Davranış Bozuklukları 10 yaşındaki oglum Concerta içmelimi?

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Abilify mi?? Icindeki Aripiprazolmu?? Eger oysa ben bunu sizofrenlerde kullandiklarini biliyorum ve ayriyetten antidepresan? Anlattiklariniza göre çok abartili geldi bukadar ilac. Bence baska bir doktora daha gidin.

Abilify mi?? Icindeki Aripiprazolmu?? Eger oysa ben bunu sizofrenlerde kullandiklarini biliyorum ve ayriyetten antidepresan? Anlattiklariniza göre çok abartili geldi bukadar ilac. Bence baska bir doktora daha gidin.
İçinde 7-17 yas arası çocuklarda görülen depresyon ani duygu değişimleri öfke patlaması vs içinde kullanılır yazıyor. Sanırım bunun için verdi.

Bugün nette dolaşırken bu videoyu buldum ve ilaçları kullanmaya karar verdim. Videonun 5. Dakikadan sonraki görüntüleri ve adamın anlattıklarına inandım umarım dogru karar vermişimdir.

Sizi cok iyi anlıyorum, videoyu izledim, bizde aynı dertten muzdaribiz, oglum seneye birinci sınıfa baslayacak, kullanacakmıyız kullanmayacakmıyız bilmiyorum. Dikkat eksikliği, uyumsuzluk, unutkanlık, hırcınlık vb var, gecen sene gittigimiz psikiyatr concerta verdi ama kullanmadım kullanamadım :KK43: Pedogoglar bu noktada cozum olamadı bize cokca gezdik. İşin kotu tarafı bu sıkıntıları yuzunden hem okuldan cok korkuyor, hem hic arkadas edinemiyor, gittigi ortamlarda cıkıntı gibi kalıyor vs en kotusu artık bunun farkında ve kendini sorunlu olarak hissediyor. İnsallah sizin için dogru karardır, insallah bizde en dogru kararı veririz. Su ara kullanmıs daha sonra bırakmıs bırakabilmiş ve birseyleri yoluna koyabilmiş birilerinin hikayelerini duymayı çok isterdim, belki biraz daha rahatlar daha kolay karar verebilirdim.

gittiğiniz iki doktor da ilaç önermişse kullanın sonuçta siz kendi isteğinizle ilaç vermiyceksiniz çocuğa. Zaman kaybetmeyin. Tek başına pedagog zaman kaybı bence. Ama ilaçla beraber verecekleri psikolojik destek ya da ne bileyim önerecekleri aktiviteler olabilir.

Ben de concerta kullandım bir süre..işin ilginç yanı hiperaktif olduğumu ve dikkat eksikliği çektiğimi ben çok geç bir yaşta öğrendim üniversite döneminde..

ilaç ile ilgili özet olarak şunları söyleyebilirim

Conserta uyuşturmaz , uyarıcıdır , beynin ön lobunda yetersiz çalışan dikkat merkezini uyarır
Etkisi geçicidir ..bir kaç saat boyunca odaklanmanıza yardımcı olur sonradan etkisi geçer , yerini yorgunluğa bırakır.Ancak eger bir türlü ders çalışamıyorsanız , sürekli düşük not alıyorsanız , eğitim hayatınız bundan kötü etkileniyorsa , başarılı olacağınız yerde ufak hatalar yüzünden başarısız oluyorsanız , işleriniz yarım kalıyorsa , dersin başına bir türlü otıramıyorsanız conserta yardımcı olabilir ..

çünkü bizim sorunumuz spontan dikkat değildir tam tersi spontan dikkatimiz iyidir ,kayıp eşyaları bulabilir ya da sevdiğimiz konuda saatlerce yemeden içmeden ara vemeden çalışabiliriz ..zihnimiz gerektiğinden hızlı çalışır ama bir noktaya odaklanmak istediğimizde hızı da kontrolü de elden gider ..yolun kenarına yığılıverir.

Öğrenme ve çalışma hayatı hep sevdiğimiz ilgi duyduğumuz konulardan oluşmuyor ..bazen sevmediğimiz bir iş için de çalışmak zorunda kalıyoruz işte dikkat eksikliği o noktada devreye giriyor
sürdürülen dikkat bizde giderek zayıflar kısa sürede zihnimiz darmadağın olur. Rutin ve dikkat isteyen işleri sürdürürken oluşan zihin dağılması insanın çalışma performansını çok kötü etkiliyor.

bunu anlatmak çok zor..dışarıdan birine göre disiplinsiz zora gelemeyen sorumsuz bir insan izlenimi yaratırız
gelgelelim biz bir şeye yoğunlaşmak için kendimizi zorladığımızda zihnimiz daha çok dağılır .

hiperaktivite testi nasıldır

Bir tren düz bir rayda ilerler rayın sağında ya da solunda hızın ne kadar olması gerektiğini bildiren tabelalar vardır .Sizden beklenen bu tabelalardaki hıza göre treni hızlandırıp yavaşlatmaktır .Tren düz gider ya da sağa sola kıvırılır .Bu monoton seyir sırasında ilk başlarda treni istenen hızlarda sürerken bir kaç dakika sonra tabelaları kaçırmaya başlarsınız..bu giderek daha kötüleşir ..Ufka doğru aynı rutin sürüşü başarıyla devam ettirmek mümkün olmaz ..

Eğer dikat dağınıklığı hayatınızı çok olumsuz etkiliyorsa giderek başarısızlık , başlayıp bitirilemeyen işler , orda burda unutulan eşyalar arttıysa, ilacın yan etkileri (iştahsızlık , uyku bozukluğu , kalp çarpıntısı, zayıflama) ile kıyaslandığında yarar daha baskın çıkıyorsa bir süre doktorunuzun verdiğ ilacı denemeniz yararlı olabilir ..

Bu ilaç psikolojik değildir , nörolojiktir , kimyasal bir gözlük kullandığınızı düşünün ..

not : İlacın doktor tarafından yazılmış olması şartıyla .

Son düzenleme:
Ben de concerta kullandım bir süre..işin ilginç yanı hiperaktif olduğumu ve dikkat eksikliği çektiğimi ben çok geç bir yaşta öğrendim üniversite döneminde..

ilaç ile ilgili özet olarak şunları söyleyebilirim

Conserta uyuşturmaz , uyarıcıdır , beynin ön lobunda yetersiz çalışan dikkat merkezini uyarır
Etkisi geçicidir ..bir kaç saat boyunca odaklanmanıza yardımcı olur sonradan etkisi geçer , yerini yorgunluğa bırakır.Ancak eger bir türlü ders çalışamıyorsanız , sürekli düşük not alıyorsanız , eğitim hayatınız bundan kötü etkileniyorsa , başarılı olacağınız yerde ufak hatalar yüzünden başarısız oluyorsanız , işleriniz yarım kalıyorsa , dersin başına bir türlü otıramıyorsanız conserta yardımcı olabilir ..

çünkü bizim sorunumuz spontan dikkat değildir tam tersi spontan dikkatimiz iyidir ,kayıp eşyaları bulabilir ya da sevdiğimiz konuda saatlerce yemeden içmeden ara vemeden çalışabiliriz ..zihnimiz gerektiğinden hızlı çalışır ama bir noktaya odaklanmak istediğimizde hızı da kontrolü de elden gider ..yolun kenarına yığılıverir.

Öğrenme ve çalışma hayatı hep sevdiğimiz ilgi duyduğumuz konulardan oluşmuyor ..bazen sevmediğimiz bir iş için de çalışmak zorunda kalıyoruz işte dikkat eksikliği o noktada devreye giriyor
sürdürülen dikkat bizde giderek zayıflar kısa sürede zihnimiz darmadağın olur. Rutin ve dikkat isteyen işleri sürdürürken oluşan zihin dağılması insanın çalışma performansını çok kötü etkiliyor.

bunu anlatmak çok zor..dışarıdan birine göre disiplinsiz zora gelemeyen sorumsuz bir insan izlenimi yaratırız
gelgelelim biz bir şeye yoğunlaşmak için kendimizi zorladığımızda zihnimiz daha çok dağılır .

hiperaktivite testi nasıldır

Bir tren düz bir rayda ilerler rayın sağında ya da solunda hızın ne kadar olması gerektiğini bildiren tabelalar vardır .Sizden beklenen bu tabelalardaki hıza göre treni hızlandırıp yavaşlatmaktır .Tren düz gider ya da sağa sola kıvırılır .Bu monoton seyir sırasında ilk başlarda treni istenen hızlarda sürerken bir kaç dakika sonra tabelaları kaçırmaya başlarsınız..bu giderek daha kötüleşir ..Ufka doğru aynı rutin sürüşü başarıyla devam ettirmek mümkün olmaz ..

Eğer dikat dağınıklığı hayatınızı çok olumsuz etkiliyorsa giderek başarısızlık , başlayıp bitirilemeyen işler , orda burda unutulan eşyalar arttıysa, ilacın yan etkileri (iştahsızlık , uyku bozukluğu , kalp çarpıntısı, zayıflama) ile kıyaslandığında yarar daha baskın çıkıyorsa bir süre doktorunuzun verdiğ ilacı denemeniz yararlı olabilir ..

Bu ilaç psikolojik değildir , nörolojiktir , kimyasal bir gözlük kullandığınızı düşünün ..

not : İlacın doktor tarafından yazılmış olması şartıyla .

Verdiğiniz bilgiler için bende kendi adıma cok tesekkur ederim. Bir sure kullandım demişsiniz siz nasıl ne zaman kullandınız acaba ve nasıl bırakabildiniz biraz bilgi verebilirseniz cok cok memnun olurum.

Verdiğiniz bilgiler için bende kendi adıma cok tesekkur ederim. Bir sure kullandım demişsiniz siz nasıl ne zaman kullandınız acaba ve nasıl bırakabildiniz biraz bilgi verebilirseniz cok cok memnun olurum.

Conserta bağımlılık yapmaz o yüzden bir bırakma dönemi yaşamadım .Dikkat gerektiren işler yapmam gerektiğinde kullanıyordum .Uykusuzluk ve iştahsızlığa neden olduğu için yenisini yazdırmadım .Bol kahve ile idare ediyorum :)

Sanırım bir yıla yakın kullandım ,ondan sonra tekrar rapor alıp ilaç yazdırmadım .Üstünden yaklaşık on yıl geçmiştir o yüzden çok detaylı hatırlamıyorum..Yıllık heyet raporu alıp hiperaktif olduğunuzu belirten bu belge ile yalnızca hastahanelerin psikiyatri bölümüne yazdırabiliyoruz ..yani ilacı yazdırmak ,almak için sürekli doktor takibinde olmak gerekiyor .Bir süre sonra sıkıldım her ay doktor ilaç peşinde koşmaktan..bir de dediğim gibi zaten varolan uykusuzluk sorunu daha da coştu ..iştah kestiği için kilom da etkilendi..
Yetişkin hiperaktifler konusunda psikiyatrlar da çok deneyimli değiller çünkü daha önce bu durumun çocuklukta bittiği sanılıyordu ..Bizim iş hayatımız , hatta özel hayatımız da bu durumdan etkileniyor , zigzaglı, stresli ,sabırsız , hızlı ve dürtüsel tepkiler veren yetişkinlerin çoğu büyümüş hiperaktif çocuklar .İlaçtan çok tepki kontrolü , stresle baş etme yollarına inanıyorum artık ..

Son düzenleme:

Az bilinen önemli bir konu : Dikkat eksikliği , Disleksi(okuma bozukluğu ) , diskalkuli (matematik öğreme bozukluğu ) sorunu olan öğrenciler sınavlarda tek başına ayrı odada sınava girebiliyor , ek süre kullanabiliyor , diskalkuli ya da disleksi sorunu varsa isterse okuyucu veya kodlama için yardımcı desteği alabiliyor .

Son düzenleme:

Az bilinen önemli bir konu : Dikkat eksikliği , Disleksi(okuma bozukluğu ) , diskalkuli (matematik öğreme bozukluğu ) sorunu olan öğrenciler sınavlarda tek başına ayrı odada sınava girebiliyor , ek süre kullanabiliyor , diskalkuli ya da disleksi sorunu varsa isterse okuyucu veya kodlama için yardımcı desteği alabiliyor .

Cok cok tesekkur ederim verdiğiniz bilgiler için Siz bilinçliyken yazdırmıssınız bu ilacı ne guzelki yine bilinçli davranarak bırakmıssınız, bizim bıdık henuz 7 yasında bugun yazıldı ilacı, onun adına onun gelecegini bedenini etkileyecek bir kararıda vermiş olduk, ne kadar uzulsekte yasadıgı su sıkıntılı sureci daha az hasarla atlatması için vermiş oldugumuz bu kararı insallah aklı kemale erdiginde anlar... İnsallah yetişkinliğinde de bu sorunu atlatmıs olan o azınlık gruba dahil olur, yada sizin gibi sorununu mantıgıyla cozecek bir aklı selime sahip olur. Tesekkur ederim tekrar.

Biz ilaca basladik concerta 36 mg prozac ilacada başka bir dr nin tavsiyesi ile döndük. Concerta oglumda gerçekten işe yaradı olay ders çalışma meselesi değil. Arkadaşları ile iyi geçinme oyun oynarken daha iyi konsantre olup dışlanmama düşüp bir yerlerini kırmama olayı. Ders olayında ise evde ders yap diye ısrarcı olmuyorum yapmıyor da zaten. okulda ögrendikleri ile suana kadarki en düşük notu 94

Biz ilaca basladik concerta 36 mg prozac ilacada başka bir dr nin tavsiyesi ile döndük. Concerta oglumda gerçekten işe yaradı olay ders çalışma meselesi değil. Arkadaşları ile iyi geçinme oyun oynarken daha iyi konsantre olup dışlanmama düşüp bir yerlerini kırmama olayı. Ders olayında ise evde ders yap diye ısrarcı olmuyorum yapmıyor da zaten. okulda ögrendikleri ile suana kadarki en düşük notu 94

Hakkınızda hayırlısı olsun, insallah en kısa surede kurtulursunuz..

Cok cok tesekkur ederim verdiğiniz bilgiler için Siz bilinçliyken yazdırmıssınız bu ilacı ne guzelki yine bilinçli davranarak bırakmıssınız, bizim bıdık henuz 7 yasında bugun yazıldı ilacı, onun adına onun gelecegini bedenini etkileyecek bir kararıda vermiş olduk, ne kadar uzulsekte yasadıgı su sıkıntılı sureci daha az hasarla atlatması için vermiş oldugumuz bu kararı insallah aklı kemale erdiginde anlar... İnsallah yetişkinliğinde de bu sorunu atlatmıs olan o azınlık gruba dahil olur, yada sizin gibi sorununu mantıgıyla cozecek bir aklı selime sahip olur. Tesekkur ederim tekrar.

Eğer birazcık içinizi rahatlatabildiysem ne mutlu .Ben çocukken adımız yaramaz çocuktu , hiperaktif çocuk diye bir kavram yoktu .İlaç da yoktu .Eğer o zaman olsaydı kullanırdım herhalde .Çünkü üstteki üye hanımın dediği gibi sadece ders konusunda sorun çıkmıyor , yaşıtlar arasında uyum sorunu da oluyor . Benim de bazı tatsız anılarım oldu okuma öğrenince daha çok kitap okudum ya da grup oyunlarından çok bisiklet paten gibi bireysel oyunlarla zaman geçirdim bilgisayar olmadığı için ansiklopedilere dadandım..Mutsuz bir çocuk değildim ama kendine özgü ilgi alanları olan biraz yalnız bir çocuktum .

Benim ilkokul öğretmenim deneyimli bir erkek öğretmendi durumumu anlamış olacak ki beni en öne oturttu , görevler verdi , dalıp gitmeme engel oldu O emekli olunca yerine gelen hanım öğretmen de aynı şekilde davrandı yani ben okul yönünden şanslıydım..Çok kalabalık gürültülü öğretmenin anlayışsız ya da tecrübesiz olduğu bir sınıfa düşseydim okul hayatım çok farklı olabilirdi.Onlara teşekkür borçluyum.

Gecen sene mayis ayinda panik atak gecirdi sitemizde bir cocugun koluna demir batmis ambulans gelmis onu gorunce cok etkilenmis herhalde yatma zamani gelene kadar gayet normaldi yataga yatinca midem bulaniyor diye kalkti sonra titreme bas donmesi bayilacak gibi olma ve nefes alamama gibi sikayetleri oldu. Hemen acile gittik tabi hastanaye gidene kadar biraz sakinlesti sonra bana olanlari anlatti bende ambulans herkes icin gelebilir bu normal falan diye konusmaya calistim dahada rahatladi .sonra panik atak teshisi konuldu .Rabbim cumlemizin evladina acil sifalar versin insallah

Merhaba atipik otizm 4 yaşında oğlum var doktorumuz ilaç başladı abilify aranızda bu ilacı kullanan var mı?

X