Trois Couleurs - Mavi - Beyaz - Kırmızı

joey

just breathe
Kayıtlı Üye
30 Eylül 2009
2.530
3
yönetmenliğini Krzylof Kieslowski'nin yaptığı üçlemedir. Fransız bayrağının renklerinden yola çıkılarak Mavi'de özgürlük, Beyaz'da eşitlik ve Kırmızı'da kardeşlik temları işlenmiştir.

İzlediğim en iyi filmlerin arasında. İzlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

drei-farben-blau-krzysztof-kieslowski-filmplakat-trois-couleurs-bleu-9901065.jpg

1173351222.jpg

Trois_couleurs__Rouge___Three_Colors__Red(1994).jpg

Son düzenleme:
bu üçleme izleme listemde, malesef bir türlü fırsatını bulup izleyemedim. yakın zamanda izlemeyi düşünüyorum.

kaçırılmaması gereken bir üçleme, en çok övgüyü ise kırmızı almıştır

Trois couleurs: Bleu | Üç Renk : Mavi

Asminimle izlemeye ortaklaşa karar verdiğimiz, dün gece saat 2 sıralarında izleme fırsatı bulduğumuz film :)

ıçinde Juliette Binoche'nin olduğu bir film ne kadar kötü olabilir ki? Mavi özünde çok fazla şey anlatmayan ama mutlaka ki ayrıntılara çok önem veren bir film. Yoğun trajedisi ztn Julie elini duvara sürterek yürüdüğünde içime işlemeye başladı. Sonrasında, yalnızlığı ,boşvermişliği ve aldatılmışlığı bana yaşattı . Flüt sesi , piyano sesi , keman sesi hüznü anlatmaya çok yakışmış. Anlık kararların, insan hayatı için ne kadar ince bir çizgi olduğunu tokat gibi çarpıyor film. Kocasının eşyalarını almak istemeyen Julie'nin sonrasında eşyaların arasındaki sırrı bir fahişenin yardımına koştuğunda tvden öğrenmesi ve daha sonra söyledikleri " Eğer alsaydım, o zaman öğrenecektim. Hiç bakmadan yaksaydım, hiç öğrenemeyecektim."
Benim birde filmde anlatım adına en çok sevdiğim yönetmenin sahneleri aniden kesmesi ,ekranı karartması ve başka sahneye geçmesi oldu. Tarantino da aynısını yapıyor bu yüzdendir belkide filmlerini çok seviyorum. Yönetmenin diğer filmlerinede göz atacağım bu yüzden. Ve tabi diğer renklerinede :)

bleu.jpg

prenses herseyi anlatmis bana dicek laf birakmamis :)
mavi cidden huznun filmi. ama oyle sizi gozyaslarina bogacak bir huzun degil. duygusuzlukla islenen bir huzun.. esinin ve kizinin vefati uzerine hayatina yeniden yon veren bir kadinin hayati..
film boyunca en canli renk mavi.. ve sanirim bu filme de juliette binoche den baskasi da yakismazmis.
yuz ifadeleri mimikleri donuklugu bile kendine has bu kadinin..
esinin yazdigi sarkilari surekli melodi olarak kulaklarinda duymasi ve bundan suyun altina girerek kurtulmaya calismasi cok etkileyici bence.
flut keman piyano zaten film boyunca sizi etkiliyor..
filmin sonunda koro ile soylenen sarki da guzel..
filmin eski bir film olmasi nedeniyle goruntuler tabiki cok canli degil. ama acickasi bu filmden de canli renkler beklemiyorsunuz.. bir mavi avize ile evinden cikip gidiyor kadin.. ellerini duvara surte surte bir aci hissetmeye calisa calisa, bu cok etkileyici bir sahne bence..
filmi begendim diger renklerini de izlicem.

ben bu filmleri uzun zaman önce izlemiştim en sevdiğim üçlemeler arasındadır. asmin gerçekten de mavi'ye juliette'ten başkasını düşünemiyorum ben de. cuk oturmuş. fare yavrularının olduğu sahne heralde en çok aklıma kazınan karelerden biriydi. ağır filmler ama, herkesin kaldıramayacağı tipten bir tarzı var kieslowski'nin

evet fare yavruları çok güzel bir detaydı bencede. Julie'nin annesine gidip "anne ben küçükken farelerden korkarmıydım? "sorusuna annesinin "hayır" cevabından sonra Julie'nin "ama şimdi korkuyorum " demesi içimi kararttı resmen . Ağla Julie dedim çığlık çığlığa ağla be kızım :) gerçekten ağır bir film mavi, diğerlerinide çok merak ediyorum.

Trois Couleurs Rouge | Üç Renk Kırmızı

Aslında beyazı izlemeden ,kırmızıya geçmemeliydim ama kırmızıyı daha çok merak ettim:)

Kırmızı güçlü bir senaryoya sahip Filmde komşularının telefonlarını dinleyen ,adalet sistemini oldukça sorgulayan emekli yargıçla Valentine yakınlarında olan ama malesef bir türlü karşılaşamadıkları muhtemel aşkı bulacağı adamın birbirine birebir benzeyen hayatları oldukça etkileyiciydi ama anlatım malesef çok kopuk. Bu kopukluk yüzünden bazen dikkatimin dağıldığını hissettim. Filmin içinde maviyle olan bağlantılar çok hoştu ( şişe atmaya çalışan teyze) :)
Sondaki feribot kazası ve kazadan kurtulan yedi kişi süprizide çok güzel ayrıca . sonuç olarak mavi kadar sevmesemde ,kırmızı izlenmeye değer film.

&

Trois Couleurs Rouge Blanc | Üç Renk Beyaz

2. filmi önyargıdan dolayı sona bırakmıştım malesefki ama şimdi biliyorum ki "Beyaz" üçlemenin kendi adıma en ilgi çekici filmi. Daha akıcı , daha eğlenceli . Bu sefer başrolde bir erkek var ver çöpe şişe atan kadın detayı bu filmde erkek olarak kullanılmış :),Julie yine bi yerinden çıktı filmin :) (böyle detaylar hoşuma gidiyor) diğer filmlerin aksine beyazda renk pek kullanılmamış aslında detaylarda beyaz renge önem verilseymiş çok daha güzel olurmuş. Film bittikten sonra "kırmızı"nın sonunu hatırlamaya çalıştım acaba gemiden kurtulanlar arasında Dominique'in yanında Karolda varmıydı ? Hatırlayan arkadaşlar bana bilgi versin :)

10048159A~Trois-Couleurs-Blanc-Three-Colors-White-Posters.jpg

X