Davranış Bozuklukları 2.5 yaşındaki kızım için atipik otizm belirtileri olduğu söylendi:( ne yapmalıyım?

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

dorukk

S ♥ A ♥ B ♥ İ
Kayıtlı Üye
7 Mayıs 2008
2.255
6
tam olarak 31 aylık ikiz kızlarımdan birinin farklı davranışlarından dolayı psikiyatriye götürdüm.farklı davranışları konuşmama,6 ay öncesine kadar ağzını kulağını gözünü her eyini gösterirken bir anda göstermeme,seslenilidğinde işine gelince bakmak,diğer çocuklarala çok fazla oyunlara dahil olmamak,bizimle göz teması kurarken diğer insanalrın gözüne çok bakmamak gibi...bunlarla beraber motor kabiliyeti gayet iyi.kuleler yapabiliyor,şekilleri kutularından atabiliyor,kağıt kalem kullanıyor. özel psikiatri uzmanı atitip otizm belirtileri taşıyor dedi ve ilaç yazı. fakat ilaçlar için çok hoş şeyler duymadım. RAM a götürdüm. ordada kızımı kreşe vermem gerektiğini 6 içinde herhangi bir değişiklik olmaz ise uzman yardımı almam gerektiğini söylediler.çok üzgün ve çaresizim. ne yapmam gerektiğini bilmiyorum:KK43: şimdi araştırma hastanesinden randevu aldım kreşe başladık. birde araştırma hastanesinde görsünler ve bana var ise bir tanı yok ise beni rahatlatmalarını istiyorumm.. aramızda benim durumumda olan biri varsa yardımcı olursa çok mutlu olurum.bir arakdaşım kan testleri ve beyin emarı ile var ,se kesin tanı konulacağından bahsetti. bilgisi olan var ise yardımcı olsun lütfen...

Son düzenleme:
mrb. öncelikel geçmiş olsun.. otizm başlıklı forumu okuyun bence. orada çok otizmli çocuk annesinin görüşleri var. yardımcı olur diye düşünüyrm...

mrb. geçmiş olsun.otizm deyince cevap vermeden geçemedim. benim çok yakın arkadaşımın başına aynısı geldi.o zaman kızı 21 aylıktı. çocuğa 50 yaşlarında bir bayan bakıyordu. bir gün ishal ile hastaneye yatınca orda ki bir çocuk psikoloğu bu çocuk otistik demiş. arkadaşım günlerce ağladı. oda hiç bir şeye tepki vermiyordu konuşmuyordu. acıktığını bile söylemiyordu.oynarken beton zemine kalemi atıyorduk ne oldu diye dönüp bakmıyordu. sanki duymuyor gibiydi.otizm ile ilgili yazıları okuyorduk bütün belirtiler vardı.kayseri de bir hastaneye gittiler ordaki doktor da aynısı söyledi. en son ankaraya gitti.orda beyin MR ı çekildi işitme testi falan bir sürü şey yapıldı. hiç bir şey çıkmadı .doktor ilk iş bu çocuğu kreşe vereceksiniz, iletişimsizlikten kaynaklanıyor demiş. evdeki televizyon kapanacak hiç açılmayacak demiş. 2 sene hiç televizyon açmadılar.kreşe verdiler 3 ayda o kadar değişti ki biz bile inanamadık.şimdi cığıl cığıl zeki bir çocuk oldu.bende herkese söylüyorum kreşe verin diye. benim oğlumda 2.5 yaşında konuştu. o kadar yanında konuşmama ilgilenmeme rağmen.artık doktora götürecektim.anne bile demiyordu. bende 3 yaşında kreşe verdim. şimdi de susturamıyorum. :))her söylediğime bir cevabı var maşallah:)) benim nacizane fikrim kreşte düzelir diyorum. allah acil şifalar versin

tam olarak 31 aylık ikiz kızlarımdan birinin farklı davranışlarından dolayı psikiyatriye götürdüm.farklı davranışları konuşmama,6 ay öncesine kadar ağzını kulağını gözünü her eyini gösterirken bir anda göstermeme,seslenilidğinde işine gelince bakmak,diğer çocuklarala çok fazla oyunlara dahil olmamak,bizimle göz teması kurarken diğer insanalrın gözüne çok bakmamak gibi...bunlarla beraber motor kabiliyeti gayet iyi.kuleler yapabiliyor,şekilleri kutularından atabiliyor,kağıt kalem kullanıyor. özel psikiatri uzmanı atitip otizm belirtileri taşıyor dedi ve ilaç yazı. fakat ilaçlar için çok hoş şeyler duymadım. RAM a götürdüm. ordada kızımı kreşe vermem gerektiğini 6 içinde herhangi bir değişiklik olmaz ise uzman yardımı almam gerektiğini söylediler.çok üzgün ve çaresizim. ne yapmam gerektiğini bilmiyorum:KK43: şimdi araştırma hastanesinden randevu aldım kreşe başladık. birde araştırma hastanesinde görsünler ve bana var ise bir tanı yok ise beni rahatlatmalarını istiyorumm.. aramızda benim durumumda olan biri varsa yardımcı olursa çok mutlu olurum.bir arakdaşım kan testleri ve beyin emarı ile var ,se kesin tanı konulacağından bahsetti. bilgisi olan var ise yardımcı olsun lütfen...

ilaçların adı nedir?doktorunuz kimdi?

canım geçmiş olsun, umarım yanlış tanıdır. benim oğlumşuan22 aylık 16-17 aylıkken oğlumda beni rahatsız eden şeyler oldu, ismine dönüp bakmaması gibi , tepkilerinin azalması gibi. o kadar çok belirti vardı ki otistik olduğuna emindim o zamanlar. oğluma eltim bakıyordu ve çok tv izliyordu. internetten araştırdım ve çok tv izleyen çocuklarda da bazı belirtilerin aynı olduğunu anladım. 2 ay kadar akşam da dahil hiç tv açmadık bu arada ben izne ayrıldım. şu an o şikayetlerimizin hiçbiri yok çok şükür.

Selam benim oğlumda 39 aylik ve konuşması yaşitlari gibi değil yani çok net konuşmuyor.kelime haznesi iyi ve 3-4 kelimeli cümle kurabiliyor.çok soru sorar ve merakli adina tepki veriyor hatta sesleniyor işaret parmağini kullaniyor göz temasi var sorduğum sorulara cevap verir.yalniz kalmayi sevmez ve tepkisi herşeye normal.çocuklarla oynar kendini sevdirir.taklit yapar kendi yemek yiyebiliyor.söylediğim herşeyi anliyor ve yapiyor sadece dönen şeylere ilgisi var biraz ama kızdığım için onuda yapmiyor artik yapsada anne bak dönüyor diyor sizce benim oğlum otistik belirtileri gösteriyormu inanın vereceğiniz cvplar benim için çok önemli lütfen banada yardım edin tşkler...

Merhaba benim oğlum 3 yaşında;sadece kelime konusuyor cumle kuramıyor,işine geldimi bakıyor gelmedimi ne kadar seslensende bakmıyor,bizimle göz teması kuruyor yabancılarla kısıtlı kuruyor.cocuklarla kısa zaman oynuyor ama bununla beraber 2 yasindan bu yana kedi yemegini kendi yer,işaret parmagını kullanıyor(bununda kriteri varmış cocuk kendisi farkındalıklarını belirtmek için kullanmalıymış),nereyi işaret ediyorsam oraya bakıyor,dönen nesnelere ilgisiz,ufak tefekte olsa hayali oyunlar oynuyor ama sanki birseyler anlatırken anlamıyormuş gibi hissediyrum.cok iyi bir hastaneye yardımcı doç.götürdük 3 ay önce nörolog gördü herşey normal çıktı doktor bize yok bu cocugun bişeyi dedi ama cocul hala aynı durumda.biz bu hafta yine aynı doktara götürdük o zaman problem nedir merakıyla bu kez doktor cok acaip bi sekilde kararsız kaldı ve atipik otizm şüphesi koydu ve bizi başka bir prof.a yönlendirdi.pazartesi kesin tanıyı bu prof koyacak.sizi o kadar iyi anlıyorum ki.uzulmemek için kendimi teskin etmeye çalışıyorum veren ALLAH diyorum.elikolu saglam nefes alıyor yuzume bakiyor diyorum ama ne oldugunu bilmek istiyorum.kabullenebilmem icin neyi kabullenecegimi bilmem gerekir.sizede tavsiyem bi doktorla kalmayın aynı doktor bize iki fakli tanı koydu sizde bir prof bulun bence en azından bi kereligine odeme yaparsiniz ama ne oldugunu anlarsiniz.a titpik otizm tedavisi olan bir durum.ALLAH yardımcımız olsu amin.

Benim oglumda 18 aylik cok tv izliyordu asiri ama bebim hatam yurtdisindayim tekim kimseyok havasoguk kaynim bizde kaliyor evbuyuk camasirdi islerdi derken ilgilenemedim ondada eksiklikler goruyorum ama herseyianliyo komutlari yerine getiriyo ismine bazen bakmiyor biseye daldiysa takintilari yok oyuncaklarla amacina uygun oynuyor goztemasi var oyun boynuyor bizle ceee yapiyor saklaninca bizibuluyor biseyi saklayinca ariyor mutlaka buluyor telsarar delisin delisi n alkis yapiyor babababa diyor butun konusmasi ih ih ih coksicak bicocuk kucagima gelmek isterse ellerini aciyo kos anneye diyorum kosuyo isigi acip kapatiyo karalama yapuyor tek sikintim isqret parmagini her seye kullaniyor ma bisey isterken ihih diyor agliyor gostermiuot acaba bisorun varmo yoksa ogrenebilirmi bilmiyorum artik ikigundur tvcmiyorum oyungrublarina bakiyoum goturmwk istiyorum gerekirse krese vericem yardim lutfwn bi problem varmidir yoksa benmi cokevhamliyim gece gunduz internetten arastirma yapiyorum kafam cokkaristi

Iyi gunler.gecmis olsun.Soylenilen belirtilerden otistik olma ihtimalinin yuksek oldugu goruluyor.Ama guel tedavilerle oldukca yol katedilebilir.Bende istanbulda otistik cocuklar egitim merkezinde bir yil ogretmenlik yaptim.orada hem ozel hemde hrupctedavileride yapiliyordu.ama bu On iki sene onceydi.isterseniz bir arastirin.belki orada sizi yonlendirirler.Bir cok aile var.Meekezin adi Hamit Ibrahimiye otistik cocuklar egitim merkezi.Tabii Istanbuldaysaniz.

Evet oglum icin suphelenmistim ama doktora soedum goztemasi var hemdecokiyi gevemeleri var iki uckelimesi var dediklerinizi anliyor bolbolkonusun dedi disari cikartin dedi

Merhaba benim oğlum 3 yaşında;sadece kelime konusuyor cumle kuramıyor,işine geldimi bakıyor gelmedimi ne kadar seslensende bakmıyor,bizimle göz teması kuruyor yabancılarla kısıtlı kuruyor.cocuklarla kısa zaman oynuyor ama bununla beraber 2 yasindan bu yana kedi yemegini kendi yer,işaret parmagını kullanıyor(bununda kriteri varmış cocuk kendisi farkındalıklarını belirtmek için kullanmalıymış),nereyi işaret ediyorsam oraya bakıyor,dönen nesnelere ilgisiz,ufak tefekte olsa hayali oyunlar oynuyor ama sanki birseyler anlatırken anlamıyormuş gibi hissediyrum.cok iyi bir hastaneye yardımcı doç.götürdük 3 ay önce nörolog gördü herşey normal çıktı doktor bize yok bu cocugun bişeyi dedi ama cocul hala aynı durumda.biz bu hafta yine aynı doktara götürdük o zaman problem nedir merakıyla bu kez doktor cok acaip bi sekilde kararsız kaldı ve atipik otizm şüphesi koydu ve bizi başka bir prof.a yönlendirdi.pazartesi kesin tanıyı bu prof koyacak.sizi o kadar iyi anlıyorum ki.uzulmemek için kendimi teskin etmeye çalışıyorum veren ALLAH diyorum.elikolu saglam nefes alıyor yuzume bakiyor diyorum ama ne oldugunu bilmek istiyorum.kabullenebilmem icin neyi kabullenecegimi bilmem gerekir.sizede tavsiyem bi doktorla kalmayın aynı doktor bize iki fakli tanı koydu sizde bir prof bulun bence en azından bi kereligine odeme yaparsiniz ama ne oldugunu anlarsiniz.a titpik otizm tedavisi olan bir durum.ALLAH yardımcımız olsu amin.
merhaba benim oğlum 21 aylık aynı sizin gibi biz bugun ram gittik hastaneye yönlendirdiler atipikm otizm olduğu düşünüyorlar dünyam basıma yıkıldı sizinle iletişme geçmek istiyorum

Merhaba.otizm hakkinda bilgim yok ama ikiz kizlarimdan biri diyince cevap yazmak istedim.belki icini rahatlatabilirim.bende ikiz esiyim.bizde ikizimle 6yasina kadar konusmamisiz.sonra bizi ist.capaya goturmusler annemler.orda annem anlatiyo zemin kata indirmisler.galiba rehabilitasyon merkeziymis.annem diyo ki ordaki cocuklar hep rahatsizmis.annem demis benim cocuklarim ozurlu degil ki gayet akillilar demis.toplamis bizi getirmis.sonra benim kafama aldigim bi darbeden oturu bi doktora goturmusler.annem muayene sirasinda doktor bey bunlar ikiz.konusmuyolar demis.doktorda hic uzulme kizim.ikizler kendi aralarinda bir dil gelistirirler.aralarinda anlastiklari icin disariyla temas kurmak istemezler demis.sonra bizim zamanimizda kres yok tabi.biz 6 yasinda anaokuluna baslayinca basladik konusmaya.ALlaha sukur ikimizde de hic o tip bi problem yok ve gayet saglikli ve akilliyiz canim.insallah seni aydinlatacak icini ferahlatacak seyler anlatmisimdir.cok gecmis olsun..

mrb benimde kızım var 21 aylık şuan .konuşmuyor tek bir kelimesi yok.seslendiğimizde dönüp bakmıyor komutları algılamıyor.ben çalışıyorum çok ilgilenemedik evde yaşlı babannemiz bakıodu kızıma .beş aylıkken bi tuhaflık var diyordum hep etrafımdakiler sen çok pimpiriklisin diyordu.19 aylık olup konuşmayınca aileme bu konuyu çok daha ciddi ele almaları yönünde konuştum.kızım çok güleç bi çocuk oyun oynamaya bayılır hoplasın zıplasın çok sever.al ver anlıyo.göz teması tvyi kapattıktan sonra düzeldi bayağı.pazılımız var hayvan şekilli şekillerin hepsinin yerini doğru koyuyor ama yerleştiremiyo çok aferin deyince etrafındakilerden alkış bekliyo kendide alkış yapıo.bay bay yapar.şarkıda alkışla lafı geçince alkışlar çok yemek seçmez acıkınca yemek getirince hemen oturur yemek yemek için.oyuncaklarıyla çok kısa oynar hiç bi takıntısı yok meme emmek dışında.çok sıkılgan oyuncaklarını hemen atıyo.ama ona öğrettiklerimizi taklit etmeye başladı köpeğe hav hav ineğe me.kediye pis pis eşşeğe aiaai gibi şeyler diyo çok belirgin anlaşılamasada bu ifadeler gösterip sölediği için anlıyoruz.kapıyı kendi açabiliyor.elektrik anahtarını açmasını biliyo nesneleri amacına uygun kullanabiliyo bi kere gösterince ilgisini çekmişse hemen yapıo.bi yere çıkmak için sandalye kullnıyo koltuklara tek başına inip çıkar.bişi yere düşünce takip eder nesne takibi var.yukarda bişi varsa elimi tutup kendisini yukarı çıkarmamı ister.açmamı istediği bişi varsa bana verir.çakmeceleri eli hiç ezilmeden açar kapar.kucaklanmaktan sarılmaktan hoşlanır ama çok kucakta durmaz bende duruyo.acıyı hissediyo sobaya çıs diyo.fırını görünce onada çıs diyo yaklaşmıyo.kelemle karalaması var müziğe bayılıyo.telefon hastası pek vermiyorum.ara ara dalmalarıda var ama öyle kendini kaybetmiyo bişi yiyosa yemeye devam ediyo gözü dalıyo sadece büyük insanların dalmaları gibi.çocuk psikiloğuna götürdüm gelişim geriliği var gibi dedi ama muayene yetersiz geldi.noroloğa götürün dedi götürdük. mr eeg işitme testi istedi.ben bunlardan bişi çıkmazsa diye sorduğumda çıkıcak gibi duruyor dedi.eeg çektirdik normal çıktı.diğerleri için randevumuz var bakalım inşallah onlarda normal çıkar.psikolojim çok bozuk beklmek yıpratıcı.kreşe vericem çok fazla hastalanıyor diye havaların sıcak olmasını bekliyom yoksa hep hasta geçiririz.bu arada uykulamızda çok sıkıntılı gece çok uyanıyor .görüşlerinizi bekliyorum .istanbulda anadolo yakasında yaşıyorum.bu konuda önerileriniz varsa bekliyorum durumu daha hızlı sonuçlandırmak adına nasıl bi yol izlemeliyim diye yönlendirme ve fikirlerinizi bekliyorum teşekkür edrim

slm gülsüm bende 2.5 yaşında oğlumu pedogok götürdüm nörolojiye götürdüm hepsi bişeyi yok ded egg çekildi temiz çıktı kesin sonuç istiyorsan Erenköy çocuk psikiyatrisneden randevu al orda tanı konuyor bana çocuğunda bişey yok dediler nörülüji pedogok evde ilgilen tv kapa dedi ama oğlum atipikotizmli çıktı iyiki onlar dinlemedim psikiyatriye götürdüm

X