18 Mart Çanakkale Zaferi

teknokot_1267538959.jpg

s-2fcccc43b7dca1b5e1d6cca062d1c60c153b1604.jpg

Seyit Ali Çabuk (Seyit Onbaşı)
1909 yılında Osmanlı Ordusu'na katıldı. Balkan Savaşı'nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile Çanakkale Cephesi'nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915'te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 275 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, ilk iki atışta Bouvet'e hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında Fransız zırhlısı Bouvet'e ağır yara verdi. Bu yüzden komutan ona onbaşılık görevini verdi. Gördüğünüz fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilmiştir.

18 Mart 1915 Türk tarihinde bir destanin yaradilis tarihidir ! 98 yildönümünde, bu güzel vatanimiz icin, hayatlarini kaybeden aziz sehitlerimizi rahmetle aniyorum.
Bugün dugulanmamak mümkün degil. Mehmetciklerimize ve ATA`miza sonsuz minnettarligimi bir borc bilirim.
En Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYE

18 Mart 1915 Türk tarihinde bir destanin yaradilis tarihidir ! 98 yildönümünde, bu güzel vatanimiz icin, hayatlarini kaybeden aziz sehitlerimizi rahmetle aniyorum.
Bugün dugulanmamak mümkün degil. Mehmetciklerimize ve ATA`miza sonsuz minnettarligimi bir borc bilirim.
En Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYE
101. yıl dönümü. 98.ciyi 2013 de kutladık, geçen yıl 100. yıldı. yıl 2016.

Sen ki, a'sâra gömülsen taşacaksın...Heyhât,
Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihât...
Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,
Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber..

bu dizeler beni bitiriyor,ağlamamak mümkün degil
hepsine allah gani gani rahmet eylesin..

Nur icinde yatin.
Birlik beraberlikle kazanilmis zafer. Yüzyillardir beraber yasadik. Biz birlikte zenginiz güclüyüz. Allah bize birlik beraberlik versin. Bu topraklarda bir daha kan akmasin. Tüm Türkiye halki olarak hep böyle zaferler kutlayalim. En Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYE:nazar:

X