12,5 aylık kızım yürümüyor?

nurcan82

HAYIRLISI NE İSE O OLSUN ...
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2009
377
112
kızım 12 buçuk aylık daha bir hafta önce bir metre kadar emeklemeye başladı dün koltuğa tutunup kendisi kalktı ..tay tay durdurmak istiyorum ellerime sıkıca yapışıyo bırakmıyor ..geçen aylarda by by ,öpücük,gel gel yapıyodu şimdi hepsini bıraktı ...söylediği kelimeler jiji memmm baba anne ama bize demiyo bunları kendi kendine
Ellerinden tutup yürütüyorum dimdik yürüyemiyor sallana sallana ...böyle giderse yaza da yürüyemeyeceğiz çok üzülüyorum bu duruma ...
forumda okuyorum kızım yaşında bebekler koşuyo,viledayı alıp yerleri silmeye çalışıyo ,yop atıyo araba sürüyo nebilim daha bir sürü şey ...
bizim ayımızda olan yada bebeği kızım kadarken böyle olan varmıydı ...
SABIRRR SABIRRR SABIRRRR ÇOK YORULDUMMMM... LÜTFEN Bİ AKIL VERİN

benim kızım 2 yaşını bitirdikten sonra yürüdü allaha şükür hiç bir problemde yok. yani çocuklarda konuşma ve yürüme değişebiliyor...bi yürüsün biraz dur demeye başlarsın :)))..

inanın beni sakinleştirecek örneklere çok ihtiyacım var bunaldım...peki konuşma diğer becerileride geçmi oldu ...mesela ilk size ne zaman anne dedi

Görümcemin oğlu 2-2,5 yaşlarındayken ancak konuştu o da doğru doğru dürüst cümleler şeklinde değil.
Cümle kurup derdini anlatması 3 yaşını geçti. Hatırladığım kadarıyla yürüme de 1 yaşından sonra oldu.
Kimi çocuk geç konuşup yürüyebiliyor...

benim oğlumda geç konuştu 2 yaşına kadar sadece anne dede diyebiliyordu. Doktora sormuştum o dönem. anne diyebiliyorsa sorun yok 3 yaşında hala konuşamıyorsa sorun demişti ayrıca geç konuşan çocuklar zeki oluyor diye duymuştum. Yürümeyede 13 aylıkken başladı birden yürür hiç sorun yapma bence

arkadaşım çocuğunuzun durumunda panik yapılacak bir şey yok ki,boşuna üzülmeyin ltfen..her çocuk bir olmaz...
benim oğlum 19 aylık 13 aylık olana kadar hiç ayağa kalkma teşebbüsünde bile bulunmadı.ellerinden tutunca sallanarak yürüyen oğlum 13.ayında bir gün birden ayağa kalkıverdi ve yürümedi drek koştu..gerçekten kendiliğinden hiç bir yere tutunmadan kalktı ve koşarak 4-5 mt gitti....sonrada arkasını döndü ve bize bakıp kendini alkışladı.biz şaşkınlıktan donakaldık...
yani bu işler hiç belli olmuyor..ufak tefek mırıldanıyormuşta zaten kızınız,yakındır sizi şaşkınlığa uğratması...dzenli olarak götürdüğünüz ve kızınızı takip eden dr.'unuz varsa sorun ona ...ama hiç bir probelme olmadığına eminim....allah ne zaman izin verirse o zaman oluverek...sağlıkla büyütün yawrunuzu....:nazar::emir_bebek:

benim kızım 17-18 aylıkken yürümüdşü
çok geç emekli,gç oturdu sıkma canını her çocuk bir olmaz
yakınımızın kızıda 9 aylıkken yürümüşdü
sıkmayın canınınızı çok üzülüyorsanız doktorunauza
danışın

benim kızımda martta doğdu daha yürümeye niyeti yok

eğer daha önce yaptığı şeyleri şimdi yapmıyor ise dikkatini ve odağına başka bir şeye vermiştir. bebekler keşfetme zamanında bi dönem çok hareketli bi dönem çok geveze bi dönemde incelekle meşgul olurlarmış.

Inşallah arkadaşlar dediğiniz gibi olur beklemek çok zor niye yürümedi,niye şunu yapmıyor niye bunu yapmıyor demekten kafayı yiycem ...

ya aynı sorun bizdede varbende çok yoruldum.
yürümedi emeklemedi vsvs baskıları beni çok yıpratıyor.
oğlum 11 aylık yaş demesine az kaldı.

sürünmedi emekleme provalarına yenı yenı başladı.ama beceremiyor
bekliyorum ama çokta yıpranıyorum.. özellkle eşmin ailesi

smile,ve konu sahibi arkadaşım merak etmeyin her çocuk bir olmaz kimi çocuk erken yürür erken konuşur,kimisi geç yürür geç konuşur.Lütfen çocuklarınızı başklarıyla kıyaslamayın.Milletin lafınada hiç kulak asmayın.Benim oğlumda 11 aylıkken yeni yeni emeklemeye çalışıyordu ama beceremiyordu bir türlü.Çok uğraştı hep geri geri emekliyordu ileri gidemiyordu sonra ileri gitmeyede başladı va zamanla hızlandı.14 aylık olana kadar ayakta durup adım atabildiği, koltuk kenarlarında sıralayabildiği halde yürümüyor hep emekliyordu.Sonra birdenbire 5-10 adım derken emeklemeyi bıraktı ve yürümeye başladı.Tam olarak 15. ayda.Ben geç emeklemiş olmasına bağladım geç yürümesini de.
Banada tembel bu oğlan niye yürümüyor diyorlardı çevremdekiler ama hiç aldırış etmedim.Rahat olun lütfen çocuklarınızı asla zorlamayın.Konuşmaya gelince çok normal sadece anne baba demedi kendince mırıldanması falan.Şu an oğlum 21 aylık birden bire konuşması ilerledi son 2 -3 aydır.Bu konudada sıkıntı yok.Doktorunuzda normal demiş zaten.Herşeyin zamanı var acele etmeyin.Gelişimlerini doktorunuzla takip edin.Belkide 1 ay sonra bunları konuşmayacaksınız bile.Sağlıkla sevgiyle kalın...:KK71:

canım benim kızım 13 aylık yeni yeni geziyor bence hiç abartma çoğu çoçuk 15 16 ayda geziyor ve bence çoçuğun zekiki düşmekten korkuyor senden destek istiyor hiç üstüne düşme bence benim kızda 13 ayı bitti ara ara yürümüyor devamlı arkasındayız düşmesin diye ayrıca sabır istiyorsun ALLAH sana ne güzel sağlıklı bebek verdi şükürler et canım benim kızım bir gün önce hiç yürümüyorken bir gün sonra birden bire yürüdü Allahın izniyle yürür bugün yarın..

birde benim kızımın kitapları var sürekli bu balık bu tavşan bu arı diye anlatıyorum ve gördümkü bir kaç gün sonra sorduğumda gösteriyor sizde deneyin hayvanlarla dolu kitaplar alın saati gösterin ne gösterseniz anlıyorlar ama sürekli anlatark yapın bu şudur babamız işte ne kadar küçük olsalarda çok zekiler..

inşallah arkadaşlar dediğiniz gibi olur 1 ay sonra bunları konuşmamayı o kadar çok istiyorum ki..
Allah hepinizden razı olsun ...

kızım 12 buçuk aylık daha bir hafta önce bir metre kadar emeklemeye başladı dün koltuğa tutunup kendisi kalktı ..tay tay durdurmak istiyorum ellerime sıkıca yapışıyo bırakmıyor ..geçen aylarda by by ,öpücük,gel gel yapıyodu şimdi hepsini bıraktı ...söylediği kelimeler jiji memmm baba anne ama bize demiyo bunları kendi kendine
Ellerinden tutup yürütüyorum dimdik yürüyemiyor sallana sallana ...böyle giderse yaza da yürüyemeyeceğiz çok üzülüyorum bu duruma ...
forumda okuyorum kızım yaşında bebekler koşuyo,viledayı alıp yerleri silmeye çalışıyo ,yop atıyo araba sürüyo nebilim daha bir sürü şey ...
bizim ayımızda olan yada bebeği kızım kadarken böyle olan varmıydı ...
SABIRRR SABIRRR SABIRRRR ÇOK YORULDUMMMM... LÜTFEN Bİ AKIL VERİN

12,5 ay ortalama olarak erken bile sayılır, siz neyin telaşındasınız ki? Gereksiz stres yapmayın, o stresten sizden çok bebeğiniz nasipleniyordur, ona zarar vermeyin. Bırakın canı ne zaman isterse o zaman yürüsün, her çocuk farklıdır, her çocuğun gelişimi farklıdır. KIYASLAMAK yapabileceğiniz en yanlış şey. Benim kızım da 18 aylık yürüdü, şimdi 5 yaşında, 2 senedir buz pateni yapıyor, 1 senedir profesyonel eğitim veren bir dans okulunda bale yapıyor, hiçbir şeyden geri kalmadı yani. :) Rahat olun ki çocuğunuz da rahat olsun.

Son düzenleme:
X