10 aylık kızımda kilo durmasi

evreninsarkisi

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Mart 2024
7
2
24
Kızım 10.5 aylık 3 kilo doğdu 9 ayından beri 8400 kilosu kilo almıyor yaşayan başına gelen var mı? Üç öğün besleniyor ayrıca emiyor. Ama ek gıda ya da çok isteksiz zorla yiyor resmen kansızlık var demir şurubu kullanıyorum. Yaşayan ve bu sorunu çözen var mı?

Bazen kilo sabit kalıyor birden de alabiliyorlar. Benin oğlumda 1-1.5 ,yaş arası hep aynı kiloda kaldı endişelenmistim ama sonradan 1 ay içerisinde 1 kilo aldı ve normali yakaladı. Hatta genel yapısı böyle ay ay değilde birden kilo alıyor benim oğlan boyu da aynı şekilde birden serpiliyor

Bazen kilo sabit kalıyor birden de alabiliyorlar. Benin oğlumda 1-1.5 ,yaş arası hep aynı kiloda kaldı endişelenmistim ama sonradan 1 ay içerisinde 1 kilo aldı ve normali yakaladı. Hatta genel yapısı böyle ay ay değilde birden kilo alıyor benim oğlan boyu da aynı şekilde birden serpiliyor
6 ayından 8. Ayına kadar 7.500 du sonra 8. ayında dediğiniz gibi birden 8.400 çıktı sonra kilo alırken 8700 kadar çıktıktan sonraki hastalık falan derken 8400 de takıldı şuan 11 aylık 8500

bebekler dönemsel olarak kilo alıyor boy atıyor bence.. bi bakıyorsun aylarca aynı kilo, birden 1 kg almış ya da aylarca yarım cm yarım cm uzamış, birden 2-3 cm uzuyor.. anlamak zor bu veletleri.

kızım 2-3 hafta sonra 3 yaşını dolduracak ama ekimden beri doğru düzgün boy atmadı, persentilinin altında kaldı. şu an boyu 92 cm ama persentil tablosuna göre 95 cm olması gerekiyor..

napalım ya her şeyi de kafaya takmayalım, hepsi kendi potansiyeline göre büyüyor gelişiyor.

11 aylık 8500 kilo 75 cm mama içmez ek gıda konusunda da hastalandı pek iştahlı değil uzun süredir
persentil tablosuna göre boyu güzel %50 nin üzerinde, kilosu biraz az gibi ama belki 12 aylık olana kadar 1 kg alacak, o zaman kilosu da %50 yi bulmuş oluyor.

burda önemli olan her ölçüm zamanında aynı persentil eğrisinde gitmesi, yani 9 aylıkken %50 de olup 12 aylıkken %10 luk dilime düşerse o zaman sorun teşkil eder.

persentil tablosuna göre boyu güzel %50 nin üzerinde, kilosu biraz az gibi ama belki 12 aylık olana kadar 1 kg alacak, o zaman kilosu da %50 yi bulmuş oluyor.

burda önemli olan her ölçüm zamanında aynı persentil eğrisinde gitmesi, yani 9 aylıkken %50 de olup 12 aylıkken %10 luk dilime düşerse o zaman sorun teşkil eder.
bir de boy ve kilonun dengeli olması önemli, her ikisi de aynı dilimde olursa harika.

Ben bir ara çok takıyordum,çünkü biliyorum çok zayıf ve az yiyor,çevredekiler de sürekli bunu söylüyor.

Ama sonra umursamamaya başladım.

Çünkü inatlaştıkça daha çok yemiyor ve ilişkimiz tatsızlaşıyor,hiç hoşuma gitmiyor.

Kan değerleri iyiyse sorun yok bence.

Ben de hayatım boyunca hep inceydim.

yaşına göre kilosu az.. boyu kaç cm? persentil hesaplayalım. bu arada bebeğin aldığı kaloriyi artırmanız lazım süt dışında mama vb başladınız mı
Oğlumda zai
boyuna göre kilosu normal ama biraz daha kilo alabilir. mamaya geçiş yapmayı düşünebilirsiniz doktor eşliğinde. 6 aydan sonra anne sütü yeterli gelmez. ek gıda da alamıyor diyorsunuz :)
Mama vermeyi denedim içmedi ek gıdayı dönem dönem güzel yiyor nazende uzun süre iştahsız oluyor kulak enfeksiyonu var dedi doktor şuanda fena değil iştahı teşekkür ederim kilo aldıran yiyecek öneriniz var mı

Oğlumda hep böyleydi boyu %50ustunde kilosu %25persantil olurdu babası minyon bence her çocuğun kilosu aynı olmaz keşke hepsi aynı olsa ama zaten bu çocuk 3 kilo doğdu yani olması gereken 1 yaşında 9 kilo yani doğum kilosunun 3 katı olmasını söylüyorlar doktorlar

Oğlumda hep böyleydi boyu %50ustunde kilosu %25persantil olurdu babası minyon bence her çocuğun kilosu aynı olmaz keşke hepsi aynı olsa ama zaten bu çocuk 3 kilo doğdu yani olması gereken 1 yaşında 9 kilo yani doğum kilosunun 3 katı olmasını söylüyorlar doktorlar
güvendiğim bir instagram hesabının kilo aldırıcı besinler listesini aşağıya yazacağım.. bu hesabın uzmanlarından kızım 15 aylıkken yardım almıştım ve çok faydasını görmüştük.. siz de hesabı takibe alabilirsiniz. hesabın adı: herseyiyiyenbebek

kilo aldırıcı besinler:
badem unu
ilik suyu
sade yağ
yumurta
kuzu eti/kıyma
zeytinyağı
ceviz
kabak çekirdeği
somon
susam/tahin
süzme yoğurt
avokado yağı
kabuksuz kenevir tohumu

tabii ki bunları deneyerek yedirmeniz lazım.

özellikle tahinden çok fayda sağladık biz..

Teşekkür ederim tahini bir dönem yiyordu ama şimdi istemiyor onun dışındaki çoğu şeyi veriyorum söylediğiniz badem unu ve bir kaç şeyi hariç sanırım genetik şimdi biraz toparlanmaya başladı gibi tarttirmadim 12. ayını bekliyorum çokta takmıyorum artık napayım Allah başka dert vermesin

X