Rahim Yeterli Kalınlığa Ulaşmıyorsa Ne Yapmalı?

canım senin fsh kaç?

fsh 1.49
lh 0.48
e2 82
arkadaşlar ben bugün adet oldum kendime şaşırdım ilaçsız gününde oluyorum 2 aydır yarın için randevu aldım burda özel hastaneden bir dr a hormon tahlillerime baktıracam birde adetliyken baktıracağım rahim kalınlığına..bakalım o ne diyecek..birde arkadaşlar ilaç kullandığım aylar adet miktarım hep çok azdı şimdi biraz biraz artıyor gibi..çok seviniyorum böle olunca çocuk gibi :)))

herkese merhaba,ben de yaşadıklarımı paylaşmak istedim.ben de rahimin yeterli kalınaşmaması nedeniyle yapışıklık şüphesiyle eylülde histeroskopi oldum (maalesef rahim filmi istenmedi) sonra 8 haftaya yakın estrofem kullandım yine kalınlaşmadı.tekrar histeroskopi şart denince ilk histeroskopi cd'sini elime alıp 4 profesör dolaştım,4'ü de kullanılan aletin yanlış olduğunu,yapışıklık açma adına hiçbişey yapılmadığını söyledi,hatta bir tanesi dua et rahimin delinmemiş dedi.hemen rahim filmi istendi,çektirdim,rahimin sol tarafı yapışıklıktan görüntülenemiyor,sağ tarafı ise kötünün iyisi.halbuki histeroskopi sonrası herşey düzelecekti ve hemen tüp bebeğe başlayacaktık ama başa döndüm maalesef:KK43: ağzı yanmış biri olarak siz siz olun histeroskopiden önce mutlaka rahim filmi çektirin derim çünkü histeroskopiden öncesiyle kıyas yapma şansımız olamadı.bu çok çok önemli bişey.
sizler de bu konuları çok araştırdığınız için bana bir konuda yardımcı olursanız sevinirim,sizce 2.histeroskopiyi yicel karaman'a mı bülent urman'a (amerikan hastanesinin tüp bebek bölüm başkanı) mı yaptırayım?uzun ve detaylı araştırmalarım sonucu bülent bey'in de histeroskopide çok ehil bir el olduğunu öğrendim.hem yücel bey'le hem bülent bey'le görüştüm.ikisi de çok güven verdi...para bu konularda hem çok önemli hem de çok önemsiz ama şöyle bir ayrıntı var ki yücel bey aynı operasyon için 3500 TL istedi,Bülent bey ise 1500-1600 TL gibi dedi.şimdi kafam çok karışık,siz olsanız hangisini seçerdiniz?her zaman pahalı olan iyi demek olmuyor ya da ucuzsa vardır bi derdi de olmuyor.yardımınıza çok ihtiyacım var,haftaya 2.histeroskopimi olmam lazım ve rahimin durumu itibarıyla bu benim son şansım olabilir:KK43: allah hepimize hayırlısını versin inşallah,yazarsanız sevinirim...

canım bülent bey nasıl tedavi ediyormuş yapışıklığı amaliyat sonrası spiral balonn falan bahsettimi???

fsh 1.49
lh 0.48
e2 82
arkadaşlar ben bugün adet oldum kendime şaşırdım ilaçsız gününde oluyorum 2 aydır yarın için randevu aldım burda özel hastaneden bir dr a hormon tahlillerime baktıracam birde adetliyken baktıracağım rahim kalınlığına..bakalım o ne diyecek..birde arkadaşlar ilaç kullandığım aylar adet miktarım hep çok azdı şimdi biraz biraz artıyor gibi..çok seviniyorum böle olunca çocuk gibi :)))

Hadi gözün aydın. inşallah güzel bir başlangıç olur.

canım sağol cevabın için.yücel bey'le görüştüm zaten,2.histeroskopi şart dedi,hatta yücel beyden hariç semra kahraman ve aydın arıcıyla da görüştüm.herkesin ortak görüşü 2.histeroskopinin yapılmasının şart olduğu.ilk histeroskopimi yapan normal bi uzman doktordu ama bilindik bir kliniğin başında,ona kandım,keşke gitmeseydim ama oldu işte:KK43: neyse ki şimdi daha çok araştırıyorum.semra kahramana zaten ben de pek ısınamadım,bana 2.histeroskopiyi yapalım yine kalınlaşma olmazsa taşıyıcı anne öneririm dedi açık açık,bi de kızdı resmen ilk histeroskopide neden ona gitmemişim diye.o yüzden onu hemen eledim.ama şimdi benim kararsız kaldığım nokta bülent urman'ın da histeroskopide çok iyi olduğunu bi tüp bebek doktorundan duymuş olmam.yücel hoca'nın laparoskopide ve rahimde perde histeroskopilerinde daha iyi olduğunu,ama rahimde yapışıklık varsa kesinlikle bülent urmanın daha iyi olduğunu söylüyorlar.zaten bülent beyle de görüştüm,en az yücel bey kadar güven verdi o da.ikisi arasında çok kararsız kaldım.ne dersiniz?

semra hanım çok titiz detaycı bir doktor ve asla gerek olmayan birşeyi önermez ben çok memnun kaldım. kadının rahmi hiçbirşekilde zarar görmesin diye çok özen gösteren doktordur. ben illede histereskopi olayım diye ısrar ettiğimde bile gerek yok diyen doktordur ve histeroskopi yaptırırsam tek doktor seçerim semra hanım. yücel bey iyi bir doktor olabilir ama ilk başta gördüğün muameleyi sonrasında hiç bulamadım hastası çok ayıracak zamanı yok.

"semra kahramana zaten ben de pek ısınamadım,bana 2.histeroskopiyi yapalım yine kalınlaşma olmazsa taşıyıcı anne öneririm dedi açık açık,bi de kızdı resmen ilk histeroskopide neden ona gitmemişim diye.o yüzden onu hemen eledim."

semra hanımla ilgili bu iki görüşün birbirinden farklı değil mi ben mi yanlış yorumladım dersin:)

ya sen kimin ne yazdığın farkında bile değilsin bak canım o sözlerin sahibi kim. o sözler AYTUĞ08'e ait. hatta belki anlayamazsın diye daha açıklayıcı yazayım

AYTUG08 yazısının bir bölümünde demişki : .... semra kahramana zaten ben de pek ısınamadım,bana 2.histeroskopiyi yapalım yine kalınlaşma olmazsa taşıyıcı anne öneririm dedi açık açık,bi de kızdı resmen ilk histeroskopide neden ona gitmemişim diye.o yüzden onu hemen eledim."

Aytug08 bu yazışmanın seninle ilgisi yok canım, sadece senin yorumun bana mal edilmişti onu düzelttim.

Gabrielle senden ricam benim yazılarımı okuma ve bana hiç bir yorum yapma çok rica edicem lütfen. burda derdimle uğraşırken insanlarla uğraşmak istemiyorum.

fsh 1.49
lh 0.48
e2 82

çiğdemcimmm olumlu gelişmelere senin adına bende sevindim :nazar: inşallah devamıda güzel gelişmeler getirecek, ilaç kullandığın ay neden az oluyor acaba doktora sorsan bu durumu? fsh gerçekten çok düşük. hani yüksek olunca hiç yumurta çıkmıyor onu biliyorumda çok düşük olunca ne demek oluyorki??. en alt sınır 3 yazıyor birkaç yerde. bunları adetin 2. veya 3. günü yaptırmış olmalısın.

Son düzenleme:
ya sen kimin ne yazdığın farkında bile değilsin bak canım o sözlerin sahibi kim. o sözler AYTUĞ08'e ait. hatta belki anlayamazsın diye daha açıklayıcı yazayım

AYTUG08 yazısının bir bölümünde demişki : .... semra kahramana zaten ben de pek ısınamadım,bana 2.histeroskopiyi yapalım yine kalınlaşma olmazsa taşıyıcı anne öneririm dedi açık açık,bi de kızdı resmen ilk histeroskopide neden ona gitmemişim diye.o yüzden onu hemen eledim."

Aytug08 bu yazışmanın seninle ilgisi yok canım, sadece senin yorumun bana mal edilmişti onu düzelttim.

Gabrielle senden ricam benim yazılarımı okuma ve bana hiç bir yorum yapma çok rica edicem lütfen. burda derdimle uğraşırken insanlarla uğraşmak istemiyorum.
evet haklısın cidden ben onunla yazışırken araya sen benim yazımdan alıntı yaparak yanıt verince ben de direk o yazdı zannettim.burda bir hata olmuş cidden kusura bakma.
ancak şu varki senin yazılarını okumasamda olur.ama sen benim yazımdan alıntı yaparak yanıt vermişsin keşke aytuğinkinden alıntı yapsaydın burdan da çıkan sonuç şuki o zaman sen benim yazılarımı okumamalısın.

evet haklısın cidden ben onunla yazışırken araya sen benim yazımdan alıntı yaparak yanıt verince ben de direk o yazdı zannettim.burda bir hata olmuş cidden kusura bakma.
ancak şu varki senin yazılarını okumasamda olur.ama sen benim yazımdan alıntı yaparak yanıt vermişsin keşke aytuğinkinden alıntı yapsaydın burdan da çıkan sonuç şuki o zaman sen benim yazılarımı okumamalısın.

he he tamam canım he öyle he uğraşamıycam seninle.

Son düzenleme:
çiğdemcimmm olumlu gelişmelere senin adına bende sevindim :nazar: inşallah devamıda güzel gelişmeler getirecek, ilaç kullandığın ay neden az oluyor acaba doktora sorsan bu durumu? fsh gerçekten çok düşük. hani yüksek olunca hiç yumurta çıkmıyor onu biliyorumda çok düşük olunca ne demek oluyorki??. en alt sınır 3 yazıyor birkaç yerde. bunları adetin 2. veya 3. günü yaptırmış olmalısın.

estrofemin yumurtaları baskılayıcı özelliği olduğunu biliyorum birde dr yumurta geliştirici iğnelerin rahim duvarını inceltebildiğini söylemişti..sanırım bu yüzden az adet olunuyor..eet yarın 2. günüm randevu aldım tekrar ölçtüreceğim..bakalım nasıl çıkacak sonuçlar..sen gidiyomusun canım dr a sende son durum ne :??

Rahim kalınlığı adet periyotunda kadınlık hormonu estrojen ve progesteron hormonlarının etkileri ile şekillenir.Adet periyodunda ilk 14 gün estrojen ağırlıklı etki ikinci 14 gün progesteron ağırlıklı etki olmaktadır.Estrojen hücre çogalmasını artırarak endometrium kalınlığının artırır.Progesteron ise endometriumda damarlanma ve salgı yapan hücrelerde değişiklik yaparak kalınlığa katkıda bulunur.

Rahim kalınlığı neden olur
Sürekli kadınlık hormonu olan estrojene maruz kalan rahim iç tabakası eğer bunu dengeleyecek yeterli progesteron ile desteklenmese hücreler estrojenin etkisiyle sürekli çoğalır.Hücre sayısı artar ve ultrasonda endometrium kalınlığı artmış gözükür.Burda kadınlık hormonu estrojen ile ekim fazladıryeterli progesteron olmadığı için dönüşüm ve yıkım eksiktir.

Rahim kalınlığı nasıl değerlendirilir
rahim kalınlığı ölçümü ultrason ile yapılır.Rahim kalınlaşmasının kesin tanısı burdan alınan parçanın histolojik olarak incelenmesi ile konulur.Ultrasonda rahim iç zarı değerlendirilirken şunlara bakılır;

- Endometrial kalınlık
-Endometrial pattern
-Endometrial volum
-Endometrial doppler - perfüzyon
-Endometrial sekresyonlar
-Yumurtalıklar
-Tüpler

Rahim kalınlığı ne kadar olmalı
Rahim kalınlığı yaşaadet durumunakullanılan ilaçlaraadet siklusunun karekterinekişide daha önceki rahim ile ilgili geçirilmiş müdahalelererahimde ek patoloji olup olmamasınakişinin metlik durumunakişide mevcut bazı hastalıkların varlığına göre değişik zamanlarda değişik kalınlıklarda olabilir.

Rahim kalınlığı menopoz
Menopozda rahim kalınlığı azalır.Çünkü ekim için yeterli kadınlık hormonu olan estrojen üretimi azdır.

estrofemin yumurtaları baskılayıcı özelliği olduğunu biliyorum birde dr yumurta geliştirici iğnelerin rahim duvarını inceltebildiğini söylemişti..sanırım bu yüzden az adet olunuyor..eet yarın 2. günüm randevu aldım tekrar ölçtüreceğim..bakalım nasıl çıkacak sonuçlar..sen gidiyomusun canım dr a sende son durum ne :??

çiğdem amh hormonuna baktırmışmıydın şimdi hatırlayamadım. baktırmadıysan birde ona baktırmakta fayda olabilir.
amh hormonu aslında hepsinden daha güçlü bir gösterge. kadınlık hormonları durumunu daha net ifade ediyor eğer sıfır çıkarsa menopoz , 1 ile 3 arası bir değer çıkarsada rezerv falan iyi menopoz durumları uzak anlamı taşıyor aslında bir nevi fsh buda.

Endometri 5-6 aralığında tüp bebek denemesi yapalım diyen doktorlar da var yapmayalım diyenlerde. Bir doktor da ultrason da endometri tam ölçülemeyebilir artı eksi 2 puan oynayabilir diyor. Bu çok büyük bir oynama.

Bir kısım doktor endometri problemi olunca yapılacak bir şey yok derken bir kısım estrofen protokolu ile endometriyi hazırlayıp transfer yapmayı öneriyor. Bir doktor da foliküller zaten yeteri kadar estrojen hormonu üretiyor bunun üstüne bir protokol uygulamanın hiç bir faydası olmaz diyor.

Tıp tabii ki bir bilim değil daha çok sanat veya büyücülük gibi bir şey. Ama doktorların bu kadar farklı düşünmeleri de hastaları kuşkulandırıyor. Doktor habire denesinler negatif çıktıkça kesemizi doldurururuz diye düşünüyor olabilir.
Tabii hasta olarak ilk aklımıza gelen bu. Zira ortada ticari bir durum olduğunun hepimiz farkındayız.

Bu işin doğrusu nedir ? Muayeneye gidince işin içine ticaret karıştığı için muayenede verilen cevaplara inanmıyorum artık. Burda kimseye muayene olup da tüp bebek müşterisi olacağım beklentisi yaratmayacağım için verilen cevaba güvenebilirim.

Merhaba,öncelikle tıp bir bilim dalı.Ve de kanıta dayalı bir bilim dalı.Yani şunu söylemek gerek yaptığınız her işin geçmişte bir kanıtı ve araştırması var.Bu arada biz insanla uğraşıyoruz.Yani matematik gibi iki kere iki dört eder kavramında olamayız.Hepimizinde farklılıkları olabilir.Bu durum özellikle sizizn gibi rahim kalınlığı problemi olanlarda daha fazladır.Çünkü bu gibi durumlarda standart bir tedavi ne yazık ki yoktur.
Endomitrium ince olanlarda yaklaşım bence şu olmalıdır.Hastanın endometriumu yedi milim ve üzeri olursa burada sorun yoktur.Peki altındaysa ne yapalım.O zamanda endometriumun görüntüsüne bakarız.Bu görüntünün üç katmanlı olması gerekir.Eğer görüntü üç katmanlıysa transfer yapılabilir ve bu hastaların endometriumları ince bile olsa gebelik şansları vardır.Ama bu üç katmanlı yada üç çizgili görüntü yoksa,o zaman bu hastaların gebelik şansları çok düşüktür.
Doktorlar ise hastaları takip edip ne kadar kalınlaştığını görerek ona göre hareket etmek isterler.Bu da en tabii yaklaşımdır.Hatta bazı takiplerde ilaç dahi verilip endometriumun kalınlaşıp kalınlaşmadığını ve ilaca cevabını görmek için yapılır.Burda ki amaçta bir model oluşturup ona göre hastaya yardım etme anlayışıdır.
Size bol şans diliyorum
Dr.Mustafa Bahçeci

belki faydası olur diye başka bir başlıktan kopyaladım paylaşayım dedim.

belki faydası olur diye başka bir başlıktan kopyaladım paylaşayım dedim.

bence çok faydalı bir paylaşım olmuş,çok teşekkürler.çünkü Mustafa Bahçeci de bu konularda çok başarılı bir isim .ama beni en çok üzen ultrasonda üç çizgi görüntülenemiyorsa gebelik şansı çok düşük demesi,benim de maalesef öyle,üçlü katman hep kesik kesik görünüyor,muntazam değil:KK43: hayırlısı...

canım bülent bey nasıl tedavi ediyormuş yapışıklığı amaliyat sonrası spiral balonn falan bahsettimi???

bahsetti canım,zaten yücel bey ve semra hanım'la ayrıldıkları nokta o.semra hn ve yücel bey'in her ikisi de histeroskopi sırasında spiral takılacak,6 hafta spiralle beraber yoğun östrojen verilecek,6.haftanın sonunda spiral çıkarılıp balon yapılacak dedi.bülent bey ise histeroskopi sırasında rahimin durumuna göre karar vereceğini,her hastanın ayrı olduğunu,dolayısıyla içerdeki duruma göre spiral takılması gerekliyse takacağını söyledi.balonu sordum,ben kullanmıyorum dedi.yanındaki uzman doktor ise balonu sadece kanamalı hastalarda kanı durdurmak için kullanırız,histeroskopide tercih etmeyiz dedi.bülent bey'in her hastanın kendi içinde değerlendirilmesi gerektiği ve görüntüye göre ne gerekiyorsa histeroskopi sırasında karar verilmesi fikri bana daha yakın geldi.

bu bilgiye rastladım ...

Rahim duvarının katmanları da içten dışa doğru
endometrium (6-7 mm'den itibaren ve üstü)
miyometrium (5-6 mm ve altı) ve
perimetrium olmak üzere üç katlı anatomik yapı gösterir.
Embriyo rahimin iç tabakası olan endometriuma tutunarak gelişimini devam ettirir.
Orta tabaka olan miyometrium, gittikçe büyüyen embriyoyu barındırma, koruma ve doğum esnasında bebeğin dışarı atılmasında vazifelidir. Karın zarıyla komşu olan perimetrium ise, rahimin dış duvarını oluşturur.

Rahim odasının en iç tabakası olan endometrium, zigot rahime ulaşmadan önce üç kademeli bir hazırlık safhasından geçirilir. Proliferasyon olarak tarif edilen birinci kademe, yumurtlamadan önce gerçekleştirilir. Rahimin iç tabakasının mukoza kalınlığı dört katına çıkar, bezlerin uzunluğu artar, mukoza damarları genişler.

Rahimin en iç tabakası olan endometriuma tutunduktan sonra, embriyo safhasındaki bebeğin ilk üç aylık gelişmesi desidua, korion ve amnion zarları şeklinde tarif edilen üç ayrı tabaka içinde devam ettirilir. Bu üç tabaka âdeta birbirleriyle yapışır ve içinde sıvı bulunan amnion boşluğunda bebeğin gelişmesi sürdürülür.

... ... ...

bence çok faydalı bir paylaşım olmuş,çok teşekkürler.çünkü Mustafa Bahçeci de bu konularda çok başarılı bir isim .ama beni en çok üzen ultrasonda üç çizgi görüntülenemiyorsa gebelik şansı çok düşük demesi,benim de maalesef öyle,üçlü katman hep kesik kesik görünüyor,muntazam değil:KK43: hayırlısı...

canım benimde yer yer öyle imiş umudumuzu kaybetmiycez daha yapacak şeyler bitmedi. başlardaki yazılarda farklı birçok şey deneyenler vardı daha onları deniycez :KK34:

Son düzenleme:
yıdız paylaşımların için teşekürler çok faydalı oldu bizim için..ben bugüne kadra yapılan hormon tahlillerime bahtım amh diye birşeye rastlamadım..bunun açılımı ne acaba ??

merhabaaa,
bende gittim nihayet regl olunca
arkadaşlar hiç korkmayın biz çocuk sahibi olacağız :))), bakın şimdi,
bu ay regl gecikmiştiya, meğer 2 tane çatlamayan yumurta olmuş kiste dönüşmiş ve biri çatlamış ondan da regl olmuşum, ancak dr um, tüm kantahlilerini yeniden istedi o gün, fsh, t3 t4 e2, felan,

şimdi sıkı durum, fsh benim 18 lerdeydi kaça düşmüş biliyormusunuz 2.2. ye, inanamadık hemşire bile şaşırdı, süper dedi, eğer e2 de biraz düşük olsyadı bana tedaviye başlıyordu, ancak kistten ötürü e2 biraz yüksekti, dr um ginera verdi bu ay bununla kistik oluşumu yok ederiz muhtemelen dedi, öbür ay birdaha tahlil yapmaya gerek yok dedi, kist kaybolduğunda başlarız dedi,
senin durumununa öyle bu ay git öbür ay gel dedmk olmaz bir yığın ilçalar var hepsi bir şekilde denenecekki doğrusunu bulunacak dedi her ay takip gerekli dedi,
benim ca sımde çok hastanız var mı hocam nedır durumum dedi, tabiki var dedi, 40 , 42 hiç zor yaşlar değil gayet uygun yaşlar dedi, doğum yapanda var dedi, geçen ay 46 yaşındaki birisi tedaviyle ikiz yapmış:))))),
bu arada hoca ya anlattım ne yedim ne içtim, aynen devam dedi, ben inanırım bitkisel doğal yöntemlere dedi, kendini nasıl iyi ihissediyorsan öyle yap devam dedi, ister meditasyon ister dua, ister otlar karışımlar ,ama stress yok dedi,

şimdi benim fsh dahil diğer tüm hormonlar süper çıktı ya, size de söyleyim neler yaptımı,

bakın, ankarada olanlar için, ulusda istanbul baharattan dan tahlilinizi götürüp mustafa amca dan durumunuza özel karışım ve çaylarınızı alın, bana kargo yaptılar,
çaylar özellikle, hayıt, civanperçemi, biberiye, kırkkılıt otu, adaçayı meyan kökü, sarıkantaron, böğürtlenyaprağı, karışımda bal ve pekmezlerle kudret narı , polen arı sutu,ve özel tohumlarla yaptığı birşey , ki kudret narı süper birşey

istanbulda olanalr için, osmanbeyde tam metronun köşesinde zencefil adında bir baharat var,o da özel kaçkar balı ile, polen ginsneg, hayıt çörek otu karanfil, çakşır, birkaç şey daha var hazırladı,

şimdi bu karışımları sabah akşam aç karnına, çayları günde en fazla 3 defa tok karna içiyorum,
proteın ağırlıklı besleniyorum, ve kızlar eğer gaz probleminiz yoksa lütfen keçi sütü alın, yarım yağlı, gaz problemi olan, laktsozsuz süt içsin,
ve günde 1.5 litre su içilecek evet kılo verilecek bende de var fazlalık :),

işte durum bu şekerler, ama ben su an iiyim artık stress yok inanıyorum,

bu arada beklerken gelen hanımlarla konuştum özellikle, nedır durum diye,
birisi 30 yaşında evlenmiş , prolkatın çok dengesizmiş hamile kalamıyormuş 5 sene uğraşmış aşılama felan olmamış, ümit hocayı bulmuşlar, ilaçlarla o düzene sokmuş ve normal hamile kalmış , şimi de 2.ciye hamileymiş,:)
birisi 20 yaşında evlenmiş, doku zedelemesi varmış adet dahi olamıyormuş, samsundan gelmiş , çocugun olmaz boşa uğraşma demiller, ümit hocayla önce ader görmeye başlamıi sonra ilk aşılamada hamile kalmış, şimdi 27 yaşındaymış,
birisinin kocasında şekil bozukluğ hat safhadaymış, o da 2. tedavide hamile kalmış, bunlar kontrole gelenlerdi, birisnin hem kocada hemkendinde çocukken hastalık geçirmiş adam ondan sperm bulunamıyormuş meğer kadının da yaşı ileri bizim gibi, o da ümit hoca ile devam etmiş test günüm diye bekliyordu,
bunları da sizler için öğrendim, ve dedimki o zaman bizimde olacak ama biraz zahmetli olacak:))))),
hadi moral bozmak yokkkk, şu baharatcıları deneyin, mustafa hocayı deneyin, adam yılların aktarı, rahim kalınlığı içinde vardır dünya bitki karışım ,
ha birde doğru dr olmalı :)

yıdız paylaşımların için teşekürler çok faydalı oldu bizim için..ben bugüne kadra yapılan hormon tahlillerime bahtım amh diye birşeye rastlamadım..bunun açılımı ne acaba ??

canım tam açılımını bilmiyorum ama buda fsh'ın ifade ettiklerini anlatıyor ama fsh testinden daha ileri bir test. mesela benim 2 çıkmıştı ve doktor çok iyi demişti. bir ara benden hiç yumurta çıkmıyordu, bunun geçici bir durum olduğunu ve menopozun benden uzak olduğunu söylemişti. dediği gibide oldu birkaç ay sonra yumurta sorunu kalmadı yani yeteri kadar çıkar oldu

nazenin 74 maşallah arkadaşım moralin daim olsun bu moralle güzel gelişmelerin devamı gelsin. bizde ucundan kıyısından moral bulalım böyle. umudumuzu sağlam tutunca her zaman ışık var işte.., yeterki mücadeleyi bırakmayalım şu otlarınıda araştırayım bakalım,, herşeyde var bir keramet. iyi habrelrini paylaşmaya devam et canım ışığa ihtiyacımız var, bugünün ışığı sen oldun hadi bakalım :nazar:

canım tam açılımını bilmiyorum ama buda fsh'ın ifade ettiklerini anlatıyor ama fsh testinden daha ileri bir test. mesela benim 2 çıkmıştı ve doktor çok iyi demişti. bir ara benden hiç yumurta çıkmıyordu, bunun geçici bir durum olduğunu ve menopozun benden uzak olduğunu söylemişti. dediği gibide oldu birkaç ay sonra yumurta sorunu kalmadı yani yeteri kadar çıkar oldu

anladım canım çok sağol..sevindim senin adına benimde adetlerim düzeldi gibi bakalım zaman neler gösterecek..

X