzüstü yatırmak tehlikelidir diye hep oğlumu sırt üstü yatırdım ama kafasını yana çevirerek (malum
kusma ihtimali var)

yüzüstü yatırmayı hiç denemedim şimdiye kadar.sadece uyanıkken napcağına bakmak için çeviriyorum sadece...

yüz üstü yatırmayı hiç denemedim en iyi olanı bence yan yatırmaktır

benim kzımda 10günlükten itibaren yüzüstü yatıyor ve artık baska bi sekilde kesinlikle uyumuo bide ayakta sallamyada alıstırdı annem cok zor oluo valla alısınca daha 3 aylık bile degil ayakta sallarken bile yüzüstü yatıo baska türlü uyumuo gazdan dolayı alıstı kızımda tabi kafasını rahat cevirebiliodu 10günlükken dahi rahattık bi parca o yüzden sanırım sende döndürebildigini yazmıssın bence dönüşümlü yatır canım gazı olunca öyle yatır alısırsa cook fena

benim kzımda 10günlükten itibaren yüzüstü yatıyor ve artık baska bi sekilde kesinlikle uyumuo bide ayakta sallamyada alıstırdı annem cok zor oluo valla alısınca daha 3 aylık bile degil ayakta sallarken bile yüzüstü yatıo baska türlü uyumuo gazdan dolayı alıstı kızımda tabi kafasını rahat cevirebiliodu 10günlükken dahi rahattık bi parca o yüzden sanırım sende döndürebildigini yazmıssın bence dönüşümlü yatır canım gazı olunca öyle yatır alısırsa cook fena

yani kafasını döndürmesi tehlıkelı mı olur. bende daha ıyı olur sanıyordum..bir taraftan dıger tarafa döndürüyor kafasını maşallah..hatta bazen burnunun üstünede yatıyor ama rahat edemıyor tekrar yan cevırıyor.(maşallah nazar etmıyım de kendı kendıme)...bu şekilde uykusunda bıle gazını rahat cıkarıyor.dıger türlü uyanıyor gazı rahatsız edınce...

yüzüstü yatırmak tehlikelidir diye hep oğlumu sırt üstü yatırdım ama kafasını yana çevirerek (malum
kusma ihtimali var)

yüzüstü yatırmayı hiç denemedim şimdiye kadar.sadece uyanıkken napcağına bakmak için çeviriyorum sadece...

ama benım oğlum artık maşallah kafasını oynatabıldıgı için yan cevırsemde o düz cevırıyor kafasını..yan yatıramıyorum yanı..

ama benım oğlum artık maşallah kafasını oynatabıldıgı için yan cevırsemde o düz cevırıyor kafasını..yan yatıramıyorum yanı..

büyüdükçe kendi isteklerine göre başlarını çeviriyorlar.yan yatırıyorum bi bakmışım başını düz yapmış bile...

çevirsede fark etmiyor artık kusma faslımız geçti...rahat rahat uyuyor.keyfine göre çeviriyor kafasını... :)

(5 aylık olacak)

büyüdükçe kendi isteklerine göre başlarını çeviriyorlar.yan yatırıyorum bi bakmışım başını düz yapmış bile...

çevirsede fark etmiyor artık kusma faslımız geçti...rahat rahat uyuyor.keyfine göre çeviriyor kafasını... :)

(5 aylık olacak)

ooo maşallah siz zoru atlatmışsınız.biz 2 aylıgız daha kusmalarımız gecmedı.ayrıca oğlum tükürüğünü bile kaçırıyor bogazına bu yüzden korkuyorum gecelerı...:emir_bebek:

benim oğlumunda çok gazı var ancak yüzüstü rahat ediyor sırtüstü hemen uyanıyor bir feryatla ablam aradı bugün bana 4.5 aylık bi bebek kafasını çevirememiş boğulmuş dedi çok tedirgin oldum ama benimki rahat çeviriyor kafayı sürekli kontrol ediyorum ama

X