Diş eti hastalıkları ...Bilgi ve paylaşım...

benim annem 2 yıl önce dişeti ameliyatı oldu.1 ay içerisin de dişetlerini 4 parça şeklinde kesip 1 hafta bir çeyreğini yaparak geçirdi.son operasyaondan sonra 10 gün içinde bir şeyi kalmadı.şimdi hiç problemi yok.geçmiş olsun sana

canim benimde kaniyodu doktora gittim dislerimi sik sik fircalamam gerektigini soyledi her yemekten sonra cunku dis etlerin iltihap oluyomus sonrada dis etlerin yukari dogru siyriliyo dislerinin iskeletlri sonunda gozukurmus devamli fircalaman gerekli ve doktorum dediki kanadigi zaman korkma kanasin dislerini fircaladiktan bir muddet sonra kanama kesilir dedi bir de bunu dene istersen neyse sana gecmis olsun

benimde önceden cok kaniyordi disettelerim,dedigin gibi cekilmeye baslamisti artik.disler dökülme tehlikesindeydi..sonra düzenli dis doktoruna giderek bu sorunumdan kurtuldum,önceleri 3 ayda bir dislerim temizlendi,suan 6 ayda bir gidiyorum ve cok sükür problemim ortadan kalkti ve dislerim kurtuldu..
Ayrica dislerin sökülmesi falan tuaf geldi,banada iltihap demisti doktor ama dedigim gibi sadece dis temizligi yapildi okadar..Birde dis ipi cok önemli,düzenli kullanmalisin onu..

Sağolun arkadaşlar ilginiz için şu an özel bir diş hastanesine gidiyorum bu hafta bir diş taşı temizliği ve diş etlerindeki iltihaplar temizlenecek. Doktor bunun temizlikle düzeleceğini söğledi önce bu dediklerini yapalım bakalım. Korkuyorumda inşallah sonuç alırım.sırnaşık şey

aa şunu da ekleyim sadece eczanalerde satılan bir diş macunu var. paradontax ismi. diş etlerine çok faydalı ve kanamaları oldukça azalıyor.

Canım bende SANSODYNE diye bir macun kullanıyorum ama hiç fayda etmiyo banafisfisfis benimki baya ileri düzeyde heralde ama bide senin dediğine bakayım sağol.

hepinize öncelikle geçmiş olsun. benim derdim kardeşim dişetlerinde sivilce gibi iltihaplar görünmeye başladı vede şidetli ağrıları oluyor. dr. gelmiyor çünkü en son gitiğinde 6 tane çürük dişi olduğu ve bunların çekimesi gerekteiğini söyledi dr.ama daha 18 yaşına

Geçmiş olsun canım. Benimde her fırçalamadan sonra kanıyor. 20' lik diş çekimi için gittiğim doktor dişlerimde diş taşı oluştuğunu ve temizlenmesi gerektiğini söyledi. Onayladım ve temizlendi dişlerim o gün bu gündür daha kötü oldu . Dişlerimin kenarlarındaki etler komple zedelendi 10 gün boyunca hep sızladı. Şuan bile sıkıntısını çekiyorum. Canım sen sen ol iyice bi araştır. Ürktüm bir an ya ne demek dişelerinin çekilecek ondan sonra intihatlar kuruyacak. O dişler çekildikten sonra yerne yapay diş geldikten sonra o kadar eziyet çektikten sonra ntihaplar kurusa ne olur ki.

Geçmiş olsun canım. Benimde her fırçalamadan sonra kanıyor. 20' lik diş çekimi için gittiğim doktor dişlerimde diş taşı oluştuğunu ve temizlenmesi gerektiğini söyledi. Onayladım ve temizlendi dişlerim o gün bu gündür daha kötü oldu . Dişlerimin kenarlarındaki etler komple zedelendi 10 gün boyunca hep sızladı. Şuan bile sıkıntısını çekiyorum. Canım sen sen ol iyice bi araştır. Ürktüm bir an ya ne demek dişelerinin çekilecek ondan sonra intihatlar kuruyacak. O dişler çekildikten sonra yerne yapay diş geldikten sonra o kadar eziyet çektikten sonra ntihaplar kurusa ne olur ki.

Ya anlamadım bende diş taşı temizliği yaptırdım ama seninki gibi olmadı diş etlerine bir zararı yokki. Acaba seninkini iyimi yapamadı doktor. Korktum bak şimdi ama hee:1shok: yarın doktora gidicem diş taşları temizlenecek, cuma günüde diş etlerimdeki iltihaplar temizlenecek.

İnşallah sorun yaşamazsın canım. Tekrar geçmiş olsun.

Canım şimdi hala sıkıntı çekiyorum demişsin ne zaman oldu bu olaylar ki? Birfr sadece diş taşlarınmı temizlendi diş etlerinedemi bişey yaptılar zedelendiğini diyorsun. Diş etlerine yapılacak operasyondan sonra 2-3 hafta bir sıkıntı çekicem onu dedi doktor. Diş etleri anca toparlanıyomuş. Ama yapılmasıda gerekiyor bwnim sadece fırçalarken değil durduk yerdede kanıyolar.:sm_confused:

elfcyln,
Öncelikle geçmiş olsun. 2. gittiğin dr kasap türündenmiş anlaşılan, periodontiste gitmekle en doğrusunu yapmışsın. Ben de aynı sorundan gitmiştim, hep kanıyordu dişetlerim. Diş bakımı için gittiğim doktorum beni periodontiste yönlendirdi. Özel bir hastanede 2 kez operasyon geçirdim. Önce üst damaktaki, bir sonrakinde de alt damaktaki dişlerin dibini temizlediler, hatta alttaki dişetime yama bile yapıldı. Operasyon sonrası 1 hafta boyunca sıvı/lapa gibi yiyeceklerle beslendim. Hatta ilk gün sadece çorba içebildim. Aç gitmemeni tavsiye ederim.
İlk 24 saat ağrı yüzünden buz torbasıyla ve ağrı kesicilerle yakın temastaydım :) Buz yüzünden cildim kurudu sonradan. Bayağı bir uyuşturucu iğne yapıldı, bu yüzden saçım çok döküldü :KK43: Açıkçası tek olumsuz yönü bu. Bunun dışında ağrı sızı var tabi ama dediğim kadar, fazlası yok. İnsanın kendi dişi gibisi yok, o yüzden sağlam dişlerini çekmelerine izin verme sakın.

kızlar sadece okuyrdum mesaj atmaycaktım ama daynamadım isveç şurubu var aktarlarda bir yemek kaşığı ondan bir yemek kaşığı su
karştırın çalkalayın ağzınızda gezdirin
durabildği kadar dursun ağzınızda 3 kez yapın 1 havta da hepsi geçer sonra koruma amaçlı arda yapın diş eti iltihapları için çok etkili
mümkünse elma sirkelisini alın

günde 3 kez yapın çok memnun kalcaksınız
ama yakar biraz ee katlanın artık

hepinize öncelikle geçmiş olsun. benim derdim kardeşim dişetlerinde sivilce gibi iltihaplar görünmeye başladı vede şidetli ağrıları oluyor. dr. gelmiyor çünkü en son gitiğinde 6 tane çürük dişi olduğu ve bunların çekimesi gerekteiğini söyledi dr.ama daha 18 yaşına

Arkadaşım problemine şöğle yardımcı olabilirim başka doktorunda görüşünü almak aynı şeyi diyorsa çekilmesi doğru olur. Belki çekilmesi gerekmez o iltihaplar ilaçlarla kurutulur. Ama çürük dişte çok fena ağrır çekilmesi gerekir eğer dolgu olamıyosafisfisfisYaşı genç ilerde çok sıkıntısını çeker. Bende çocukken gitmedim korktum doktordan, şimdi çekiyorum hala doktor doktor dolaşıyorum. Tavsiyem bunlar canım.

elfcyln,
Öncelikle geçmiş olsun. 2. gittiğin dr kasap türündenmiş anlaşılan, periodontiste gitmekle en doğrusunu yapmışsın. Ben de aynı sorundan gitmiştim, hep kanıyordu dişetlerim. Diş bakımı için gittiğim doktorum beni periodontiste yönlendirdi. Özel bir hastanede 2 kez operasyon geçirdim. Önce üst damaktaki, bir sonrakinde de alt damaktaki dişlerin dibini temizlediler, hatta alttaki dişetime yama bile yapıldı. Operasyon sonrası 1 hafta boyunca sıvı/lapa gibi yiyeceklerle beslendim. Hatta ilk gün sadece çorba içebildim. Aç gitmemeni tavsiye ederim.
İlk 24 saat ağrı yüzünden buz torbasıyla ve ağrı kesicilerle yakın temastaydım :) Buz yüzünden cildim kurudu sonradan. Bayağı bir uyuşturucu iğne yapıldı, bu yüzden saçım çok döküldü :KK43: Açıkçası tek olumsuz yönü bu. Bunun dışında ağrı sızı var tabi ama dediğim kadar, fazlası yok. İnsanın kendi dişi gibisi yok, o yüzden sağlam dişlerini çekmelerine izin verme sakın.

Sağol canım bilgilendirdiğin için, sanada geçmiş olsun atlatmışsın. Çokmu ağrı oluyor ya ben çok korkuyorum bu küretajdan. Ama bugün diş taşı temizliği, yarında küretaj yapılacak artık kurtulayımda razıyım herşeye napiim:çok üzgünüm:

kızlar sadece okuyrdum mesaj atmaycaktım ama daynamadım isveç şurubu var aktarlarda bir yemek kaşığı ondan bir yemek kaşığı su
karştırın çalkalayın ağzınızda gezdirin
durabildği kadar dursun ağzınızda 3 kez yapın 1 havta da hepsi geçer sonra koruma amaçlı arda yapın diş eti iltihapları için çok etkili
mümkünse elma sirkelisini alın

günde 3 kez yapın çok memnun kalcaksınız
ama yakar biraz ee katlanın artık

Sağol canım gargara gibi birşey galiba denemek lazım tabiyerimseniben

Sağol canım bilgilendirdiğin için, sanada geçmiş olsun atlatmışsın. Çokmu ağrı oluyor ya ben çok korkuyorum bu küretajdan. Ama bugün diş taşı temizliği, yarında küretaj yapılacak artık kurtulayımda razıyım herşeye napiim:çok üzgünüm:

Uyuşturduğu için ağrı hissetmiyorsun. Bende sanırım ilk operasyon tahminlerden biraz uzun sürmüştü, sonlara doğru etkisi geçmişti uyuşturucunun, bir 5-10 dk kadarını hissetmiştim. Konuşamıyorsun da öyle bir durumda. Gözlerimden yaşlar o kadar boşaldı ki bir ara dr operasyonu bırakıp bak bitti, hem koca kız ağlar mı diye teselliye kalkışmıştı :)
İlk gün sıkıntın olacak biraz, ona da dayanacaksın artık, insanın gülmesi bile değişiyor dişetleri normale dönünce, daha bir güzelleşiyor :KK66: Bunu düşün :smiley-cool:

Uyuşturduğu için ağrı hissetmiyorsun. Bende sanırım ilk operasyon tahminlerden biraz uzun sürmüştü, sonlara doğru etkisi geçmişti uyuşturucunun, bir 5-10 dk kadarını hissetmiştim. Konuşamıyorsun da öyle bir durumda. Gözlerimden yaşlar o kadar boşaldı ki bir ara dr operasyonu bırakıp bak bitti, hem koca kız ağlar mı diye teselliye kalkışmıştı :)
İlk gün sıkıntın olacak biraz, ona da dayanacaksın artık, insanın gülmesi bile değişiyor dişetleri normale dönünce, daha bir güzelleşiyor :KK66: Bunu düşün :smiley-cool:

Canım çok çekmişsin sende benim gibia.stam olarak sana ne yapıldı ne kadar sürdü acaba. Bana şimdi subgingival küretaj diye bir operasyon diş diplerindeki iltihap temizlenecek. Birde daha ileri derecede bir operasyon varmış diş etleri kesilip kaldırılıyormuş öğle yapılıyor temizlik.

Hmm.. O zaman daha iyi senin durumun. Benim dişetlerini kesip dip bucak temizliği yapmışlardı :) Hatta alt çene kısmına üst damak içinden parça kesip yama bile yapmışlardı-diş eti bitmiş orada.

Bunları anlatıyorum ki gecikmeden, korkmadan bir an önce yaptır kurtul. Konuyu okuyup da bu kanamaları ihmal eden varsa gitsin tedavisini olsun. Yoksa işin sonu dişlerin komple dökülmesi :bbo:

Hmm.. O zaman daha iyi senin durumun. Benim dişetlerini kesip dip bucak temizliği yapmışlardı :) Hatta alt çene kısmına üst damak içinden parça kesip yama bile yapmışlardı-diş eti bitmiş orada.

Bunları anlatıyorum ki gecikmeden, korkmadan bir an önce yaptır kurtul. Konuyu okuyup da bu kanamaları ihmal eden varsa gitsin tedavisini olsun. Yoksa işin sonu dişlerin komple dökülmesi :bbo:

Ayy ne diyosun yaa çok geçmiş olsun canım. :teselli:Benimde bu uygulamadan bir fayda görmezsek cerrahi müdahale gerekecek dedi doktor, senin yaptırdığın şeyden sanırım diş etleri kaldırılıp altı temizleniyormuş. Çok zor ya ama sonucu iyi oluyo diyosun değer yania.s

Katılıyorum sana arkadaşlar kanama varsa küçümsemeyin en başından gidin doktora ilerisi çok zor uygulamalar gerektiriyor. Ben çocukluktan beri ihmal ediyorum sonucu bu şimdi uğraş dur bakalım nereye kadar:çok üzgünüm:

yanlış bilmiyorsam sensodyn hassas diş etleri için, örneğin fırçalarken sızlama oluyorsa işe yarıyor. paradontax ise gerçekten dişetlerini tedavi ediyor. ya da bende öyle bir işe yaradı ama mutlaka dene.

Canım senin kanama ne sıklıkta acaba ileri düzeyde değilse fayda etmiştir sana. Benim fırçalarken kanıyor buda yetmiyo durduk yerde geceleri kanıyor. Bu ağız kuruluğundan oluyormuş. Ama senin dediğin macunuda alıcam bişe kaybetmeme sonuçta saŞenizğol

X