Tavuk Yemekleri Dehşet Verici Acılı Ekşili Lokum Tavuk(Doğa ana sponsorluğunda)

Genel değerlendirme puanınız ?

• 1 puan

OY: 2 6,3%
  • 2 puan

OY: 4 12,5%
  • 3 puan

OY: 6 18,8%
  • 4 puan

OY: 8 25,0%
  • 5 puan

OY: 12 37,5%

• Ankete Katılan
    32

bogurtlenkusu

Çay' bırak o day'mın.
Kayıtlı Üye
27 Mayıs 2013
4.846
8.815
Biraz acı, biraz ekşi, biraz tatlı, lokum gibi yumuşacık tavuk lezzeti!

Öncelikle merhabalar,
Tarifi, malzemeleri ve ölçüleri bana ait olan, sayısız denemeden sonra en lezzetli haline ulaştığım fırında tavuk tarifime hoş geldiniz!

Malzemelerin karışımı bazılarınızı şaşırtabilir; ancak mutlaka deneyin, oyle karar verin. Bu arada ben beş kişilik hazirladim, malzemeler de ona göre. Malzemelerin beşte birini baz alıp, kişi sayısıyla çarparak ideal ölçülere ulaşabilirsiniz.

MALZEMELER:
- kişi sayınız kadar, uzun tavuk göğsü
- bir sap pırasanın sadece beyaz kısmı
- Bir kilo ıspanağın 3/2 si (yaridan biraz daha fazlasi)
- 3 diş sarimsak
- bir büyük kırmızı biberin yarısı
- 2,5 su bardağı dolusu erişte
- bir yemek kaşığı soya sosu
- iki adet tatlı portakal
- dağ kekiği, karabiber, tuz, aci biber
- folyo ve pişirme kağıdı
- 6 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

$2118incip8248537.jpg

$8541incig4680974.jpg

Yapılış:
Karnıyarık / pilav tencereso veya oldukca geniş bir tavaya 3 yemek kaşığı zeytinyağını koyun,
Pırasanın beyaz yerini çok ince halkalar halinde doğrayın ve tencereye atın.

$4214incie7916205.jpg

Ocağı yakıp pırasaları otuz kırk saniye kadar cevirin
Kırmızı biberi ince ince doğrayıp pırasanın uzerine ekleyin. Birlikte üç beş kere çevirin yeterli, fazla öldürmeyin.
$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397072085.698848.jpg

$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397072111.843534.jpg

Ayıklayıp iyice yıkadığınız ve her yaprağını kabaca üç beş parçaya böldüğünüz ıspanakları avuç avuç tavada yavaşça ölmekte olan pırasaların üzerine ekleyin. Ispanaklar bitene kadar eklemeye devam edin.
Ispanakları da tamamen ekleyince 2-3 dakika kadar orta ateşte kavurun.

$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397072705.632431.jpg

Ispanakların uzerine 2,5 bardak dolusu erişteyi atın, ıspanaklarla harmanlayın.
$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397072873.520439.jpg

İki bardak sıcak su ekleyin, karıştırın.
İnce ve minicik doğranmış sarımsakları ekleyin.

$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397073012.238326.jpg

Bir tatlı kaşığı tepeleme dolu tuz, bir tutam karabiber atın.

$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397073222.350155.jpg

Bir yemek kaşığı soya sosunu, hafıf renk ve hafif tat vermesi için ekleyin.

$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397073379.545486.jpg

Bir portakalın suyunu sıkıp, tavaya ilave edin, portakalın içinin posasını da ekleyin.
$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397073443.288887.jpg

Bir tutam acı biber serpin.

Suyu hafifçe azalana kadar kaynatın ve altını kapatın. Ilınmaya bırakın ağzını kapatıp. :)

Gelelim tavuklara. Tavuk göğsü parçalarını sinirlerini ve fazla yağlarını ayıklayıp yıkayalım, süzelim.

Elinizdeki en geniş tavaya iki yemek kaşığı zeytinyağı koyup yağı kızdırın. Fena kızdırın.
Tavuk parçalarından birini veya tavaya sıkışmayacak şekilde sığabiliyorsa ikisini birer çay kaşığı tuzla tuzlayıp kızgın tavaya atın. Her yuzunu yaklaşık 90 saniye kadar kızgın tavada kızartın. Bu işlem fırına girecek etlerin lezzetini ve suyunu içine hapseder.
Dışları hafifçe 1,5 dk pişen tavukları bir tabağa alın, altına kağıt havlu sermeyin.
Bir tabakta 2 çay kaşığı dağ kekiği, bir çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı tuzu karıştırın ve tavuklara serpin.

$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397074184.321478.jpg

Tezgahı ya da masayı boşaltıp yer açın. Diğer portakalı da sıkın.

Masaya yaklaşık 40 cm uzunlukta folyo serin.
$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397074439.906954.jpg

Folyonun üstüne aynı boyutta ayarlayıp yağlı kağıt serin.
$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397074588.459956.jpg

Uzun kısmı ikiye katlayın, iyice bastırın.
$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397074740.823891.jpg

İki yanı da üç dört kere kıvırarak katlayın. Böylece sadece tepesi açık olan bir zarf elde edin.

$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397075144.793419.jpg

Tavadaki ıspanağı kişi sayısı kadar parçalara ayırın. Zarfın içine tavadaki karışımdan bir kişilik doldurun ve bir adet tavuk koyun.
Bir tutam acı biber serpin ve tavuğu yumuşatıp lezzetlendirmesi için iki yemek kaşığı portakal suyu ekleyin.
$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397075518.111683.jpg

Zarfın açık kısmını da kıvırarak kapatın. Bir porsiyonumuz hazır. :)
$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397075609.218192.jpg

Kişi sayısı kadar paket aynı şekilde hazırlayın. :)
Fırını 190 dereceye ısıtın. Bir tepsiye veya direkt fırın ızgarasına paketleri yerleştirin. Dik koyabilirsiniz.
Tavuklarımız fırında yavaşça ve lezzetlerini çeke çeke 1 saat 10 dakika kadar pişecekler.

Tavuğumuzun bir porsiyonu piştiğinde misss kokular eşliğinde şöyle oldu:

$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397076247.806188.jpg

$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397076432.444191.jpg

$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1397076522.648869.jpg

Afiyet bal şeker olsun :KK34:

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne kadar değişik tarifler geldi bu kategoride.Bu da çok güzel.:KK56:Ama söyleyeyim ben acıdan korkmam.:KK1:Ellerine sağlık canım.Başarılar dilerim.

Çok teşekkür ederim mutlaka deneyin siz de, hatta bu yemeğin menüsünü neyle tamamlayabiliriz onları da yazayım :)

Yorumumdan önce izninizle güliciimmmmm:KK9::KK9::KK9::KK9:
Adını görünce tarifin hemen görmek istedim o nasıl merak uyandıran bir isimdir:KK9::KK9::KK9:
Acıdan korkmayan arkadaşlara imrendim valla ben azcık acıdan gözleri yaşaran burnu akan bir kimseyim:KK53::KK53::KK53:
Ellerinize sağlık acısız olarak deneyebileciğim bir tarif olmuş:KK56::KK16::KK16:

Biraz acı, biraz ekşi, biraz tatlı, lokum gibi yumuşacık tavuk lezzeti!

Öncelikle merhabalar,
Tarifi, malzemeleri ve ölçüleri bana ait olan, sayısız denemeden sonra en lezzetli haline ulaştığım fırında tavuk tarifime hoş geldiniz!

Malzemelerin karışımı bazılarınızı şaşırtabilir; ancak mutlaka deneyin, oyle karar verin. Bu arada ben beş kişilik hazirladim, malzemeler de ona göre. Malzemelerin beşte birini baz alıp, kişi sayısıyla çarparak ideal ölçülere ulaşabilirsiniz.

MALZEMELER:
- kişi sayınız kadar, uzun tavuk göğsü
- bir sap pırasanın sadece beyaz kısmı
- Bir kilo ıspanağın 3/2 si (yaridan biraz daha fazlasi)
- 3 diş sarimsak
- bir büyük kırmızı biberin yarısı
- 2,5 su bardağı dolusu erişte
- bir yemek kaşığı soya sosu
- iki adet tatlı portakal
- dağ kekiği, karabiber, tuz, aci biber
- folyo ve pişirme kağıdı
- 6 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Eki Görüntüle 1060648

Eki Görüntüle 1060650

Yapılış:
Karnıyarık / pilav tencereso veya oldukca geniş bir tavaya 3 yemek kaşığı zeytinyağını koyun,
Pırasanın beyaz yerini çok ince halkalar halinde doğrayın ve tencereye atın.

Eki Görüntüle 1060656

Ocağı yakıp pırasaları otuz kırk saniye kadar cevirin
Kırmızı biberi ince ince doğrayıp pırasanın uzerine ekleyin. Birlikte üç beş kere çevirin yeterli, fazla öldürmeyin.
Eki Görüntüle 1060657

Eki Görüntüle 1060658

Ayıklayıp iyice yıkadığınız ve her yaprağını kabaca üç beş parçaya böldüğünüz ıspanakları avuç avuç tavada yavaşça ölmekte olan pırasaların üzerine ekleyin. Ispanaklar bitene kadar eklemeye devam edin.
Ispanakları da tamamen ekleyince 2-3 dakika kadar orta ateşte kavurun.

Eki Görüntüle 1060703

Ispanakların uzerine 2,5 bardak dolusu erişteyi atın, ıspanaklarla harmanlayın.
Eki Görüntüle 1060717

İki bardak sıcak su ekleyin, karıştırın.
İnce ve minicik doğranmış sarımsakları ekleyin.

Eki Görüntüle 1060721

Bir tatlı kaşığı tepeleme dolu tuz, bir tutam karabiber atın.

Eki Görüntüle 1060763

Bir yemek kaşığı soya sosunu, hafıf renk ve hafif tat vermesi için ekleyin.

Eki Görüntüle 1060775

Bir portakalın suyunu sıkıp, tavaya ilave edin, portakalın içinin posasını da ekleyin.
Eki Görüntüle 1060781

Bir tutam acı biber serpin.

Suyu hafifçe azalana kadar kaynatın ve altını kapatın. Ilınmaya bırakın ağzını kapatıp. :)

Gelelim tavuklara. Tavuk göğsü parçalarını sinirlerini ve fazla yağlarını ayıklayıp yıkayalım, süzelim.

Elinizdeki en geniş tavaya iki yemek kaşığı zeytinyağı koyup yağı kızdırın. Fena kızdırın.
Tavuk parçalarından birini veya tavaya sıkışmayacak şekilde sığabiliyorsa ikisini birer çay kaşığı tuzla tuzlayıp kızgın tavaya atın. Her yuzunu yaklaşık 90 saniye kadar kızgın tavada kızartın. Bu işlem fırına girecek etlerin lezzetini ve suyunu içine hapseder.
Dışları hafifçe 1,5 dk pişen tavukları bir tabağa alın, altına kağıt havlu sermeyin.
Bir tabakta 2 çay kaşığı dağ kekiği, bir çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı tuzu karıştırın ve tavuklara serpin.

Eki Görüntüle 1060838

Tezgahı ya da masayı boşaltıp yer açın. Diğer portakalı da sıkın.

Masaya yaklaşık 40 cm uzunlukta folyo serin.
Eki Görüntüle 1060840

Folyonun üstüne aynı boyutta ayarlayıp yağlı kağıt serin.
Eki Görüntüle 1060843

Uzun kısmı ikiye katlayın, iyice bastırın.
Eki Görüntüle 1060845

İki yanı da üç dört kere kıvırarak katlayın. Böylece sadece tepesi açık olan bir zarf elde edin.

Eki Görüntüle 1060854

Tavadaki ıspanağı kişi sayısı kadar parçalara ayırın. Zarfın içine tavadaki karışımdan bir kişilik doldurun ve bir adet tavuk koyun.
Bir tutam acı biber serpin ve tavuğu yumuşatıp lezzetlendirmesi için iki yemek kaşığı portakal suyu ekleyin.
Eki Görüntüle 1060857

Zarfın açık kısmını da kıvırarak kapatın. Bir porsiyonumuz hazır. :)
Eki Görüntüle 1060859

Kişi sayısı kadar paket aynı şekilde hazırlayın. :)
Fırını 190 dereceye ısıtın. Bir tepsiye veya direkt fırın ızgarasına paketleri yerleştirin. Dik koyabilirsiniz.
Tavuklarımız fırında yavaşça ve lezzetlerini çeke çeke 1 saat 10 dakika kadar pişecekler.

Tavuğumuzun bir porsiyonu piştiğinde misss kokular eşliğinde şöyle oldu:

Eki Görüntüle 1060869

Eki Görüntüle 1060874

Eki Görüntüle 1060883

Afiyet bal şeker olsun :KK34:

Eline sağlık canım:KK16: çok şık görünüyor.. Yarışmada başarılar:21:

Yorumumdan önce izninizle güliciimmmmm:KK9::KK9::KK9::KK9:
Adını görünce tarifin hemen görmek istedim o nasıl merak uyandıran bir isimdir:KK9::KK9::KK9:
Acıdan korkmayan arkadaşlara imrendim valla ben azcık acıdan gözleri yaşaran burnu akan bir kimseyim:KK53::KK53::KK53:
Ellerinize sağlık acısız olarak deneyebileciğim bir tarif olmuş:KK56::KK16::KK16:

Güleceğim yoktu ben de senin yorumunla beraber güldüm :KK51:
Portakal suyu tadı dengeliyor ama yine de daha az acıyla deneyebilirsiniz korkmayın :KK56:

dehşet verici acılı olup bal şeker olamaz ki :KK33:
şaka şakak harika görünüyor canım ağzım sulandı vallaa
ellerine emeğine sağlık:KK56::KK16:

dehşet verici acılı olup bal şeker olamaz ki :KK33:
şaka şakak harika görünüyor canım ağzım sulandı vallaa
ellerine emeğine sağlık:KK56::KK16:

Yaa siz çok yanlış anlıyosunuz :KK55:
Dehşet verici sıfat tamlaması tavuğun bütününü niteliyo acısını değil. O kadar acı olur mu caanım :KK56:

çok harika bişey gördüğümde yediğimda falan 'dehşet verici'yi bende kullanırım...görür görmez atladım...çok farklı....denemek isterim en azından iki kişilik...ellerine sağlık

çok harika bişey gördüğümde yediğimda falan 'dehşet verici'yi bende kullanırım...görür görmez atladım...çok farklı....denemek isterim en azından iki kişilik...ellerine sağlık

Aynen, çok sağ olunuz. iki kişi için size yarım demet ıspanak ve bir çay bardağı erişte, bir çk soya yeterli olacaktır; sarımsak, portakal ve baharatlarda azaltma yapmayın. Afiyet olsuuun :KK55:

Tarifimi gördünüz beğendiniz diyelim. Denemek istiyorsunuz ama bu yemeğin menüsünü neyle tamamlamalı?
İşte Böğrtlen'in kişisel tercihleri tarifleriyle beraber şu yönde:

Menüye giriş:
Çorba:

Bence acı tatlı bir arada bir yemek servis etmeden önce baharatlı, sıcak çorbalar tercih edilmemeli. Sıcağın ve baharatların yemekten önce tat alma hassasiyetimizi kısıtladığını, bloke ettiğini düşünüyorum. Klasik bir menüde bunun önemi olmayabilir ancak, acı ve tatlının birarada olduğu bol "hissiyatlı"bir yemekten önce bence hiçbir şey bloke olmamalı. Bu mnedenle ben bu yemeğin öncesinde soğuk, sade, ferah bir çorba tercih ediyorum. :KK34:

BOL NANELİ SOĞUK YOĞURT ÇORBASI

Malzemeler:
- 1 su bardağı yıkanmış pirinç
- 5 su bardağı içme suyu
- 2 su bardağı yoğurt
- kuru nane, pul biber, tuz

Yıkanmış pirinçleri çorba tenceresine dökün, üzerlerine 5 su bardağı soğuk içme suyu ekleyin. Ocağı yüksek ateşte yakıp tencerenin ağzını yarım olarak kapatın.
Suyun kaynayıp buharlaşmasını bekleyeceğiz. Arada sırada kontrol edin; su hızla buharlaşabiliyor.
Pirinçlerin içinde yaklaşık iki bardak su kalana kadar suyun buharlaşmasına izin verin. Pirinçlerde bir bardak su kala altını kapatın.
Yoğurdu derin bir kaba döküp 2 bardak su katarak çırpın, akışkan bir ayran elde edin. Topaklanmalar olmasın.
Ayrana bir tepeleme dolu tatlı kaşığı tuz atıp çırpın. Tadına bakın, size göre gerekliyse biraz daha tuz atın.
Eğer pirinçleri takip edemediyseniz ve suyu iki bardaktan daha az kaldıysa biraz kaynar sıcak su ekleyip sulandırın.
Ayranı pirinçlerin suda beklediği tencereye dökün.
İyice karıştırıp altını yakın.
Orta ateşte 6-7 dk pişsin.
Kaynamaya, kabarmaya başlayınca içine 3 tatlı kaşığı dolu dolu nane atın.
Bir tutam pul biber serpin.
Bir dakika daha kaynatıp kapatın.
Ağzını kapatıp bir köşede soğumaya bırakın. Ilık / soğuk servis edin. :KK56:

Böğürtlene göre menüyü nasıl tamamlamalı devam ediyor.. :KK56: :KK56:

Menümüzde yine çorba seçimimdeki aynı sebepten ara sıcak tercih etmiyorum. Ancak ara soğuklar ve mezeler sunulabilir, ya da direkt masada bulundurulabilirler.
Yine baharatsızlıktan ve sade bir tattan yanayım.
Buna fikre göre ara soğuk tarifim şudur:

MAYDANOZLU PATATES PÜRESİ YANINDA SEBZE

Malzemeler:
-- Kişi sayısı kadar orta boy patates
- 5-6 kişi (patates) için 1 dolu çay bardağı süt;
1-2 kişi için yarım çay bardağı süt
3-4kişi (patates) için 2/3 çay bardağı süt
-- 1-2-3 kişi için tepeleme dolu yemek kaşığı tereyağı. 4-5-6 kişi için + yarım yemek kaşığı tereyağı daha.
-- tuz, yarım demet maydanoz

Patateslerin kabuklarını soyalım, her birini 4 e bölüp derin bir tencereye atalım.
Üstlerini dört parmak geçecek kadar su dolduralım. Ocağı yüksek ateşte açıp tencerenin kapağını tamamen kapatalım. Patatesler yumuşayana kadar pişmelerine izin verelim. İlk yarım saatten sonra arada sırada çatalla kontrol edelim. Patatesler yumuşayınca altını kapatalım, suyunu süzelim. İster tencerede kalsın, ister yeni derin kaba koyalım ama patatesleri soğutmadan hala dumanı tüter haldeyken çatalla her birini gelişi güzel hafifçe ezip, ölçüsüyle tereyağını sıcak patateslerin arasına parça parça atalım ki kolayca erisin.
Patates ezici veya kaşık yardımıyla patatesleri sertçe ezip aynı zamanda patateslerin sıcağında erimekte olan tereyağıyla iyice harmanlayalım. Tereyağlar iyice eriyince, ezilen patateslerin üstüne ölçüsüyle sütü ilave edelim. Tuzu da ilave edelim.
Varsa blender veya mikser yardımıyla püreyi iyice 4-5 dk çırpalım.
Ezilen patatesler pürüzsüzleşip topaksız hale gelince, pürüzsüz püremizin içine yıkayıp ince ince kıydığımız sapsız maydanoz yapraklarını atalım ve karıştıralım.
Soğumaya bırakalım.

Pürenin yanına,
- 2 havuç
- 1 büyük kabak
sotesi için havuçları ve kabakları soyalım, yarım santim inceliğinde halkalar şeklinde doğrayalım.
Kızartma tenceresine bir çay bardağı zeytinyağı koyup, yağa yarım çay kaşığı tuz atalım. Altını açalım.
Yağ kızmadan önce havuçları atıp 10 dakika kadar kızartalım. Bazen süre havucun tazeliğine göre 7-8 dakikaya düşebilir. Renkleri hafif değişince alalım diyebiliriz.
Kağıt havlu serilmiş tabağa alıp, aynı yağa kabakları atalım. Yaklaşık 6-7 dakikada kızgın yağda pişmiş oluyorlar. Onları da hafif kahverengileştiklerinde alalım. Soğumaya bırakalım.
Yemek masasında veya ayrı bir tabakta servis edilmek üzere sade patates püresinin yanına ekleyelim.
:KK56:

X