Davranış Bozuklukları 16,5 aylik oglumda otizm belirtileri!

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Hayir iletisim kuramiyor, kurmuyor, beraber oyun oynamiyor. Bir oyuncagini yada baska birseyi alip getirip göstermiyor. Nesne takibi cok sinirli. Acika birsey demiyor, susasa birsey demiyor, yada bir isaret vermiyor bana diyelim, cünkü konusma zaten yok. Isaret ettigim yere bakmiyor. Yüzüme bakmiyor. Ama 2 haftadir tv yi kapattigimizdan beri ve terapiden beri cok cok cok azda olsa biraz bi ilerleme var.
Tv ve telefona cok fazla maruz kaldiysa sahteotizm de olabilir.

İste bu sahte otizm dediginiz, uyaran eksikligi dedikleri seymi?
Bir nevi. Tv telefon hayatindan ciktiginda hizla gelisim gosterecektir sosyal iliskilerinde de. Bu durumsa otuzm sahtedir. Buna ragmen gecmiyorsa otizmdir. Simdi ki en buyuk problem bu. Bir cok cocuk gereksiz otizm teshisi aliyor ki tv telefon pc tablet cok etkili. Aileler de uslu dursun diye bunlari onune koyuyor. Yargilamak icin soylemiyorum ama 2000 lerde 500 de 1 ken su an 86/1 otizm vakasi.

Bir nevi. Tv telefon hayatindan ciktiginda hizla gelisim gosterecektir sosyal iliskilerinde de. Bu durumsa otuzm sahtedir. Buna ragmen gecmiyorsa otizmdir. Simdi ki en buyuk problem bu. Bir cok cocuk gereksiz otizm teshisi aliyor ki tv telefon pc tablet cok etkili. Aileler de uslu dursun diye bunlari onune koyuyor. Yargilamak icin soylemiyorum ama 2000 lerde 500 de 1 ken su an 86/1 otizm vakasi.
Ben dogdugundan beri süpheli hareketleri olmasi benk en cok korkutan. Geriye dönük düsündügümde, sanki dogdugundan beri dikkat ceken birseyler var, beni en cok o korkutuyor, keske diyebilsem sonradan böyle oldu, cizgi film vs den oldu ama en basindan beri temas cok istemezdi bebekkende. Bundan korkuyorum ben. Sahtesi olsun diye düsünmek istiyorum aklim hep öncesine gidiyor ve korkuyorum.

Korkma! Insallah öyle degildir, ama öyleysede korkma. Cocuk ayni cocuk, daha az sevmeyeceksin, degisen bisey olmayak.
Sadece hersey daha yavas gelisecek, cok sabir gerektirecek.
insallah degildir!!

Ben dogdugundan beri süpheli hareketleri olmasi benk en cok korkutan. Geriye dönük düsündügümde, sanki dogdugundan beri dikkat ceken birseyler var, beni en cok o korkutuyor, keske diyebilsem sonradan böyle oldu, cizgi film vs den oldu ama en basindan beri temas cok istemezdi bebekkende. Bundan korkuyorum ben. Sahtesi olsun diye düsünmek istiyorum aklim hep öncesine gidiyor ve korkuyorum.
Hep kucak isteyen cocukla kucak istemeyen cocuk arasinda cok bir fark yok. Umut etmekten hemen vazgecmek yerine daha cok cabalayin. Otizm sahte de olsa gercekten var da olsa cok caba isteyen bir surec.

Korkma! Insallah öyle degildir, ama öyleysede korkma. Cocuk ayni cocuk, daha az sevmeyeceksin, degisen bisey olmayak.
Sadece hersey daha yavas gelisecek, cok sabir gerektirecek.
insallah degildir!!
Insaallah öyle degildir. Tabii ayni sevecegim ama cocuguma cok üzülecegim, cocuklugunu ne mücadelerle gecirecek diye. Tsk ederim cevaplariniz icin❤️

Hep kucak isteyen cocukla kucak istemeyen cocuk arasinda cok bir fark yok. Umut etmekten hemen vazgecmek yerine daha cok cabalayin. Otizm sahte de olsa gercekten var da olsa cok caba isteyen bir surec.
Cabam var ama umut konusunda biraz daha calismam gerek ne yazikki. Tsk ederim desteginiz icin❤️

Cabam var ama umut konusunda biraz daha calismam gerek ne yazikki. Tsk ederim desteginiz icin❤
Merhaba benim şu anda 28 aylık bir oğlum var anlattığın şeylerin hepsi bizde vardı 2 ay özel eğitim aldırdım 8 aydır da kreşe gidiyor ve göz temasını arttı ismini her defasında bakıyorum şu an ikili cümlelere geçtik Hiç korkma biraz uzun bir süreç yıpratıcı bir süreç ama hepsi geçecek çevremde tanıdığın bir kaç çocuk daha var otistik belirtileri olan Ama şu anda Hepsi de iyi durumdalar Şimdi benim oğlum hiç susmaz sürekli bir şeyler anlatmaya çalışır merak etme hepsi geçecek Sadece çok sabretmem gerekiyor TV'yi asla açma yoksa çocuğuna kaybedersin oyun oyna çok ilgilen mesela çocuğumla beraber uyuyor dokunmasın istemiyorsan Dokunma ama hep yanımda ol çocuk hikaye anlat anlayabileceği dilde tabii oyun hamuru oynat yüzünü boya yüzüne bakar flüt çal çok dikkat çekici şeyler yapman gerekiyor yüzüne bakması için sonra yüze bakmayı öğreniyorlar ismini söyle yanına gelince çubuk kraker ver ya da sevdiği bir oyuncağı ver C oyunu çok oyna her şeyi öğrenecektir eminim Allah şifa versin

Cabam var ama umut konusunda biraz daha calismam gerek ne yazikki. Tsk ederim desteginiz icin❤
Birde kaç aylıkk3n
cok iyi anliyorum, bende ilk otizm sözcügünü duydugumda kitap forum internet okuyarak beynim patliyordu.
yanlis bisey yazmayayim, geciyor bildigimce.
yanlissam düzeltin arkadaslar.
Sızın çoçunuz kaç yaşında acaba nasıl fark ettınız

Benim oglum simdi 7 yasinda, 3 yasinda konusamiyordu. Özel egitimde farkedildi daha cok. Yabancilari hic sayiyor, reaksiyon göstermiyordu

Merhaba benim şu anda 28 aylık bir oğlum var anlattığın şeylerin hepsi bizde vardı 2 ay özel eğitim aldırdım 8 aydır da kreşe gidiyor ve göz temasını arttı ismini her defasında bakıyorum şu an ikili cümlelere geçtik Hiç korkma biraz uzun bir süreç yıpratıcı bir süreç ama hepsi geçecek çevremde tanıdığın bir kaç çocuk daha var otistik belirtileri olan Ama şu anda Hepsi de iyi durumdalar Şimdi benim oğlum hiç susmaz sürekli bir şeyler anlatmaya çalışır merak etme hepsi geçecek Sadece çok sabretmem gerekiyor TV'yi asla açma yoksa çocuğuna kaybedersin oyun oyna çok ilgilen mesela çocuğumla beraber uyuyor dokunmasın istemiyorsan Dokunma ama hep yanımda ol çocuk hikaye anlat anlayabileceği dilde tabii oyun hamuru oynat yüzünü boya yüzüne bakar flüt çal çok dikkat çekici şeyler yapman gerekiyor yüzüne bakması için sonra yüze bakmayı öğreniyorlar ismini söyle yanına gelince çubuk kraker ver ya da sevdiği bir oyuncağı ver C oyunu çok oyna her şeyi öğrenecektir eminim Allah şifa versin
Merhaba, cok sevindim oglunuzun iyi durumda olduguna❤️ Dogrumi anladim, yani suan otistik davranislar sergilemiyormi artik? Yani otizmli degilmiymis oglunuz? Cünkü bunu zaman gösterirmis, o yüzden soruyorum size:KK43:
Bizde suan özel egitime veriyoruz, 4 aylik bir plan cikarttik simdilik. Dediklerinizi uygulicam mutlaka❤️ Zaten bol bol ilgileniyoruz, tv tablet vs kesinlikle acmiyoruz zaten. Hamur aldik, baska bir sürü sey daha aldik onunla beraber oynamak icin. Ama yüzümü boyamamistim henüz, o da aklimin bir kösesindeydi, uygulayacagim mutlaka😊 göz temasinda güzel ilerlemeler var ama ismine seslenince nadir bakiyor hala. Ama cubuk krakerde iyi fikir🤗

Merhaba, cok sevindim oglunuzun iyi durumda olduguna❤ Dogrumi anladim, yani suan otistik davranislar sergilemiyormi artik? Yani otizmli degilmiymis oglunuz? Cünkü bunu zaman gösterirmis, o yüzden soruyorum size:KK43:
Bizde suan özel egitime veriyoruz, 4 aylik bir plan cikarttik simdilik. Dediklerinizi uygulicam mutlaka❤ Zaten bol bol ilgileniyoruz, tv tablet vs kesinlikle acmiyoruz zaten. Hamur aldik, baska bir sürü sey daha aldik onunla beraber oynamak icin. Ama yüzümü boyamamistim henüz, o da aklimin bir kösesindeydi, uygulayacagim mutlaka😊 göz temasinda güzel ilerlemeler var ama ismine seslenince nadir bakiyor hala. Ama cubuk krakerde iyi fikir🤗
[/QUOTE Evet şu anda iyi Ama bazı şeyler kalacak mesela çocuğun iyileşti konuşuyor Her şey yolunda ama bir bakıyorsun teker çeviriyor arada bir dönüyor fazla ses olduğunu kulaklarını kapatıyor müzik dinlerken sallanıyor takıntılı hareketler Biri gider biri gelir çocuğun karakteri öyle diyeceksin sorgulama yapmayacaksın en güzeli hepimizin takıntıları var ben Evin kapısını kilitledin mi diye 3 kez bakarım ev temiz olmadan asla Dışarı çıkmam böyle yani çok Eskiler var Bu kadınlar kulübünde melodi diye biri kurmuş Hatta bu konuyu Şu an çocuğu kocaman ve her şey yolunda ve böyle birkaç kişi daha var bu konuyu açıp 1 sene takip edip sonra böyle bir konu açtığını unutanlar var öyle diyeyim yani geçecek sabır ilgili oyun sevgi bu kadar

Otizmli bir cocugun tam düzelecegini hic sanmiyorum, helede benim oglum gibi kanner otizmli olursa.
su an ne istedegini ve ne istemedigini söyleyebiliyor sükür. Ama sohbet , soru cevap imkansiz.
buna sükür, cünkü iki sene öncesine kadar hic konusmuyordu.
En ufak bir gelisme, benim icin büyük mutluluk!

Otizmli bir cocugun tam düzelecegini hic sanmiyorum, helede benim oglum gibi kanner otizmli olursa.
su an ne istedegini ve ne istemedigini söyleyebiliyor sükür. Ama sohbet , soru cevap imkansiz.
Benim oğlum kötü durumdaydı gerçekten hiç ismine bakmıyordu bu dünyada değil gibiydi yüzümüze hiç bakmıyordu ama şimdi şarkı söylüyor abisi ile oyun oynuyor ikili cümlelere geçtik anne ver Anne bitti baba gitti gibi şeyler söylüyor siz nasıl bir süreçten kaç yaşında konuşmaya başladı mesela şu an kaç yaşında

7 yasinda. Benim oglum ismine bakiyordu,göz temasi vardi, herseyi yiyordu, normal bir cocuktu. Sadece konusmuyordu, daha dogrusu konusmaya baslamis ve sonra susmustu.

Peki kac yasindan sonra farkettiniz birseylerin ters gittigini? Ve hemeb müdahale edip egitime falan gönderdinizmi? Erkan teshis ve erken müdahale cok önemliymis diyorlar, ve erken teshiste 70% derecede cocuklarin düzeldigini söylüyorlar.

Üc yasinda konusma tamamen sifirladi, doktor yönlendirdi ve yarim sene sira bekledikten sonra özel egitime basladik. Ve hala devam ediyoruz.
Ben gercekciyim, amyüzde 70 mislerde inanmiyorum.
Her anne kendi cocugunu en iyi tanir.
bizim yolumuz ancak cok yavas ilerliyor, ilerlesinde ben yavas olmasina raziyim.

Üc yasinda konusma tamamen sifirladi, doktor yönlendirdi ve yarim sene sira bekledikten sonra özel egitime basladik. Ve hala devam ediyoruz.
Ben gercekciyim, amyüzde 70 mislerde inanmiyorum.
Her anne kendi cocugunu en iyi tanir.
bizim yolumuz ancak cok yavas ilerliyor, ilerlesinde ben yavas olmasina raziyim.
Ben oğlumu 18 aylıkken fark ettim 20 aylıkken hem kreşe Özel eğitime gönderdim Evde çok ilgilendim o şekilde ilerledi Belki ben de 3 yaşında özel eğitim başlatır Saydım 3 yaşında her şeyin farkına varsaydım ilerlemeye bilirdi erken tanı erken tedavi çok önemli Arkadaşımın kızı da aynı şekilde benim oğlum gibi göz teması kurmuyor ismine bakmıyor dış dünya ile alakası yoktu şu an üç buçuk yaşında süper bir şekilde konuşuyor hayale onun kuruyor ismine bakıyor arkadaşla ilgili oyunları oynuyor gayet sağlıklı bir çocuk ama annesi hala kreşe gönderiyor sosyalleşmesi daha da artsın diye bana göre hiçbir problemi kalmamış ama annesini ki rahat etmiyormuş

X