Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

aytun hanım ben mayıs ayında yumurtalık kistinden ameliyat oldum geçen hafta doktora gittim aynı yumurtalıkta yine kist varmış.doktorum iki ay kullanmam için yasmin verdi.iki ay sonra yumurtalıklar temizse klomen tedavisine başlanacakmış.peki kist kaybolmazsa kist varkende tedaviye başlanabilirmi

merhaba aytun hanım, açıkçası böyle bir soruyu bu tarz bir kanalla sormak istemezdim ancak gittiğim kadın doğumcunun saçma bulma endişesiyle size sormak istedim. benim bir oğlum var. 3 yaşında. korunmayı bıraktığımız ilk ay bebek sahibi olduk. ikinci bebeği düşünürsem ikiz olmasını çok ama çok istiyorum. araştırdığımda tıbbi olarak mümkün olduğunu öğrendim ancak yapacak doktor bulabilirmiyim bilemiyorum. siz böyle bir uygulama yapar mısınız? adanada ikamet ediyorum. istanbula gelebilirim. şimdiden cevabınız için çok teş. ederim

Merhaba Aytun Hanım ; 20 yaşında ve bekarım. Adetin 2. günü yaptırdığım test sonuçları şöyle.

-Serbest t4: 1,08
-Tsh : 2,70
-Fsh : 4,47
-Lh: 6,02
-Total testesteron: 1,62

Ayın 23 ünde ki ultrason sonucumda ise ; sağ ove volümü 10,6 cm3 , sol over volümü 7,6 cm3 olarak ölçüldü. Her iki over boyutları hafif artmış olup, her iki overde de mm'lik ebatlı anekoik kistik yapılar izlendi. şeklinde.

Fakat bugün tedaviye başlamadı doktor çünkü; çünkü DHEAS 04 hormon testinin sonucu on gün sonra çıkacakmış.

Bu arada ayın 16 sında adetin başlangıcından sonraki 19. gün yapılan tahlilde total testestoren 80,29 çıkmıştı.
Siz durumu değerlendirir misiniz teşekkürler.

Merhaba ikiz gebelik saglamak icin yumurtalik uyatici tedaviler yapilmalidir.bu bizlerin tedavideki istenmeyen sonucumuzdur aslinda. Ve garantisi olan bir ikiz gebelik olmayacaktir.arzu ederseniz istanbul fulya bahceci tup bebek merkezindeyim.sevgolerQUOTE=AAHI;31698971]merhaba aytun hanım, açıkçası böyle bir soruyu bu tarz bir kanalla sormak istemezdim ancak gittiğim kadın doğumcunun saçma bulma endişesiyle size sormak istedim. benim bir oğlum var. 3 yaşında. korunmayı bıraktığımız ilk ay bebek sahibi olduk. ikinci bebeği düşünürsem ikiz olmasını çok ama çok istiyorum. araştırdığımda tıbbi olarak mümkün olduğunu öğrendim ancak yapacak doktor bulabilirmiyim bilemiyorum. siz böyle bir uygulama yapar mısınız? adanada ikamet ediyorum. istanbula gelebilirim. şimdiden cevabınız için çok teş. ederim[/QUOTE]

Merhaba kist tedavisi ilacla kolayca yapilir tedavinizin kust kaybolunca badlamasi uygin olanidir.endiselenmeyin sevgiler
aytun hanım ben mayıs ayında yumurtalık kistinden ameliyat oldum geçen hafta doktora gittim aynı yumurtalıkta yine kist varmış.doktorum iki ay kullanmam için yasmin verdi.iki ay sonra yumurtalıklar temizse klomen tedavisine başlanacakmış.peki kist kaybolmazsa kist varkende tedaviye başlanabilirmi

Merhaba bana gonderdiginiz test sonuclariniz normal sıkıntinizin ne oldugunu bilmiyorum bu nedenle diger sonucunuz cikinca doktorunuz gerekli tedaviyi duzenleyecektir. Sevgiler
Merhaba Aytun Hanım ; 20 yaşında ve bekarım. Adetin 2. günü yaptırdığım test sonuçları şöyle.

-Serbest t4: 1,08
-Tsh : 2,70

Ayın 23 ünde ki ultrason sonucumda ise ; sağ ove volümü 10,6 cm3 , sol over volümü 7,6 cm3 olarak ölçüldü. Her iki over boyutları hafif artmış olup, her iki overde de mm'lik ebatlı anekoik kistik yapılar izlendi. şeklinde.

Fakat bugün tedaviye başlamadı doktor çünkü; çünkü DHEAS 04 hormon testinin sonucu on gün sonra çıkacakmış.

Bu arada ayın 16 sında adetin başlangıcından sonraki 19. gün yapılan tahlilde total testestoren 80,29 çıkmıştı.
Siz durumu değerlendirir misiniz teşekkürler.

Merhaba size aspirin onerilmesinin nedeni yasadiginiz gebelik kaybi dolayisiyla bu nedenle kulanabilirsiniz sorun yaratmaz sevgiler
Hocam 1 sene önce boş gebelikten kürtaj oldum. Adetin 12. günü yumurta takibi için doktora gittim. Yumurta büyüklüğü 16 mm idi (ilaç kullanmadım). Dr bana kullanmam için progestan folbiol ve coraspin verdi. Yanlız kafama takılan coraspin bildiğim kadarıyla kan sulandırıcı. Bana herhangi bir tahlil yaptırmadı. Kullanırsam başka bir soruna yol açar mı acaba.

Merhaba gecmis olsun oncelikle adpirin folik asit kulanmaniz yetetli badka birseye simdilik gerek yok sevgiler
hocam merhaba gecen sene 8 hafta bıtımınde gelısmeyen gebelıkten kalp atımınıda hiç duymadık kurtaj oldum sonrasında oıhtılasma paneli baktırdım faktor v ve ıı normal mtfhr 677 normal fakat mthfr 1298 homozıgot cıktı dr um cok muhım degıl gıbı davrandı ve sadece folbıol kullanmamı gebelıkte aspırın ve ığne kullanabılecegımı soyledı ancak forumda gordugum kadaryla benım durumumda olanlar cok fazla takviyeler kullanıolar buarada prolaktınım yuksek cıkıo 93 tu 1 ay ılac kullandım normale dondu 3 ay sonra sımdı 34 yıne dostınex basladım 2 ay kullanıcakmısım bu sefer korunmayacagım gebelık olursa dr um ılacı keserız dedi sizin fıkrınız nedır tek kayıp oldugu içinmi çok önemsenmıorum sizce b12 takvıyesı yada hamılılek oncesı asprın kullanmam gereklımıdır ve dostınexın olası bı gebelıkte cok fazla riski varmıdır bılgınız ıcın tesekkur ederım

Merhaba bana gonderdiginiz test sonuclariniz normal sıkıntinizin ne oldugunu bilmiyorum bu nedenle diger sonucunuz cikinca doktorunuz gerekli tedaviyi duzenleyecektir. Sevgiler

Tüylenme ve saç dökülmesi şikayetim var.Doktorum polistik over e uygun çıktı sonuçlar dedi. Benim merak ettiğim şey Lh ın Fsh dan yüksek olması bir sorun mudur ? Teşekkürler şimdiden.

Bu oran cok yuksek degildir sorun gormuyorum en az iki kati olmali sorun demek icin.
Tüylenme ve saç dökülmesi şikayetim var.Doktorum polistik over e uygun çıktı sonuçlar dedi. Benim merak ettiğim şey Lh ın Fsh dan yüksek olması bir sorun mudur ? Teşekkürler şimdiden.

Iyi günler Aytun Hanim ne yasiki 5 Tüp bebek tedavinin sonucunda hala Hamile kalamadim . Bugün merkezinizi aradim sizinle görüsmek istedimi söyledim . Sekreterler yarin aksam 6 sora aramami söylediler sizinle görüsmek icin . Ben Endo hastasiyim ne yasiki bir yumurtam ve bir tüp yolum alindi ve AMH 0,75 . Yumurtalama sorunum da var en son 3 yumurta elde edildi ikisi dölendi ve malesef gene sonuc alamadik . Esimde hersey cok sükür iyi . Bir soraki tedavimiz hakkinda sizinle telefonda görüsmek istiyorum

Tesekürler

merhaba ben sekreteryamla görüştüm normalde klinik saat altıya kadar açık yanlış anlaşılma oldu sanırım. saat 9-18 arasında aramalısınız. siz arayıp bana not bırakırsanız ben sıze hastam olmadığı bir zamanda döner konusurum zaten. en kısa sürede görüşmek dileğiyle.

Iyi günler Aytun Hanim ne yasiki 5 Tüp bebek tedavinin sonucunda hala Hamile kalamadim . Bugün merkezinizi aradim sizinle görüsmek istedimi söyledim . Sekreterler yarin aksam 6 sora aramami söylediler sizinle görüsmek icin . Ben Endo hastasiyim ne yasiki bir yumurtam ve bir tüp yolum alindi ve AMH 0,75 . Yumurtalama sorunum da var en son 3 yumurta elde edildi ikisi dölendi ve malesef gene sonuc alamadik . Esimde hersey cok sükür iyi . Bir soraki tedavimiz hakkinda sizinle telefonda görüsmek istiyorum

Tesekürler

Sevgili Aytun Hanım adetin üçüncü günü değerlerim:
ESTRADİOL 81.60
FSH 6.27
LH 8.23
PROLAKTİN 28.09
8 aydır korunmuyoruz. değerlerimi yorumlar mısınız?

merhaba değerelriniz normal ama gebelik için başka parametrelerin de değerlenmdirilimesi lazım. spermiogram gibi, tüpler gibi. sevgiler

Sevgili Aytun Hanım adetin üçüncü günü değerlerim:
ESTRADİOL 81.60
FSH 6.27
LH 8.23
PROLAKTİN 28.09
8 aydır korunmuyoruz. değerlerimi yorumlar mısınız?

merhaba değerelriniz normal ama gebelik için başka parametrelerin de değerlenmdirilimesi lazım. spermiogram gibi, tüpler gibi. sevgiler

eşimin sperm değerleri normal çıktı...benim prolaktin sorunum var mı sizce...yani gebeliğe engel olacak düzeyde mi?

ne zaman sonra rahim filmi çektireyim.

pcos var 28 yasındayım bekarım ve adet düzensizliğim için bir ay hayıt otu içtim düzenli bile içmedim kendi kendime adet olamıyorum 13 yasımdan beri hep ilaç ile.büyük bir hevesle bir sürü hayıt aldım ama sonuc hüsran

02,08,2013de prolaktinim 291,9 iken
03,07,2013 : 20,02 iken bir ayda :KK14:
04,09,2013 547,5 e yükselmiş :KK14::KK14::KK14::KK14:

canım cok sıkıldı gercekten.cok ümitlenmistim kendi kendime adet olacagım diye ve hormonlarım düzelecek diye.ama kas yaparken göz cıkardım:KK53::KK53::KK53:

inhibin b :122

tsh:3,71

insülin aclık :18,93 doktor hanım degerlerim nasıl? yardım edin

OGTT 120 DK (75 GR):83

GLUKOZ:101,6

sanırım adet söktürücü kullanmaya devam edecegim lutenly 5 mg kullanıyorum ve sogan kürüne baslayacagım.dahiliye uzamanım glifor 1000 mg hastalıgına iyi gelebelir sekerin kilon yok ama kullan bence dedi sanırım onuda kullancam BİDE ECOPİRİN 150 mg kullanıyorum kadın dogumcum yazdı uzun süre diane kullandıgım için 13 yasımdan beri ..bide hipotroid için euthyrox 25 mg içiyorum

napayım sizce doktor hanım cok yoruldum:KK14::KK14::KK14::KK14:

Son düzenleme:
merhaba durumunuz için kullanmanız gereke ilaçlarınız alıyorsunuz kilo almamaya gayret edin, pko durumu gececi bir durum değildir yani göz renginiz gibidir yapısaldır yıllar içinde ihtiyaçlarınıza ve şikayetlerinize göre tedavi edilir. otlardan çok hayır beklemeyin düzenli yıllık doktor kontrolünde tedavilerinizi olun. sevgiler.

pcos var 28 yasındayım bekarım ve adet düzensizliğim için bir ay hayıt otu içtim düzenli bile içmedim kendi kendime adet olamıyorum 13 yasımdan beri hep ilaç ile.büyük bir hevesle bir sürü hayıt aldım ama sonuc hüsran

02,08,2013de prolaktinim 291,9 iken
03,07,2013 : 20,02 iken bir ayda :KK14:
04,09,2013 547,5 e yükselmiş :KK14::KK14::KK14::KK14:

canım cok sıkıldı gercekten.cok ümitlenmistim kendi kendime adet olacagım diye ve hormonlarım düzelecek diye.ama kas yaparken göz cıkardım:KK53::KK53::KK53:

inhibin b :122

tsh:3,71

insülin aclık :18,93 doktor hanım degerlerim nasıl? yardım edin

OGTT 120 DK (75 GR):83

GLUKOZ:101,6

sanırım adet söktürücü kullanmaya devam edecegim lutenly 5 mg kullanıyorum ve sogan kürüne baslayacagım.dahiliye uzamanım glifor 1000 mg hastalıgına iyi gelebelir sekerin kilon yok ama kullan bence dedi sanırım onuda kullancam BİDE ECOPİRİN 150 mg kullanıyorum kadın dogumcum yazdı uzun süre diane kullandıgım için 13 yasımdan beri ..bide hipotroid için euthyrox 25 mg içiyorum

napayım sizce doktor hanım cok yoruldum:KK14::KK14::KK14::KK14:

Merhabalar yine ben. Adetin başlangıcından sonraki 19, günde ki test sonuçlarım bu şekilde idi;

t3: 3,86 -tsh: 1,87

t4: 1,32 - estradiol: 122,27

fsh: 4,47 - lh: 11,12

prolaktin: 19,43 testosteron : 80,29

progesteron: 15,43

Adetin 2. günü yaptırdığım test sonuçları şöyle.

-Serbest t4: 1,08 -Tsh : 2,70
-DHEASO4: 242

Ayın 23 ünde ki ultrason sonucumda ise ; sağ ove volümü 10,6 cm3 , sol over volümü 7,6 cm3 olarak ölçüldü. Her iki over boyutları hafif artmış olup, her iki overde de mm'lik ebatlı anekoik kistik yapılar izlendi.Pko sendromu takibe alınmalıdır. şeklinde.

DOKTOR ÖNEMLİ BİR ŞEY OLMADIĞINI SÖYLEDİ.FAKAT TÜYLENME, YAĞLANMA VE SAÇ DÖKÜLMESİ ŞİKAYETLERİM DEVAM EDİYOR. BENİM SORUNUM NE VE SİZCE İLAÇLA TEDAVİYE İHTİYACIM VAR MI ? TEŞEKKÜRLER

hocam merhaba
Son dört- beş aydır olan adet düzensizliği ve babaanne ile halalarımda olan erken menopoz endişesi ile doktora gittim.
38 yaşında bekarım adetin 3. günü yapılan tahlil sonuçlarım şöyle
LH 3,51 mIU/mL
Foliküler Faz mIU/mL 2,39-6,6
Ovulatuar Faz mIU/mL 9,06-74,24
Luteal Faz mIU/mL 0,9-9,33
Postmenapozal Faz mIU/mL 10,39-64,57

FSH 4,21 mIU/mL
Foliküler Faz mIU/mL 3,03-8,08
Ovulatuar Faz mIU/mL 2,55-16,69
Luteal Faz mIU/mL 1,38-5,47
Postmenapozal Faz mIU/mL 26,72-133,41

Estradiol (E2) 153 pg/mL
Foliküler Faz pg/mL 21-251
Mid-Cycle Faz pg/mL 38-649
Luteal Faz pg/mL 21-312
Postmenapozal Faz pg/mL 10-28
Postmenapoz (tedavi gören) pg/mL 10-144
Oral Kontraseptif pg/mL 0-1052

Tahlil sonuçlarına göre menopoza girme durumum var mı hocam? Ayrıca ileride bu sonuçlara göre çocuk şansım olabilir mi?
Adet düzensizliği için ne yapabilirim
Şimdiden teşekkür ediyorum.
İyi çalışmalar

X