Konuşma Problemleri 15 aylık bebeğimin yapamadiklari

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Acemianne1004

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2020
2
0
29
Arkadaşlar merhaba,
Bebeğim 10 Nisan 2019 doğumlu yani şuanda 15 aylık.
Bazı zamanlar aklıma takılan durumlar var yaşayan varsa bu konularla ilgili doktora giden varsa lütfen bilgilendirsin beni.
Oğlum dişlerini geç çıkardı 2 ay önce ilk disimiz çıktı şuan 2 tane dışı var. Fiziksel gelişiminde boy kilo sorun yok. Tombik bir bebek değil 🙂
Yürümeye başladı yeni yeni arada oturup emekliyor ama kesintisiz 6-7 adım atabiliyor.
Konuşmuyor. Alkis baybay vs yapmıyor.
Topu bana ver dediğimde vermiyor. Adıyla seslendigimde işine gelirse bakıyor.
Yapabildiği seyler çak diyip elimi uzatınca çakıyor. Biberonunu kendisi alıp su icebiliyor. Kendi bişey yemiyor. Oyuncak kutusuna oyuncak attigimda atması için ona da verdiğimde atıyor. Arabalarıyla oynuyor normal şekilde. Yere oturup topu bana atmasını istediğimde ilgilenmiyor. Ancak elinden topu düşürdüğünde onu güldürecek şekilde sesler çıkarıp alıp tekrar ona attigimda bu oyunu devam ettiriyor tekrar bana atıyor.
Çok hareketli evde karistirmadigi hic bir yer yok. Kapı araliksa açıp çıkabiliyor odadan.
Bu zamana kadar çok fazla ilgilendim oyunlar oynadım diyemem. 3-4 aylık olduğu dönemde ben hep konuşmuyorum nasılsa birşeyler öğrensin diye televizyondan çocuk şarkıları falan açıyordum. Aksine konuşma geriliği yaşattığın yeni ogrendim. Şimdi ki tedirginligim bu durum otizm falan olabilir mi ? Televizyonu tamamen kestik şimdi tüm gün boş bırakmadan onunla ilgilenmeye başladım. Zaten bir kaç hafta sonrada hiç gelişme görmezsem doktora gideceğim. Benim istediğim bu durumu yaşayan deneyimli annelerin fikrini almak.
Şimdiden teşekkür ederim.

Otizm çok geniş bir yelpaze. Bazı çocuklar çok hareketli bazıları ise çok sakin oluyor. 15 ay teşhis koyulması için çok erken . Bu dönemde önemli olan noktalar göz teması kurması ve adıyla seslendiğinizde bakması diye biliyorum. Bir de sosyal gülümseme olayı var yani siz ona gülümsediğinizde o da size gülüyor mu gibi.
Bir de dönen nesnelere ilgisi var mı mesela çamaşır makinesi yada araba tekerleği gibi .

Yok dönen nesne olarak arabayı normal sürüyor yerde tabi ki her bebek gibi bazen tekerinide döndürüyor ama takıntılı şekilde değil. Ben gulumseyince gulumsemez muhtemelen ama heyecanla biseyler anlatıp gülersem oda güler ya da benimle oyun oynarken gözlerime bakıp gülüyor.

Ben otizm olduğunu sanmıyorum zaten henüz çok küçük birşey söylemek için. İsmiyle seslendiğinizde bakması önemli otizmde. Diğer anlattıklarınız normal geldi.

bence yaşı bir şey söylemek için çok küçük siz doktor kontrollerini aksatmayın yeter gerekli durumda o zaten uyarır

Arkadaşlar merhaba,
Bazı zamanlar aklıma takılan durumlar var yaşayan varsa bu konularla ilgili doktora giden varsa lütfen bilgilendirsin beni.
Oğlum dişlerini geç çıkardı 2 ay önce ilk disimiz çıktı şuan 2 tane dışı var. Fiziksel gelişiminde boy kilo sorun yok. Tombik bir bebek değil 🙂
Yürümeye başladı yeni yeni arada oturup emekliyor ama kesintisiz 6-7 adım atabiliyor.
Yapabildiği seyler çak diyip elimi uzatınca çakıyor. Biberonunu kendisi alıp su icebiliyor. Kendi bişey yemiyor. Oyuncak kutusuna oyuncak attigimda atması için ona da verdiğimde atıyor. Arabalarıyla oynuyor normal şekilde. Yere oturup topu bana atmasını istediğimde ilgilenmiyor. Ancak elinden topu düşürdüğünde onu güldürecek şekilde sesler çıkarıp alıp tekrar ona attigimda bu oyunu devam ettiriyor tekrar bana atıyor.
Çok hareketli evde karistirmadigi hic bir yer yok. Kapı araliksa açıp çıkabiliyor odadan.
Bu zamana kadar çok fazla ilgilendim oyunlar oynadım diyemem. 3-4 aylık olduğu dönemde ben hep konuşmuyorum nasılsa birşeyler öğrensin diye televizyondan çocuk şarkıları falan açıyordum. Aksine konuşma geriliği yaşattığın yeni ogrendim. Şimdi ki tedirginligim bu durum otizm falan olabilir mi ? Televizyonu tamamen kestik şimdi tüm gün boş bırakmadan onunla ilgilenmeye başladım. Zaten bir kaç hafta sonrada hiç gelişme görmezsem doktora gideceğim. Benim istediğim bu durumu yaşayan deneyimli annelerin fikrini almak.

acemianne aynı şeyler şu an benim oğlumda var 13 aylık henüz 5 aylıkken tv izlemeye başladı herşey normal giderken küçükken yaptığı şeyleri bile şimdi yapmamaya başladı adına seslendiğimde işine gelirse bakıyo ama mesala sevimli dostlar diyorum anında dönüyo bakıyo doktor bikaç şeyden şüpelendi tv yi tamamen yasakladı eğer görüyosan cevabını bekliyorum senin çocuğun ne yaptı birşeyler öğrenebildi mi veya doktora gittin mi?

Arkadaşlar merhaba,
Bana normal geldi bi anormallik yok . Ayrıca çocuğunuz henüz kelimelerin anlamlarını bilmiyor topu ver dediginiz de vermez. Ona topu vermesi gerektiğini belirten bi ip ucu vermelisiniz ve onu buna teşvik etmelisiniz. Yaptığınız hatayı fark etmişsiniz . Düzeltirseniz hızlı toparlar. Sizi anlaması için kelimelerin anlamlarını öğretin. Yaptığınız her şeyi ve çocuğunuzun dokunduğu herşeyin adını söyleyin

Merhaba benim kızıma 20 aylıkken otizm teşhisi kondu ekran karşında çok uzun vakti geçirdi akranları ile çok bir arada olma fırsatı yoktu otizmin bütün belirtilerini taşıyordu tv tablet tlf sıfıra indirgedik 2 ay sonrasında ise kreşe basladık kreşe başlayalı neredeyse 5 ay olacak geçen aya kadar bazı pürüzler vardı ama hepsi bitti gitti çok şükür erken farkındalık çok önemli süreç biraz zor mümkünse destek almanızı tavsiye ediyorum

18. Aya kadar bekler sanirim doktorda iyi takip etmeye devam edin 18 ay bu konu icin erken teshis ayi diye biliyorum

Benim bebeğimde tvyi izleyen bir bebekdi 10.5 aylık şuan ismiyle seslendiğimde her zaman bakmıyor başka sıkıntımız yok tutunup kalkıyo oyuncaklarla oynuyo sadece isim sıkıntısı var bende otizmden korkuyorum napıcam bilmiyorum erken mi acaba

Benim bebeğimde tvyi izleyen bir bebekdi 10.5 aylık şuan ismiyle seslendiğimde her zaman bakmıyor başka sıkıntımız yok tutunup kalkıyo oyuncaklarla oynuyo sadece isim sıkıntısı var bende otizmden korkuyorum napıcam bilmiyorum erken mi acaba
Yapmanız gereken ilk şey tv evinizde yokmuş gibi yaşamak. Göz teması ve adına tepki vermesi en temel unsurlar

Yapmanız gereken ilk şey tv evinizde yokmuş gibi yaşamak. Göz teması ve adına tepki vermesi en temel unsurlar
Benimde amacım bu odasını duzenledim hep orda oynıcaz havalar tam bi ısınsın dışarıyı seviyor çıkarıcam elimden ne geliyosa yapıcam inşallah korkutuğum gibi olmaz atlatırız biran önce ismine tepki verir

Bu anlattıklarınız içinde ben ,15 aylık bebek 6-7 adım atabiliyor demenize takıldım.diğerleri normal bence .benim oğlumda öyleydi şimdi 8 yaşında çok başarılı bir öğrenci.

merhaba, çocuğunuzun bir sıkıntısı yoktur inşaallah.
benim merak ettiğim bir şey var, elbette çok yanlış buluyorum ama yargılamak için sormuyorum .. 4-5 aylık bebek nasıl televizyon/tablet izleyebilir? o dönemde bir çocuğun oturup izleyecek kadar ilgisi oluyor mu?

bir de özel olarak bunun çocuklar için yarattığı sorunları bilmeye gerek var mıydı ki?

Merhaba yorumunuzu okudum merak ettim aynı sorunla karşı karşıyayım 10.5 aylık benim oğlumda ne yaptınız iyi mi bebeğiniz

X