Düğün Bulgar göçmenlerinin adetleri nedir? lütfen yardım

pnarm2

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Kasım 2009
35
0
Merhaba,biz bu yaz evlenmeyi planlıyoruz,nişanda 2,3 ay içinde olacak,Erkek tarafı bulgar göçmeni fakat hiçbirşeye ne karışıyorlar nede adetlerini söylüyorlar.Bende herşeyi söyleyememki yada şunu yapmanız gerek diyememki ,kız tarafı olarak ağırlığımız olsun diyorum,fakat ailemde artık sinirlenmeye başladı neyapacağımı şaşırdım.Bulgar göçmenleri düğün yada nişanda ne yapar ne yapmaz bildiğiniz hertürlü bilgiye ihtiyacım var yardım ederseniz sevinirim.teşekkürler

ben de bir bulgaristan göçmeniyim canım bizim öyle çok belirgin adetlerimiz yoktur her şey karşılıklı konuşulur ve öyle karar verilir.ama tabi bu kişiden kişiye yöreden yöreye değişir

Son düzenleme:
siz olmazsa olmazları yazarmısınız çünkü gerçekten zor durumdayım en azından aileme bizden farklı şu detaylar varmmış demek istiyorum.birde kayınvalide adayım bize ne yapılacak yada su detaylarda var demiyor konuyu nasıl açmalıyım sizce?gelin olarakta bu hiç hoş değil şaşırdım kaldım

kızlar o bulgar göçmeni değil, bulgaristan göçmeni
siz bulgar mısınız allah aşkına
kendinize de öyle dedirttirmeyin.
Ben çok sinir oluyorum öyle diyenlere :eek:lmaz:

Gelelim adetlere,
malum adet konularında genelde kız tarafının dediği olur
mayaiolp'un da dediği gibi bizim öyle adetlerimiz yok. ,
aileler konuşur, öyle karar verilir,
siz ne istiyorsanız söyleyin, bir orta yol bulunur

bence ailenin konuşması daha uygun
sen kaynanana söyleme tabi, hoş bir izlenim olmaz
ya sevgilinle konuş o anlatsın, ya da aileler oturup konuşsun
zaten nişan olmamış
isteme oldu mu?
o da olmadıysa adetlerinizi nerden bileceksiniz anlamadım

olmazsa olmazlar hakkında pek bi bilgim yok çünkü bizim ailede yok böyle bir durum.ama böyle durumlarda eğer karşı tarfa birşey demiyorsa sen sor.mesela genelde söz bohçası çok yapılmaz ama kayınvalidemin yaptığını söyledi sözlüm normalde bizde böyle bir adet yok. annem kayınvalideme sordu bizimde yapmamız gerekiyor mu die o da benim bildiğim yapılıyor dedi.yani anlatmak istediğim onlar bir şey demiyorsa sen sor .bi de eğer sizde devamlı uygulanmış bir adet varsa otur kayınvalidene anlat ya da annen anlatsın ki daha sonra anlşamazlık çıkmasın

Gelelim adetlere,
ay çok haklısın ben de takardım buna ama şimdi öyle kaçıvermiş ağzımdan eyvahedigeldismile

hayır çok saçma değil mi ama
bir kere mantık olarak yanlış
mesela Almanya'ya giden Türklere Türk göçmeni mi deniyor
ohaoldumsmile

Öncelikle bulgar göçmeni kelimelerini bilerek yazmadım amaç konunun altındaki sorudur.sizde yanlış yazılmasına rağmen anlayıp girmişsiniz bu konuya,bu kadar sert olmayıp sadece keşke şu şekilde yazsaydın demek inanın daha hoş olurdu.Bu arada evet istendim şu an sözlüyüm,ikinizede teşekkür ederim cvplarınız için daha fazla detay bir şekilde duyarsanız, paylaşırsanız sevinirim.

arkadaşım yanlış anlamışsın bizim tepkimiz direk olarak sadece sana değil.yarın ayrıntılı bir şekilde öğrenmeye çalışırım ben senin için şimdilk şunları söyliyim benim sözlüm de göçmen.biz isteme ve sözü ayrı yaptık sözde tek taşımın yanında küpe ve kolye de takıldı ayrıca bohça da yapıldı nişanda da aileye bohça yapılacak

peki söz bohçası yapılıyorsa eğer nişan bohçasıda yapılıyormu yada içerikleri nedir bunların?mayaiolp sen sözlüsün senin bohçana ne konuldu? bende oyle söz bohçası olmadı bizim tarafta nişan bohçası yapılır

ok ikinizede teşekkürler yanlış anladıysamda kusura bakmayın malum stresliyim pardon

evet yapılıyor sözde sadecec sevgilim ve benim için yapıldı nişanda işin içine ailede giriyor o zaman daha detaylı oluyor.şimdilik sadece etek bluz terlik şal iç çamaşırı havlu yemeni patik çorap vardı benm bohçamda

senin nişan nezaman olucak?galiba senin sıkı takipçin olcam çünkü erkek tarafından hbrim yok.peki bohçanın içeriği alınırken sende gidip beğendiğinimi aldırdın yoksa onlarmı aldı?bu arada beni gerçekten aydınlatıyosun çok saol

mart sonu gibi düşünüyoruz ama tam tarih bikaç hafta içinde belli olacak.söz bohçası hazırlanırken bana haber verilmedi sadece eteği kendim beğendim diğerlerini kendileri aldılar.nişan için beraber çıkacağız alışverişe.yardımım dokunuyorsa ne mutlu bana bu arada nişan bölümüne bir başlık açtım haydie el birliğiyle nişan yapalım diye orada da ben bilgi almaya başladım arkadaşlardan benim de çok bir şey bildiğim yok yani:) ama erkek tarafı ne yaparsa yazarım sana

ok ordanda takip ederim,yinede sözlünün tarafının neler yaptığını ayrıyetten burada bekliyorum.bizde mayıs ayında nişanlanıyoruz yani tarih belli.Buarada umarım herşey gönlünce,istediğin gibi olur,mutluluğun daim olsun..

Gelelim adetlere,

çok haklısın konyadan tüm yörükler bulgaristana ya da anadolunun bir çok yerine dağıldı...
kendilerini bulgar gibi gösteren bir sürü insan görüyorum,ya öyle ise gidin bulgaristanda yaşayın.bulgarlar ordaki Türklere az zulüm yapmadı,buraya getirdik,bedavaya toprak ev verdiler yaşıyorlar,hayla bulgaristanı özlüyoruz diyenler var,size zulüm yapan ülkenin adını anmamaları gerekiyor.
birde bulgaristan göçmenleri normal kendi gibi bulgaristan göçmenlerine kız ya da erkek alıp verirler....
karslı bir kız arkdaşım bulgaristan göçmeni bir çocukla nişanlandı ailesi karslı diye kıza az çaktirmedi kızda nişanı atmıştı...

çok haklısın konyadan tüm yörükler bulgaristana ya da anadolunun bir çok yerine dağıldı...
kendilerini bulgar gibi gösteren bir sürü insan görüyorum,ya öyle ise gidin bulgaristanda yaşayın.bulgarlar ordaki Türklere az zulüm yapmadı,buraya getirdik,bedavaya toprak ev verdiler yaşıyorlar,hayla bulgaristanı özlüyoruz diyenler var,size zulüm yapan ülkenin adını anmamaları gerekiyor.
birde bulgaristan göçmenleri normal kendi gibi bulgaristan göçmenlerine kız ya da erkek alıp verirler....
karslı bir kız arkdaşım bulgaristan göçmeni bir çocukla nişanlandı ailesi karslı diye kıza az çaktirmedi kızda nişanı atmıştı...

arkadaşım kimse kendini bulgar gibi göstermiyor aksine diğer insanlar onlara bulgar muamelesi yapıyor bulgar göçmeni diyen cok kişi var televizyonda bile söyleniyor bende cok karsıyım bu söze..evet zamanında türklere cok zulum yapıldı ama annelerimiz dedelerimiz orda büyüyüp yetiştikleri için haliyle eski günleri özlüyolar zaman zaman.herseylerini bırakıpta geldiler buraya ev tarla bahce kolay değil sonuçta.Ayrıca kendi içlerinden alıp vermezler benim cevremde değişik memleketlilerle evlenen cok kişi var. kimse bedavaya toprak ev de vermedi herkez calışıp alın teri ile yaptı evlerini..

adetlere gelince bence sen sözlünle konuş sizde ne yapılır nasıl olur bizde böyle olur diye cünkü belli kurallı bişey yoktur. tamamen anlaşıp konuşmakla alakalı herkes istediği gibi yapar bizde

X