Misafir gelecek diye ödüm kopuyor :(

Öncelikle bulunduğum şehir İstanbul ve burada hiçbir akrabam yok.Yaşadaığım sitede böyle mevlüt,gün,ev mevlüdü,bebek mevlüdü tarzında şeyler hiç olmaz,onun için hiç denk gelmedi.Bebeğim yok mevlüt yapmadım onun için bir toplantı yapmadım.1-2 arkadaşımın dışında bebeği olan olmadı onların mevlüdüne okula gittiğim için akşamüstü uğrayabildim.Tembel olsam bunu niye kendime kabul ettiremeyeyim aksini iddia etmiyorum,belki de tembelim.Bunu anlamak ve suçalnmadan sorunu tespit etmek ve çözüm bulmak için bu konuyu açtım zaten.

Sen konunu yazarken kapris depil tembellik değil dediğin için tembelsindir de kendine kabul ettiremiyorsdundur dedim.Amacım kimseyi suçlamak değil.Olay bir de sadece mevlid de değil.Bir sürü şey yazmışım.Neyse arkadaşım nasıl biliyorsan öyle yap.

Geçen gün çok hoşuma giden bir söz okudum.Misafirin masrafsız ve az gölge edeni makbuldür diye.Diyordu ki misafir 1 saatten fazla oturmamalı.(Özel durumlar hariç)

Bizim inancımızda misafir çok önemli.Evimizin şükrü misafir ağırlamakta ve evin bereketi artar.Ama dedikoduya gelecek kişiler gelmesin.Bence siz evinize girmesini uygun bulduğunuz kişileri seçin.Önce çay sohbetleri ile başlayın.Huzurunuzu bozacak sizin lafınızı edecek kişileri eve almayın.

Seveceğiniz insanlarda olacaktır ama iletişim kurmadan bunu bilemezsiniz yani ne kapılarımızı ardına kadar açalım nede tamamen kapatalım.Bu sözleri kendimede söylüyorum. :KK1:

Artık bu zamanda dedikodu etmeden misafirimiz olacak insanlar o kadar az ki..Belki onlara ben denk gelemedim.Yazdıklarınız gerçekten çok yardımcı oluyor.Çok teşekkür ederim :)

Yemek yapmakta mı zorlanıyorsunuz?

Eviniz kirlenecek diye mi tedirginsiniz?

Düzeninizin bozulacağından mı çekiniyorsunuz.

Bende ilk evlendiğim zamanlarda misafir ağırlamayı sevmezdim, benim sevmeme nedenim kendimi yemek yapma konusunda misafir ağırlayacak kadar yeterli görmememdi. Ama o sorunu da annemle hallettim, misafirim gelmeden önce annem yemek yapmama yardım ederdi.

Son düzenleme:
Ben sizi anladım :) Ben de malesef böyleydim ve bunu kendinize itiraf edin öncelikle ve bir gerçek daha benim annem de sürekli misafir ağırlardı ve hizmet kısmı hep çocukken bana kalırdı o zamanlar kafama yerleştirmişim kendi evimde kasmayacağım böyle diye...

Yılarca yalnız yaşadım eve gelen giden samimi arkadaşlarım dışında pek olmadı, evlendikten sonra da pek kimse ile görüşmedim açıkçası ancak bir süre sonra yaş ilerledikçe sohbet edecek arkadaş aramaya başladım..

Misafiri neden sevmezdim biliyor musun? Ben de gitmeyi sevmezdim çalışıyordum zaten hafta içi yeteri kadar yoruluyordum bir de misafir bana yük geliyordu.. Ek olarak misafir geleceği gün erken kalkıp ortalığı toplamak zorundaydım, ne ikram yapacaksam akşamdan başlamalıydım hazırlamaya peçetesi eşyası detayları düşünmek ve hazırlamak... en fenasıda bir de sürekli çay bitti doldur sonra yeniden doldur.. çok zor gelirdi bunlar..

Ancak sonra yakın çevremden başladım :))) bana yardımcı olabilecekleri de kattım içerisine, yardım istemekten de çekinmedim bu konuda marifetli bir ablam vardır çağırdım onu gel bakalım dedim misafir gelecek napacam ben :)) sağolsun çok yol gösterdi ve şimdi inanılmaz pratikleştim ortayada termos koyuyorum kalkıp oturup çayda doldurmuyorum :)) şimdi yatılı/gündüz/hafta sonu/ani gelen misafir fark etmiyor çok da güzel ağırlıyorum eşimde mutlu oluyordu bu durumdan ben de:)

Önce sizi neyin rahatsız ettiğini bulun, ona çözümler üretmek daha kolay olacaktır...

sevgiyle..

Yaa bu kadar doğru tespitler olamaz :) Annem beni çok eleştirirken babam çok şımarttı :) belki bir şaşkınlık yaşıyor olabilirm.Halalarım çok fazla gün,akraba günü gibi yerlere gider,yer-içer sonra da o insanların bir güzel dedikodusunu yapardı.Daha doğrusu çoğunlukla yapılan bişey bu dedikodu.Belki de birazdan dedikodusu edilip küçümsenecek ikramları binbir zahmetle insanlara sunmak hoşuma gitmiyor.Ama yardımcı olmaya çalışan bütün arkadaşlar bilsinler ki herkesin yazdığından bir şey öğrenip rahatlamaya başlıyoru.Kırıcı olmadan devam edelim lütfen :)

Ben de açıkcası ikramlarınla ilgili endişe duyduyunu düşünüyorum.
Ama insanlar insanları her ortamda ve her koşulda eleştiriyorlar.
Yeri gelir gözünün üstünde kaşın var diye bile eleştirir insanlar:))
Normal hayatında insani ilişkilerinde diyolog problemi yaşamıyormuşsun
o zaman evini paylaşmakta sıkıntın var.
Sanırım ikramınla-temizliğinle dört dörtlük olmak ve hiç açık vermeden tabiri
caizse insanları ağırlamak istiyorsun.
Tesisatçıdan da çekinmen aynı sebepten.Dağınıklık veya pislik görecek diyedir
muhtemelen.
Bir de evini insanlara hiç açmadığın için bu olayı gözünde çok büyütmüştün.
Alışılmadık -olağanüstü bir durum gibi algılıyorsun.
Evine geleni çok olanlar genelde evin dağınıklığından filan gerilmezler.
Evde ne varsa onu ikram ederler,bir bisküvi ve çayla gönül almasını bilirler.
Ben de çalıştığım için çok misafirim olmasa da günlere-mevlütlere-komşu ziyaretlerine katılmaya çalışırım.
Böylelikle eve gelen insanlardan tedirgin olmamaya alıştım.Ortalama bir temizlik ve ikram ve de
en önemlisi güleryüz yeter de artar misafir ağırlamaya.
Gelen misafirlerin gerçekten sevdiğin ve sohbetlerinden hoşlandığın kişilerse ne yediğinizi bile anlamazsınız
öyle tatlı olur:))
Ne güzel evine gelip sizinle vakit geçirmek isteyen dostlarınız varmış.Bence küstürmeyin onları:))
Gün gelir kimse çalmaz kapınızı.Bu da çok üzücü gerçekten...

Birkaç kişi tamam da çok misafir ağırlamayı ben de sevmiyorum ev sahibi hizmetçi gibi fır fır da fır fır... :KK19:

Sen konunu yazarken kapris depil tembellik değil dediğin için tembelsindir de kendine kabul ettiremiyorsdundur dedim.Amacım kimseyi suçlamak değil.Olay bir de sadece mevlid de değil.Bir sürü şey yazmışım.Neyse arkadaşım nasıl biliyorsan öyle yap.

Anlayışın için sağol canım cevap yazan ellerin dert görmesin..

bir de neden izole edesinki kendinive aileni? senin de güzel günlerinizde yanınızda olmasını istediğiniz dostlarınız olmasın mı ya da kötü günlerde elbette..misafir sevmeye bilirsin ama elin ayağın titreyecek kadar gerilmen, haberli gelecek misafiri ertelemek kadar takıntılı olman bu konuda yardıma ihtiyacın olduğunu gösteriyor.

Eşine güvensizliği ile ilgili birşey bahsetmedi ki.
Sorunu sadece evine gelen misafir tedirginliği.
Aldatmak isteyen adam dışarda da yapar,illaki evinde olacak diye kural yok.

aynen ben sadec fikrimi söyledim cünkü günümüzde cok yaygın kendi akrabalarından kıskanan cift tanıyorum ve ben olabilirmi die sordum keszinlik icren bise sölemdim sende haklısın dısardada kolaylıkla yaparlar yapacak olsalar..

O zaman da diken üstündeyim :KK5:

O zaman arkadaşım bence de siz insanlardan hep tasvip onay alma ihtiyacı duyuyorsunuz, bu yüzden kasıyorsunuz, belki yetiştirilme tarzınız ile ilgili, çok mu eleştiri alıyordunuz, mükemmeliyetçi bir aile baskısı mı vardı?

Yardım alın bence, bir kaybınız olmaz. Huzurlu günler diliyorum :)

Böyle bir yakınım vardı sadece aileden birilerinin yanında rahattı.
Evine yabancı biri geldiğinde ya da kendisi gittiğinde elleri tir tir titrer çay kahve ikram edemez kendisi de içemezdi.
Böyle bir şey yaşıyor musunuz.?

Ben de açıkcası ikramlarınla ilgili endişe duyduyunu düşünüyorum.
Ama insanlar insanları her ortamda ve her koşulda eleştiriyorlar.
Yeri gelir gözünün üstünde kaşın var diye bile eleştirir insanlar:))
Normal hayatında insani ilişkilerinde diyolog problemi yaşamıyormuşsun
o zaman evini paylaşmakta sıkıntın var.
Sanırım ikramınla-temizliğinle dört dörtlük olmak ve hiç açık vermeden tabiri
caizse insanları ağırlamak istiyorsun.
Tesisatçıdan da çekinmen aynı sebepten.Dağınıklık veya pislik görecek diyedir
muhtemelen.
Bir de evini insanlara hiç açmadığın için bu olayı gözünde çok büyütmüştün.
Alışılmadık -olağanüstü bir durum gibi algılıyorsun.
Evine geleni çok olanlar genelde evin dağınıklığından filan gerilmezler.
Evde ne varsa onu ikram ederler,bir bisküvi ve çayla gönül almasını bilirler.
Ben de çalıştığım için çok misafirim olmasa da günlere-mevlütlere-komşu ziyaretlerine katılmaya çalışırım.
Böylelikle eve gelen insanlardan tedirgin olmamaya alıştım.Ortalama bir temizlik ve ikram ve de
en önemlisi güleryüz yeter de artar misafir ağırlamaya.
Gelen misafirlerin gerçekten sevdiğin ve sohbetlerinden hoşlandığın kişilerse ne yediğinizi bile anlamazsınız
öyle tatlı olur:))
Ne güzel evine gelip sizinle vakit geçirmek isteyen dostlarınız varmış.Bence küstürmeyin onları:))
Gün gelir kimse çalmaz kapınızı.Bu da çok üzücü gerçekten...
O kadar haklı ve tatlı dillisin ki canım içten teşekkürler..Düzelmeye çalışıcam inşallah :)
Böyle şeyler duymak biraz daha misafir ağırlama konusunda rahatlatıyor beni.
Ellern dert görmesin dediklerini yapmaya çalışıcam :)

Arkadaşlar merhaba,benim sorunum misafirden nefret ediyor olmam.Eve en yakın en iyi niyetli ve samimi arkadaşım bile gelecek olsa geriliyorum çok çok zor geliyor misafir ağırlamak.4 senelik evliyim eşim çok sosyal insan canlısı biridir.Eve insanlar gelsin bz onlara gidelim ister ama 4 sene boyunca eve 2-3 kişi dışında kimseyi çağırmadım,apartman komşularımla gidip gelmedim.Halbuki canayakın konuşkan biriyim,dışarıda görüşelim akşama sabaha kadar oturup sohbet edelim ama eve gelmeleri beni inanılmaz geriyor.Evimizi evlenirken döşedik gayet güzel şekilde hani eşyası mı yok acaba diye düşünmeyin diye söylüyorum.Maddi durumumuz da elhamdülillah aç açıkta değiliz.Yani misafir ağırlamaya engel hiçbir durum yok.Artık bu durum eşimin de canına tak etti artık bıktırıyorsun diyor ama elimde değil.Hafta sonuna arkadaşlar gelecekti yatılı kalmaya ne yapıp ettim haftaya erteledim o hafta da yarın işte ellerim ayaklarım buz gibi titriyorum misafir gelecek diye sinirlerim alt üst.Eşimle tartıştık istemiyorum elimde değil dedim.Kapris değil bu tembellik değil lütfen beni kınamayın yardıma ihtiyacım var.Acaba psikiyatra mı gitmeliyim,insan misafirden bu kadar korkar mı ya?Annem çok misafirperverdi acaba o mu bezdirdi beni ?

Allah allah niye öyle oluyor ki acaba. Belkide ailenizden kalma bir bıkkınlıktır.
Bence çok yakın bi arkadaşınızı evinizde ağırlayınız belki yavaş yavaş alışırsınız böylece. Bilemedim ilk kez böyle bişey duydum tamam kimse bana gelmesin bende kimseye gitmim tarzında a sosyal insanlar vardır ama siz onlardan değilsiniz çünkü dışarda görüşebileceğinizi söylemişsiniz :)

öyle bir şey olduğunu sanmıyorum. çünkü aile gezmesinden bahsediliyor. bence konunun kaynağı başka bir şey ama kendi de net açıklamıyor.

yani ipekcim konuyu pek cözemedim misfir umdugunu degil buldugunu yer tedirgin olcak bise yok bence cok büyük bise gibi görünüyo ama degil

Valla yakın olduğumuzu bilsem yarın geleyim dicem sana misafirliğe:)
benimle yenersin bu duygunu merak etme,kuru çayda versen gıkımı çıkartmam:)

yani ipekcim konuyu pek cözemedim misfir umdugunu degil buldugunu yer tedirgin olcak bise yok bence cok büyük bise gibi görünüyo ama degil

zaten neden belirtmiyor ki tam olarak şu ya da bu diye..biliyor ama nedense belirtemiyor sanki nedeni.
ben de sonra cimrilik diye yorumladım ama o da zayıf bir ihtimal..
kendisi de gitmiyormuş başkasına sonuçta.
bir gurup insan vardır ki kendi evine sokmaz da kendi sürekli başkalarına gitmek ister...

O kadar haklı ve tatlı dillisin ki canım içten teşekkürler..Düzelmeye çalışıcam inşallah :)
Böyle şeyler duymak biraz daha misafir ağırlama konusunda rahatlatıyor beni.
Ellern dert görmesin dediklerini yapmaya çalışıcam :)

Rica ederim canım:))
Düzeltmek için gayret et bence de.
Ne güzel için için çaylarınızı misler gibi.yapın sohbetinizi.
Ben severim yatılı misafiri.Sık olmasa da:))
Ayrıca bi tavsiye.İkram için belirli tariflerin olsun elinin yatkın olduğu.
Böylelikle her seferinde ne yapıcam diye endişelenmezsin.
Sonucu garanti olur.
Hazır da alabilirsin bir kısmını sıkıntı yok.
Kuruyemişler-cipsler falan filan koy gitsin sehpaya:))
Dediğim gibi sadece güzleryüz ve içtenlik yeter de artar misafir için.
Seni sayıp gelenlere sen de bu sıcaklıkla yaklaşmaya çalış canım.

zaten neden belirtmiyor ki tam olarak şu ya da bu diye..biliyor ama nedense belirtemiyor sanki nedeni.
bir gurup insan vardır ki kendi evine sokmaz da kendi sürekli başkalarına gitmek ister...

İpek'çim benim yazdığımı oku anlarsın nedenini kuzum :))))

vala ben hiç bise anlamdım diyebilirim tedavi gitsin görsün bu durumdan dolayı esiylede tartısmalar yasıyormus tedavi görmesinden baska care yok

X