Konuşma Problemleri 2.5 yasındakı oglumda baslayan kekemelık

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

ecemm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2007
118
0
44
slm herkese

arkadaslar canım cok sıkkın ne olur yardım edın ne yapacagımı bılemıyorum.

oglum tam 31 aylık 1 haftadır falan kekelemeye basladı... yanı bazı tek kelimelerde takılıyo mesela... a a a t niye dişlerını fırcalamıyor .... dıye konusuyo yanı bellı kelımlerde oluyor bu.

cok erken konusan bır cocuk benım oglum düsünüyorum neden oldu dıye genetık degıl bıseylerdende korkmadı yanı evımızde kavga falan olmaz hıcc..

1 haftadır böyle bazen güzel konusuyor ama bazen bariz takılıyo ...üfff

ne yapsam hemen götürsem mı bır uzmana netten arastırdıklarımı yapıyorum kıtaplar okuyorum normal konusuyormus gıbı dınlıyorum..

fıkrı olan yazsın lütfen

Son düzenleme:
canım birinden görmüş olabilimi,yada dikkat çekmeye çalışıyo olabilirmi ,çünkü bazen düzgüm konuşuyo yazmışsın ,bazen çocuklar kendiliklerinden bazı alışkanlıklar edinirler ,insanların dikkatlerini çektikten sonra bunun iyi bişey olduğunu zannedip devam ederler ,bazen unutup normal davranışlarına dönerler ama akıllarına geldiği anda buna devam ederler , bu konu hakkında eşiniz dostunuzla konuşurken onun ortamda olmamasına özelliklle dikkat edin bence ve onunla konuşurkende bu konudaki rahatsızlığını belli etmeyin ,hiç farketmiyomuş gibi konuşmasını bitirmesini bekleyin ,sorun devam ederse doktora gidebilirsiniz ,ayrıca bu tarz duyumlar genetik olmaz zaten bazen yapısal sorunlarda olabili ,dediğim gibi bu konudada doktorlar yardımcı olacaktır.iyi akşamlar .

sansee
tesekkür ederım cevabın ıcın senın dedıgın gıbı yapıyoruzbızde esımle bakıcıylada arası ıyı dıkkat cekmek ıcınmı yapıyor bılmıyorum ama cok endıselıyım bıraz yarın kendı calıstıgım hast. cocuk gelısım uzmanıyla konusup olmazsa cocuk pskologuna götürürüm sonra.. bu arada kekemelıgın %50 sı kalıtsaldır yanı genetik..umarım gecıcıdır bızım durumumuz..

destegın ıcın saol canım

geçmiş olsun..kekemelik kalıtsal..akrabalarda var birkaç kişi..

sansee
tesekkür ederım cevabın ıcın senın dedıgın gıbı yapıyoruzbızde esımle bakıcıylada arası ıyı dıkkat cekmek ıcınmı yapıyor bılmıyorum ama cok endıselıyım bıraz yarın kendı calıstıgım hast. cocuk gelısım uzmanıyla konusup olmazsa cocuk pskologuna götürürüm sonra.. bu arada kekemelıgın %50 sı kalıtsaldır yanı genetik..umarım gecıcıdır bızım durumumuz..

destegın ıcın saol canım
rica ederim caım ,ben anasınıfı öğretmeniyim zaten , benim sınıftada konuşma bozukluğu olanlar var ,kalıtsal değil çocuğun durumu annesi çocuk psikoloğunada götürmüş ama 6 yaşında olmasına rağmen hissettikleirni ifade edemeyeceği için doktor biraz daha zaman geçsin demiş ,ama ben söylediklerinii anlamaya çalışıyorum çok seviniyo ,ben bide şöyle bakıyorum duruma 10-15 yaşına gelipte kekemeliği devam eden pek az çocuk vardır zamanla mutlaka düzelir nçok köklü bi sorun yoksa ,bu yüzden çok endişelenme bence.geçmiş olsun..

sensee

umarım oglumun durumuda bıran önce düzelır..
en az 3 yasına kadar bekleyın dedı pskolog telle görüstüm.. ama inan canım cok sıkılıyor bu duruma..

sıkma canım yaaa...6- 7 yaşına geldiğinde arkadaşalrıyla sohbet etmeye başlar ozaman yavaş yavaş düzelir ,ozaman düzelmezse bence tedavi yoluna git ,ozamana kadar kendinide çocuğuda strese sokma bence..

merhaba canım
benim oğlum da 2 buçuk yaşında
2 ay önce kekelemeye başladı, aynen senin gbi aşırı korktum. psikoloklara da, terapistlere de götrdm. zamanla geçer dediler büyük bi olasılıkla. biliyo musun, 10 gündür kekelemeden eser yok. o kadar mutluyum ki anlatamam.
çocuğn üstüne asla düşmedik uzmanların dediği gibi. ve bol bol gezdirdim oğlumu, hep deişik ortamlara soktum. umarım tekrarlamaz. kabus dolu günlerdi, uykusuz geziyordum düşünmekten. 6 ay bekleyin, 6 aya muhtemelen geçer demişlerdi, çok şükür 2 ay sürdü.
hiç endişelenme arkadaşım.

barbunyapilakı

arkadasım o kadar mutlu oldum kı anlatamam yazılarını okuyunca..
ınan ıcıme su serpıldı resmen..
bende beklemedeyım bakalım bugün işten izin aldım evdeydım tümgün parkta ormanda gezıntıye cıktık bbol bol kusları kovaladık agac dallarını tutup salladık yaprakları döküldü:)) bol bol konustummm oda konustu sankı eskıye göre ıyı gıbı ama devam edıyo var yıne az da olsa..
bende bellı etmemeye calısıyorum hep özgüvenı yerıne gelsın dıye taktır edıyorum umarım düzelır bıran önce...ama sımdı ıcım erıyo... bakalım

saol arkadasım destegın ıcın

Son düzenleme:
benim bildiğim aklından değişik çok şeyy geçince heyecanlanınca düşünmeden hemen hepsini sölemek için kelime takılır TABİ BENİM GÖZLEMİM NE KADAR doğru bilemem

Benim oğlumda çok düzgün konuşan bir çocuktu fakat 2,5 yaşında aniden konuşurken teklemeye başladı. Özellikle ilk heceleri birçok kez tekrarlıyordu. Doktoruna danıştık bu yaşlarda normal olduğunu, düşünme hızı ile ifade etme hızının çakışmasından kaynaklandığını ve geçici olduğunu olduğunu söyledi. 2 hafta kadar sonra düzeldi. Sevinçten havalara uçtuk. Şu anda 32 aylık tekrar hafiften başladı. Çok üzülüyorum. Birde etrafımdan çok olumsuz yorumlar aldım. Korkmuştur, çocuğa çok bağırıyorsun ondan olmuştur gibi yorumlar gelince kahroluyorum. İnşallah geçer. Sizinki ne durumda merak ettim. İnşallah sizin yavrunuzun konuşması da düzelmiştir.

oglım suan tam 3 yasında haben takılıyor bazende günlerce tamamen akıskan konusuyor bızede uzmanlar gececegını söyledıler5 yasa kadar... artık eskısıs gıbı üzülmüyorum cünkü gectıgıde oluyor eger kalıcı olsaymıs hıc gecmez artarak devam edermıs....umarım sızınkıde bıran önce gecer

slm herkese

arkadaslar canım cok sıkkın ne olur yardım edın ne yapacagımı bılemıyorum.

oglum tam 31 aylık 1 haftadır falan kekelemeye basladı... yanı bazı tek kelimelerde takılıyo mesela... a a a t niye dişlerını fırcalamıyor .... dıye konusuyo yanı bellı kelımlerde oluyor bu.

cok erken konusan bır cocuk benım oglum düsünüyorum neden oldu dıye genetık degıl bıseylerdende korkmadı yanı evımızde kavga falan olmaz hıcc..

1 haftadır böyle bazen güzel konusuyor ama bazen bariz takılıyo ...üfff

ne yapsam hemen götürsem mı bır uzmana netten arastırdıklarımı yapıyorum kıtaplar okuyorum normal konusuyormus gıbı dınlıyorum..

fıkrı olan yazsın lütfen

Benimde bir arkadaşımın oğlu ilk okul öncesi kekelemeye başlamışdı yaşını tam hatırlamıyorum çünkü üstünden çok zaman geçdi belli bir süre sonra kendi kendine düzeldi geçdi hiç bir şey kalmadı sıkma canını geçecekdir ama tabi yinede bir uzmana sor yapabileceğin izleyeceğin yol hakkında yanlış davranmamak adına

benim oğlumdada 2,5 3 yaş arası oldu ve çok kekeliyorduk ama önemsemedik üstünde durmadk kendiliğinden düzeldi. fakat üstünde durup yanında konuşup pekiştirmeyin kendiliğinden geçiyor

benim kızımda 4,5 yaşında ve heyecanlandığı zaman çok kelime tekrarı yapıyor.durumuna çok üzülüyorum.kendi dayım çocuk doktoru sorduk bunun bu yaşlarda normal olduğunu hatta 7 yaşında hala devam ederse çaresine bakmamız gerektiğini söyledi.

yaklaşık bir senedir kelime tekrarı yapıyor.bazen resmen konuşamıyor yavrum :KK43:çok üzgünüm çokkk

bir anneyim ve ben şu an elim kolum bağlı hiç bişey yapamıyorum

yaaaa.......
kızlar bende aynı dertten muzdarip. benim kızımda çok erken başladı konuşmaya, 1,5yaşındayken her söylediğimizi öğrenip konuşuyordu. şarkılar,ninniler...vs. ama yaklaşık 1 aydır kekeleyerek konuşmaya başladı sanki giderek daha çok artıyor. tam kekelemiyor ama bazen mesela hastayım diyecek ha-ha-ha-hastayım diyor ilk heceleri çok tekrar ediyor. ama şarkı söylerken kekelemeden sölüyor. ben kızımı 5,5 aylıktan beri kreşe götürüyorum.hep ara ara değişik kişilerde baktı annem,babannem,teyzem falan. 1ay öncede bakıcı tutmaya karar verdik. kreşe o götürüp o alıyor benim çalıştığım zamanlarda haftasonları falan bakıyor. kızım ilk başlarda çok ağlıyordu, gitmeke istemiyordu içim parçalanıyordu ağlamasına ama şimdi sevine sevine gidiyor. bakıcıya gidicem diye oyuncaklarını bile kendisi topluyor. ne yapacağımı bilemiyorum bakıcıdan sonra oldu sanırım kekelemesi ilk başlarda gitmeyi istemiyordu oyüzden mi başladı acaba şimdi gitmeyi istiyor ama kekemeliği kaldı sanki giderek daha çok artıyor.
birde biz ilk başlarda yanında konuşuyordu melek kekeliyor diye sonra farkettim o ara başka birşeyle meşgül olsada bizi pür dikkat dinliyor artık yanında konuşmuyoruz hiç sanki öyle bir durum yokmuş gibi davaranıyoruz sizce düzelirmi bu arada kızımın yaşını sölemeyi unuttum 25 aylık. psikiyatriste mi başvursam acaba ne dersiniz. çok çaresizim

X