hamilelikte sağlık ocağının önemi

Evde olduğum halde görevli giriş kattaki komşuya uğramış, adımı verip hamile olduğumu söylemiş!.....
Şoktayım, benimle ilgili özel bir haberi henüz ben söylemeye uygun görmeden bütün apartman öğrendi bu sayede anlayacağınız.
Uygulama güzel ama uygulayan işleri karıştırdı. Bu ÖZEL DURUMU gelip bütün apartmana ilan edip benim kapımı çalmayan görevliyi görevini yapmaya davet ediyorum. Sizinde başınıza gelebilir diye paylaşmak istedim :KK43:
hayret bişi ya o nemiş öyle gidiyor sizen başkasına söylüyor, belki saklamak istiyorsunuz.bende gidiyim kayıt yaptırıyım bari apt basmadan görevlilier:KK16::KK15:

Daha önce sağlık ocağınd açalıştım.Hamile olduğunuzu bağlı bulunduğunuz sağlık ocağına duyurmanız gerekiyor.Arada kontrole çağrıyorlar.5. ve 6. ayda tetenoz aşısı yapılıyor istisnasız her hamileye; daha önce 5 li tetenoz aşısı yaptırmadıysanız tabi.5 li tetnoza aşısını birkaç yılda tamamlıyorsunuz;onu tamamlayınca bir daha tettonoz aşısına ömür boyu ihtiyaç kalmıyor.Bebek doğunca da oraya duyurmanız gerekiyor fenil ketonüri kanı alınıyor.Bebek de arada kontrole çağrılmaya başlanıyor.Onun aşısına başlanıyor.Eğer başka yerde geçici olarak misafirseniz misafir olarak da kendi aşınızı veya bebeğinizin aşısını yaptırabilrisiniz..

kızlar 7 haftalık hamileymişim. yeni öğrendim. ilk ay adet olduğumdan anlamadım. bu ay adetim biraz gecikince test yaptım. pozitif çıktı. ilk kez test yaptığım için emin olamadım doğru mu yaptım diye, biraz kanamam da vardı... neyse hemen aile hekimime gittim. orada bir sürü kan tahlili yaptı. doktorun isteyecektir diye. ertesi gün de özelde bir jinekoloğa gittim. bebişimi ultrasonda gördüm. o da bazı tahliller yazdı. sağlık merkezinen aradılar, gebesin diye. çok ilgil aile hekimim sağolsun.

benim düşük riskim var. progestan kullanıyorum. 2hafta istirahat verdi doktorum. bu süre sonunda testlerle birlikte gene gideceğim. aile sağlığı merkezinde hem testleri ücretsiz yaptırmış oldum hem de ilgileri insana kendini iyi hissettiriyor. aile hekimim, kendini yorma müsait olduğunda gel tahlil sonuçlarını al hem de kayıt edelim gebeliğini dedi. bazı kontroller falan olduğunda telefonla hatırlatıyorlarmış.

siz de aile hekiminize bildirin. hem her şeyin düzenli kaydı tutuluyor. benim düz jinekoloğa muayeneye gittiğimi aile hekimim görmüş sistemden.

bende zamanında 5li tetenoz aşısı yaptırmıştım. geçen ay hamile olduğumu öğrendiğimde ebeye bunu söyledim. oda bana aşı kartını getir dedi. iyiki atmamışım kartı. getirecektim ama düşük yaptığım için gerek kalmadı. gidip kaydımı kapattım. tekrar hamile kalırsam tetenoz aşısı olmayacağım oleeeeey. :KK52:

Son düzenleme:
o yıl içinde tetonoz aşısı olunduysa tek doz yapılıyomuş, bana tek doz yapıldı. ayrıca 50gr lık glikoz testinide soağlık ocagında yaptırabilirsiniz. 24-28. haftalar arasında doktorunuz bunu size söyler zaten. benim doktorum Ankarada, ben Afyondayım. bu yüzden "en yakın sağlık ocağında yaptırabilirsin" dedi. sağlok ocagınıza sorun yapılıyor mu diye. yarın glikoz testimi yaptırıcam. inşallah iyi çıkar :))

21+5 teyim. doktorlarım aşıyı onayladı.bugün gidip sağlık ocağında ücretsiz olarak yaptırdım. 1 ay sonra tekrar gideceğim hamilelikte en az 2doz yapılıyormuş...

arkadaşlar olayın aslı şu bende sağlık ocağı yeni adıyla aile sağlığı merkezinde calışan bir hemşireyim.istanbulda bir sistem var özel yada devlet hastanesine gittiğiniz an bizim sisteme gebe olduğunuz düşüyor bunu ya ev ziyaretleriyle yada telefonla size söyleyip sağlık ocağına cağırıyoruz.gebelik boyunca 4 izlem 2 aşı var.aşılar 20, hafta itibariyle yapılıyor.bunun haricinde size emzirme ve beslenmeyle ilgili ücretsiz eğitimler veriliyor.bu izlemleri sağlık bakanlığı istiyor nufüs kontrolu ve ana-bebek ölümünü azaltmak amacıyla.bu nedenle cağırılan günlerde mutlaka gidin,hastaneye gitseniz bile... coğu yerde artık sağlık ocakları boş zaten.bende şuan gebeyim ve başka sağlık ocağına kayıtlıyım gittim ve kaydımı actırdım cok zor değil...hem sizin sağlığınız için hemde sağlık müdürlüğü için yapılan bu işlemler cok önemli...

Canım aile hekimin vardır mutlaka o takip etmek zorunda beni kaç kez aradılar gel kayıt yapmak zorundayız diye geçenlerde de aşı yaptılar hatta bebeğimin kalp atışını bile dinlediler nisan bi tane daha tetanoz aşısı yapılacam dün kontrola gittim doktor sordu aşını yaptırdın mı diye bence ihmal etmeyin aile hekiminiz ilgilenmiyorsa şikayet edin hatta belli bi süre hamileliğinizi bildirmiyorsa maaşında 350 tl kesiyorlarmış cezasıda var aslında herşeyden önemlisi saglığınız dikkatli olun

önemli bir konu bence takipler yapılıyor tansiyon kilo kontrolu ve bacaklarda şişlik var mı diye bakılıyor. bence çok önemli .

benim gittiğim özel hastane direk bildrimiş beni aradı hemşire çağırdı kaydımıda yaptı her ay takip ediliyorum ilk aşımızıda olduk hatta bana aile hekimi david yazdı benim kafama takılan da buydu aslında david sizlere de yazıldı mı ?kullanan var mı ? :KK51:

benim gittiğim özel hastane direk bildrimiş beni aradı hemşire çağırdı kaydımıda yaptı her ay takip ediliyorum ilk aşımızıda olduk hatta bana aile hekimi david yazdı benim kafama takılan da buydu aslında david sizlere de yazıldı mı ?kullanan var mı ? :KK51:

David ne ki? nette arattım David Beckham çıkıyo başka bişi yok :KK9::KK9::KK9:

canım davıd 3 diye bi damla varya hani bebeklerede veriliyo :KK70: o davıdla alakası yok yani :KK52::KK52:

canım davıd 3 diye bi damla varya hani bebeklerede veriliyo :KK70: o davıdla alakası yok yani :KK52::KK52:

:KK52::KK52: demir için falansa önce doktoruna danış. doktor kan hapı vermesede sağlık ocakları yazmak zorundaymış. çok ihtiyacın yoksa kan hapına kullanma derim ve doktorun söylemedikce sağlık ocagında yazılan hapları kullanma, iğneleri vurulma :KK16:

kızlar felaket korkuyorum iğne olmaktan inanın dogumumdan bu kadar tırsmıyorum sağlık ocagını aramadım zaten nezaman oluyormus bilmediğim için bekledim megersem 16 haftada başlıyormus ben cok acı cekiyormuyum diye sordum önce kadın yok dedi 1-2 saat sonra sızlama seklinde dedi olan arkadaslar sizde nasıl etkiledi...

bebeğim içn değer ama el gelelim yusufyusuf :)

kızlar felaket korkuyorum iğne olmaktan inanın dogumumdan bu kadar tırsmıyorum sağlık ocagını aramadım zaten nezaman oluyormus bilmediğim için bekledim megersem 16 haftada başlıyormus ben cok acı cekiyormuyum diye sordum önce kadın yok dedi 1-2 saat sonra sızlama seklinde dedi olan arkadaslar sizde nasıl etkiledi...

bebeğim içn değer ama el gelelim yusufyusuf :)

Son düzenleme:
Sağlık ocağı bana devit3 yazdı. Ve doktorunun verdiği vitamin ve omega3 ü kullanmana gerek yok dedi. Kendi doktorumsa sakın sağlık ocağının verdiklerini kullanma vitamin ve omega3e devam et dedi. Ayrıca demir hapı kullanıyorum. Solgarın. İki tarafın tek ortak tavsiye ettiği ilaç bu. Çok kafam karıştı. Kendi doktorumu dinliyorum şuan. Çünkü bebeğimi gelişimini ve durumumu en iyi o biliyor.

uf bu doktorlaırnda her biri başka bişi diyo yav :KK14: napcaz bilemedim ki :KK50: ha bu arad iğneden korkan arkadaşım ben seni aydınlatiim ilk vurulduğunda hiç acımıyo ama sonra 2 gün kol ağrısı çekşiyosun yani bana öyle oldu :KK53: benim kendi doktorum vurunmana gerek yok dedi ama ben yinede vurundum ne olur ne olmaz başımıza ne geleceği belli değil :KK49:

devit 3 konusu benimde kafamı karıştırıyor. doktoruma danışıcam onaylamazsa kullanmıycam. ama tetenoz aşısını doktorum onaylamıştı 2 doz oldum geçtiğmiz aylarda 1-2 gün ağrısı oluyor ama geçiyor.

slm kızlar bende bugun saglık ocagına gıttım banada dvit 3 verdıler aynı zamanda maltoferı de doktorum vermıstı kulanmam gereklımı bılmıyorum bu dvıtı yoksa doktora mı danısmalıyım kafam cok karıstı

X