Davranış Bozuklukları 17 aylık bebek anneleri...size ihtiyacım var :)

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

ENDEM_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2011
198
1
merhabalar...benim aşırı hareketli bi oğlum var.kime sorsam benimçocuğum böyle değildi sözleri iyice yıprattı beni.yürütece bindiğinden beri herseyi karıştırmaya bayılan bi bebek.çekmeceler vitrin dolaplar kutular çöpler vs..inanılmaz bi enerjisi var!daha hiç sakince oturduğunu görmedim.bide karıştırsa ne ala pat küt yere atıp ses yapmaya kırmaya dökmeye bayılıyo.kızıyorum olmuyo,konuşuyorum yarım yamalak anlıyo:)ve bazen dinleyip bazen 5dk sonra aynı hareketi yapıyo..
işin kötüsü cevredekiler onun bu halini bana bağlıyo ben yapıyomuşum..yahu ben delimiyim akşama kadar çocuk peşinde keyifle ev toplıyım!millet üstüme geldikçe suçluluk hissetmeye başladım..yani ne zaman eşyaların ne için kullanıldığını öğrenip oyuncaklarla oynamaya başlar merak ediyorum.işi gücü ses çıkarmak.hiçbişey bulamazsa masalara vurup ses yapıyo :) bide evime yeni taşındım 1buçuk ay oldu.alt komşumla papaz oldum olucam yani..haklı kadın bu kadar ses yapan bi üst komşum olsa bende isyan ederdim.enerji nasıl durdurulurki???çocuğun içinde var engel olamıyorum!
şimdi havalar güzel bahçeye parka çıkıp atıyo enerjisini ve gelip uyuyo ama kışın napıcam kara kara düşünüyorum:KK43:yaptığı işlerde hep tehlikeli şeyler..cam kapı açamıyorum her yere ulaşıyo gücü yetiyo tırmanmaya.yada tabure koyup çıkıyo.bi dakika tek bırakamıyorum.
geçicek merak etme benimkide böyleydi falan dicek bi akıl hocası arıyorum...:)sevgiler..

Selam,
Cevrendekilerin dediklerine hic aldirirs etme, banada cok dediler cok hareketli bir oglun var, hic durmuyor, cocuklarim boyle degildi vs vs
sen onlarin lafina aldiris edip cocuguna mutlaka kiziyosundur utaniyosundur rahat vermiyor diye seni kucumsediklerini dusunuyosundur
SAKIN Ogluna kizma
Bebekler kesf etmeyi severler, ortada zararli ne varsa kaldir birak karistirsin bebeklerin merak duygusu olur neyin ne oldugunu ogrenmek ister onuda dokunarak agzina alarak yere atarak tirmanarak elindeki seyi
cozmeye calisir bebekler ses cikaran seylerden hoslanirlar birak kesfetsin sen onu kisitlarsan bu sefer hircinlastirirsin merak duygusunu yok etme
evi niye topluyosun ki bebekler surekli dagitir ortaligi benim oglum su an 2 yasini 2 ay gecti ve bebekken ayni senin bebegin gibiydi enerjisi bitmezdi doktora goturdum dedimki oglum hic durmuyor kurcaliyor
ses yapiyor vs vs adam bana bi bakti eeeee hanimefendi dedi bende eesi bunu nasil sakinlestirecegim dedim doktor bana dediki cocugunuz tam yasina uygun hareketler sergiliyor
ortada ne varsa kaldirin merak duygusunu oldurmeyin hircinlasir
ve bana sunu dedi siz oglunuzun cok hareketli oldugundan sikayetcisiniz ki gayet normal oyle olmasi bazi annelerde cocuklarinin cok sakin sessiz oldugundan sikayetci
oyle bir cocugunuz olmasini istermiydiniz kic kibildamayan oturdugu yerden kalkmayan
yok dedim ve halime sukrettim gececek merak etme bak benim oglum simdi oyuncaklariyla oynar resim yapar top oynar zamanla senin bebeginde oyuncaklariyla oynayacak
bazi siteler var bebek gelisimiyle alakali onlari oku ve goreceksin ki bebegin gayet normal gelisiyor.
Komsuna gelincede bisey demeye hakki yok 17 aylik bebegi zapt edemessin , yapma etme dedikce bebegin ne yapacagini sasirir kizacaksanda zararli isler yaparsa kiz ki
yanlisi dogruyu ogrensin ve niye istemedigini ona anlat tehlikeli oldugunu soyle her ne olursa olsun ona anlatarak anlat yasak koyuyorsan nedenini acikla
2 yasindan itibaren otorite uygularsin bir cocuga cunku o o zaman akli erer
seni kizdirmayi bilir seni sevindirmekten hoslanir tehlikeyi azda olsa bilir ...
Simdi benim oglum neyin ne oldugunu neye yaradigini cok iyi biliyor cokta akilli
Sabret canim bu gunlerde gececek
otur bebeginle oyna eline plastik tabak kassik bardak ver ses cikarsin bi kutuya zararli olmayan seyleri doldur kurcalasin acsin icini doksun tekrar kutunun icine doldursun
eline ozel bebek icin kalemler ver yanina otur resim yapsin beraber bebek muzikleri dinleyin top ver eline otur yere top yuvarlayin saklambac oynayin sen saklan o seni arasin yurutecle
mimikler yap ona gozlerini kirp gul ....

Canim Benim de 15 aylik bir kizim var cok hareketli bu beni cok yorsa da aksine seviniyorum cunku cok aktif ve akilli bi bebek.kurcalamadigi yer yok.nerdeyse hergun cekmeceleri komple bosaltiyo ben ne ysparsam o da aynisini yapmaya calisiyo Ne gorse hemen uyguluyo:nazar:koltuk tepesinde ordan oraya atliyo elinde ne varsa surekli firlatiyo kaciyo kosuyo 1 sn oturmuyo:KK53:9 aylikken kendi kendine yurudu elinden tutup yurutme egzersizi yaptirmamistim hic yurutece de 5 6 kere bindi binmedi.Zaten Gorenler tazmanya canavari diyo:KK1:Esim acaba hiperaktifmi diyo ama bence degil yeni nesil genelde boyle aksine sevinmelisin aktif bir bebegin oldugu icin. Evdeki zararli seyleri kaldir ve evi dagitsa da karistirmasina engel olma yaraticiligini kesfetme duygusunu engelleme.herseye hayir dersek gercek hayir dememiz gereken yerler de bizi dinlemezler. İnan ben de cok yoruluyorum saolsun cok anlayisli 1 2 komsukizinin ne gür sesi var duyuyoz sesini diyorlar sakayla karisik aldiris etmiyorum bile :KK19:
Sen de uzme kendini. Oglusunla olabildince farkli aktiviteler bul mesela arastir internetten falan lego tarzi oyuncaklar olabilir .aktif olarak oyun oyna onunla enerjisini bosaltsin.sen yonlendir biraz da ben aciyorum muzigi kizimla oynuyorum cok hosuna gidiyo:KK16:

tesekkürler kızlar inanınki rahatladım..2 yaş gibi geçicekse sabrederim iyiymiş az kaldı :)oyuncak merakı kesinlikle yok.sokak kapısını kitlemeyi unutsam hooop kapıda bi gün merdivenden düşücek diye ödüm kopuyo :KK43: akşama kadar oynuyoruz zaten benim pilim bitiyo onda tık yok..sanki hiç oynamamış.evet keşfetmeyi çok seviyo.bu aralar kendi başına bişeyler içme merakında.yalnız şöyle bi sorun var plastik bardak kabul etmiyo illaki cam bardak olucak ve son kısmını içmeyip yere veya üstüne dökücek,elinden alırsan kıyametleri kopartıyo vee sonuç bardak paramparça yerde..üffss :)yaklaşık 5 kez falan tekrarladı 1 hafta içinde.çok inatçııı istediğini yapmayınca aşırı ağlıyo.
sizin bebeklerinizde de varmı bilmiyorum ama ağladında bi kaç dakika sonra kusmaya başlıyo.huy edindi diyodum ama her seferinde bu böyle.galiba çok ağlayınca midesi kalkıyo.sırf kusmasın diye ağlatmıyorum.yoksa ağlasın her istediği olmaz dicem fakat kusma yüzünden onuda yapamıyorum.her istdiği olduğu için böyle olduğunu söylüyolar işte.iyide isteklerini yapmadığımdA dA hırçın huysuz bi çocuk oluyo onu da istemiyorum..ben çocuğumu değilde çocuğum yüzünden kendimi kısıtlıyorum.bi yere gitmiyorum eve kısıldık kaldık.daha doğrusu ev,park alışveriş merkezi falan...gittiğim evde 1 bardak çay bile içirmiyoki!bende davetleri reddetmek zorunda kalıyorum..sırf o misafirlikten çıktığımda arkamdan konuşulmasın diye..2 yaşına kadar sabredicem mecbur.beni anladığında bu keşifte biter umarım:)

ENDEM_ benim oglumunda hic oyuncak meraki yoktu her gittigim alisveris yerinden oyuncak alirdim hatta esim kizardi oynamiyor sen niye gereksiz yere aliyorsun diye
ve inan simdi oyuncaklariyla oynuyor ama daha cok araba, kamyon, tahta oyuncaklar ....
eger plastik kabul etmiyorsa, kendinde plastik bardaktan icmeyi dene belki sen oyle yapiyosun diye oda plastik bardaktan icer cizgi film karakterleri bardak olsun simli felan dikkatini ceker belki
baktin gene olmuyor cam bardagi vermeden once tembih et sakin dokme icindekini benn dokerek iciyormuyum bak anne yoruluyor sonra temizleyecem diye de
ver eline bardagi bir kismini icip geri kalani uzerine veya yere dokuyorsa buna musade etme al elinden birak aglasin gerekirse
yanlis hareketlerinde uyar anlat aglarsada aglasin sakin yanina gidipte yumusama
kendisi tipis tipis gelir
yoksa her istedigini elde etmeyi bir ogrenirse bas edemessin bebekler akilli aglayarak kendini yere atarak istedigini elde etmeye calisirlar
benim oglumda cok inatci illa benim istedigim olsun der
once anlatirim sonra istedigi seyi denettiririm baktim olmuyo birakirim aglar tehlikeli olmayan seyleri tabiki
benim oglum agladiktan sonra kusmaz o yuzden nasil davranacagin hakkinda yorum yapamam
ama yengemin 4 yasindaki oglu halen oyle agladiktan sonra kusar yemekten sonra bazen
kucuckken agzindan nefes alirdi agzi acik uyurdu ve horlardi daha sonra ameliyat oldu bogazindan
simdi horlamasi gecti ama kustugu icin doktor bademcikleri var onlarin alinmasi gerek biraz buyusun demis
bazi cocuklarda bilerek kusar kendini zorlar
bazi cocuklarin mideden ileri gelir
emin olmak istersen doktora gotur hem nasil davranacagini soyler hemde biseyi varmi yok bilirsin
bende ayni senin gibi gittigim yerde bi bardak cay icirmezdi halende ayni
misafirlige gitmeyi sevmez gitsekte bir tek kuzeninin evinde amcasinda iyi durur
birak bebegini annene .... sen cik hava al baska insanlarlada kalsin nazi pozu sana

bende çok ağlayına kusarım acaba banamı çekti :)) ahh ahh bakamıyoki kimse..ne yemek yedirebiliyo nede uyutabiliyo.bi tek babaannesi dilinden anlıyo.o da ameliyat oldu 2 aydır hiç bırakamadım iyice bunaldım.benim annem zaten hayatta yanaşmaz bakmaya..hızına yetişemezki kadıncağız..annem biraz titizdir ee oğlumda baya dağınık olunca anlaşamıyolar şekerim :) çiğnemeyide bilmiyo onu ne zaman öğrenicek acaba :KK43:(daha küçük diye üstüne gitmiyorum ama sürekli ona özel bişey hazırlıyorum sofradaki hiçbişeyi yediremiyorum o çok canımı sıkıyo...bizimle beraber olsun istiyorum.ya o önce yiyo yada ben..onun içindemi 2 yaşına kadar beklicem acaba?dişleride var anlamıyorumki derdini....yutmayı sevmiyo.pütürlü asla kabul etmiyo.herşeyi yiyo:nazar: ama blendır...

ENDEM_ 17 aylik bebek cignemeyi ogrenmeli eline baslangicta bi elma dilimi felan ver sen ogretmeye calismassan ogrenemez ki neden ozel yemek hazirliyorsun ki bebegine
hem 2 yasini beklemiyeceksin ki beraber yemek yemek icin ben oglumu kendi yemek masasina oturturdum kendimde sandalyeye sohbet ederek yerdik ilk once sen yemek saatlerini duzenle
bi saat belirle o saatte yemegin sofran hazir olsun oturun yiyin bebeginle
disleri cikiyorsa belki o yuzden blenderi tercih ediyor dis geli sur

çoktaaaaan yiyo olması lazımdı ama çiğnemiyo :KK43:direk yutmaya çalışıyo ve kusuyo...sofrayı sadece karıştırmayı seviyo.sofradayken ağzına çorba bile koyamıyorum.bide yemek yemeyi çok seven bi çocuk değil.ancak oynatarak yiyooo.çizgi film karşısında.çok sorunlu ah ahh..ama bütün öğünlerini bitiriyo.eğer oyalanmazsa açta kalsa yemiyo.eline elma bisküvi vs..herseyi veriyorum ama ısırıp tükürüyo.süreklide diş çıkartıyo.ondanda olabilir diye düşünüyorum.bütün hata benim..bebekken alıştırmıştım pütürlü herseyi yiyodu.bir iki dişten sonra iştahsızlaştı yemedi kustu falan.bende blendırdan geçtim vee tekrar düzeltemedim.dişler üstüste geldi.hastalandı bilmemne....geçenlerde birz ekmek doğradım çorbaya içirene kadar canıma okudu.çiğnemiyo çiğnese belki yutar:KK43:(

ENDEM_ bence disinden oyle yapiyodur benim oglum dis cikartirken sutten baska bisey yemezdi corba yapardim yemekleri ezerdim
dis cikardigi icin cignedikce daha cok agrir
ama ben ogluma dis cikardiginda biskuvi elma havuc verince disine surerdi isirirdi
belkide pure halinde yemeye alisti

bir iki ay daha sabredicem bu yemek işine..sonra aç bırakıp alıştırcam.çok eziyet oluyo..peşpeşe çıkartıyo dişlerini galiba ondan çiğnemiyo...eltimin kızı 2 yaşındaydı yemezdi pütürlü.soruncada acıyo derdi.benim yawrum daha anlatamıyoki belkide acıyodur...

muhakkak aciyordur ki puturlu yiyor yemekleri cignedikce acir tabi dusunsene disin cikmasi icin dis eti deliniyor
dis agrisi kabir azabi diye bosuna demiyolar
kuzucuk nasil dayansin sen dis etlerine ozel jel sur uyusturuyor acisini dindirir
ama acta birakma bebegi bence bu bir yontem degil
biraz daha sabret su an kac tane disi var
dis cikaran cocuk diyare olur

ahh ahh canım arkadasım 16 tane dişi var :nazar:
ama çiğneme fonksiyonu yok çok üzüyü beni...zaten toplamda 20 tane çıkartmıyomu??
tembel teneke işte ısırmıyo..

merhabalar...benim aşırı hareketli bi oğlum var.kime sorsam benimçocuğum böyle değildi sözleri iyice yıprattı beni.yürütece bindiğinden beri herseyi karıştırmaya bayılan bi bebek.çekmeceler vitrin dolaplar kutular çöpler vs..inanılmaz bi enerjisi var!daha hiç sakince oturduğunu görmedim.bide karıştırsa ne ala pat küt yere atıp ses yapmaya kırmaya dökmeye bayılıyo.kızıyorum olmuyo,konuşuyorum yarım yamalak anlıyo:)ve bazen dinleyip bazen 5dk sonra aynı hareketi yapıyo..
işin kötüsü cevredekiler onun bu halini bana bağlıyo ben yapıyomuşum..yahu ben delimiyim akşama kadar çocuk peşinde keyifle ev toplıyım!millet üstüme geldikçe suçluluk hissetmeye başladım..yani ne zaman eşyaların ne için kullanıldığını öğrenip oyuncaklarla oynamaya başlar merak ediyorum.işi gücü ses çıkarmak.hiçbişey bulamazsa masalara vurup ses yapıyo :) bide evime yeni taşındım 1buçuk ay oldu.alt komşumla papaz oldum olucam yani..haklı kadın bu kadar ses yapan bi üst komşum olsa bende isyan ederdim.enerji nasıl durdurulurki???çocuğun içinde var engel olamıyorum!
şimdi havalar güzel bahçeye parka çıkıp atıyo enerjisini ve gelip uyuyo ama kışın napıcam kara kara düşünüyorum:KK43:yaptığı işlerde hep tehlikeli şeyler..cam kapı açamıyorum her yere ulaşıyo gücü yetiyo tırmanmaya.yada tabure koyup çıkıyo.bi dakika tek bırakamıyorum.
geçicek merak etme benimkide böyleydi falan dicek bi akıl hocası arıyorum...:)sevgiler..
Merhaba. Siz yazalı çoook uzun zaman olmuş. Şuan muhtemelen okula başlamıştır oğlunuz. Benim oğlum da huy olarak sizin oğlunuza benziyor. Yemek konusu hariç. Hırçınlık vurma dökme sinirlilik bilmemne. Acaba zamanla bir şeyler yoluna girdi mi?? Nasıl ilerledi süreç?? İnşallah görüp mesaj yazarsınız.

X