18 aylık bebeğimin dişleri çürük ne önerirsiniz

annedilinden

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Kasım 2022
12
8
23
Merhabalar arkadaşlar, 18 aylık bebeğimin diş etlerindeki iltihap olduğunu gördüm fotoğrafını ekleyeceğim. Dişlerinde çürümeler ve incelmeler oluşmuş ilk başlarda geçer dediler önemli değil dediler ama yavrum bir şeyleri ısırmakta zorlanmaya başladı artık. Ağrıları ve sızıları oluyor bir şeyler yerken huzursuzlanıyor. Daha da ilerlemesinden korkuyorum. Doktora götürmeden buraya yazdım. Bilgisi olan yazarsa çok memnun olurum. Hangi doktora götürmeyi önerirsiniz?
Araştırmalarım sonucu dolgu yapılabileceğini ve çekilebileceğini ya da kaplama yapılabileceğini öğrendim, aranızda bebeğine bu işlemleri yaptıran oldu mu? Yaptırdıysanız süreç nasıl geçti? Bu konular hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Sizce iltihap için antibiyotik kullanmalı mıyım? Mersin’de yaşayan varsa çocuk diş doktoru önerisi olan var mı? Eğer dolgu yada kanal tedavisi yapılacak olursa genel anesteziyle mi yapılıyor ve genel anesteziyi önerir misiniz?

Eklentiler

• 039CE3AE-5358-430D-87B6-486BC838EEB8.png
    039CE3AE-5358-430D-87B6-486BC838EEB8.png
    640,2 KB · Görüntüleme: 254
Arastirma hastanesine gidin belki genetik bi sorundur.
Bi arkadasin cocugu sizin gibiydi ,onlar arastirma hastanesine gidiyorlar bi ara kömür gibi sitahti disleri 🙄🤷‍♀️ annesi cok kompleksli oldugu icin soramadik,gecmis olsun diyip gecistirmistik 🤔

Merhaba geçmiş olsun diş doktoru olarak yorum yapıyorum . Genetik vs değil normal çürük sakın korkmayın. Bebeklerde de diş çürüğü olabiliyor ki biberon çürüğü ya da erken çocukluk çağı çürüğü diyoruz . Bu yaştaki bir çocuğa genel anestezi altında tedavi yapılması zorunluluktur. O geçer bekle vs diyenler doktor muydu ? Böyle diyip hastalara geç müdahale edilmesine sebep olan insanları Allah’a havale ediyorum ve çok sinir oluyorum. Bi de bu yaştaki çocuğa anestezi olmaz diyen tayfa var tam çıldırmalık . Genel anestezi kiloya göre yapılan bir şey . Prematüre bebekler kalp ameliyatı vs olabiliyorken bu yorumlar çok saçma. Ha tabi genel anestezi riskli bir şey bunu kabul etmek lazım ama zorunluluk olmadıkça önermiyoruz zaten.

Antibiyotik kullanmanıza gerek yok. Tedavi de dediğiniz gibi ya çekim ya dolgu ya da kaplama ama muayene etmeden söylemek zor . Mersinde çocuk diş hekimi uzmanı olarak önerebileceğim Özge acar, Hatice açıkel, dilan süveren var .

Merhabalar arkadaşlar, 18 aylık bebeğimin diş etlerindeki iltihap olduğunu gördüm fotoğrafını ekleyeceğim. Dişlerinde çürümeler ve incelmeler oluşmuş ilk başlarda geçer dediler önemli değil dediler ama yavrum bir şeyleri ısırmakta zorlanmaya başladı artık. Ağrıları ve sızıları oluyor bir şeyler yerken huzursuzlanıyor. Daha da ilerlemesinden korkuyorum. Doktora götürmeden buraya yazdım. Bilgisi olan yazarsa çok memnun olurum. Hangi doktora götürmeyi önerirsiniz?
Araştırmalarım sonucu dolgu yapılabileceğini ve çekilebileceğini ya da kaplama yapılabileceğini öğrendim, aranızda bebeğine bu işlemleri yaptıran oldu mu? Yaptırdıysanız süreç nasıl geçti? Bu konular hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Sizce iltihap için antibiyotik kullanmalı mıyım? Mersin’de yaşayan varsa çocuk diş doktoru önerisi olan var mı? Eğer dolgu yada kanal tedavisi yapılacak olursa genel anesteziyle mi yapılıyor ve genel anesteziyi önerir misiniz?
dişhekimi olarak yorum yapacağım. mevcut durum tedavi edilmeli bir kliniğe gidilerek. Bunun yanında kalan dişleri korumak ve yeni çıkacak diğer dişlerin sağlığı için siz annesi olarak çocuğunuzun dişlerini düzenli fırçalamalısınız. uyumadan önce şekerli gıda ve süt gibi içecekleri çocuğa vermeyin. aynı şekilde gün içinde de meyve suyu gibi şekerli içecekler içiriyorsanız ara öğünlerde değil yemeklerle beraber tüketsin. biberon ağzındayken asla uyumamalı. şeker, çikolata gibi şekerli gıda tüketiminden uzak durmalı. en önemlisi tekrar söylüyorum diş fırçalamak çok önemli aksatmayın. Son olarak asla doktor önermediği müddetçe kendiniz için de çocuklarınız için de kendi kafanıza göre antibiyotik kullanmayın lütfen.

Merhabalar üzerinden çok zaman geçmiş ama sormak istedim nasıl oldu miniğin dişleri işlem yaptır dınız mı bizimde aynı durumda dişlerimiz de fikir almak istedim

X