Bebek Beslenmesi 1 yaşındaki kızım anne sütü dışında hiçbir şey yemiyor ilaca başladım sütten kesmem lazım?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

hanife0224

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
1 Mart 2024
6
1
25
Merhaba arkadaşlar. Kızım şu an 1 yaşında ve ben 5 aylık olduğundan beri ek gıda için mücadele veriyorum. Hergün farklı tadlar sundum ama ağzını asla açmadı bu zamana kadar ve ek gıdayı kabul etmedi. Bu zamana kadar anne sütü ile doydu kızım ne çorba ne püre ne muhallebi vs. hiçbir şey yemedi eline verdim çiğnedi yutmadan tükürdü. Artık ilaç kullanmak zorundayım ve sütten kestim 2 gündür hiçbir şeyi yedirmek mümkün değil sadece su içiyor kendi isteğiyle. Ben ne yapacağımı şaşırdım. Aşırı çaresiz ve yetersiz hissediyorum. Kızıma yemek yemeyi nasıl öğreteceğim? Zorla yediriyorum resmen çığlık çığlığa ağlıyor ama mecbur kalıyorum. Biberon, süt, bebe bisküvisi bile kabul etmiyor. Bir fikri olan varsa nolur söylesin bu durumu yaşayip atlatan var mı aranızda? Mental olarak çöküşteyim.

eline verirseniz belki yavas yavas yemeye baslar .pure yogurt vs hic bisi yemedi mi simdiye kadar

Dediğim gibi eline verince de yemiyor çiğneyip tükürüyor. Sadece tarhana çorbası 2 3 kaşık ağzını açıyor sonra yine aynı terane😕

Sivi disindaki seyleri kabul etmekte zorlaniyor gibi duyu hassasiyeti olabilir mi? Bence bir ergoterapistle gorusun. Su ictigi bardaga smoothie gibi seyler koysaniz yavas yavas onlari icmeye baslar belki. Bu arada yilmayin eline bir seyler verin yemezse yemesin. Zorla yedirmeyin lutfen cok daha kotu olur.

sütten kesmek çözüm değil ki daha çok küçük :KK43: doktorunuza sordunuz mu?
Bizim ağızda yemek bekletme problemimiz vardı ergoterapist desteği alıyoruz. Bizim farkedemediğimiz başka sıkıntılarımız varmış mesela ben normalleştirmişim.

karsisinda oturup yemek yediniz mi hic? Benimkilere basladigimda ben oyle yapmistim. Gozlerinin icine baka baka istahli yemek yiyordum ki ozenip istesinler diye. Simdi de onlar ne yiyorsa aynisini ben de yiyorum. Kendilerinin onune koyuyorum. Ortalik dagiliyor ama yesinler de bir iki birsey sorun degil.

Sivi disindaki seyleri kabul etmekte zorlaniyor gibi duyu hassasiyeti olabilir mi? Bence bir ergoterapistle gorusun. Su ictigi bardaga smoothie gibi seyler koysaniz yavas yavas onlari icmeye baslar belki. Bu arada yilmayin eline bir seyler verin yemezse yemesin. Zorla yedirmeyin lutfen cok daha kotu olur.
Yorumunuz için çok teşekkürler. Duyu hassasiyeti konusunu araştırdım bir ergo terapist ile de görüştüm kısmen. Bu ihtimal bana da yakın geldi. Smoothie tarzında da çok denedim yine başarısız sonuçlandı ama bugün daha iyi durumda daha tolerans gösteriyor çok şükür ki. Biraz daha çabalarsam sonucu güzel olacak gibi geliyor. Bu konuyu da bir yılgınlıkla açmıştım hiç yemek yemeyecek gibi geliyordu açıkçası🥲

sütten kesmek çözüm değil ki daha çok küçük :KK43: doktorunuza sordunuz mu?
Bizim ağızda yemek bekletme problemimiz vardı ergoterapist desteği alıyoruz. Bizim farkedemediğimiz başka sıkıntılarımız varmış mesela ben normalleştirmişim.
Doktorum kendisi sütten kesmem gerektiğini söyledi çünkü ilaç kullanmak zorundayım hastalığım sebebiyle. Ergoterapist konusunu da tekrar araştıracağım bulunduğum konumdan dolayı biraz zor görüşme sağlayacağız gibi görünüyor. Online olarak görüşme yapılabiliyor mu bilginiz var mı?

karsisinda oturup yemek yediniz mi hic? Benimkilere basladigimda ben oyle yapmistim. Gozlerinin icine baka baka istahli yemek yiyordum ki ozenip istesinler diye. Simdi de onlar ne yiyorsa aynisini ben de yiyorum. Kendilerinin onune koyuyorum. Ortalik dagiliyor ama yesinler de bir iki birsey sorun degil.
Tabi ki. Oturmaya başladığından beri her yemek zamanı bizimle sofradaydı ve ona çiğnemeyi bile öğrenmesi için ağzımı açarak yedim dediğiniz gibi iştahla yedim karşısında ama hiç oralı olmadı malesef ki. Ve blw yöntemi de uyguluyorum çiğneyip tükürüyor yutmuyor malesef.

Doktorum kendisi sütten kesmem gerektiğini söyledi çünkü ilaç kullanmak zorundayım hastalığım sebebiyle. Ergoterapist konusunu da tekrar araştıracağım bulunduğum konumdan dolayı biraz zor görüşme sağlayacağız gibi görünüyor. Online olarak görüşme yapılabiliyor mu bilginiz var mı?

Anladım ilaç yüzünden bırakacağınızı şimdi. O zaman zaten yapacak bir şey yok. Ben yemek yesin diye bırakıyorsunuz sanmıştım 👍

muhtemelen ilk görüşmeyi online yaparlar ama seanslara çocuğun gitmesi gerekir. Fizyoterapi seansı bir nevi çünkü.

eline verirseniz belki yavas yavas yemeye baslar .pure yogurt vs hic bisi yemedi mi simdiye kadar

Anladım ilaç yüzünden bırakacağınızı şimdi. O zaman zaten yapacak bir şey yok. Ben yemek yesin diye bırakıyorsunuz sanmıştım 👍

muhtemelen ilk görüşmeyi online yaparlar ama seanslara çocuğun gitmesi gerekir. Fizyoterapi seansı bir nevi çünkü.
Peki sizin fark edemediğiniz sıkıntılarınız neymiş özel olmazsa örnek teşkil etmesi açısından soruyorum açıkçası ergoterapistlere başka hangi şikayet lerle gidiliyor, nasıl tedavi görülüyor hiç fikrim yok.

Peki sizin fark edemediğiniz sıkıntılarınız neymiş özel olmazsa örnek teşkil etmesi açısından soruyorum açıkçası ergoterapistlere başka hangi şikayet lerle gidiliyor, nasıl tedavi görülüyor hiç fikrim yok.

Ergoterapist çocuğun aslında kabiliyetinde olan ama doğru kullanamadığı becerilerini doğru kullanmasını sağlıyor bir nevi.
Duyusal hassasiyetlerle ilgili çok başvuruluyor. Bazı yüzeylere yiyeceklere dokunamama basamama, yemek yememek de duyusal bir hassasiyet olabilir. Farkettiğiniz başka takıntılı davranışlar var mı? Mesela bazı kıyafetleri giymeme, dokunamama gibi.
Otizmli ve hiperaktiviteli çocuklar için de ergoterapistlerden destek alınıyor.
Bence biraz internette araştırın.

X