16:8 Aralıklı oruca başlıyorum

Lettizia

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Ocak 2015
16
1
Herkese merhabalar.
Pandemiden hemen önce 100 küsürlerden 70 kiloyu görmenin haklı gururunu yaşarken pandemi süreci ve sonrasında tamamen saldım kendimi. Devamında erteleme bombardımanı ile beraber tam 4 yılın sonunda tekrar başa döndüm. Tokluk dışı aşırı yemeler, bozuk uyku düzeni, hareketsizlik, abur cubur, kola bağımlılığı derken artık iki adımda nefes nefese kalmaya başladım. Sırt ağrılarım ve ayak bileği ağrılarım aşırı arttı. Hazımsızlık, kusma atakları, çarpıntı gibi durumlara değinmiyorum bile...
Ben de açtım defteri, geçmiş tecrübelerimden yola çıkarak notlar yazmaya başladım ki kendinize uygun bir şeyler yaratmak adına inanılmaz tavsiye ederim.Hoppa Bu notlardan yola çıkarak da kendimi tekrar tanımaya ve buna göre bir şeyler yapmaya karar verdim. Aşağıda defterimden yola çıkarak belirlediğim şeyleri sizlerle de paylaştım.

🟊Öncelikle, asla kahvaltı insanı değilim. Kahvaltılık şeyleri severim fakat kahvaltıdan sonra günüm hiç enerjik geçmiyor. Kahvaltı yeterli olsa bile böyle oluyor. Artı olarak ettiğim bütün dikkate rağmen hazımsızlık da günümü mahvediyor. Zaten uyku düzenim de olmadığından kahvaltı kültürüm pek yoktu. Diyetimde de kahvaltıyı çıkarttığım bir aralıklı oruç fikrine yöneldim. 16 saat açlık, 8 saat yemek olan 16:8 orucunu yapacağım. Zaten genelde iki öğün olarak uygulanıyor.

🟊Gece vakit daha hızlı geçiyor, tam bir gece kuşuyum ancak bu düzenle spor da, yemek de çok zor. Özellikle kalori açığı ve açlık saatini uzatmak, bozuk uyku düzeniyle imkansız. O yüzden uykumu düzende tutmak için en çok eforu buna harcayacağım.

🟊İki öğünlü 16:8 aralıklı orucunu daha önce de denemiştim. Aslında iki öğün beni şişiriyor ve bu psikolojik değil. Bebekliğimden bu yana mide ve bağırsak problemlerim var. O yüzden ikinci öğünü atlamayacağım ama ilk etapta hafif ve takviye odaklı yapacağım; smoothie, besleyici kaseler gibi şeyler başlangıç için iyi olacaktır. Devamında yavaş yavaş ikinci öğünü de yemeğe döndürmeyi deneyeceğim ama olmazsa zorlamayacağım. Duruma göre tek öğün + ara öğün gibi yapacağım. Bu arada, tek öğünün kilo aldırıcı hiçbir yönünü daha önce verdiğim 30 kiloda görmedim. Tamamen tecrübelerim, vücudumun verdiği tepkiler, geçmiş hata ve doğrularımdan yola çıkıyorum. Nasıl ki parmak izlerimiz bile birbirinden farklı, organlarımızın da işleyişi birbirinden farklı. Ben doktor değilim, uzman değilim. Bana uygun olan porsiyon ve öğün sayısı size iyi gelmeyebilir; yorgun, yetersiz hissedebilirsiniz hatta daha çok yemeyi bile doğurabilir. Dolayısıyla bir şeyler yaparken beni örnek almak yerine kendinizi keşfetmeniz açısından kendinize yönelik notlar almanızın öneminin altını çizmek istiyorum. Zaten burada amaç, kendi hayatınız ve alışkanlıklarınız üzerinde iyileştirme ve hareket eklemek gibi birkaç yararlı dokunuş yapmak.Hoppa

🟊Tartı görünce kafayı bozuyorum ve hep tartılıyorum. Ortadan kaldırdım. Mezuramı zaten kaybetmişim, işime geldi. İkinci haftada bunlara tekrar dönüp bir bakacağım.

🟊Diyet alışverişi yapmadım. Amacım porsiyon küçültmek ve daha sağlıklı beslenmek. Hazırlık yaptığımda ufacık şey beni ertelemeye itebiliyor. Devamlılık için bu bağlılıktan uzak duruyorum. Sadece yulaf aldım ki o da yemek yapacak halim veya vaktim olmazsa diye köşede duruyor. Olabildiğince son seçenek olacak benim için.

🟊Süt ve süt ürünleri, et gibi besleyici ve önemli şeyler bana çok uzak. Bunun zararlarını görmeye başladım. Uyku öncesi mutlaka süt içeceğim. Evde pişen et ve etli yemekleri tüketmekte çok zorlanıyorum. Bunu da aşacağım.

🟊Su ile aram baba tarafımla aram ne kadar iyi ise o kadar iyi.:-) Bazen günlerce içmediğim oluyor. Bazı uzmanlar su içme ihtiyacı duyulmuyosa içmeye gerek olmadığını söylüyor ama o iş bende öyle değil, bunu da tecrübe ettim. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu yaşadığım sırada... Su içme mevzusunu da kilomla orantılı alışkanlık haline getireceğim. Benim kilom için 3-3,5 litre öneriliyor. Zorlaması halinde 2,5 litre ile günü sonlandıracağım.

🟊Hareketsizlik beni bitirdi. Hedefim günde 20.000 adım. Ev ortamında spor ile bu adıma ulaşmak ne kadar kolay bilmiyorum ama en iyi bildiğim şey boş vaktimin bolluğu. Sürekli evdeyim. Leslie gibi yürüyüş odaklı başlangıçlarla bu adım sayısına bir şekilde ulaşmayı hedefliyorum. Daha önce satın aldığım bir spor programım da var. Hazır hissettiğimde ona geçiş yapacağım. Kiloma göre düzenlenmişti ama başlangıç için asla uygun olmadığını tecrübe ettim.

🟊Bence bu konularda iki tip insan var;
1) Elimde program olsun, hayatımı ona adapte edeyim.
2) Plan ve program benim hayatıma ayak uydursun, aksi takdirde sıkılırım.
Ben ikinci tipim. Sıkıldığım şeyi de sürdüremem. O yüzden liste gibi şeylerden uzak duracağım. Alışkanlık iyileştirme diyeti diyebiliriz.HoppaEvde ne pişerse az ve daha sağlıklı temelli ilerleyeceğim.

🟊Asla acele yok. Sonuç görmenin vadesi uzun, bu bilinci asla atlamayacağım. Zaten amaç günlük rutini daha iyi bir duruma getirmek. Hayatımı normalleştirmeye çalışacağım.

Ramazan geldi ama sağlıksal sebeplerle oruç tutamıyorum. Geçen sene tutamadığım sadece birkaç gün oldu ama kötü sonuçları da oldu. Bu sefer zorlamayacağım ama nasip olursa oruç tutabilir, bu rutini oruca göre uyarlayabilirim. Kesin değil.

Eğer takip etmek hatta eşlik etmek isterseniz çok memnun olurum.
Yarın dahil olmak üzere her gün sonunda yediklerimi, iki hafta arayla da kilomu yazacağım.
Gazamız mübarek olsun.:KK28:

Güne 11:30 civarı çayla başladım. Düşündüğümden erken oldu ama uyku düzenimi düzeltmeye çalışıyorum. Gece hiç uyumamıştım, o yüzden çaya dayanamadım.:KK51:
Saat 15:30 gibi ilk öğünümü tabağa koydum.
🟊3 yemek kaşığı pirinç pilavı (zeytinyağlı, tavuk suyu ekledim, tuzsuz)
🟊3 yemek kaşığı sebzeli tavuk sote (zeytinyağlı, 1 çorba kaşığı salça ekledim, tuzsuz)
🟊3 yemek kaşığı yoğurt (kuru nane ekledim)

Öğün değerlendirmesi olarak:
Tavuğu yemekte çok zorlandım. Güzel pişirmiştim ama etin hiçbir türünü sevemiyorum.:KK51:Bu öğünde aldığım toplam kalori tahmini olarak 400 çıkıyor.

Gün değerlendirmesi olarak:
Uyku beni çok zorladı. Biraz kestirmek durumunda kaldım ama anlık olarak aşırı uykuluyum. Gece uyuyabilecek kadar uyudum.
Uyku toparlanınca yeme işi de tam çözülecek.:KK72:

Hareket kısmını bugün istisnadan saydım. Uykusuzlukla beraber ciddi baş dönmem vardı.
Anlık olarak 1.401 adım diyor. Yarın inşAllah 20.000binlere doğru yükselmeye başlayacak. Yarın güzel ve besleyici bir ikinci öğünüm de olacak.
Acele etmiyorum; yapamadığım bir şeyler olunca kendimi suçlamıyorum, motivasyon kaybetmiyorum ve bırakmıyorum.
Artık böyle.:KK6:

11:00 civarı bir bardak elma suyuyla başladım güne. İki saat sonrasında fırına sebzeli patates attım, yarım su bardağı yulaf ve aynı ölçüde su ile de ekmek yaptım.
🟊4 yemek kaşığı sebzeli patates (1 kaşık eksik olmalıydı)
🟊Avuç içi boyutunca ekmek (yulaf ve su karışımı)
🟊2 yemek kaşığı yoğurt

Dün su konusuna değinmeyi unutmuşum. Zaten içmeyi de unutmuştum.:-)İkinci öğünü yiyemedim yine. Uyku düzeni aşırı zorluyor. Gün içinde kestirmek durumunda kalıyorum ve ikinci öğün gidiyor.
Uyanınca bir bardak süt içtim. Su ise iki litre ama üçe tamamlarım.
Hareket hedefimin yarısını tamamladım. HIIT egzersiz üzerine evde temizlik yaptım. Çok hamlamışım, HIIT aşırı ağır geldi. Bir süre Leslie ile devam seçeneğine geri döndüm. :KK51:
Başlangıç kilosunu belirtmeyi de unutmuşum: 108.
38 kilo almışım 4 yılda... 2 hafta sonra güzel gelişmeler görmek dileğiyle.

Güne mercimek çorbasıyla başladım. Tuzsuz ve az yağlı olduğu için ikinci kaseyi içmekten çekinmedim. Yanında dün yaptığım yulaf ekmeğinin aynısını yaptım tavada, üstüne kaşar ve salam ekleyip yedim.
Bugün ikinci öğünü de yedim.
🟊4 yemek kaşığı pirinç pilavı
🟊1 kaşık türlü
🟊5 kaşık kadar salata

Su ne yazık ki 1 litre ile kaldı ama içmeye devam ediyorum. Adım ise yine hedefin yarısı ama sporsuz. Ev koşuşturmacası bugün beni ciddi anlamda bitirdi.
Biraz kestirip kalktım. Kalkınca bir bardak süt içtim. Şimdi tekrar uyuyana kadar bol bol su. :KK28:

Bugün ilk öğüne kahvaltıyla başlamak istedim. Yulafla ekmek yapıp bol malzemeli bir tost yaptım. İkinci öğünü biraz geç yaptım hatta yeme sürem 2 saat uzamış oldu ama elimde değildi.
🟊4 yemek kaşığı sebzeli makarna (kepekli)
🟊1 kase mercimek çorbası

2 saat sonra uyumuşum, yeni uyandım.:KK51: Aşırı yoğun bir gündü gerçekten çok yoruldum. Su 1,5 litre ile kaldı ama başlangıç için başarı sayıyorum zira ben günlerce su içmiyordum.
Sadece hareket kısmında problem yaşıyorum. Problemden kastım ise HIIT egzersizler nabzımı çok güzel yükseltiyor ama tam ter attığım noktada kalp krizi geçirecek gibi hissediyorum. Biraz kilo vermeden HIIT olmaz, onu anladım.
Leslie de aşırı sıkıcı geliyor. Asla terlemiyorum, nabız ortalama kalıyor.
Ben -30 kilo verdiğim dönemde mecburi olarak günde iki kere yokuş çıkıyordum. Kısa ama etkiliydi. Şuan o imkanım yok, başka şehirdeyim.
growwithjo ile devam edeceğim galiba. Bir şekilde adım sayısını sınıra ulaştırıyorum ama bana kalıcı bir şeyler lazım ki arttırabileyim.
Fikri, tecrübesi olan varsa paylaşabilir.:KK6:

X