2.5 yaşındaki kızımla yapabileceğimiz etkinlik önerileri

mutemadiyenuzgun

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2015
1.808
1.213
Yaz tatilinde kızımla kaliteli vakit geçirmek istiyorum zaten bir ay sonra tekrar çalışmaya başlayacagim. Bu yaştaki çocuklarınizla neler yapiyorsunuz? Etkinlikli kitaplardan öneriniz var mı? Parka gitmek evde oyuncaklarla oynamak dışında şu an pek bir aktivitemiz yok tiyatroya götürmek istedim ama 4 yaş alti alinmiyormus. Evde renkleri sayıları öğretebilecegim kitap tavsiyeniz var mı? Bunları henüz bilmiyor. Sadece bir sayısını kullanıyor. Eğlenceli ve farklı aktivite önerisi olan varsa merakla bekliyorum. Açıkçası boyamaya da henüz tam manasıyla geçmedik.

İnternette 2.5 yaş aktivite yazınca çıkıyor... Instagramda da aktivite yapan anne veya öğretmen sayfaları var bolca

Yaz tatilinde kızımla kaliteli vakit geçirmek istiyorum zaten bir ay sonra tekrar çalışmaya başlayacagim. Bu yaştaki çocuklarınizla neler yapiyorsunuz? Etkinlikli kitaplardan öneriniz var mı? Parka gitmek evde oyuncaklarla oynamak dışında şu an pek bir aktivitemiz yok tiyatroya götürmek istedim ama 4 yaş alti alinmiyormus. Evde renkleri sayıları öğretebilecegim kitap tavsiyeniz var mı? Bunları henüz bilmiyor. Sadece bir sayısını kullanıyor. Eğlenceli ve farklı aktivite önerisi olan varsa merakla bekliyorum. Açıkçası boyamaya da henüz tam manasıyla geçmedik.
Renkleri çizgi filmle öğrendi. Hayvanlari bebek eşleştirme kartlariyla. Parka cikiyoruz. Kitap okuyorum aralarda.

Tam etkinlik yaşı kuzunun.
Sosyal medyada etkinlik sayfaları dolu.
Internet de yazabilirsiniz.
He örnek isterseniz bir tane vereyim, ama o kadar çok ki, en iyisi kendiniz bakmanız.

Büyükçe bir karton kutuya minik plastik toplar büyüklüğünde delikler açın, topları atabileceği şekilde.

Sonra da deliklerin etrafını boyayın.
Yeşil topu yeşil delikten atsın mesela.
Bu şekilde.

Yada kaşıkla kaptan kaba aktarma yapabilirsiniz.
Hamur oynatabilirsiniz.

Bol bol duyusal oyunlar, su oyunları yapabilirsiniz.

Bizim oğlumla çok sevdiğimiz bir oyun var.
Konusabiliyorsa kızınız uydurma masal yazın.
Bir cümle ondan bir cümle sizden.
Sonunda çok komik ve çok eğlenceli şeyler çıkıyor.

Balon deneyleri var, sirke ve karbonatla şişiyor.

Parmak boyası yapabilirsiniz.
Elini ayağını boyayıp izini çıkarabilirsiniz.

Yada ipe makarna boncuk dizebilirsiniz.

Sayıları da kağıtlara yazıp eşleştirme yapabilirsiniz.
Yada sayı kadar noktacıklar yapıp onları eslestirebilirsiniz.

Bir dedim, bir sürü örnek verdim.
Iyi oyunlar :)

Tam etkinlik yaşı kuzunun.
Sosyal medyada etkinlik sayfaları dolu.
Internet de yazabilirsiniz.
He örnek isterseniz bir tane vereyim, ama o kadar çok ki, en iyisi kendiniz bakmanız.

Büyükçe bir karton kutuya minik plastik toplar büyüklüğünde delikler açın, topları atabileceği şekilde.

Sonra da deliklerin etrafını boyayın.
Yeşil topu yeşil delikten atsın mesela.
Bu şekilde.

Yada kaşıkla kaptan kaba aktarma yapabilirsiniz.
Hamur oynatabilirsiniz.

Bol bol duyusal oyunlar, su oyunları yapabilirsiniz.

Bizim oğlumla çok sevdiğimiz bir oyun var.
Konusabiliyorsa kızınız uydurma masal yazın.
Bir cümle ondan bir cümle sizden.
Sonunda çok komik ve çok eğlenceli şeyler çıkıyor.

Balon deneyleri var, sirke ve karbonatla şişiyor.

Parmak boyası yapabilirsiniz.
Elini ayağını boyayıp izini çıkarabilirsiniz.

Yada ipe makarna boncuk dizebilirsiniz.

Sayıları da kağıtlara yazıp eşleştirme yapabilirsiniz.
Yada sayı kadar noktacıklar yapıp onları eslestirebilirsiniz.

Bir dedim, bir sürü örnek verdim.
Iyi oyunlar :)
Kızım konuşuyor ama anne bak anne gel gibi kısa cümleler kuruyor henüz. Ama hikaye dışındaki diğer oyunları deneyeceğim

Kızım konuşuyor ama anne bak anne gel gibi kısa cümleler kuruyor henüz. Ama hikaye dışındaki diğer oyunları deneyeceğim
Onu da büyüdükçe yaparsınız :)
Boyama içinde isterseniz basit bir şekil çizin hadi çizdiğimi çiz oynayalım deyin.
Aynısını yapmayı denesin.

Merhaba,
Ev dışında konu açmışsınız, sevindim ve yazmak istedim :)
Eolo Yayınlarının kitaplarını tavsiye ederim - Zihinsel Gelişim Etkinlikleri 3 yaş (1,2,3), Boyama Aktiviteleri, Kavramlarla Etkinlikler, Evde Etkinlik Zamanı gibi güzel etkinlik kitapları var.
Balkonunuz varsa şişme havuz ve su oyuncakları en güzel yaz aktivitelerinden biri.
Lego'nun Duplo serisi çocuğunuzun yaşı için uygun.
Yaşına uygun az parçalı puzzlelar yapabilirsiniz.

Size cevap vermeyeceğim çünkü konuları açıp asla cevap vermiyorsunuz. Madem bize cevap vermeye tenezzül etmiyorsunuz neden konu açıyorsunuz

+1 gelecek önerileri bekleyeyim ben de 😊

Bu saydıklarınızı en iyi oyunla öğrenir zaten. Rengarenk topları sepete tek tek sayarak ya da renklerini söyleyerek atın mesela. Ilk aklıma gelen. Ille bir kitaba ihtiyacınız yok bu tür şeyler için.

Benim de oğlum 2.5 yaşında.
Parmak boya ile el resmi çıkarıyoruz ,

Boyama kitaplarımızdan resimlerin kime ait olduğunu soyletip boyatiyorum ,arada da suku boya yapıyoruz,

Yapboz yapıyoruz,

Renkleri şekilleri meyve sebze hayvanları telefonda bir uygulamadan öğrendi,tel bagimlisi olmaya başlayınca bıraktım.

Boyama yaparken renkleri ona bulduruyorum sarıyı al maviye boya,bu ne renk gibi..

Kitap okuduğumuz da oluyor resim yorumlama şeklinde

Parmak boyasi ile boyama
Benim de oğlum 2.5 yaşında.
Parmak boya ile el resmi çıkarıyoruz ,

Boyama kitaplarımızdan resimlerin kime ait olduğunu soyletip boyatiyorum ,arada da suku boya yapıyoruz,

Yapboz yapıyoruz,

Renkleri şekilleri meyve sebze hayvanları telefonda bir uygulamadan öğrendi,tel bagimlisi olmaya başlayınca bıraktım.

Boyama yaparken renkleri ona bulduruyorum sarıyı al maviye boya,bu ne renk gibi..

Kitap okuduğumuz da oluyor resim yorumlama şeklinde
Yapiyorsunuz farklı türde bir boya denediniz mi ve uygulamanın adını öğrenebilir miyim?

https://www.hepsiburada.com/dikkati-guclendirme-seti-anasinifi-3-yas-osman-abali-p-KADEDA93272 Bu seti şiddetle öneririm. Yeğenimle bitirdik çok keyif aldı. Başka önerdiğim annelerden de olumlu dönütler aldım.

Ben kızıma kuru boya vermiştim ama çok yukardan tuttu ve kalem kağıdı boyamadi pek bu yüzden sanırım siizn oğlunuzun ince motor becerileri gelişmiş bunları güzelce tutup boyayabiliyorsa
Hayır bütün sayfayı tümüyle karaliyo boyama değil karalama çalışması oluyo 😊

Birşeyleri öğretmeye çalışmayın bence , beraber keyif alın Gül'ün eğlenin bunlar daha önemli, renkleri nasıl olsa öğrenecek , benim kızım da 2.5 yaş saklambaç oynamaya bayılıyor , suluboya çok seviyor, çadır kurup oynuyor babasıyla, ben mutfakta birseyler yapıyorsam geliyor tezgaha çıkıyor o da birşeyler yapıyor atıyorum salata yapiyorsam sebzeleri yıkıyor, kahvltida yumurtasını soyuyor, kurabiye vs yapıyoruz zaten en sevdikleri bunlar, beraber şarkı söylüyoruz çocuk şarkılarından çok şey öğreniyor yani ben uğraşmadım ama sayı saymayı öğrendi renkleri karıştırıyor ama çok önemsemiyorum, bir kaç eğitici set aldım adeda yayıncılık dikkat güçlendirme seti ama çok ilgisini çekmedi

X