2 3 sene asgariye çalışmak mı yoksa 2 3 sene atanmayı beklemek mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

august100

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2024
502
66
23
Okuyorum okul hayatına bir tık geç başladım bu sene okul bitecek inşallah ama onlisans dgs ye gireceğim bu sene de deneyeceğim ama nasip elimden geleni yapıyorum eğer olmazsa seneye de deneyeceğim aynı şekilde ama şu var ki evde durdukça tabiki çevrem bana cephe almış gibi hissediyorum akrabalarım özellikle birinci dereceden diyelim dışarıdan okumuştum zaten ilk iki sene çalışabilirdim orda hatam var çalışmadım ben genel olarak aslında sınavlara haldır huldur çalışan biri değilim benim bu anlamda ciddi hatalarım var zamanım varken değerlendirmdim hiçbir zaman hâl böyle olunca akrabam olan birkaç kişi bana cephe almıştı çok detaya girmeyeyim ama biz zamanında çalıştık o eve katkı da bulunduk o neden oturuyor evde düşüncesine kapildilar ama eve destek oluyorum iş anlamında ders çalışmadığım zamanlarda elimden geleni yapıyorum ailem için he o akrabalarım kanimdan olan kişiler bana bu zamana kadar üniversite sınavında başka sınavlar da mesela doğru düzgün arayıp iki kelam etmemişler hep sonuçlara bakan kişiler üni sınavına girerken bile arayıp en azından nasıl gidiyor çalışıyor musun bile çok zor değil arada deselerdi bu beni çok mutlu ederdi ya da kitap aldın mı biri memur hem kocası hem kendisi kitap parasını geçtim önemli olan sormak yanında olmak ama ne zaman sonuçlar geliyor elime o zaman büyük yargılanıyorum ve şuan çalışmıyorum evdeyim diye de aslında bana belli etmeseler de arkamdan konuştuklarını biliyorum iyiliğime de istiyorlar evet onlar da benim ailem ama hep sonunda kendi çocukları için büyük mücadele veriyorlar çok uğraşıyorlar şuan kafam gerçekten karışık bazen diyorum gideim 2 3 sene 4 sene çalışayım aileme katkı da bulunayım bazende diyorum sabredeyim en azından 2 seneye kadar sabredeyim atanayım rahat olayım annem hiçbir zaman çalışmama razı gelmedi biraz da bu durumdan onunla çok çekişmeler yaşadım ama herkes sanıyor ki o istediği için evdeydi o uğraşmak istemedi bende çok bosvermis olabilirim doğru ama yinede çalışma konusunda bir destek görmedim bizim buralarda tanıdığın olmadan seni işe almıyorlar yanında mutlaka ailen olacak tanıdık olunca zorbalamiyorlar ama arkamda da kimse durmadı sadece o akrabalarım gelir soylerdi asla oraya başvurmam konusunda bir şeyler yapılmadı sen git söyle sen git konuş hep böyleydi gelip bana buluyorlardı ama yol yordam göstermiyorlardı

Ailen maddi anlamda sana destekse sınavı kazanmaya bak ama destek yoksa zaten bir süre sonra psikolojik olarak yıpranacaksın ve iş bakmaya başlarsın.
Ailem maddi açıdan en fazla ne kadar yardım eder ki onlarda kendine yetiyor zaten istemem yaa insan belli yastan sonra çekiniyor istemeye

İnsanlara bakmayin. Evliye niye çocuğun yok derler, 1.olur, 2.olsun derler. Cinsiyetleri kızsa birde oğlan olsun derler 😂 bekarsan evlen diye laf ederler. Okuyorsan bölümüne laf ederler okumuyorsan da laf ederler. Mezun olsan atanamadi derler atansan doğuya gitti diye laf ederler. Yada büyük şehir geçinemezsin diye laf ederler. Bu durum böyle uzaaaarrr durur mutlaka bişeyler bulurlar sürekli. Boşverin insanları.

Ama siz eğer evde sıkılıyorum diyorsanız ozaman hem sınavlara hazırlanın hemde çalışın

2010 da onlisans bitirmistim. Ben lisansta okuycam diyip güzel bi üni de 2016 da dgs ile lisans kazandim. 2019 da lisansi bitirdim. Daha erkende biterdi de 1 dersten sürekli kaldım 😄2013 te evlendim cocugum oldu fln bu arada. 2022 de kpss ye girdim ve ayni sene işe girdim. 2 senedir calisiyordum 2 hafta önce atandim. Arada çalıştığım o iki senede kazandığım her kuruş için iyi ki yapmışım diyorum, iyi ki oturup beklememişim atamaları. Hayat kalitem arttı, tek maaşla bisey alırken on kere düşünüyordum ben de kazanmaya baslayınca bir miktar insani sartlara eriştik ailecek.

Bölümünüz iyiyse iş imkanı varsa okuyun bir de bazı önlisans bölümlerinin önü daha açık kpssden atama puanları daha düşük çoğu kişi lisans diploması aldığı için pişman oldu. Öncesinde önlisanstan atanıp daha sonra işe girince dgs ile 4 yıla tamamlama imkanı varsa olabilir
siz yine bu sene önlisans kpss sınavına girin o şekilde oluyorsa

Okuyorum okul hayatına bir tık geç başladım bu sene okul bitecek inşallah ama onlisans dgs ye gireceğim bu sene de deneyeceğim ama nasip elimden geleni yapıyorum eğer olmazsa seneye de deneyeceğim aynı şekilde ama şu var ki evde durdukça tabiki çevrem bana cephe almış gibi hissediyorum onlarda haklılar 3 sene bomboş geçti benim için üniye geç basladim suanda evdeyim ama eskisinden azimli biriyim çok olmasa da bazen benden bir şey olmaz diyorum çünkü kendimi bir türlü toparlayamıyorum okul konusunda hep erteliyorum insanlara hak veriyorum hayat böyle geçmiyor bir yandan da şimdi cabalamazsam ileride pişman olmaktan korkuyorum kafamı duvarlara vurmaktan kendime gelemiyorum asla gelemiyorum çevrem haklı akrabalarım haklı onlar da beni düşünüyor çalış okul yapmıyorsun en azından birikimin olsun diyorlar he ama bu akrabalarım ne garipse okul okurken bile bana bu kadar akıl vermedi sınav sonuçları geliyor elime sonra her ağızdan bir ses çıkıyordu sadece sınav zamanı elime bakan insanlardı neyse çok fazla zaten okul konusunda her konuda dalga konusu oldum o yapamaz edemez beceremez şunu yapamaz bunu yapamaz her zaman mutlaka laf sokuldu 20 yaşında da böyle bu 18 de de böyleydi benim nedense sürekli beceriksiz biri olduğumu sadece ders için değil her konuda böyle düşünüyorlardı yinede hırs yapamadım yinede kendime gelemedim aptalım.. şuan elimde imkanlar var ama yaşım gidiyor zaten 22 de okula başladım dgs ye gireceğim eğer bu sene dgs olursa 26 gibi olmazsa 27 gibi okulum bitecek ama elimde birikim yok para yok her anlamda 0 ım acaba bir kaç sene okulla uğraşmak yerine çalışıp biriktirsem mi diye düşünüyorum yoksa böyle devam etmezsem mi çok aradayim gerçekten kararsızım

Sınav için çabala tabii ama bir yandan da çalış

İkisini aynı anda götürebilir miyim ki

Gencecik insansın neden götüremeyesin, bunu yapan binlerce insan var. Çalıştıkça daha düzenli olursun, inan evdekinden daha iyi çalışırsın. Çoluğun çocuğun yok, ailenle birliktesin bunlar büyük avantaj, şimdi gençlikte koşmayacaksın da ne zaman koşacaksın

İnsanlara bakmayin. Evliye niye çocuğun yok derler, 1.olur, 2.olsun derler. Cinsiyetleri kızsa birde oğlan olsun derler 😂 bekarsan evlen diye laf ederler. Okuyorsan bölümüne laf ederler okumuyorsan da laf ederler. Mezun olsan atanamadi derler atansan doğuya gitti diye laf ederler. Yada büyük şehir geçinemezsin diye laf ederler. Bu durum böyle uzaaaarrr durur mutlaka bişeyler bulurlar sürekli. Boşverin insanları.

Ama siz eğer evde sıkılıyorum diyorsanız ozaman hem sınavlara hazırlanın hemde çalışın
O akrabalar hele akbaba gibi her daim takacak kulp bulurlar sanki kendi cocuklari einstein. Oglu iki uc defa hapse girip cikan bir akraba kardesimin kazandigi hukuk bolumunu begenmemisti herkes avukat zaten diyordu ahahaha

Naparsiniz bilmem üyeler yazıyor okur işinize gelen içinize sineni uygularsiniz.Hic de kafasız falan değilsiniz azimlisiniz ne olursa olsun çabalıyor düşünüyorsunuz hicde geç falan değil.Degilmiki bir şekilde azmedip kendinizi gelistiriyorsunuz tebrik edilmeyide hak ediyorsunuz.Ne yaparsınız bilemem yolumuzda başarılar diliyorum ben.

Okuyorum okul hayatına bir tık geç başladım bu sene okul bitecek inşallah ama onlisans dgs ye gireceğim bu sene de deneyeceğim ama nasip elimden geleni yapıyorum eğer olmazsa seneye de deneyeceğim aynı şekilde ama şu var ki evde durdukça tabiki çevrem bana cephe almış gibi hissediyorum onlarda haklılar 3 sene bomboş geçti benim için üniye geç basladim suanda evdeyim ama eskisinden azimli biriyim çok olmasa da bazen benden bir şey olmaz diyorum çünkü kendimi bir türlü toparlayamıyorum okul konusunda hep erteliyorum insanlara hak veriyorum hayat böyle geçmiyor bir yandan da şimdi cabalamazsam ileride pişman olmaktan korkuyorum kafamı duvarlara vurmaktan kendime gelemiyorum asla gelemiyorum çevrem haklı akrabalarım haklı onlar da beni düşünüyor çalış okul yapmıyorsun en azından birikimin olsun diyorlar he ama bu akrabalarım ne garipse okul okurken bile bana bu kadar akıl vermedi sınav sonuçları geliyor elime sonra her ağızdan bir ses çıkıyordu sadece sınav zamanı elime bakan insanlardı neyse çok fazla zaten okul konusunda her konuda dalga konusu oldum o yapamaz edemez beceremez şunu yapamaz bunu yapamaz her zaman mutlaka laf sokuldu 20 yaşında da böyle bu 18 de de böyleydi benim nedense sürekli beceriksiz biri olduğumu sadece ders için değil her konuda böyle düşünüyorlardı yinede hırs yapamadım yinede kendime gelemedim aptalım.. şuan elimde imkanlar var ama yaşım gidiyor zaten 22 de okula başladım dgs ye gireceğim eğer bu sene dgs olursa 26 gibi olmazsa 27 gibi okulum bitecek ama elimde birikim yok para yok her anlamda 0 ım acaba bir kaç sene okulla uğraşmak yerine çalışıp biriktirsem mi diye düşünüyorum yoksa böyle devam etmezsem mi çok aradayim gerçekten kararsızım
Neden hem bir işe girip hem ders çalışma opsiyonunu elliyorsunuz? 2-3 ay olsa derim tabii derslere konsantre olun ama 2-3 seneden bahsediyorsunuz. Bütün gün 8-20 ders çalıştığınızı düşünmüyorum, planlı ve programlı, kosantre bir şekilde günün 3 saati hergün ders çalışsanız zaten yeterli olur. Asgari ücretli bir işte çalışmamamınız için engel değil, ailenizin maddi durumu çook iyi olur ozaman tamam ama kendine anca yeten insanların 26 yaşında birinin yük olmasını doğru bulmuyorum. Kendi harcamalarınızı çıkarmanız hemde sigortanızın ödenmesi sizin için iyi olur

Evde oturup atanma beklemek kadar saçma bir şey yok. Nereden moda oldu bu, herkesin dilinde atanamadım atanamadım. Okunu bitirip, işe girip çalışıp, bir yandan da sınavlarına hazırlanıp atanmayı deneyeceksiniz. Bu kadar basit.Ayrıca 27 yaş iş hayatına başlamak için çok geç de değil yani.

Yerinde olsam işe girmem(belki part time olabilir) ve hemen şimdi önlisans kpss çalışmaya başlarım.Kendine öyle geniş hedef koyma ilk senemden atanıcam demen daha iyi olur.Önlisans kadroları gayet güzel ve lisanstan atanmaya göre daha kolay.Atandıktan sonra ise lisansa tamamlarsınız.Şimdi lisans diplomalarının çoğu boş bölüm.Kendinizi yakmayın

Üniversite okumak da mucizeler yaratmıyor. İyi bir üniversitede iyi bir bölüm okumak gerekiyor. En önemlisi bir meslek sahibi olmak. Tabi ki okumak, kendini geliştirmek her zaman güzel ama bu durumu da düşünmek lazım. Ön lisans alanınız ne bilmiyorum ama kendinizi geliştirip, tecrübe kazanmaya çalışın bence. Bir yandan da hazırlanmaya devam edersinz.

Okulunuzu ertelemeyin. Okuldan uzaklaşmak için sürekli bahane arıyorsunuz gibi geliyor. Önceki konularınızdan da hakimim. Okulla birlikte part time çalışabilirsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X