Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

Fsh nın değer oarak düşmesini beklemek doğru değil adetinizin 2. Günü yapılan ultrason muayenesinde geliştirmeye müsait yumurta kesesi görülmesi yeterldir. Size hangisi kolaysa o merkezde devam edebilirsiniz. Sevgiler.

tşk ederim cvp için hocam bende sizn gibi düşünüyorum boşa zaman geçirmek istemiyorum acilen yardıma ihtiyacım var doktorum fsh düşmesini bekliyo o zaman daha çok yumurta ve daha kaliteli oluyomuş yumurtalar bazen rahim inceliğimde oluyo bieostoron dhea kulansam bir sakıncası var yumurtalar daha kalıteli oluyomu ben tekirdağlıyım hocam git gel problem bizim için fsh düşmesini bekleyip mi geleyim tüp bebek için..

Fsh nın değer oarak düşmesini beklemek doğru değil adetinizin 2. Günü yapılan ultrason muayenesinde geliştirmeye müsait yumurta kesesi görülmesi yeterldir. Size hangisi kolaysa o merkezde devam edebilirsiniz. Sevgiler.

biesterol dehayı kulanmamı sakıncası varmı doktor hanım ne işe yarar yumurta geliştirmek içinmi kulanılır...

hocam adetimin 3. günü yapılan hormon testi sonuçlarım bunlar. 29 günde bir düzenli adet oluyorum.estradiol referans aralığı 11.6-41.2 diyor tahlilde. fsh a ise anlamadığım bir şekilde bakmamışlar. sizce bir sorun var mı?

TSH 1.845
ESTRADİOL 63.13
LH 6.96
PROLAKTİN 24.25
FSH yapmamışlar.

aynı zamanda eşimin sperm analizi de yapıldı.sperm sayısı 45 milyon.hareketlilik 1/2 ve 1 saat toplam %85..her şey çok normal ancak canlılık oranı 45 çıkmış. eşim 5 gün cinsel perhizden sonra gitti teste. sizce bir sorun var mı?

Son düzenleme:
merhaba kan değerlerinizde yumurta rezervini gösteren fsh, lh değerleri olmadığından yorum yapamam. sperm değerleriniz ise iyi. sevgiler.

hocam adetimin 3. günü yapılan hormon testi sonuçlarım bunlar. 29 günde bir düzenli adet oluyorum.estradiol referans aralığı 11.6-41.2 diyor tahlilde. fsh a ise anlamadığım bir şekilde bakmamışlar. sizce bir sorun var mı?

TSH 1.845
ESTRADİOL 63.13
LH 6.96
PROLAKTİN 24.25
FSH yapmamışlar.

aynı zamanda eşimin sperm analizi de yapıldı.sperm sayısı 45 milyon.hareketlilik 1/2 ve 1 saat toplam %85..her şey çok normal ancak canlılık oranı 45 çıkmış. eşim 5 gün cinsel perhizden sonra gitti teste. sizce bir sorun var mı?

hocam merhabalar benim size bir sorum olacaktı.gecen ay klomen kullanmıstım yumurtlamam olmayınca progestan verdi 10 gün kullan dedi.7. günümde kahverengi kanamalrım olustu.doktoru aradım ilacı bırak dedi muhtemelen adet oluyorsundur dedi.adetin yoğunlaşınca 2. gün gel dedi.benim adetim yoğun şekilde olmazsa başlangıc gününü nasıl hesap edeceğim.kanamanın herhangi bir gününde gitsem sonuçlarda bir sıkıntı olur mu?gecen ay 18 inde adet görmüştüm bu ay bu ilaçla beraber 11 inde kanamam geldi.progestan kullanırken böyle ara kanama oluyormu evdeki hesap çarsıya uymadı hocam.cvp verirseniz çok mutlu olacagım.

hocam benim yukarıda da belirttiğim gibi FSH ıma bakılmamıştı..diyelim ki FSH ım normal değerlerde, bu durumda 63 estradiol gebe kalmama engel mi?

aktif kanamaları adet kanaması kabul ederiz. doktorunuzn dediği gibi kahverengi lekelenmelerde değil kırmızı kanamanızın 2. günü gidiniz. sevgiler.

hocam merhabalar benim size bir sorum olacaktı.gecen ay klomen kullanmıstım yumurtlamam olmayınca progestan verdi 10 gün kullan dedi.7. günümde kahverengi kanamalrım olustu.doktoru aradım ilacı bırak dedi muhtemelen adet oluyorsundur dedi.adetin yoğunlaşınca 2. gün gel dedi.benim adetim yoğun şekilde olmazsa başlangıc gününü nasıl hesap edeceğim.kanamanın herhangi bir gününde gitsem sonuçlarda bir sıkıntı olur mu?gecen ay 18 inde adet görmüştüm bu ay bu ilaçla beraber 11 inde kanamam geldi.progestan kullanırken böyle ara kanama oluyormu evdeki hesap çarsıya uymadı hocam.cvp verirseniz çok mutlu olacagım.

tekrar söylüyorum fsh değeriniz olmadan sadece estrodiol değeriniz bir anlam ifade etmez.

hocam benim yukarıda da belirttiğim gibi FSH ıma bakılmamıştı..diyelim ki FSH ım normal değerlerde, bu durumda 63 estradiol gebe kalmama engel mi?

Doktor Hanım iyi günler,

Smear testi sonucumda mikroskopik tanı başlığı altında "arada orta şiddette PMN lökositler izlenmiştir" yazıyor. Sonuç kısmında ise Enflamasyon yazıyor. Doktorumla sonuçlar için görüştüğümde sonucumun temiz olduğunu söyledi ama benim endişe ettiğim şey bu sonuç normal mi? Enfeksiyon varlığının göstergesi mi? Ve gebeliğe engel bir durum mudur? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür eder iyi günler dilerim.

merhaba sonucunuz normal. gebelik için engel olmaz. sevgiler.

Doktor Hanım iyi günler,

Smear testi sonucumda mikroskopik tanı başlığı altında "arada orta şiddette PMN lökositler izlenmiştir" yazıyor. Sonuç kısmında ise Enflamasyon yazıyor. Doktorumla sonuçlar için görüştüğümde sonucumun temiz olduğunu söyledi ama benim endişe ettiğim şey bu sonuç normal mi? Enfeksiyon varlığının göstergesi mi? Ve gebeliğe engel bir durum mudur? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür eder iyi günler dilerim.

1) 06-04-2013 tarihli sperm analizi
Sayı (1/mlt) 110 Mılyon Tam sayı 220 milyon
yıkama öncesi
%25 hareketli %35 tembel %40 hareketsiz
yıkama sonrası
%30 Hareketli %40 tembel %30 Hareketsiz

2) 02-05-2013 tarihli sperm analizi
Sayı (1/mlt) 98 Mılyon Tam sayı 196 milyon
yıkama öncesi
%25 hareketli %30 tembel %45 hareketsiz
yıkama sonrası
%30 Hareketli %35 tembel %35 Hareketsiz

lokosit-8-10
agligitasyon-2-3

Eşimin sperm değerleri aşılama ve tüp bebek için uygunmu merak ediyorum.
İki defa aşılama yapıldı ancak gebelik oluşmadı. Klomenle yumurtalarım büyüyor ovitrelle vurulup 36 saat sonra aşılamam yapılıyor. 3. defa aşılama yaptırmam doğru olur mu? Tüp bebek yaptırmamı mı tavsiye edersiniz. Antımullerıan testi sonucum 1,10 çıktı. Fsh değerim adetimin 3 ve 4. günlerinde 8 ve 9 civarı çıkıyor. yaşım 28 eşimin yaşı 29.

merhaba sperm sayımı değerleriniz aşılama için normal. ancak 2 aşılama yapılmış 3. denenebilse de ben tüp bebek için konuşmanızı tavsiye edeirim. her tadavinin kendi içinde gebelik oranlarının değerleri vardır. sevgiler.

1) 06-04-2013 tarihli sperm analizi
Sayı (1/mlt) 110 Mılyon Tam sayı 220 milyon
yıkama öncesi
%25 hareketli %35 tembel %40 hareketsiz
yıkama sonrası
%30 Hareketli %40 tembel %30 Hareketsiz

2) 02-05-2013 tarihli sperm analizi
Sayı (1/mlt) 98 Mılyon Tam sayı 196 milyon
yıkama öncesi
%25 hareketli %30 tembel %45 hareketsiz
yıkama sonrası
%30 Hareketli %35 tembel %35 Hareketsiz

lokosit-8-10
agligitasyon-2-3

Eşimin sperm değerleri aşılama ve tüp bebek için uygunmu merak ediyorum.
İki defa aşılama yapıldı ancak gebelik oluşmadı. Klomenle yumurtalarım büyüyor ovitrelle vurulup 36 saat sonra aşılamam yapılıyor. 3. defa aşılama yaptırmam doğru olur mu? Tüp bebek yaptırmamı mı tavsiye edersiniz. Antımullerıan testi sonucum 1,10 çıktı. Fsh değerim adetimin 3 ve 4. günlerinde 8 ve 9 civarı çıkıyor. yaşım 28 eşimin yaşı 29.

Estradiol E2 467 pg/ml Normal 20 - 47 Menopoz Sonrası20 - 40 Mid Foliküler Faz27 - 122 Mid Lüteal Faz49 - 291 Periovülotör Faz95 - 433
FSH FSH 5,22 mIU/mL Normal Mid Foliküler3,85 - 8,78 Mid siklus 4,54 - 22,51 Mid luteal 1,79 - 5,12 Postmenopoz16,74 - 113,6
Lüteinleştiren hormon (LH) LH 2,31 mIU/mL Normal Mid foliküler 2,12 - 10,89 Mid siklus 19,18 - 103,03 Mid Luteal 1,2 - 12,86 Postmenopoz10,87 - 58,64
Prolaktin Prl 0 DK 8,17 Normal
TSH TSH 1,96 µIU/mL Normal 0,34 - 5,6

Merhabalar doktor hanım biz 11 aylık evliyiz ve çocuğumuz olmamıştı bu sürede bu ay doktora gittik benim değerlerim ölçüldü yumurta takibi yapıldı yumurtalıklar falan incelendi hiçbir sıkıntı yok dedi doktorum. Eşimden de spermiyogram istendi bugünde onun sonuçlarını aldık benim kadın doğumcum baktı sayı ve morfolojide sıkıntı var üroloji gidin o bilgilendirsin sizi dedi

test sonucu altta eşimin birde siz yorumlarmısınız? napmamız gerekiyor aşılama ve tüp bebek dışında başka bir şansımız yokmu?(doktorum ancak bu şekilde olur çocuğunuz dedi)

SPERMİYOGRAM
Perhiz gün sayısı: 4 gün
Miktar: 3,0 mL
pH: 8.0
Likefikasyon Süresi: 30 dakikada tamamladı
Aglütinasyon: Yok
Spermatazoid Sayısı: 2 milyon 100 bin /mL
1 Saat Motilite: %19
4 Saat Motilite: %5
A-İleri Doğru Hızlı Hareketli: %0
B-İleri Doğru Hareketli: %19
C-Yerinde Hareketli: %14
D-Hareketsiz: %67
Mikroskobi: Nadir lökosit görüldü.
Normal Morfoloji: %40
Baş Anarmolisi: --
Boyun Anarmolisi: --
Kuyruk Anarmolisi: --

SPERM MORFOLOJİ (KRUGER KRİTERLERİNE GÖRE)
1.Norman Sperm…………………………………………................................%2
2.Baş Şekil Anormalisi……………………………………………………………....…...%56
a.Akrozomal defektler……………..%9
b.Strukturel defektler………………%47
3.Boyun ve Araparça (Midpiece) Anormalisi……………………………....….%15
4.Kuyruk Anormalisi………………………………………………………………....…….%27
(Kuyruksuz, Kuyruk açı, Birden fazla kuyruk, düzensiz kuyruk anormalisi)
5.Sitoplazmik Çıkıntı…………………………………………………………………....….%--
6.Normal Başı Olup Boyun, Ara Parça ve Kuyruk Anormalisi..…........%--

Merhaba bu değerlerini adetin 3. Günü yapıldıysa estrodiol düzeyi yüksek yumurtalıkta kıst olabilir. Ultrason yapılırsa durum netleşir. Sevgiler.

estradiol e2 467 pg/ml normal 20 - 47 menopoz sonrası20 - 40 mid foliküler faz27 - 122 mid lüteal faz49 - 291 periovülotör faz95 - 433
fsh fsh 5,22 mıu/ml normal mid foliküler3,85 - 8,78 mid siklus 4,54 - 22,51 mid luteal 1,79 - 5,12 postmenopoz16,74 - 113,6
lüteinleştiren hormon (lh) lh 2,31 mıu/ml normal mid foliküler 2,12 - 10,89 mid siklus 19,18 - 103,03 mid luteal 1,2 - 12,86 postmenopoz10,87 - 58,64
prolaktin prl 0 dk 8,17 normal
tsh tsh 1,96 µıu/ml normal 0,34 - 5,6

Merhaba bu değerlerle tüp bebek tedavisi uygulamanız gerekecektir. Başka tedavilerin bir anlamı olmaz. Sperm çoğlatacak tedaviler de bu sayıda işe yaramaz. Sevgiler.yardımcı olacagım birşey olursa 0212 310 3100 numaradan ulaşabılırsıniz.

merhabalar doktor hanım biz 11 aylık evliyiz ve çocuğumuz olmamıştı bu sürede bu ay doktora gittik benim değerlerim ölçüldü yumurta takibi yapıldı yumurtalıklar falan incelendi hiçbir sıkıntı yok dedi doktorum. Eşimden de spermiyogram istendi bugünde onun sonuçlarını aldık benim kadın doğumcum baktı sayı ve morfolojide sıkıntı var üroloji gidin o bilgilendirsin sizi dedi

test sonucu altta eşimin birde siz yorumlarmısınız? Napmamız gerekiyor aşılama ve tüp bebek dışında başka bir şansımız yokmu?(doktorum ancak bu şekilde olur çocuğunuz dedi)

spermiyogram
perhiz gün sayısı: 4 gün
miktar: 3,0 ml
ph: 8.0
likefikasyon süresi: 30 dakikada tamamladı
aglütinasyon: Yok
spermatazoid sayısı: 2 milyon 100 bin /ml
1 saat motilite: %19
4 saat motilite: %5
a-ileri doğru hızlı hareketli: %0
b-ileri doğru hareketli: %19
c-yerinde hareketli: %14
d-hareketsiz: %67
mikroskobi: Nadir lökosit görüldü.
Normal morfoloji: %40
baş anarmolisi: --
boyun anarmolisi: --
kuyruk anarmolisi: --

sperm morfoloji (kruger kriterlerine göre)
1.norman sperm…………………………………………................................%2
2.baş şekil anormalisi……………………………………………………………....…...%56
a.akrozomal defektler……………..%9
b.strukturel defektler………………%47
3.boyun ve araparça (midpiece) anormalisi……………………………....….%15
4.kuyruk anormalisi………………………………………………………………....…….%27
(kuyruksuz, kuyruk açı, birden fazla kuyruk, düzensiz kuyruk anormalisi)
5.sitoplazmik çıkıntı…………………………………………………………………....….%--
6.normal başı olup boyun, ara parça ve kuyruk anormalisi..…........%--

Merhaba bu değerlerle tüp bebek tedavisi uygulamanız gerekecektir. Başka tedavilerin bir anlamı olmaz. Sperm çoğlatacak tedaviler de bu sayıda işe yaramaz. Sevgiler.yardımcı olacagım birşey olursa 0212 310 3100 numaradan ulaşabılırsıniz.

cevabınız için çok teşekkürler doktoa hanım... çok bunaltıcı bir durum içindeyim... istanbulda olsaydım ilk geleceğim merkez sizin yanınız olurm-du ama malesefki ankaradayım :KK50: sizin ankarada önerebileceğiniz bir merkez varmı beni yönlendirseniz?

Ankarada cok sayıda merkez var. Hakan şatıroğluna başvurabılırsınız. Sevgıler.

cevabınız için çok teşekkürler doktoa hanım... çok bunaltıcı bir durum içindeyim... Istanbulda olsaydım ilk geleceğim merkez sizin yanınız olurm-du ama malesefki ankaradayım :KK50: Sizin ankarada önerebileceğiniz bir merkez varmı beni yönlendirseniz?

Merhabalar doktor hanım dün size eşimin sperm testini yorumlatmıştım her yönden sıkıntılı çıkmıştı.. Eşimle dün bu durumu konuşurken aklına bi ayrıntı geldi; Test öreneğinin bulunduğu kabı laboranta verince eşim adam kabı yere düşürmüş tekrar kutu alıp öyle götürmüş içeriye aklımıza takıldı bizimde acaba düşürmesinin sperlere bi zararı olmuşmudur diye? sizce zarar görmüşmüdür bu durumda spermler?

X