Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Fissür yani Çatlak...Paylaşalım..

ben de geçenlerde bir vitamin içtim öyle bir kabızlık yapıyor ki 1 hafta sonra tuvalete zorla çıktım, tabi kanama ağrı, gerçi yıllardır vardı ama, Bahçelievlerde bi bayan cerraha gittim, tuvalet alışkanlıklarını falan anlattı, ben zaten biliyorum da, bir de bi krem verdi pahalı ama agrıyı alıyor, gecmezse ameliyat için basvuracam, yararlarını ve zararlarını anlattı, ben begendim doktoru,arkadasıma endoskopi yapmıstı ordan tanımıstım, hem kadın olması iyi, insan herkese gösteremiyor:KK12: nedir bu ya bir yerimizi düzeltsek bi yerimiz bozuluyor:mad:

Bende de anal fissur var.yalanci meme olusturmus.hemoroid sandim diilmis.bikac kremin karisimi bi krem werdi.sabah aksam kullan dedi sicak su banyosu onerdi.gecer dedi.wc esnasinda pek acimiyor sonrasinda da ciddi bi aci yok uzerine oturunca direkt temas edince aciyor.verdigi kremi parmagimin ortasina kadar gircek sekilde makattan surmemi istedi.parmagi o kadar girdirmek acitiyi biraz.mantigi ne onuda anlamadim distan surmek yetmiyomu.sizde boyle krem kullandiniz mi

Bende bağırsağımda oluşan kramp,ağrı ve en son kanamam olduktan sonra özel bir hastaneye gittim.3-4 yıl oldu.Doktor anal fissür teşhisi koydu,krem vermişti.Krem anlık rahatlatıyor fakat sorunu çözmüyor.Rahatsızlığım ara ara tekrar ettiğinde krem sürüyordum sadece.Yılbaşından bir önceki gece acım tekrar başladı fakat artık yürürken de acı hissetmeye başladım.Tuvalete girdim ve şok halinde çıktım. Afedersiniz makatın 2 cm. aşağısında yumurta kadar şişlik!İnternetten araştırdım bartolin kisti sandım fakat değilmiş.Bu arada yılbaşı tatili olduğu için genel cerraha hemen görünemedim,1 hafta bekledim.Yürüyemedim,oturamadım,yatamadım acımdan.Doktor görünce sen nasıl dayandın bu acıya dedi ve hemen o gün amelyata aldı beni.Fissür iltihap yaparak başka yerden patlak vermiş,Perianal apse olmuş. 2-3 cm. kesikle iltihabı akıttılar,o bölge yıkandı.Kesik olan yeri doktor dikmedi,iltihap akmaya devam etsin kendisi kapanacak dedi.Her akşam ılık suda oturdum,antibiyotik kullandım.İki hafta sonra kapandı yara ve malesef 1 ay sonra tekrar küçük bir şişlik çıktı.Bu zamana kadar sürekli patlıyor,akıyor ,kapanıyor ,tekrar şişiyor,tekrar patlıyor.Sürekli doktordayım.Fistül oluşmaya başlamış(yani bağırsakta ki çatlak içerden tünel gibi yol yapmış,sürekli akıyor).Şimdi tekrar antibiyotik verdi,ilaçlar bittiğinde hala devam ederse anal fistül amelyatı beni bekliyor.Bağırsak ultrasonu varmış,ameliyatın güvenli geçmesi,doğru teşhis koymak için önemliymiş şimdi onu araştırıyorum.Başınızı şişirdim :) Hepinize geçmiş olsun..

Bende bağırsağımda oluşan kramp,ağrı ve en son kanamam olduktan sonra özel bir hastaneye gittim.3-4 yıl oldu.Doktor anal fissür teşhisi koydu,krem vermişti.Krem anlık rahatlatıyor fakat sorunu çözmüyor.Rahatsızlığım ara ara tekrar ettiğinde krem sürüyordum sadece.Yılbaşından bir önceki gece acım tekrar başladı fakat artık yürürken de acı hissetmeye başladım.Tuvalete girdim ve şok halinde çıktım. Afedersiniz makatın 2 cm. aşağısında yumurta kadar şişlik!İnternetten araştırdım bartolin kisti sandım fakat değilmiş.Bu arada yılbaşı tatili olduğu için genel cerraha hemen görünemedim,1 hafta bekledim.Yürüyemedim,oturamadım,yatamadım acımdan.Doktor görünce sen nasıl dayandın bu acıya dedi ve hemen o gün amelyata aldı beni.Fissür iltihap yaparak başka yerden patlak vermiş,Perianal apse olmuş. 2-3 cm. kesikle iltihabı akıttılar,o bölge yıkandı.Kesik olan yeri doktor dikmedi,iltihap akmaya devam etsin kendisi kapanacak dedi.Her akşam ılık suda oturdum,antibiyotik kullandım.İki hafta sonra kapandı yara ve malesef 1 ay sonra tekrar küçük bir şişlik çıktı.Bu zamana kadar sürekli patlıyor,akıyor ,kapanıyor ,tekrar şişiyor,tekrar patlıyor.Sürekli doktordayım.Fistül oluşmaya başlamış(yani bağırsakta ki çatlak içerden tünel gibi yol yapmış,sürekli akıyor).Şimdi tekrar antibiyotik verdi,ilaçlar bittiğinde hala devam ederse anal fistül amelyatı beni bekliyor.Bağırsak ultrasonu varmış,ameliyatın güvenli geçmesi,doğru teşhis koymak için önemliymiş şimdi onu araştırıyorum.Başınızı şişirdim :) Hepinize geçmiş olsun..
arkadaşım öncelikle büyük geçmiş olsun. ben de çok büyük sorunlar yaşıyorum. anlatmak isterim izninle..

-önceden kabızdım dereotu kürü uygulayarak artık biraz daha iyiyim gibi şükür
-bazen akıntı ve nemlilik hissediyorum makatta
-önceden makatta meme yoktu, şimdi etrafında çıkıntılar var gibi hissediyorum temizlenirken
-veee en önemlisi koku... :KK43: duş aldıktan hemen sonra bile sert bir koku oluşuyo. dışkı desem tam değil, sanki et yanığı gibi sert. ama o bölgeden geldiği kesin.
-wc sonrası temizliğime dikkat ediyorum ama bi süre sonra o bölgenin kirlendiğini görüyorum sanki dışkı suyu sızmış gibi (çok iğrenç oldu özür dilerim :KK43: genelde her gün duş alırım. bazen günde 3 kere bile olabiliyor sıcak bir yerde çalışıyorum da. dolayısıyla banyo sonrası çamaşır değişimi yapıyorum. günlük ped de oluyo. üstüne de bikaç kat kağıt havlu koyuyorum. bu kadar dikkat etmeme rağmen yine de koku geliyor kafayı yiyeceğim :KK43:
BU KOKU SOSYAL PROBLEMLERE SEBEP OLUYOR. SİZDE DE OLDU MU BU DURUM. NE YAPMAM GEREKİYO :KK43: BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.

arkadaşım öncelikle büyük geçmiş olsun. ben de çok büyük sorunlar yaşıyorum. anlatmak isterim izninle..

-önceden kabızdım dereotu kürü uygulayarak artık biraz daha iyiyim gibi şükür
-bazen akıntı ve nemlilik hissediyorum makatta
-önceden makatta meme yoktu, şimdi etrafında çıkıntılar var gibi hissediyorum temizlenirken
-veee en önemlisi koku... :KK43: duş aldıktan hemen sonra bile sert bir koku oluşuyo. dışkı desem tam değil, sanki et yanığı gibi sert. ama o bölgeden geldiği kesin.
-wc sonrası temizliğime dikkat ediyorum ama bi süre sonra o bölgenin kirlendiğini görüyorum sanki dışkı suyu sızmış gibi (çok iğrenç oldu özür dilerim :KK43: genelde her gün duş alırım. bazen günde 3 kere bile olabiliyor sıcak bir yerde çalışıyorum da. dolayısıyla banyo sonrası çamaşır değişimi yapıyorum. günlük ped de oluyo. üstüne de bikaç kat kağıt havlu koyuyorum. bu kadar dikkat etmeme rağmen yine de koku geliyor kafayı yiyeceğim :KK43:
BU KOKU SOSYAL PROBLEMLERE SEBEP OLUYOR. SİZDE DE OLDU MU BU DURUM. NE YAPMAM GEREKİYO :KK43: BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.

Allah sabir ve sifa versin insallah.Bende koku olmuyordu fakat ilk dönemlerde aynı sizin gibi arkadan sürekli akinti oluyordu,dışkı akıyormuş gibiydi yada bazen beyaz iltihap akıyordu.Sürekli ıslak hissediyordum buda çok rahatsız edici gerçekten.Peçete kullanıyordum bende fakat oda sağlıklı değilmiş.Doktorum fissür apse yaptığı için normal olduğunu söyledi.Kabızlık tetikliyormuş.Bir an önce doktora gitmenizi tavsiye ederim.İleride daha büyük sorunlara yol açmasın.Umarım bir an önce şifa bulursunuz.

Allah sabir ve sifa versin insallah.Bende koku olmuyordu fakat ilk dönemlerde aynı sizin gibi arkadan sürekli akinti oluyordu,dışkı akıyormuş gibiydi yada bazen beyaz iltihap akıyordu.Sürekli ıslak hissediyordum buda çok rahatsız edici gerçekten.Peçete kullanıyordum bende fakat oda sağlıklı değilmiş.Doktorum fissür apse yaptığı için normal olduğunu söyledi.Kabızlık tetikliyormuş.Bir an önce doktora gitmenizi tavsiye ederim.İleride daha büyük sorunlara yol açmasın.Umarım bir an önce şifa bulursunuz.

canım, çok sağol, amin, Allah hepimize şifa versin..
memleketime gidince yazın, gideceğim inş doktora da; bu kokuya çare bulabileceğimi pek zannetmiyorum :KK43:

arkadaşlar bende de anal fissür var ben ilaç kullandım fakat geçmedi.şimdi uyguladıgım bir yöntem var sanki faydası var gibi.en başta şu cocuklaımızın antibiyotiklerinin içinde çıkan şırangadan temin ediyorsunuz.güvenilir bir aktardan kantoron yagı ve çörek otu yağı alıyorsunuz.şırınga ile kantoron yağını 18-20 cc kadar çekip yatmadan önce makattan enjekte ediyorsunuz ve agızdan bir çay kaşığı çörek otu yağını su ile yutuyorsunuz.bende etkili oldu ama daha devam ediyorum 21 gün yapıcam.inşalllah yararı olur.bende çok kaşıntı vardı.ayrıcada kanamada vardı.dr gittim ameliyat veya botoks dedi ama ameliyatı çok zor olduğunu duydugum için istemiyorum.benim kaşıntım falan geçti.sonuçta bitkisel bir sakıncasının oldugunu düşünmüyorum.kantoron yağının yara kapatma özelliğide tartışmasız 10 numara.deneyin derim.ayrıca eger bu enjekte etme sistemini istemezseniz bir parça pamuğa kantoran yağını bolca sürüp makat kısmında da itebilirsiniz ama beni çok rahatsız etti enjekte etmek daha iyi bence.fakat enjekte edince mutlaka sırt üstü uzanın.mümkünsede sabaha kadar sırt üstü yatın.inşallah yararlı olmuşumdur.

Fikrin için teşekkürler. Fissürler fistül olmadan bilseydim bu yöntemi keşke...:110: Benim fistül kapanmıştı yine şişti 2 gündür acıdan ne oturabiliyorum ne yatabiliyorum,hem yanma hem kaşıntı başladı içimde şimdi.Doktorum tekrar şişerse fistül ameliyatı yapıcam demişti fakat 4 gün önce hamile olduğumu öğrendim,ameliyat olamıycam.Doktora unutmazsam sorayım hamileyken kullanabilirmiyim diye.İnşallah yarıyordur,yoksa bu acıyla nasıl geçecek günlerim bilmiyorum.:KK43:

Fikrin için teşekkürler. Fissürler fistül olmadan bilseydim bu yöntemi keşke...:110: Benim fistül kapanmıştı yine şişti 2 gündür acıdan ne oturabiliyorum ne yatabiliyorum,hem yanma hem kaşıntı başladı içimde şimdi.Doktorum tekrar şişerse fistül ameliyatı yapıcam demişti fakat 4 gün önce hamile olduğumu öğrendim,ameliyat olamıycam.Doktora unutmazsam sorayım hamileyken kullanabilirmiyim diye.İnşallah yarıyordur,yoksa bu acıyla nasıl geçecek günlerim bilmiyorum.:KK43:

arkadaşlar bugün 10 gün oldu inanın çok iyiyim ne kaşıntı ne acı ne sızı gerçekten mucizevi bişey kesinlikle deneyin bitkisel birşey zararının olucagını düşünmüyorum.bi 10 gün sonra tekrar dr gidip kontrol ettireceğim inşaallah tamamen geçer.sanırım hamileyken kullanmanın bir sakınca yoktur ama sen yinede dr danış.bu arada bebişin hayırlı olsun allah bebişini kucagına almayı nasip etsin.sana nacizane tavsiyem bu olayı hemen halletmen yoksa hamileliğin ilerleyen aylarında çok büyük problem yaşarsın.çünki bebek makata baskı yapacak ve çok ağrı ve sızı hissedeceksin.çok ağırlaşmadan bu olayı çöz bence.burada banada dr amaliyatsız mümkün değil geçmez dedi ama inanın şu an çok rahat ve bi okadarda mutluyum.....

Çok teşekkür ederim,amin...:) Senin adına sevindim,umarım kurtulursun.Dün sordum kadın doğum doktoruma,bitkiler hakkında hiç bilgim yok dedi.Biz anca ilaçlar hakkında bilgi verebiliriz,araştırma hastanelerine sor istersen belki oradakilerin bilgisi olabilir dedi.Bugün internette şu yazıyı buldum http://www.kantaron.gen.tr/yan-etkileri.html gebelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır diyor.Bu benim 3.hamileliğim ,2 bebeğimide kaybettim.Şimdi ne yapsam bilemiyorum.Başka bir doktorunda fikrini alsam iyi olacak.

Çok teşekkür ederim,amin...:) Senin adına sevindim,umarım kurtulursun.Dün sordum kadın doğum doktoruma,bitkiler hakkında hiç bilgim yok dedi.Biz anca ilaçlar hakkında bilgi verebiliriz,araştırma hastanelerine sor istersen belki oradakilerin bilgisi olabilir dedi.Bugün internette şu yazıyı buldum http://www.kantaron.gen.tr/yan-etkileri.html gebelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır diyor.Bu benim 3.hamileliğim ,2 bebeğimide kaybettim.Şimdi ne yapsam bilemiyorum.Başka bir doktorunda fikrini alsam iyi olacak.
kıyamam inşallah allahım kucağına almayı nasip eder bu defa.bence danış ondan sonra kullan riske atmaya değmez.kucagına alacağın o küçücük can bütün ağrılara acılara bedel oluyor inan.benimde 10 yaşında kızçem :)

Amin canım çok teşekkür ederim.insallah bu sefer aynı seyleri yasamam.Allah evladinizi size bagislasin ,hayırlı ömür versin insallah.

öncelikle merhaba,tahmin ediyorum 5 yıl kadar anal fissürle uğraştım.kademe kademe ne yaptığımı kısaca anlatıp birilerine faydalı olmak isterim; çünkü kendim her tuvalet sonrası yıllarca uzmanlaşacak kadar bu yorumları okudum.son iki yıl içinde 5 doktora gittim.hepsi de anal fissür teşhisi koydu(iki çatlak olduğunu söylediler).ameliyattan çok korktuğum için internette gördüğüm bütün bitkisel karışımları, çayları,nitro gliserinli kremi(bende baş ağrısı ve dönmesi yaptı bıraktım hemen)buna benzer her şeyi denedim fakat şifa bulamadım.sonra botox yaptırdım.6 bekledim ama oda maalesef ben de işe yaramadı.4 hafta önce prof.dr.nihat bengisu hocaya gittim ve ameliyat oldum çok şükür şimdi iyiyim.ameliyattan sonra nasıl tuvaletimi yaparım korkusuyla uykularım kaçıyodu.inanın arkadaşlar hiç bir sıkıntı yaşamadım ne ağrı ne acı ne kanama.tavsiyem benim gibi geciktirmeyin gidin ameliyatınızı olun.ama doktorunuzu iyi seçin araştırın ve iyi bir proctolog bulun.hepinize şimdiden geçmiş olsun.

Arkadaslar siz kabiz kalmmamak icin ne yiyorsunuz ben ne yesem kabiz oluyorum birde sizin defne kurunizu deniyorum ama gene kabizim kaarahalile otunu intrnt arastirdim kabizlik yapiyor diyor yardimci olursaniz cok sevinirim

Arkadaşlar 2-3 seneden beri makatımda şiddetli ağrılarım vardı ara sıra kanamalarım da oluyordu. Canımdan çok bezdiğim halde utanma belasına gidemiyordum.Annemin bir arkadaşından Bakırköy-Yeşilyurtta Medical art diye bir klinikte kadın cerrah Seher Şirin'in olduğunu öğrendik.Bana çok iyi davrandı,davranışlarından muayene korkum kalmadı.Makatımda çatlak varmış.Aslında ameliyatlıkmış ama botoks uygulayalım dedi.5 dakikada hemen orada bir iğneyle makatımdan botoks yaptı.10 gün kadar ağrılarım devam etti ama şimdi çok iyiyim.Her gün dua ediyorum.Böyle şikayeti olanlar utanmasın.boşuna ağrı çekmesinler.Ben çektiğim acılara yanıyorum

Bir de dün eklemeyi unuttum, arkadaşlar kabizliga nasıl çare bulunduğunu sormuşlar, doktor Seher Şirin Hanım'ın bana tembihlerini anlatayım. her yemekte sebze salata olacak. Günde en az 2 litre su icilecek. Elma, erik, kayısı gibi posali meyvelerin tazesi veya kurusu yenilecek. Ekmek olarak kepek ekmegi yenenecek. Ben hiç su icemiyordum. Tembihlerini dinleyince gerçekten kabızlık problemimi yendim.

Bir de hatirlatmak isterim, makat hastaliklarina gastroentreloji bakmıyor, genel cerrahlar bakıyor. Biz de aynı yanilgiya düştük. bağırsak gastroentroloji doktorlarından aradık ancak onlar bakmiyormus. Kadın genel cerrah bulmak da çok zor. Sayıları çok az. Medical art kliniginin bakırköy şubesinde dr. Seher sirini bulunca çok sevindik. Samatyadan ayrılmış deneyimli bir doktor. Makat ve meme hastaliklarinda uzmanmis. Allah razı olsun çok faydası oldu.

arkadaslar bende fissur var botox yaptirmak istiyprum iyi doktor ariyorum botox yaptirip iyilesrn oldumu

Ben 10 yıl bu hastalıkla yaşadım. Gerçekten anüs hastalıkları arasında en acılısı. En belirgin belirtiler , wc de dışkılama sırasında bıcak ,jilet keser tarzda acı . Wc sonrası geçmek bilmeyem saatlerce süren azap gibi bir acı ağrı.. Yanma ve kaşıntı... Ben 10 yıl çektim ! Ama sonunda bu sorunu çözdüm. Kabızlık tetikliyor , bunu düzeltirseniz fissür de rahatsız etmiyor. Benim uyguladıgım ve size tavsiyem ; keten tohumu , kudret narı yağı . Her gece yatarken taze cekilmiş keten tohumunu toz halinde 2 tatlı kaşıgı kayısı suyuna karıştırıp için. Bu her sabah düzenli dışkılamanızı sağlıyor. Ve wc öncesi ve sonrası anüsünüze kudret narı yağı sürün. Bu yumuşatır , dışkılamayo kolaştırır . Ve yara iyileştirici etkisi ile tedavi eder. Sarı kantoran yagıda olabilir. Her wc sonrası üşünmeden , duşa girip oraya fıskıye ile sıcak su tutun. Bu sfenkter kasındaki spazmı çözüp acınızı geçirir. Bu dediklerimi bir ay uygulayın. Sonhnda bana teşekkür ediceksiniz. Ben kurtuldum , Rabbim sizede şifa versin. Bu hastalıktan artık prof gibi oldum.. Dr arayanlar varsa çok iyi bir dr da tavsiye edebilirim Bursa ' dan...
Rektosel doktor için küme gıttonız acaba Bursa da Levent Bey e mı ?amelıyat oldunuz mu ?

arkadaşlar daha önce hemoroid sandığım şey sanırım hemoroid değil çatlak yani anal fissür dedikleri şey yarın doktora gidicem ama çok korkuyorum nolur bileniniz varsa bana muayne şeklini anlatsın ve canın yanıp yanmadığını sölesin allahım bi yandan acı bi yandan stres bitirdi beni ya
İyi akşamlar aayyccaann hanım ameliyat olali baya bir zaman geçmiş zahmet olmaz ise biraz bilgi verirmisiniz

X