Weight Watchers Beslenme Programı (Amerikan diyeti) Deneyimlerimiz

xguzelayx

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Mayıs 2007
575
867
46
selam arkadaslar....turkiyede bu diyeti bilen uygulayan varmi... aslinda bunun adi diyet deyil.. nasil diyelim ,saglikli beslenme programi....

ben burda bu programa kayit oldum, eminim yararinida gorecem.. lakin olurda burdada bu programi uygulayan varsa destek olurduk birbirimize....

kisinin kilosuna yasina boyuna ve gun icinde aktive sekline gore bi puan veriyorlar mesela benim 19 puanim var buda demek oluyorki gunde 19 puanlik yiyebilirim...

sonra bi kitapcik veriyor... bi kitapcikda her besin kendine gore bi puan degeri var...

bende buna gore 19 puanlik menulerimi hazirlayacam...

ve gercekten bu sekilde cok kilo veren var.. haftada 1-2 kilo arasinda verilebiliyormus... gurupdaki arkadaslar soyledi...

yani anlayacagin sekerimide yiyecem dondurmamida yiiyecem ama kilomuda verecem insallah :)

bendende iyi tanitici olurmus haaaa...:eek:

aynen ogle zaten weight watchers tarti bekcisi demek.... bakalim.... danimarkada cok taninan bisey ama pek turkce bi bilgi yok gibi... burdaki forum sitelrde bu konuda cok yazi var bu programi uygulayanda cok ama yemek kulturleri benimkinden cok farkli... bende bu yuzden acaba bu programi uygulayan cikarmi diye yazmistim...

valla ben türkiyede iyetisyen olayına pek sevimli bakan biri değilim ama zayıflama koçalrı hakkında yorum yapamıcam onlar hakkına bilgim yok yurtdışına bu durum farklı olabilir türkiyee diyetisyenlerin çoğunun zayıflama konusunda yarıma ihtiyacı var çünküü:))))

dedigim gibi her yiyeceklerin bi puani var ona gore yemegini yiyorsun... bu programda bi sevdigim seyde hic bi seyin yasak olmmamasi ama olculu bi sekilde yemeyi ogrenmek... ne diyeyim mesela nerdeyse buun zebzeler ve meyveler 0 puan yani diledigin kadra yiyebilirsin yalniz muz 1 puan onu dikkatli yemelisin.... yardimci olmayi bildiklerimi anlatmayi cok isterim boylelikle kendimide motive ediyorum
nasil diyeyim yarim tas cekirdek 1.5 puan
bi dilim kek asagi yukari 5 puan
bugun dondurma yedim bi cay bardagi iki puan
6 kayisi 1.5 puan herseyin puani var
sorarsan cevabini veririrm

bide bu deyette puanlarin mukkak kullanacaksin yok efendim yemeyeyim daha fazla veririm olayi yok.. veremiyorsun cunku boylelikle motapalizmayi yavaslatmis olursun... cok vermiyorsun fx 15 gibi hafta 1-2 kilo arasi verebiliyorsun ancak

ben bu diyetin bir benzerini biliyorum. karbonhidrat diyeti. günlük bi puan limiti var ve her yiyeceğin içindeki karbonhidrat miktarına göre bir puanı var. haliyle unlu,tahıllı,şekerli herşeyin puanı çok yüksek bendeki diyette. et,süt ve ürünleri,tavuk,balık,yumurta,yağ hepsi 0 puan. ama meyveler dahil tüm tatlılar ufff.. haftada 3-4 kilo verdiriyo,asssla da aç kalmıyosun ama bi kötü tarafı var, tatlısızlıktan ölüyorsun :) ama sendeki diyet farklı galiba,meyve sebze 0 puan olduğuna göre.

anladim aslinda cok bilmene gerek yok... aslinda puan kitapcigi elde edebilirsen
dusunuyorumda... acaba bos bi vakitte elimdeki kitapcigi turkceye mi cevirsem ... boylleikle birlikte bu programi uygulaya biliriz :)

evet dogrudur zayiflayanlarin resimlerini goruyorumda masallah ... demekki veriliyor yaaa... aslinda cok zor bi program deyil sadece seni dinleyecek dostlara ihtiyacin var... bide kitapcigi arkadasindan odunc alabilsen anlarsin aslinda.... acaba diyorum elimdeki kitapciyi turkceye mi cevirsem....belki o zaman birbirimize destek veririrz

evet farkli hemde cok
bi dilim ekmek 30 gr 1 puan
bi yumurta 2 puan
bi porsiyon yaklasik 90-125 gr tavuk 2 derisiz tabi

tamam ben karar verdim turkceye cevirecem ama nasil yapsam worda mi yazayim yoksa burdan boyle hizli cevab seklindemi yazayim... haaa bu arada 30 tuzlu cubuk kraker 1 puancik :)

denedim bircogunuda cevirdim ama turkcesini bilmedigim cok cesit balik turu var onlari nasil yapacam beceremedigim icin de vaz gectim....

soyle yapalim sen normalde ne yersin dolabinda ne var ne yok yaz ben onlarin puan listesini vereyim olmaz mi

bende bir soru sormak istiyorum yaw
diyelim ki bütün kitapçığı türkçeye çevirdin. peki biz kaç puanlık yiyecez oda onunda hesaplaması var mı kitapçıkta?

yumurta,peynir, pilav, makarna, zeytin, köfte, tavuk, çorbalar aklıma gelenler bunlar arkadaşım bir zahmet bunlara da bakabilirmisin?

ben cevirmek icin oturdum yazdim ama ... turkcem cok zayif .... baliklarda takildim cesit ceit balik var onlarin turkcesi ne bilmiyorum :KK43: neyse elimden geldigi kadar yazmaya calisacam....

oncelikle gunluk kullana bilecegimiz puani soyle hesapliyoruz

erkek 15 puan

+

yas

18-20 yas arasi 5 puan
21-35 yas araasi 4 puan
36-50 yas arasi 3 puan
51-65 yas arasi 2 puan
65 ve uzeri yaslar 1 puan

+

kilomuz

suan kilonuz iki rakamliysa ilk rakamini aliyorsunuz mesala benim ki 80kg ben 8 puan aliyorum 3 rakamli olanlar mesela 109 kg ilk iki rakami aliyor yani 10

+

boyumuza gore
160 cm alti 1 puan
160 cm den yukarisi 2 puan...

+

gunluk akteviteniz

genelde oturuyorum ..... 0 puan
az oturuyorum genelde ayaktayim ..... 2 puan
surekli hareket halindeyim ...... 4 puan
agir bi iste calisiyorum...... 6 puan

bunlari hesaplayim ona gore gunluk harcayabileceginiz puani bulabiliyorsunuz...

kahvaltilik...

bir dilim ekmek 50 gr ....... 2 puan
siyah ekmek bir dilim ....... 1 puan
bulger ekmegi bir tane kuccuk....2.5 puan
bir ta ne buyuk ... 4.5 puan
tost ekmegi bi dilim...... 1.5 puan
sandwich ekmegi bi dilim..... 2 puan

tereyag, margarin, siviyag 1 cay kasigi .....1 puan
1 yemek kasigi.... 3 puan

minarine (bacel ) 1 cay kasigi... 0.5 puan
1 yemek kasigi.... 1.5 puan

toz seker 2 cay kasigi.....0.5 puan
1 yemek kasigi.... 1 puan
1 cay bardagi ....6 puan

cay- kahve bedava

sut yagli 1 bardak..... 3 puan
yagsiz light 1 bardak 1.5 puan

meyve suyu bir bardak .....1.5 puan

beyaz peynir 1 kiprit kutusu..... 2.5 puan
kasar peyniri 1 dilim .... 1.5 puan

yumurta ...... 2 puan

yesil zeytin 4-6 tane .... 1 puan
siyah zeytin (zeytinyagla yaglanmis) 3-4 tane.... 2 puan
siyah zeytin sade.... 3-4 tane .... 1 puan

patetes 1 tane.... 1 puan
sinirsiz.... 2 puan
kizarmis 1 porsiyon 100 gr... 8.5 puan

recel 1 tatli kasigi ..... 0 puan
1 yemek kasigi .... 0.5 puan

bal 2 cay kasigi....0.5 puan
1 yemek kasigi .... 1 puan

hemen hemen butun sebzeler beles yani 0 puan

avucado 1 kucuk...... 2.5 puan
1 buyuk ......4.5 puan

meyveli yogurt 1 su. bardagi...3 puan

cornfleks 1 dl ( cay bardagi)... 0.5 puan
musli 3 yemek kasigi....1.5 puan
1 dl ....... 4 puan

bunlar aklima gelenler yani benim yediklerim... siz farkli bisey yiyorsaniz yazin soyleyeyim...

bulgur...... 1-1.5 cay bardagi... 2.5 puan

makarna 1-1.5 cay bardagi....2 puan
sinirsiz..... 4 puan

pirinc 1-1.5 cay bardagi... 2.5 puan
1 su bardagi......3.5 puan

eriste 1-1.5 cay bardagi....2.5 puan
sinirsiz.... 4 puan

et cesitleri

cocktail sosis 4 tane 32 gr ......2.5 puan

sosiz 1 tane 60 gr.... 3 puan

pastirma 4 dilim 24 gr.....0.5 puan

dana eti yagli (gogus, kaburga ) 1 por.125/90 gr .... 5.5 puan
dana eti kiyma 6 yemek kasigi....4 puan
dana eti yagsiz 1 por. 125/90 gr ..... 2.5 puan
dana eti az yagli 1 por. 125/90 gr.....3.5 puan

koyun eti 1 por. 125/90 gr... 6 puan
koyun eti kiyma 6 yemek kasigi...4 puan

ciyer 1 pors.125/90 gr.......3 puan

inek eti yagsiz kiyma 6 yemek k. 90 gr.....2 puan
inek eti yagli ....5.5 puan
inek pirzola 1 tane 125/90 gr......2.5 puan

tavuk gogusu .......4 puan
tavuk gogusu derisiz....2 puan
tavuk budu ..........4.5 puan
tavuk budu derisiz....2.5 puan

hindi etiyagsiz ve derisiz, 125/90 gr ....2.5 puan

ordek eti 1 pors. 125/90 gr........... 14 puan
derisiz......3 puan
yumurta ........2 puan
yumurtanin sarisi....1.5 puan
yumurta aki......... 0.5 puan

ton baligi yag icinde konserve susulmus..........6.5 puan
su icinde konserve susulmus.........3 puan
palamut baligi1 tane 100 gr.....5 puan
som baligi.....1 parca 150 gr....4 puan

genellemeye bakilacak olrsa bi parca balik 125 gr 4-4.5 puan arasi yaklasik....

unuttugum et cesiti varsa yazin arastirayim....

X