İş ve okul hayatında odaklama sorunu yaşayan kişilerin nelere dikkat etmesi gerekir? Odaklanmayı ve dikkati arttırmak için neler yapılır? Günlük hayatı zorlaştıran dikkat dağınıklığı için önerilerimiz var.

Dikkat dağınıklığının birçok nedeni olabilir. Başlıca nedenleri arasında ise aşırı, stres, yorgunluk ve yanlış beslenme yer alır. Hayat şartlarınızda ve beslenmenizde değişiklikler yaptığınızda dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunu ile başa çıkabilirsiniz.

Dikkat Dağınıklığı ve Odaklanma Nasıl Geçer?

rahat_bir_uyku.jpg


İyi Bir Uyku

Günlük uykunuz odaklanmanızı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Günde en az 7 saat uyumaya özen gösterin. Sabahları yorgun uyanıyorsanız yatak odanızdaki ses ve ışık düzeyinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Uyuyorum ama yorgun uyanıyorum diyorsanız Tıklayın !

Beslenme

Vücuttaki yetersiz vitamin dengesi dikkat dağınıklığına yol açabilir. Kan değerlerinizi kontrol ettirmenizde fayda olacaktır. Doktorunuzun önerisi ile vitamin takviyeleri kullanabilirsiniz. Eczanelerde satılan vitaminleri doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmamalısınız. Tam tahıllı besinler, taze sebze ve meyveler, yeterli protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağ tüketimine özen gösterin. Aşırı karbonhidrat tüketimi uzun sürede beyin aktivitelerine zarar verebilir. Aşırı şekerli besinlerden kaçının.

Yeterli Su İçmek

Su vücuttaki tüm sistemin sağlıklı çalışmasını sağlar. Yapılan araştırmalar yetersiz su tüketiminin beyin fonksiyonlarında yavaşlamaya neden olabileceğini gösteriyor. Günlük en az 2.5 lt su içme alışkanlığı kazanmanız gerekir.

Gevşeyin

Stres dikkat dağınıklığına neden olabilen diğer bir etkendir. Stresten uzak bir hayat yaşamaya çalışın. Rahatlamanıza ve gevşemenize yardımcı olabilecek aktivitelere yönelebilirsiniz. Yoga ve meditasyon, sakinleştirici müzikler size yardımcı olabilir.