annemle tartıştım.erkekler neden böyle anladım

ahgs

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2010
177
2
kuzenim bize gelmişti kadın erkek ilişkileri konusu açıldı bende islamiyetteki kadın haklarından bahsettim.mesela bayan çalışsa bile aldığı paradan kocasına vermeme hakkı olduğunda,yemek yapmak,temizlik yapmak gibi sorumluluğu olmadığında bahsettim.tabii bu dediklerimi yaparsa sevap kazanacağından ama yapmasa da günah olmayacağını söyledim.tabii aslında bir çok bayanın bunları yaptığını söyledim.sadece kuzenim bilsin istedim.konu dağıldı kuzenim erkek olduğu için bu hakların saçma olduğu söyledi.ne demek para kazanacak keyfine göre harcayacak bana vermeyecek dedi.bende bu konuyu savunmaya başlayınca annem yanlış düşünüyorsun kocanla mutlu olacaksan vereceksin eğer bu şekilde düşünmeye devam edersen kocanla anlaşamazsın seninle geçinilmez dedi.bende sinirlendim siz erkekleri böyle yetiştirmeye devam edin bayanlar daha çok ezilsin dedim.ilk evliliğimde bu dediklerim hepsini yaptığım halde 4 ay içinde boşandık.neden sevgi istediğim için.maaşımıda verdim evide temizledim,yemekte yaptım bayramların ilk günü önce onun memleketinde geçirdim.sonuç ailemi kırmam dedi boşandık.senden soğudum dedi boşandık. 2 aylık evliyken bana biraz eşin gibi davran dediğim için ağladığım için soğumuş.annem gibi anneler oldukça biz bayanlar daha çok ezilir...

evlilikte senin paran, benim param olmaz.
sen karışamazsın dilediğim gibi harcarım lafını iki tarafta etmemeli, bu şekilde düşünmemeli.
eğer anneniz bunu kastediyorsa haklı gibi :KK34:

Arkadaş da yapılmaz, edilmez dememiş ki.

Kadının dinimizce haklarından bahsetmiş. Kendi fikri değil, bir dayanak var.

Bence arkadaş haklı...:KK9:
Günümüzde çoğu kadın, erkeklerin kendilerinden çok çok üstün olduğunu sanıyorlar ve onları savunuyorlar. :nazar:Hal böyle olunca erkekler hepten tepemize biniyorlar. :KK4: Sonrada vay efendim kocam beni dövdü, kocam aldattı, kocam beni eziyor vs. vs. :KK57:
E sen erkekleri baş tacı edersen onlarda böyle ezerler seni.. :113::113:

Ve konu sahibi arkadaşın bahsettiği bütün konular doğru. Evlilikte erkek karısına bakmak zorunda ama kadın kocasına maddi yönden bakmak zorunda değil. Ha ama bu senin paran benim param konusu olmamalı. Bazı eşler vardır günahını bile vermek istemezsin:KK47:, bazıları vardır ne versen az gelir. :KK31: O yüzden sonuna kadar katılıyorum arkadaşa. :128:

Vee son olarak; İyiki varsın kk. En Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KK

Son düzenleme:
Bebeğim azıcık burnu havada olacaksın erkeklere galiba ya kendini nimetten sayıp davranınca ancak kıymetin biliniyor..Keşke ağlamak yerine başka çözümler bulsaydın sıkıntıya gelemiyor ki adamlar.. Ama dediklerinde haklı olduğunda hemen öyle bangır bangır ilan etme bence, uygularken uygun dille eşinle konuşursun mesela ama uygun dille..Yoksa onlara kalsa her şey kendi işlerine nasıl gelirse öyle doğru.
Ben sana hak veriyorum kadınlar kendini bu kadar ezdirmemeli canım ama işin şu yönü de var o zamanda birkaç kadınla evlenebiliyormuş erkek şimdi tek eşlilik münasip dönem itibariyle madem öyle kadının da kazandığını paylaşması olması gerekendir benim gözümde yaşadığımız döneme göre :KK34: Aynı şekilde eşler de ev işlerine çocuk bakımına yardım etmeli keşke bu zihniyeti de alsalar beyfendiler hem Hz.Muhammed(sav) eşine yardımcı olurmuş uygun zamanı olduğunda.

ahhh canim sen haklisin, ama dini Islami takan kim??? herkes dini bile kendine gore yorumluyor...

kaldiki bilemdigimiz cok sey var, aslinda dinde hakkimiz olan ama kimsenin umrunda olmayan belkide..

mesela bir kadin bebegini dahi emzirmek zorunda degil, sut annesi tutmak zorunda baba olan kisi.
ama bir anne bebegini seve seve emzirir, bundan buyuk zevk duyar..ama kesinlikle zorunda degil..

ev isleri vs bunlarda dedigin gibi zorunlu degil..ama kadinin bunlari yapmasi zorunda gibi bir durum var ozellikle bizim aptal Turk kulturunde...

bu devrin erkekleri kadin calisiyor parasini aliyor kadindan...halbuki ortalama bir turk kadini seve seve parasinida paylasir..

ama haklisin erkekler fazlaca pohpohlaniyorlar toplumumuzda, onlari bizler boyle alistiriyoruz sonrada bizi eziyorlar diye sikayet ediyoruz...suc bizlerde...

hep diyorum, hepte diyeceğm: ezin, büzün şu erkekleri. onlara bi eşya gibi davranın, sizi mutlu etmesi gereken bi nesne gibi

hakediyolar yemin ederim. bir de olaya mizahi yönden bakalım

Arkadaş da yapılmaz, edilmez dememiş ki.

Kadının dinimizce haklarından bahsetmiş. Kendi fikri değil, bir dayanak var.

evet ben sadece dinimizdeki kadın haklarından bahsettim.çünkü erkekler dinimizde sadece kendilerine bazı haklar verildiğini söylüyorlar.eski eşim ben 2 aylık evliyken beni dövmediği için iyi eş olduğunu söylemişti

Bebeğim azıcık burnu havada olacaksın erkeklere galiba ya kendini nimetten sayıp davranınca ancak kıymetin biliniyor..Keşke ağlamak yerine başka çözümler bulsaydın sıkıntıya gelemiyor ki adamlar.. Ama dediklerinde haklı olduğunda hemen öyle bangır bangır ilan etme bence, uygularken uygun dille eşinle konuşursun mesela ama uygun dille..Yoksa onlara kalsa her şey kendi işlerine nasıl gelirse öyle doğru.
Ben sana hak veriyorum kadınlar kendini bu kadar ezdirmemeli canım ama işin şu yönü de var o zamanda birkaç kadınla evlenebiliyormuş erkek şimdi tek eşlilik münasip dönem itibariyle madem öyle kadının da kazandığını paylaşması olması gerekendir benim gözümde yaşadığımız döneme göre :KK34: Aynı şekilde eşler de ev işlerine çocuk bakımına yardım etmeli keşke bu zihniyeti de alsalar beyfendiler hem Hz.Muhammed(sav) eşine yardımcı olurmuş uygun zamanı olduğunda.

o zamanlar tecrübesizdim.çok sevmiştim.bir anda beni yanlız bırakınca uçurumdan düştüm sandım.ağlamaktan başka bir şey gelmemişti elimden.ben bunların hakkımız olduğunu söylüyorum.eski eşim sözde dindar insandı.aileside öyle ama gözümün yaşına bakmadılar bile.ben ona allahın emanetiydim öyle derdi nişanlıyken evlenince ne oldu o emanete.çok eşliliğe gelince erkek eşinden izin almadan evlenemiyor.eşinin izni olmalı.ama tabi kadınlar bunu bilmiyor erkeklerde kendilerince hakları olduğunu sanıyorlar.

söylediklerinde haksızmısın ? bence asla değilsin ama toplumun alışmış oldugu ve kabul gördüğü bazı değerler var.Evliliğin temel mantıgı zaten hayatı paylaşmak e hayatı paylaştıgın insanlar paranımı paylaşamıyacaksın.Eskiden eve ve cocuga dair butun yuk kadındaymış şimdi bu birazdaha yumusadı erkeklerde bu konuda paylaşımcı olmaya başladı ama yine senin dediğine geliyorum nesil değiştikçe anneler değişti haliyle ogullarını kadına karşı katı kurallar besleyen bireyler halinde yetiştirmekten vazgeçtiler ( bir kısmı)..

bu karsındaki insanı dogru secmekle alakalı.. su yolunu nereye açarsan su ordan devam eder.baştan paylaşmayı öğretmek lazım koca adamlarda olsalar :)

bizde hep annemle bu yuzden tartışıyoruz malesef hep erkekleri el ustunde tutuyorlar bi iş yaptırmıyorlar hep kadınlar ypsın bole alıstırıyorlar malesef bu yuzden ezılıyoruz haksızlık bence onlarda yapmalı bıde kalkıp bır mılyonun hesabını soruyorlar utu yap bulasık yıka ev işi yap kalksınlar ustune para vermeyıp bır lıranın hesabını ıstesınler :KK20:herkes görevini bilmeli

malesef benim annemde böyle.abimi sürekli pohpohlar o erkektir yapar eder gider gelir hiçbi şekilde karışılmaz ona.mufaktan bi bardak suyunu dahi alamaz.herşeyi ayağına gider.babamda öyledir.2 metre ötedeki kumanda için bana sesslenir gel kumandayı ver diye.hazır dolaptaki yemeği ısıtıp yiyemezler arkadaştan aranırım gel yemeğimi hazırla diye gelinir hazırlanır yemekleri.ikiside böyle.ama ben hasta yada yorgun olsam kimse hizmet etmez bana.kızım ya ben.nefret ediyorrm bu zihniytteki insanlardan.asla annem gibi olmcam ben ve ilerde bii oğlum olursa asla böyle yetiştirmcem onu.

X