Bebek Mevlüdü?Neler yapılıyo detayları paylaşırmısınız Lütfen..

canım ekliycem resminide değişmiş diye yapamıyorum:KK43:(:-)umursamaz:
bebeğin cinsiyetine göre gümüş tepsini pembe renk tülle kaplıyosun tutacaklarını da bir farklı renkle kurdele yapıyosun.çok hoş oluyo..mesela o tabağı herzaman hazır tutuyosun .hastaneden çıktığında bile en fazla 4 bardak koy sürahi koy onlarında tutacak kısımlarını süsle mesela ben normal saç tokası aldım bebekli onları geçirdim..çünkü yıkadığında çıkarıp takman kolay olsun diye..
farketmez sen mevlüdü niyet et te öndemli değil heralde nezaman istersen yaparsın..benim misafirim gelicek şehir dışından biran önce yapmam lazım..

doğumdan sonra ben mutlaka çok hoş 3 takım nevresim aldım değişik renklerde.onları sericem zaten geceliklerim ve kapri takımlarım çok kokoş..bana gelen olur diye sürekli süslü durmam gerek..boshayallersmile tacımı hiç çıkarmam meselakaydirigubbakcemile3
mutlaka her gelen için lohusa şerbetini bebek şekerini ve gül lokumu dağıtırız..olmazsa olmaaaaz..
kapı süsünü de ben hem kendi yatak odamda hemde dış sokak kapısında 40 gün boyunca bırakıcam..(yatak odamda olmasının sebebi ise çocuklarla orda yatıcağım için) böyle işte sormak istediğin başka birşey varsa sor elimden geldiğince yazmaya çalışıcamboshayallersmile
sonuçta bunlar hepisi birer hatıraa ilerde çocuklarım benimle guru duymalarını isterim onlara gösterdiğim özen için..(bende annemden böyle görmüştüm ve tek hayalim bunlardı,allah herkeze nasib etsin):Saruboceq::nazar:

Canımcım çok çok güzel ve açıklayıcı anlatmışsın çokk teşekkür ederim öncelikle.cnm ben memleketimde yaşamadığım için burda kimsem yok benim tarafımdan.ankaradayım yani.burdada böyle şeylere pek önem vermiyolar gördüğüm kadarıyla.yani gerek eşimin tarafı olsun,gerekse yaşadığımız muhit olsun..mesela bizim izmir de de çok önem verilir özen gösterilir bu tip şeylerde..gerçi ben hiç mevlüte gitmedim genelde annem giderdi.o yüzden sadece söylenenler kadar biliyorum.dediğim gibi ankarada olmam nedeniyle çok gelen giden komşu filan olmuyo buralarda.ama ben izmirde olsaydımm çok çok fazla olurdu ve değerdi yapacağım şeyler için.o yüzden burda nasıl bişey yapacağımı kestiremiyorum.kültür farkı da var.mesela k.validem bigün üst komşusuna gitmiş mevlüt için.anneyi öle geceliklerle yatakta filan görünce şaşırmış ilk defa görmüş yani..bi de benim k.validede pek gelenek görenek bilmez adet bilmez..ben bazen bebekle ilgili bişeyler söylerim (mesela bebeğin tuzlu suyla yıkanması gibi..) hiç duymamış ve onlar yapmıyomuş böle şeyler..bizde törenle yapılır nerdeyse bu tip şeyler :))) e bende severim bu tarz şeylerin yapılmasını..neyse uzatmayayım cnm..hazırlıkların için , aldıkların için fotolar ekleyebilirsen çok sevinirim cnm..inşallah herşey gönlüne göre içine sine sine gerçekleşir zamanı gelince :)) bebişlerinle çok güzel mutlu bi hayat dilerim şimdiden :KK66:)

Canımcım çok çok güzel ve açıklayıcı anlatmışsın çokk teşekkür ederim öncelikle.cnm ben memleketimde yaşamadığım için burda kimsem yok benim tarafımdan.ankaradayım yani.burdada böyle şeylere pek önem vermiyolar gördüğüm kadarıyla.yani gerek eşimin tarafı olsun,gerekse yaşadığımız muhit olsun..mesela bizim izmir de de çok önem verilir özen gösterilir bu tip şeylerde..gerçi ben hiç mevlüte gitmedim genelde annem giderdi.o yüzden sadece söylenenler kadar biliyorum.dediğim gibi ankarada olmam nedeniyle çok gelen giden komşu filan olmuyo buralarda.ama ben izmirde olsaydımm çok çok fazla olurdu ve değerdi yapacağım şeyler için.o yüzden burda nasıl bişey yapacağımı kestiremiyorum.kültür farkı da var.mesela k.validem bigün üst komşusuna gitmiş mevlüt için.anneyi öle geceliklerle yatakta filan görünce şaşırmış ilk defa görmüş yani..bi de benim k.validede pek gelenek görenek bilmez adet bilmez..ben bazen bebekle ilgili bişeyler söylerim (mesela bebeğin tuzlu suyla yıkanması gibi..) hiç duymamış ve onlar yapmıyomuş böle şeyler..bizde törenle yapılır nerdeyse bu tip şeyler :))) e bende severim bu tarz şeylerin yapılmasını..neyse uzatmayayım cnm..hazırlıkların için , aldıkların için fotolar ekleyebilirsen çok sevinirim cnm..inşallah herşey gönlüne göre içine sine sine gerçekleşir zamanı gelince :)) bebişlerinle çok güzel mutlu bi hayat dilerim şimdiden :KK66:)

:1hug:çooook teşekürederiiiiiiiiim allah razı olsun Amin güzel dileklerin için ..rabbim bize hayırlı evlat nasib eylesin inşallaaah..
Ben Asıl arnavutum bizde adetlere çok düşkünüz hemde abartılacak kadar.kime anlatsam açık ağızla dinliyolar bizi.bizde lohusayı 40 gün yatağından çıkarmazlar hergün değişik geceliklerle prenses muammelesi görür (KIZ ÇOCUK DOĞURSA BİLEEEE) BURDA NEDENSE ERKEK ANNESİNE ÖZEN GÖSTERİYOLAR )
VALLA ben kayınvaldeye pek takılmıyorum açıkçası bu benim hayatım,o herşeyi biliyo ama üşengeçliğinden yapmıyoboshayallersmile..saygı duyarım ama o üşeniyo diye bende vazgeçmek istemiyorum o yüzden yazdığım gibi ben fotoraflarıma ilerde baktığım zaman kendimle gurur duymak istiyorum bunların hepisi tatlı telaş.bide beni düşün şu an nefes alamıyorum hem sıcaktan hemde ikiz taşımaktan ama herşeye rağmen hepisini almaya çalışıyorum eksiksiz..
sen sen ol ilerde bir yerde gördünmü içinde kalmazsın bence bir tül bile yeter odanı süsle bebeğin kapısını süsle.bunların hepisi çok güzel şeyler.kimse gelmez deme biri çıkar gelir.sonuçta herşeyi kendimiz için yapıcaz değilmi?
İnşallaah bende şu resim ekleme işini yaparsam söz ekliycem.çünkü ben çok uğraştım çok araştırdım fikir olsun diye nasıl en iyisini yapayım diye ,o yüzden belki birine vesile olurum belki birine yardımcı olurum diye paylaşmak isterim..
neyse gene çok uzattım ..kaydirigubbakcemile3
inşallah sende herşeyi kalbine göre yaşarsın bebeğini sağ sağlim kucağına alırsın en önemlisi bu gerisi boş unutma:))sağlıcakla kala.s.:asigim:

bıse sorcam arkadaslar
gecelık falan gıyıonuzda bu mevlude sadece bayanlarmı gelıyo erkekler gelmıyomu
erkekler gelıyosa onlara gecelıkle nası ıkram olucak orasını annamadım
bızde genedle gıyınık yapılıyoda ıkramı yenı anne de yapıyor
bıde hoca kadınmı oluyor erkekmı

:1hug:çooook teşekürederiiiiiiiiim allah razı olsun Amin güzel dileklerin için ..rabbim bize hayırlı evlat nasib eylesin inşallaaah..
Ben Asıl arnavutum bizde adetlere çok düşkünüz hemde abartılacak kadar.kime anlatsam açık ağızla dinliyolar bizi.bizde lohusayı 40 gün yatağından çıkarmazlar hergün değişik geceliklerle prenses muammelesi görür (KIZ ÇOCUK DOĞURSA BİLEEEE) BURDA NEDENSE ERKEK ANNESİNE ÖZEN GÖSTERİYOLAR )
VALLA ben kayınvaldeye pek takılmıyorum açıkçası bu benim hayatım,o herşeyi biliyo ama üşengeçliğinden yapmıyoboshayallersmile..saygı duyarım ama o üşeniyo diye bende vazgeçmek istemiyorum o yüzden yazdığım gibi ben fotoraflarıma ilerde baktığım zaman kendimle gurur duymak istiyorum bunların hepisi tatlı telaş.bide beni düşün şu an nefes alamıyorum hem sıcaktan hemde ikiz taşımaktan ama herşeye rağmen hepisini almaya çalışıyorum eksiksiz..
sen sen ol ilerde bir yerde gördünmü içinde kalmazsın bence bir tül bile yeter odanı süsle bebeğin kapısını süsle.bunların hepisi çok güzel şeyler.kimse gelmez deme biri çıkar gelir.sonuçta herşeyi kendimiz için yapıcaz değilmi?
İnşallaah bende şu resim ekleme işini yaparsam söz ekliycem.çünkü ben çok uğraştım çok araştırdım fikir olsun diye nasıl en iyisini yapayım diye ,o yüzden belki birine vesile olurum belki birine yardımcı olurum diye paylaşmak isterim..
neyse gene çok uzattım ..kaydirigubbakcemile3
inşallah sende herşeyi kalbine göre yaşarsın bebeğini sağ sağlim kucağına alırsın en önemlisi bu gerisi boş unutma:))sağlıcakla kala.s.:asigim:

Yapmayı çok istiyorum cnm umarım fotolarını hazırlıklarını gönderebilirsinde bendede fikir oluşur..

bıse sorcam arkadaslar
gecelık falan gıyıonuzda bu mevlude sadece bayanlarmı gelıyo erkekler gelmıyomu
erkekler gelıyosa onlara gecelıkle nası ıkram olucak orasını annamadım
bızde genedle gıyınık yapılıyoda ıkramı yenı anne de yapıyor
bıde hoca kadınmı oluyor erkekmı

Yok cnm sadece bayanlar geliyo mevlüte hocada bayan oluyo zaten :)) eğer 40 ının içinde yapıcaksan mevlüdünü geceliğinle sen bebeğinde yanında olaraktan yatak odanda oluyosun..gelenler önce bi size bakıyolar tabii sonra oturuyolar içerde..ailendekiler yani ev sahipleri ikramları filan yapıyolar.sen hiç bişey yapmıyosun kalkmıyosun yani cnm..
Ama eğer 40 ından sonra yapmayı düşünürsen,ki ben öle yapıcam o zaman tabiiki gecelik giyip yatakta durmana gerek yok.normal evine nasıl misafir geliyosa o şekilde ev sahipliğini yaparsın cnm..

millet ıcerdeyken ben yatak odasında sıkıntıdan patlarım gıbıme gelıyor
demek erkekler katılmıyor haa bunu bılmıyordum o zaman esımde gelemıycek o işteyken yapıyım ozaman
bide anneme yardım etmem lazım o yuzden bence ben yatmıyım zaten yatmayı hıcc sevmıyorum Allah ızın verırse ayakta ıkramlara yardım ederım
ayyy benım bebegımın olacagı fıkrı halaa bı garıp gelıyo sızede oyle gelıyomu benım daha dogmadı 35. haftadayım ınsallah saglıkla gecsın bu güzel günler bebelerimizide allah nazarlardan korusun

millet ıcerdeyken ben yatak odasında sıkıntıdan patlarım gıbıme gelıyor
demek erkekler katılmıyor haa bunu bılmıyordum o zaman esımde gelemıycek o işteyken yapıyım ozaman
bide anneme yardım etmem lazım o yuzden bence ben yatmıyım zaten yatmayı hıcc sevmıyorum Allah ızın verırse ayakta ıkramlara yardım ederım
ayyy benım bebegımın olacagı fıkrı halaa bı garıp gelıyo sızede oyle gelıyomu benım daha dogmadı 35. haftadayım ınsallah saglıkla gecsın bu güzel günler bebelerimizide allah nazarlardan korusun

Bende senin gibi yatmayı sevmem cnm..
Buarada k.valideme sordum dün mevlüt yaparmıyız diye..o da yaparız dedi..şaşırttı beni yanii..bizimki pek bilmez çünkü öle şeyleri:)) ne zaman olur dedim..ramazan bayramından sonra yaprız dedi bende o zaman kırkımın içinde olucam büyük ihtimal..o zaman bende yatıarmıyım hiç bilemiyorum vallaa..bizim k.valideye tuhaf geliyo öle yatanlar.bi kere üst komşusunda görmüş kız yatıyomuş geceliğiyle filan o da şaşırmışş..bakcam artık iyice bi konuşalımda karar verelim.kırkın içinde olcaksa o zaman bende yatakta olurum..ama baktık kırkından sonraya kaldı o zaman yatmam..

merhaba hanımlar ben açık büfe hazırlıyorum.börek kurabiye şekerpare cupcake arpa şehriye salatası yaprak sarması lohusa şerbeti var menümde.sorum şu masaya hazırlıyorum ya sunumu benmi yapcam? bide önden pilav tavuk mu vercem ayrıyeten.etrafınızda benm gibi mevlüt yapan varmı??

merhaba benim de bebişim olacak 6 hafta sonra :) ben kırkı çıktıktan sonra 53 günlük falan yapmayı planlıyorum.ilk önce lohusa şerbeti dağıtmak için küçük kadehler aldım onu süsleyip önden ikram edicem.birde 3 aya kadar yatabileceği beşik aldım onu süsleyip dua okunurken getireceğim bebişimi kimse kucağına almamış olur.menü de kararsız kaldık sadece etli pilav tatlı mı yoksa bi kaç çeşit yemek mi olsa diye.eğer kalabalık olursa mevlüt plastik bardak alıp stiker yapıştıracağım deha masal'ın mevlüdü yazacak.sonra bebek şekeri yaptırdım onu dağıtacam birde kesede mevlüt şekeri dağıtacam

Merhabalar,
Ben de bebek mevlüdünde herşeyi kendim hazırladım.
Detayları linkteki blogda yazdım.
.....
Sevgiler,
Gözde

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende kizim icin mevlid yapicam. Hediyelik magnetler hazirladim. Et pilav tatli ayran dagiticam. Mevlit sekerimi dagitsam yoksa lokummu dagitsam bilemedim kizlar ne tavsiye edersiniz

arkadaşlar merhaba.... benimde dogumum kısmetse mayıs sonu gibi olucak. mevlutte dağıtılan hediyelikler hakkında bilgi almak istedim. sizler hediye dağıttınızmı. ben küçük havlu dağıtmayı düşünüyorum kullanılacak bir şey olsun istiyorum.

X