2,5 yasindaki oğlumun yemek yememesi ve benim yakında çıldıracak olmam

Dobra anne

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Eylül 2021
731
986
Gerçekten psikolojik olarak çökmüş durumdayım,doktoruna söyledim sen kolaya kaçıyorsun deyip geçiştirdi. ki saatlerce ugrasirim yesin diye ve gunde en az 2 3 cesit yemek yapiyorum farkki farkli sirf kendi icin,yeter ki yesin diye..Gelgelelim bana antik kuntik oneri verdi( Tabak susle,tek çeşit yemek ver yerse yer yemezse bırak ağlasın sonra mecbur yiyecek,süt verme,ısrarlı ol,vb...)..Iyi hos da bunların hepsini yaptım zaten önceden, ise yaramıyor ne yapacağım ben bir günü bir gününü tutmuyor sabah bazen kahvaltı yapıyor bazen hic yapmıyor diger ogunler zaten korkunc elli tane film dönuyor evde..Asla bagirmak da istemiyorum ama bagirip cagiriyorum artik sonrasi zaten kendini kotu hissetmeler,pismanliklarin verdiği bir çöküntü.Diger arkadaşlarımizın çocuğu masada ne var ne yoksa süpürüyor onları gördükçe artık moralim bozuluyor gitmek istemiyorum bile..Bir iki kere anneannesi gile biraktim orda ben yokken yer icer belki diye yok 3 gün ac birak 3 gun aramaz yemegi.Ama aburcubura kiyameti koparir.Artik şaşırıp kaldım bazen çocuğumdan çok benim bir terapiye ihtiyacim var gibi düşünüyorum.

Ek gıda sürecinde püre mi verdiniz. Bir de biberonu bıraktı değil mi.

Gerçekten psikolojik olarak çökmüş durumdayım,doktoruna söyledim sen kolaya kaçıyorsun deyip geçiştirdi. ki saatlerce ugrasirim yesin diye ve gunde en az 2 3 cesit yemek yapiyorum farkki farkli sirf kendi icin,yeter ki yesin diye..Gelgelelim bana antik kuntik oneri verdi( Tabak susle,tek çeşit yemek ver yerse yer yemezse bırak ağlasın sonra mecbur yiyecek,süt verme,ısrarlı ol,vb...)..Iyi hos da bunların hepsini yaptım zaten önceden, ise yaramıyor ne yapacağım ben bir günü bir gününü tutmuyor sabah bazen kahvaltı yapıyor bazen hic yapmıyor diger ogunler zaten korkunc elli tane film dönuyor evde..Asla bagirmak da istemiyorum ama bagirip cagiriyorum artik sonrasi zaten kendini kotu hissetmeler,pismanliklarin verdiği bir çöküntü.Diger arkadaşlarımizın çocuğu masada ne var ne yoksa süpürüyor onları gördükçe artık moralim bozuluyor gitmek istemiyorum bile..Bir iki kere anneannesi gile biraktim orda ben yokken yer icer belki diye yok 3 gün ac birak 3 gun aramaz yemegi.Ama aburcubura kiyameti koparir.Artik şaşırıp kaldım bazen çocuğumdan çok benim bir terapiye ihtiyacim var gibi düşünüyorum.
Arkadaşımın çocuğu sizinki gibiydi yemek sırasında kızmış ona tencere kapağını ne düşmüş çocuk öğünden sonra uzun bir süre yemeği reddetti iki yaşına yakındı çok ugrasdi onla kan değerleri bile düştü psikologla görüştü faydasını gormedi zamanla gecdi inşallah sizinkide geçicidir ama uzun sürmüştü

Benim terapiye ihtiyacım var demişsiniz ya, o konuda çok haklısınız. Benim yemek yedirme konusunda çok çeken bir arkadaşım da terapi aldı ve gerçekten iyi geldi. Doktorların söylediği bazı şeyler doğru bazı şeyler manasız oluyor. Tabak süslemek mesela, aşırı iştahsız çocuklarda çare olduğunu hiç duymadım. Kolaya kaçıyorsun demesi çok yanlış. Kolaya kaçsanız bu kadar dert etmezsiniz. Hep mi iştahsızdı? Bebekler büyüdükçe iştahsız ve seçici olabiliyor. Eğer iştahsızlığının altında tıbbi bir neden yoksa (geniz eti, demir eksikliği vs) yapabileceğiniz pek bir şey yok.

Bebek yemeklerine tamamen karşıyım ben. Hele her şeyi püre yapıp verilmesine. Kızım bi çimdikte olsun tuz atmazsam o yemeği asla yemez. Altına örtü seriyorum, önüne önlük ve eline veriyorum her şeyi. Başta çok döküyordu ve herkes bana sen yedir diyordu. Şimdi maşallah her şeyi kendi yiyor. Yemesine müsade ediyor musunuz ? Çünkü o şekilde çok daha iyi yiyorlar.

Bence bir müddet oluruna bırakın,bende konu açmıştım hatta.Sizin gibi bir iki kizip zorlamistim.Sonra bıraktım.Yavas yavaş yemeye başladı.Kendi haline bırakın.Ama sık sık teklif edin birşeyler,meyve,çerez vs.Ben yaptığımda bazen alıyor,bazen almıyordu.Almazsa zorlamayın.Cok zor sizin için biliyorum ama bazı erkek çocukları da yemek yemeyi sevmiyor malesef

Benim kızım da aynı böyle. Hiç bir zaman iştahlı olmadı. Balık yağı iştah açar dediler aldık. Bellki biraz etkisi olmuştur ama bariz Bi yararını göremedik. Karadut özü iştah açar dediler onu da aldık. o da pek işe yaramadı biz de. Ben de kendi içimden çok huzursuz oluyorum ama zorlamıyorum artık. Bu akşam sadece küçük bi kase yoğurt yedi yemekte. Bana göre aç yattı masela. Ama doktoru gelişimi normal olduğu için iştahsızlığını önemsemiyor. 🙄 valla ben çözümsüzüm. Çözüm bulan beni de aydınlatsın