14 yaşında kızım,internet,oyun,lgs,dersleri

Burda önemli olan çocuğun bağımlılık derecesi. Malesef bazı çocuklar o kadar bagimliki bir arkadaşında dediği gibi internet kapanınca evde kavga çıkıyor. Bu aileye telefonu alın elinden demek çözüm değil.alamazlar zaten. Ben her zaman bu konuda çok baskıcı oldum sürekli kontrol ettim. Gecen yaz basladi. Tik toklar online oyunlar instagramlar baktım ipin ucu kaciyor ben hesabı kapatıyorum o başka açıyor olmadı arkadaşının adiyla açıyor. En son online oyundaki sohbet son damla oldu. Elbette tartışma oldu aramızda küsmeler falan ama vazgecemeyecek seviyede değildi. Benim avantajım erken davranmak oldu hem sınavada çok vardı bu badireler atlatmak için. Sizin kizinizda bu adımları attıysa yapabilirsiniz. Arkadas cevresi cok onemli arkadaşlarinida mutlaka bilin taniyin.Ama çok zor bir süreç kararli durun asla tavız vermeyin. Sürekli ilginiz üstünde olsun. Evde ne yemek yapilacak o karar verir. Asla yalnız bırakmam. Sosyalleşmesi lazım ne isterse yaparım onunla.
Benim kizim.da internette oyun oynuyor,ikaz ediyorum,anlatiyorum,bak kotu niyetli insanlar olabilir,farkina varamayabilirsin.
Öfff anne ben salakmiyim,neden anlamayayim cevabini aliyorum.
Gecen gun artik,kendinizi cok akilli zannettiginiz en saf yaslariniz bunlar,tepemin tasini attirma dedim.
Tamam filan diyor ama guveniyormuyum,hayir.
Sifresi var telefonda,olmasa da bakmam ama belki cekincesi olurdu en azindan.
Anneler hep suclu zaten,desek baski olur,demesek ileride deseydin olur.
Sabir sabir ilerliyoruz,Allah gazamizi muvaffak etsin :110:

Kızım küçükken babasıyla ayrıldık.kizim okula başladığında babamla asla görüşmek istemiyorum sakın beni zorlama anne dedi.hakli sebepleri vardı bende tamam dedim.kizim 4 yaşındayken ben tekrar evlendim.kizim eşimi babası yerine koydu ve gerçek baba kız ilişkileri oldu.cok şükür o konuda çok iyiyiz.
Şuan 14 yaşında.bu Haziran'da lgs ertelenmezse sınava girecek.
Pandemiye kadar dersleriyle,okulla,arkadaslariyla bir sorunu olmadı.pandemi başladı usengeclik başladı kızımda.ders yapmıyor asla.ben baskı yaparsam biraz yapıyor sonra bırakıyor.
Son 6 ay belki fazla süredir sürekli telefonda oyun oynuyor.ben sürekli kızım önce derslerine katil,test çöz.arada telefona bakarsın diye.benden çekiniyor kızıyorum diye ama yine yapacağını yapıyor.

Ramazanda oruç tutmak istedi tuttu da.son 2 gündür sabah namazında sonra yatalım diyorum,yatıyoruz.ama meğer kızım uyumuyor oyun oynuyormuş.sonra akşam 5-6 da zorla uyandiriyorum.

Bugün çok kızdım.ben iftara hazırlanıyorum 4-5 kez gittim uyandırmaya uyanmadı.bende kızdım yeter kalk diye.uyandi hemen telefonla oynuyor.uyandigi andan uyuyana kadar elinde telefon.

Telefonu aldım elinden.bana küstü.oyunu sildim.tiktok vardı sildim.yabanci isimli numaralar vardı engelledim sildim.guzelce konuştum.kurallar koydum en fazla 2 saat oynayacaksın ara ara dedim.

Dersleri,sınavı,testler hakkinda konuştum.sonra verdim telefonu.muzik dinle,yakın arkadaşlarla görüş,derslerini takip et dedim.

Aradan bir saat geçti anne tıktok yükleyelim ben ordan müzik dinliyorum lütfen orada mesajlaşma falan yok dedi.bende tamam ama dediğim gibi sürekli elinde telefon olmayacak dedim.

gece 2 gibi odasına girdim ne yapiyosun dedim.telefonu saklamaya çalıştı.biriyle mesajlasiyor.bende arkadaşı diye düşündüm bı kız var o zannnettim.bi bakayım dedim.

Nasıl bağırıyor.elinden çektim aldım tıktok dan birisiyle konuşuyor.benim akşam üzeri yaptıklarımi şikayet etmiş.baya bana saydirmis.oyuna giremem,numaranı zorla sildi annem falan demiş.

Ben okumayayım diye üzerime saldırdı.elimden telefonu almak için.baya ben bagirmasam bana vuracak.bi kaç kez vurdum odasına götürdüm kızimi.telefonu aldım tekrar elinden.

Sonra yanıma geldi güzel güzel tekrar anlattım.daha 14 yaşındasın.oyun,arkadaşların,o erkek senden önemli mi.neden böyle yapiyorsun daha çok küçüksün.gelecegin önemli diye.telefon sende kalsın dedi biraz konuştuk.yarin rehber ogretmeniyle konuşacağım.

Kizlar çok bunaldim ne yapacağım ben.cok uzun oldu nolur kusura bakmayın.
İyi yaklassam yüz buluyor.sert olsam düşmanı ilan ediyo.

Bide bunları babama anlatma diye söyledi en son.
Gorumceminde kızı var aynı yaşında ve telefon yüzünden çok büyük kavga ettiler. Size tavsiyem kesinlikle yumusamayin sert olun gorumcem çok fazla otoriter çocuklara karşı test çözüp dersleri bitirmeden asla onların istediğini yaptırmaz her akşam kitap okuma saati yapar onlara. Çocuklar kural olmayan evde malesef daha gevşek oluyorlar

Odasında bu tartışmadan önce saatlerce yalnız kaliyordu.sadece yemeklerde yanımıza geliyordu o derece.
Tartışmadan sonra telefonda bişey kalmayınca yanımıza geliyor.
Beraber sorulara bakalım diyor.
Bı kaç kez pide almaya gitmeyi kabul etti mesela.
İki kez mutfakta bana yardım etti.
Tek ve büyük problemimiz telefon,oyun,sanal arkadasliklar.onlar şuan birden kayboldu bu dönemde daha çok yanında olmaya çalışıyorum.bosluga düşmemesi için.
Pide almak onun gorevi olsun ornegin,kabul etmesine kalmasin is.
Ben cocuklarin birini cop atmaya gonderirken,digerine sofra kurduruyorum.
Ben daha kisa zamanda ve cenemi yormadan yaparim,bunlari ve baska ufak tefek isleri.
Fakat vallahi sera cicegi gibi oldular,gunes gorse porsuyenlerden.
Bir seyler yapmalari gerek,ama az,ama cok...

Çocuklara uğraş bulmak lazım. Bosluktan sariyorlar bu kadar telefona. Yemek yaptırın evde temizlik yaptırın kıyafetlerinin yikanması asilmasi toplanması hepsini kendi yapsın odasini temizlesin kardeşlerine baksın tabi dozunda. Evde her işi öylesine biz yapıyoruz ki onlara hiç bir şey kalmıyor hele bu pandemi döneminde.bu işler onların ailenin bir parçası olduğunu görmelerini sağlıyor. 5 yaşındaki oğlum bile kendi banyosu nü kendi yapiyor artik. Hep derim burası sizin eviniz ben evde kimseyi oyalamak zorun da değilim herkes kendine yapacak iş bulsun. 8 yaşındaki kızım kendişine ve kardeşine omlet yapıyor birlikte yeyip kalkıyorlar. Sürekli evdeyiz baya bir şey öğrendiler. Başka türlü başa cikamadim ben. 3 çocuk neticede 😂😂

Benim kizim.da internette oyun oynuyor,ikaz ediyorum,anlatiyorum,bak kotu niyetli insanlar olabilir,farkina varamayabilirsin.
Öfff anne ben salakmiyim,neden anlamayayim cevabini aliyorum.
Gecen gun artik,kendinizi cok akilli zannettiginiz en saf yaslariniz bunlar,tepemin tasini attirma dedim.
Tamam filan diyor ama guveniyormuyum,hayir.
Sifresi var telefonda,olmasa da bakmam ama belki cekincesi olurdu en azindan.
Anneler hep suclu zaten,desek baski olur,demesek ileride deseydin olur.
Sabir sabir ilerliyoruz,Allah gazamizi muvaffak etsin :110:
Amin gerçekten çok zor bir imtihan bu.
Kızımla aynı cumleleri kuruyor kızınız.bu nesil hep böyle galiba.
Ne yazikki bende bu internet konusunda güvenmiyorum.
Ben normalde telefonunu karistirmam.sifresi de yok bakmam.ama o gece telefonu çok sakladı benden.suphelendim açıkçası.
Sonra uygulamaları silince.butun sohbet ve yazışmaların bana mail olarak gelecek kayıt altına alacağım dedim🤦
Halbuki öyle bişey yok.belki çekinir diye düşünüp soyledim

Pide almak onun gorevi olsun ornegin,kabul etmesine kalmasin is.
Ben cocuklarin birini cop atmaya gonderirken,digerine sofra kurduruyorum.
Ben daha kisa zamanda ve cenemi yormadan yaparim,bunlari ve baska ufak tefek isleri.
Fakat vallahi sera cicegi gibi oldular,gunes gorse porsuyenlerden.
Bir seyler yapmalari gerek,ama az,ama cok...
Çok haklısınız.gecen gün komşum oğluna çöp at demiş çok büyük kavga etmişler.oglu da 18-19 yaşlarında.kadin hasta zaten,annesine demedigi laf kalmamış.
Kızım uzun zamandır sofrada bana yardım ediyor.galiba alışkanlık oldu.odasini ben temizlemem ama ona sürekli uyarı gerekiyor.
Bu fırına gitmek iyi oldu bence.hem hava alır hem sorumluluk alır.insallah ise yarar.

Çocuklara uğraş bulmak lazım. Bosluktan sariyorlar bu kadar telefona. Yemek yaptırın evde temizlik yaptırın kıyafetlerinin yikanması asilmasi toplanması hepsini kendi yapsın odasini temizlesin kardeşlerine baksın tabi dozunda. Evde her işi öylesine biz yapıyoruz ki onlara hiç bir şey kalmıyor hele bu pandemi döneminde.bu işler onların ailenin bir parçası olduğunu görmelerini sağlıyor. 5 yaşındaki oğlum bile kendi banyosu nü kendi yapiyor artik. Hep derim burası sizin eviniz ben evde kimseyi oyalamak zorun da değilim herkes kendine yapacak iş bulsun. 8 yaşındaki kızım kendişine ve kardeşine omlet yapıyor birlikte yeyip kalkıyorlar. Sürekli evdeyiz baya bir şey öğrendiler. Başka türlü başa cikamadim ben. 3 çocuk neticede 😂😂
Kesinlikle çok doğru.sorumluluk vermek gerekiyor.cok şükür o konuda sıkıntı yaşamadım.odasini temizler,bana yardım eder,hasta olduğunda herşeyi yapabilir.
Ben arkasını toplasam da ona ise yaptiririm biraz sevmiyor ama beraber müzik eşliğinde öyle böyle motive ederek uğraşıyorum.
Sizin 3 çocuk olunca ev işleri de çok zor oluyordur.temizlik,yemek falan olmazsa başka uğraşlar bakıyorum bende.oyalamaya çalışıyorum internetten uzaklaşması için.

11 yaşında kızım var benimde bende hep konuşup bak yavrum şöyle olursa böyle oluyor gibi sık sık nasihat veriyorum.
Ders çalışmasını motive ediyorum.
Ama bu dönemler gerçekten çok sikici bunaltıcı donemler.
Bir bitse hemen spora yönlendirecegim.
Bir çocuk muhakkak bir sporla ilgilenmeli.
Vücudu ve kafası dinç olur.
Bizde köy sezonu başladı kızımı oraya götürüp organik tarım yapıyoruz köyde dağ bayır gezdirip hayvanlarla oynatıp,bahçede çapa yapıyoruz ekip dikiyoruz piknik havasında.
Böyle boyle vakit geçiyor.
Ben sarılır çok öperim.
Yavrum bak sakin şöyle olur falan örnek çok veririm.
Küçüklükten beri onla hep konuştum.
Kızım akşama şunu yapalimmi yiyelimmi olurmu onu hep onemsedik eşimle.
Birde ben herzaman kızıma şunu desim şimdi iyice büyüdü anlamaya başlayınca kızım bak hayatında birşey olursa basın bir belaya girerse hicbirseyden cekinme utanma bana anlat seni o beladan ben kurtarırım ne olursa olsun bana gel derim.
Güven sağlarım ve herşeyin bana anlatır.allah kötü insanlardan korusun yavrularımızı.
Uyuyanin peşine uyanigi düşürmesin
Allah iyi insanlarla karşılaştırsın.

Bide ben kızıma 😄 asla ev hanımı olma kızım bak derim oku meslek sahibi ol çalış derim eğer ders çalışmaz okumaz san hakkimi helal etmem derim.gor evde olursan böyle işte dedim.okursan mesleğin olursa her istediğini rahatça yaparsın .vücudun dinç olur sosyal olursun.sakin yavrum derim derslerine önem ver ve sınavlarına çalış benim şu hayttaki tek emelim bu iki kızım var okuyup meslek sahibi olup çalışmaları ayaklarının üstünde durmaları

14 yaşındaki genç kız telefon tartışması yüzünden evden kaçmış 😢
Annesi müge anlı ya gitti.
Allah'ım sen çocuklarımızı koru 🤲

Amin ablam benim babam her konuda benimle konuşmuştu sizde ilişkiler hakkında konuşun erkeklerin kızları kullanması hakkında konuşun Allah kötü insanlardan korusun

Amin ablam benim babam her konuda benimle konuşmuştu sizde ilişkiler hakkında konuşun erkeklerin kızları kullanması hakkında konuşun Allah kötü insanlardan korusun
Amin canım.Allah çocuklarımızı korusun.ama aileler olarak biz çocuklarımızı bilinclendirmemiz lazım.

Bu örnekler çok var. O sebeple dedim ben ders çalış demezsiniz ama söylemeden bile çok ısrarcı olabilirsiniz farkında olmadan.
Çocuklarımızın hayatı söz konusu olduğunda iyi bir liseymiş bir alt liseymiş gerçekten önemsiz.. Allah hayırlı evlatlar versin hepimize. Tabi bize de onları iyi yetiştirebilme gücü ve feraseti versin.

Kızim sekizinci sinif ve okula gidiyor.Kızinız gitmiyor mu?Gitse belki biraz uzaklasirdı online ortamdan.

Kızim sekizinci sinif ve okula gidiyor.Kızinız gitmiyor mu?Gitse belki biraz uzaklasirdı online ortamdan.
Normalde gidiyordu haftada 2 gün.ogretmeni vakalar çok arttı okulda da vakalar var siz bilirsiniz gelmek isteyenler için dersler var dedi.bizde korktuğumuz için 3 hafta gitme evden devam edelim dedik.
Şimdi de gitmek istemiyor.pazartesi rehber ogretmenle konuşacak o belki faydalı olur.ben okula 2 gün de olsun gitmesini istiyorum.
Ara verince kendini geri çekti geri kaldım arkadaslarimdan uzaklaştım diye düşünüyor heralde.

Normalde gidiyordu haftada 2 gün.ogretmeni vakalar çok arttı okulda da vakalar var siz bilirsiniz gelmek isteyenler için dersler var dedi.bizde korktuğumuz için 3 hafta gitme evden devam edelim dedik.
Şimdi de gitmek istemiyor.pazartesi rehber ogretmenle konuşacak o belki faydalı olur.ben okula 2 gün de olsun gitmesini istiyorum.
Ara verince kendini geri çekti geri kaldım arkadaslarimdan uzaklaştım diye düşünüyor heralde.
Gercekten de gitse bir dert,gitmese bir dert.Cok zor bir yildayız.Ben de gitmelerinden yanayim.Evde simdi iyice kopacak .Gitmeyince ,gitmek de zor geliyor .Allah yardimcimiz olsun.

Kızım da 2009lu. Yt ve tiktokçu. Hem sınıf arkadaşları hem sanal arkadaşları var. Zaruri ihtiyaçları zar zor görüyor. 700küsürlük yt kanalını sildim. Yenisini açtı. Derslerden uzaklaştı iyice. Pandemiden önce iyiydik tekvandoya gidiyordu. Okul başarısı da iyiydi. Bende bazen kızıyorum bazen telinde oynuyorum. Psikiyatriye de götürdüm. Çok şükür normal olduğunu söyledi. Çok akıllı dedi. Bu bir süreç e bi de hormonlar var maalesef, seneye düzelir dedi, inşallahhh. Arkadaşların dediği gibi bizim onlarla konuşmamız gerekiyor zorla bu iş olmuyor. Biraz daha iyice, şimdi en azından elden alınınca biraz daha vakit geçirir olduk, hatta bugün anne bana çiçek alın ben bakayım dedi. Nasıl mutlu oldum anlatamam. Umarım rahatça atlatırız bu süreçleri.

X