14 öğretmen halı saha tartışması yüzünden gözaltına alındı, HSK inceleme başlattı

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
1029769786.jpg

Diyarbakır'da 14 öğretmen halı saha tartışması yüzünden gözaltına alındı, HSK inceleme başlattı
© AA /
TÜRKİYE
11:11 28.02.2019(Güncellendi 13:17 28.02.2019)URL'yi kısaltın
0 19
Diyarbakır'da halı saha saati yüzünden öğretmenler ve bir savcı arasında yaşanan anlaşmazlık sonucunda 14 öğretmen gözaltına alındı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, "Öğretmenler sahipsiz değildir" diye tepki gösterdi. HSK, olayla ilgili inceleme başlattığını duyurdu.

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde yaşanan olayda, öğretmenlerin halı saha maçı 9 ila 10 saatleri arasında, savcının maçı ise 10 ila 11 saatleri arasındaydı.

Diken'in aktardığı habere göre, maç saatini karıştıran savcı, öğretmenlerin saatinde halı sahayı kullanmak istedi. Öğretmenlerin duruma itiraz etmesi nedeniyle çıkan tartışma sonrası 14 öğretmen gözaltına alındı. Karakola götürülen öğretmenler yaklaşık bir saat süren ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Gözaltılara tepki gösteren Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Twitter hesabından, "Öğretmenler bu ülkenin üvey evladı değildir, sahipsiz hiç değildir. Diyarbakır Çermik ilçesinde 14 öğretmenin gözaltına alınması bizleri derinden üzmüştür" mesajını paylaştı.

MEB Personel Müdürü Hamza Aydoğdu da gözaltıları eleştirdi. Bu durumu 'kabul edilemez‘ bulduğunu ifade eden Aydoğdu, "Diyarbakır'da 14 öğretmenimiz halı sahada maç yaparken gözaltına alınmıştır. Adalet, şahsi ihtiraslar için kullanılamaz; öğretmenlerimize reva görülen bu muameleyi şiddetle kınıyorum. Öğretmenler, toplumun çimentosudur; itibarlarının zedelenmesi kabul edilemez…" ifadelerini kullandı.

MEMUR-SEN: HOYRATLIK KİMSENİN İŞİ DEĞİL

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da gözaltılara Twitter'dan tepki gösterdi.

Adalet Bakanlığı'na konuyu araştırma çağrsında bulunan Yalçın, "Hoyratlık kimsenin işi değil. Adaletin mekanizmasının hiç değil" ifadelerini kullandı.

HSK İNCELEME BAŞLATTI

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Çermik ilçesinde halı saha maçı yapan öğretmenlerin, savcının talimatı ile gözaltına alındığı iddialarının basına yansıması üzerine harekete geçti.

Kurul, olaya ilişkin yargı görevlileri hakkında inceleme başlattı. Adalet Bakanı ve HSK Başkanı Abdulhamit Gül ise sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklamalarda bulundu.

Gül, paylaşımında, "Çermik'te halı saha tartışması üzerine 14 öğretmenin gözaltına alınması ile ilgili HSK inceleme başlattı. Hukukun üstünlüğü, mesleki ve etik kurallar çerçevesinde Kurul müfettişlerinin yapacağı inceleme en kısa sürede sonuçlandırılacaktır. Konunun yakinen takipçisiyim" ifadesini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201902281037920924-diyarbakir-hali-saha-ogretmen-gozalti/

bu ülkede öğretmenin gördüğü değer budur
üzülmüyorum öğretmenine sakip çıkmayan bir kültürün yarınları aha işte böyle olur
ne diyorduk durmak yok yola devam
savcının kabadayı olduğu ülke

X