Nikah Sizce Dini Nikah Ne Zaman Yapilmali?

resmi nikah kadar dini nikahta gerekli ve önemli resmi nikah olmazsa olmaz dini nikahta öyle ikiside eşit bana göre

Eşimle dini nikahımız yok.Evlenirken olmadı.Sonra uygun vakit oldugunda istememe rağmen.Ben istedim eşim ne gerek var zaten resmi nikah var dedi.ıç huzuru için olması gerekli bence.şimdi bile kabul etse geçte olsa yaptırmak isterim dediğim gibi manevi huzurda önemli evlilikte.

Son düzenleme:
ınanmıyorum kim kimi kandırıyor? imam nikahının şartlarını bi okuyun önce bi araştırın imam nikahlı sayılmak için cümle alemin gözünde evli olmalısın, annen baban eş dost herkes sizi evli bilmeli hoca nikahlasa bile herkesi gözünde evli olmadığın zaman imam nikahlı olmuyorsun yani,özellikle annen baban nikahlı olduğunu evli olduğunuzu bilecek. Hani şimdi gençler rahat olmak için gidip yaptırıyor yaa eee kimse bilmedikten sonra milletin gözünde bu yasak ilişkiyse Allahın gözünde de öle. Bunu bir araştırın eğer inanmıyorsanız. Oyüzden evlenmeden , evli sayılmadan böle bişey yaptırsanız bile kendinizi kandırmış olursunuz ancak... Sabredemiyorsanız evlenin.

evlilik cüzdanı olmadan ister söz kesilirken,ister nişan günü dini nikahla sadece kendinizi kandırırsıız arkadaslar hiçbir geçerliliği yok o insanın içinde olan birşey,sen kıyarsın dini nikahını her haltı yersin,diğeri kıymaz ama edebiyle yaşar......ben 8 senedir eylülde evleneceğim adamla beraberim ,liseyi üniversiteyi okuduk,yaşım 24 ben 15 yasında mı kıymalıydım,çok saçma.....evlilik cüzdanı olmadan o iş olmaz...

Ne günahı yaa! Kusura bakmayın ama cahil insanlar gibi konuşuyorsunuz. Resmi nikah olmadan dini nikahla birlikte yaşamak çok mantıklı değil mi!!!!!

nişan olduğunda olabilir dini nikah ama suistimal etmemek kaydı ile ..dini nikahın şartı herkesin bilmesidir ..nişanda da herkes duyduğu için nikah yapılabilir ..bu da günahı ortadan kaldırır ama resmi nikah olana kadar karı koca gibi yaşanmamalı bana göre ..malum insanoğlu nefis denn şey ortada olunca tedbiri ele almak gerek ..

Bence düğüne yakın zamanda ya da sonra yapılmalı.
Dini açıdan bahsediliyorsa eğer, bazı kurallara insan uyacaksa, nikahını yapsa da uyar, yapmasa da.
Dini nikahında belirli şartları var sonuçta.
Hadi diyelim ki, sorunlar çıktı evlenilemedi.
Evlenene kadar ne sıkıntılar oluyor, insanlar nikah masasından kalkıyor.
O yüzden bence düğün zamanı yapılması daha uygun bana göre.

Bence günaha girmemek için nişandan sonra yapılmalı. Tabi ki kendinize ve eşinize güveniyorsanız
imam nikahlıyız diye çokk çokk rahat davranılacaksa olmaz. Suistimal edilmemeli. Benim nişanlıyken
yapılmıştı iyikide öyle olmuş.

eşim aslında gerekli görmüyordu fakat ben ailemin içinde kalmasın konuşulan bir detay olmasın diye düğünde tam da gelin damat odasında çağırarak yaptırmıştım resmi nikahım çok daha önce olmuştu fakat gerekli görmemiştik

dini nikah resmi nikahtan önce kıyılırsa geçerli olmaz diye biliyorum ben. o yüzden resmi nikahtan sonra olmalı

Sadece bunu kullanmak isteyenler olabilir yani resmi nikah kıymadan bazı şeyler yaşanırsa kızın madur kalmaması için resmi nikahtan sonra yapılması mantıklı.
Ama kendini bilen insanlar için sorun yok ne zaman isterlerse o zaman yapabilirler.

ben gündüz resmi nikahımı yapmıştım hemen akşamında da dini nikahı kıydık. haramdan korkuyorsan biraz dikkat edicen canım ya. ne bilim dini nikahı önceden yapınca kocan her hakka sahip oluyor hadi ALLAH korusun ayrıldın mı bi de seni boşamazsa işte o zaman yandın. bi arkadaşımın başına gelmişti. çocuk inat etti 6 ay boşamadı sonra insafa geldi boşadı. yine de sen daha iyi bilirsin senin için nasıl uygunsa öyle yap. a.s.

Ben bi bayan hocaya sordum bunu. Nisanlilik döneminde dini nikaha karsiyim demisti. Nisanlilar ozaman birbirlerini evli görüp herseyi yapabiliriz düsüncesine kapiliyorlar belkide ilerde pisman oluyorlar, belkide ayriliyorlar vs. vs. diye bahsetti. Hatta dini nikah diye birsey yoktur gerekmez dedi. Resmi nikah zaten dini nikahmis. Eskiden nikahi müftüler (sanirim müftüydü) kiyarmis, sonra devlet nikah olayina el atinca, insanlar hem dini hemde resmi nikah kyidirmaya baslamislar. Resmi nikah yapildiginda zaten herkes senin evli oldugunu ögreniyor dedi hoca hanim, zaten önemliside budur dedi, yani herkesin senin evli oldugunu bilmesiymis önemli olan. Ama isteyen resmi nikahla beraber dini nikahta kiyar bu sorun degil günahi yoktur dedi, ama sadece resmi nikahli olmaninda günahi yokmus. Ayrica dini nikah kiyilacaksa dügün günü kiyilmasindan taraftar, ki bencede en dogrusu budur zaten.

X