Obeziteyi Önlemenin Yolları

Obezite, bu modern çağda en yaygın hastalıklardan biridir. Bu gerçekten sessiz salgın. Sanayileşmedeki patlama, hızlı kentleşme ve artık dijital bir yaşam biçimine geçişle birlikte yeme alışkanlıklarımız ve fiziksel aktivite rejimlerimiz büyük ölçüde değişti.

Obezite, doktorlar tarafından çeşitli hastalıkların temel nedeni olarak kabul edilir. Yüksek tansiyon, kalp krizi ve diyabet, obezitenin neden olduğu başlıca hastalıklardan bazılarıdır. Ayrıca, obez olmak kişiliğinize ve özgüveninize de zarar verebilir.


Mümkün olduğu kadar obeziteyi önlemeye çalışmak daha iyidir. Kilonuzu etkili bir şekilde yönetme çabanızda disiplinli bir yaşam tarzı önemlidir.

Obeziteyi Önlemenin 5 Denenmiş ve Test Edilmiş Yolu​


Bu yazıda, kilonuzu yönetmenize ve obeziteyi önlemenize yardımcı olabilecek 5 ipucuna göz atacağız.
obezite_onleme_yollari_denenmis.jpg

1. Düzenli Egzersiz Yapın​


Düzenli olarak egzersiz yapmak, vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Obezite ile savaşmanın en iyi yollarından biridir. Dünyanın her yerindeki doktorlar tarafından haftada en az 4 gün egzersiz yapılması şiddetle tavsiye edilir.

Obezite ile mücadele için izleyebileceğiniz iki tür egzersiz programı vardır:

  • Kuvvet Antrenmanı
Kuvvet antrenmanı, ağır ağırlık kaldırmayı içerir. Ağırlık kaldırmak, kas kütlesi kazanmanıza ve vücudunuzdaki yağları azaltmanıza yardımcı olur.

  • Kardiyo
Kardiyo'nun temel amacı, daha fazla kalori ve yağ yakmanıza yardımcı olan kalp atışınızı artırmaktır.

Her insanın vücudu farklı olduğu için farklı egzersiz rutinleri farklı insanlar için faydalıdır. Bu nedenle mutlaka sertifikalı bir eğitmene danışılmalı ve vücut tipine göre bir antrenman planı yapılmalıdır.

2. Sağlıklı Beslenin​


Pek çok insan spor salonunda çok çalışmak ama yediklerine yeterince dikkat etmemek gibi bir hataya düşer.

Beslenme uzmanları, obeziteyi önlemek için sağlıklı beslenmeyi önermektedir. Sağlıklı bir diyet, gerekli miktarda protein, karbonhidrat ve iyi yağ içeren dengeli bir diyettir. Her ne pahasına olursa olsun hızlı ve kızarmış yiyeceklerden kaçınılmalıdır ve porsiyon kontrolü de çok iyi sonuç verebilir.

3. Fiziksel Aktivitenizi Artırın​


Bütün gün video oyunları oynayan veya uzun saatler ofis masasında oturan biriyseniz. Fazla kilo alma riskiniz olabilir. Bu yüzden fiziksel aktivitenizi arttırmaya çalışmalısınız.

Mümkün olduğunca yürümeye çalışın. Mümkün olduğunda asansör yerine merdivenleri kullanın. Boş zamanlarınızda esneme veya zıplama gibi basit egzersizler yapmayı deneyin. Günlük yaşamınızdaki bu küçük değişiklikler, obeziteyi önlemede uzun bir yol kat edebilir.

4. İyi Uyuyun​


Obeziteden uzak durmak istiyorsanız uyku düzeniniz de çok önemlidir. Günde en az 8-10 saat uyumalısınız. Yeterince uyumamak yeme bozukluklarına yol açarak obeziteye neden olabilir.

5. Daha Az Stres​


Aşırı düşünmek ve stres de kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle, gerginlik ve stresten kaçınmaya çalışın ve mümkün olduğunca sakin ve mutlu kalın. Sosyal olun, takım sporları yapın, meditasyon yapın, kendinize odaklanın ve hayatınızın tadını sonuna kadar çıkarmaya çalışın.

Çoğu durumda obezite, sağlıklı bir yaşam tarzı izlenerek önlenebilen veya yönetilebilen bir hastalıktır. Çoğu insan, yukarıda belirtilen ipuçlarını takip ederek kendilerini obezitenin komplikasyonlarından koruyabilir. Bazı durumlarda obezite, genler, bazı ilaçlar, hormonal dengesizlikler ve vücudunuzun patofizyolojisi gibi kontrolünüz dışındaki faktörlerden kaynaklanabilir.

Kilo vermeyi ve kilo alımını önlemeyi zor buluyorsanız, kronik obeziteniz olabilir ve yaşam tarzı değişikliklerinin ötesinde rehberlik için obezite uzmanına danışmalısınız.