2.çocuk ve vardiyalı iş ... Çok kararsız kaldım.Fikir verirmisiniz Lütfen...

Khk lı kamu işçilerinde çocuk ilkokul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma imkanı diye birşeyler konuşulmuştu. Bu konu yasalaştı mı uygulamaya geçti mi bilmiyorum ama uygulanıyorsa düşünebilirsiniz yarım iş yarım maaş 🙂

Ne olursa olsun emekliliğe kadar çalışın derim hem anneniz de bakacakmış ne güzel. Annelik duygunuz ağır basıyor olabilir ama şöyle bir gerçek var ki dünya hali bu ne zaman ne olacağı belli değil. Eşinizden ayrılma durumu olabilir veya başka türlü ekonomik anlamda sıkıntılı günler olabilir. Bence annelik duygusunu bir kenara bırakıp emekliliğe kadar işinizi bırakmayın.

Herkese hayırlı ramazanlar.Uzun zamandır siteyi takipteyim ancak konu açmak bugüne nasip oldu kararsız kaldığım için fikirlerinize ihtiyacım var.Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
40 yaşında yaklaşık 6 yıldır sonradan KHK ile verilen kadroya geçmiş vardiyalı bir pozisyonda kamu işçisi olarak çalışanım.
10 yaşında ellerinizden öper bir oğlum var ve şu andada 7 aylık hamileyim.
Eşimin orta üst segmentte sabit maaşı var 50k gibi , ekstra olarak oturduğumuz ev kendimizin ayrıca diğer 1 evimizdende kira gelirimiz var.

Hamilelik süresince iş yerinde gündüz vardiyasında sabit olarak çalıştım.Yalnız doğumdan sonraki süreçte yasal izinlerimi kullandıktan sonra tekrar vardiyalı sisteme dönüş yapma durumum var.
Eşimin ailesinden ve kendi ailemden Uzaktayım.
Eğer işime devam edersem bakıcı , 2,5 yaş üstü kreş yada belirli bir süre kalıcı olarak annem gelecek.
Bu esnadada iş yerinden ayrılırsam iş yerim tazminatımı verip işten çıkarabileceğinide belirtti.Emeklilik günümede (prim olarak) yaklaşık 3-4 yılım var sonrası yaşımı bekleyeceğim.

Böyle bir durumda çalışmalımıyım yoksa tazminatımı alıp çocuğuma kendimmi bakmalıyım.
Benim durumumda olan arkadaşların tercihleri ne oldu diğer arkadaşlarında gerekçeleriyle birlikte fikirleri ne olur.Sizler olsanız ne yapardınız.
Gerçekten çok kararsız kaldım.
Ücretsiz izin seçeneği varsa onu kullanırdım daha sonra ise dönüp prim günümü doldururdum

Herkese hayırlı ramazanlar.Uzun zamandır siteyi takipteyim ancak konu açmak bugüne nasip oldu kararsız kaldığım için fikirlerinize ihtiyacım var.Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
40 yaşında yaklaşık 6 yıldır sonradan KHK ile verilen kadroya geçmiş vardiyalı bir pozisyonda kamu işçisi olarak çalışanım.
Eşimin orta üst segmentte sabit maaşı var 50k gibi , ekstra olarak oturduğumuz ev kendimizin ayrıca diğer 1 evimizdende kira gelirimiz var.

Hamilelik süresince iş yerinde gündüz vardiyasında sabit olarak çalıştım.Yalnız doğumdan sonraki süreçte yasal izinlerimi kullandıktan sonra tekrar vardiyalı sisteme dönüş yapma durumum var.
Eğer işime devam edersem bakıcı , 2,5 yaş üstü kreş yada belirli bir süre kalıcı olarak annem gelecek.
Bu esnadada iş yerinden ayrılırsam iş yerim tazminatımı verip işten çıkarabileceğinide belirtti.Emeklilik günümede (prim olarak) yaklaşık 3-4 yılım var sonrası yaşımı bekleyeceğim.

Böyle bir durumda çalışmalımıyım yoksa tazminatımı alıp çocuğuma kendimmi bakmalıyım.
Benim durumumda olan arkadaşların tercihleri ne oldu diğer arkadaşlarında gerekçeleriyle birlikte fikirleri ne olur.Sizler olsanız ne yapardınız.

İşinizi ne olursa olsun bırakmayın, o devir geçti artık. Eşiniz destek olacak , annenizde gelebilirmiş Allah kolaylığını verir elbet, bırakmayın işinizi

Ücretsiz izin hakkınız olmalı, yanlış görmediysem ikinci doğumda 120 gün yazıyor . Onu da kullanın. O sürede duruma bakarsınız, evde oluyor mu... İdare edilebilir mi.

ne güzel bir konu. Çoğu kadının sıkıştığı nokta.
Çocuk ufak olacak zaten süt izni, hastalığı, bayram izinleri, senelik izinler vs.
Oğlunuzda yeteri kadar büyümüş Allah bağışlasın. Size yardımcı olabilecek yaşta.
Emeklilik kanunları anlık değişiyor, kalan 3-4 seneyi yakmayın derim.
Geliriniz de iyiymiş, para da sorunları çözer. Oyun ablası filan alırsınız veya iyi kreşler seçebilirsiniz bu süreçte.
Bence çalışmaya devam, denemeye değer.
Bebeğinizi de sağlıkla kucağınıza alın derim.

evet gece vardiyası, ama evde olsanız bir dünya iş sizi bekliyor olacak, minik bir bebekle zaten geceler vardiya :)

Bence çalışmayı bırakmayın.
Ben de hamilelik öncesi vardiyalı çalışıyordum. 7 aylık işe döndüm. Vardiyaya bırakmadılar. İş değiştirdim 1.5 yaşındayken aynı sektörde. Yine vardiyalı. Ama Çocuğum 3 yaşına gelecek. Şu an yeni yeni vardiya baskısı görmeye başladım. İdare ediyorum. Oğlumu kreşe başlattım. Eşinin çalışma saatleri düzgünse zorlanmazsın. Zorlanırsan da eve yarım gün birini bulsan çocuğu kreşten alacak vs hallolur gibime geliyor.
Doğum izninden döner dönmez vardiyaya döndüreceklerini düşünmüyorum ben.

Bence gununuzu doldurun ve isinize gidin. Simdi anlasilmiyor ama iki emekli maasi insanlarin hayatinda cok sey degistiriyor.

2 yaşa kadar gece vardiyası yazılmaması gerekiyor aslında ama uygulanmıyor mu sizin orada bu? 2 yaşından küçük çocuğu olanlara nöbette yazılmıyor bildiğim kadarıyla.

Khk lı kamu işçilerinde çocuk ilkokul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma imkanı diye birşeyler konuşulmuştu. Bu konu yasalaştı mı uygulamaya geçti mi bilmiyorum ama uygulanıyorsa düşünebilirsiniz yarım iş yarım maaş 🙂
Her pozisyon için sağöanmadığında yararlanamıyorum bundan maalesef

2 yaşa kadar gece vardiyası yazılmaması gerekiyor aslında ama uygulanmıyor mu sizin orada bu? 2 yaşından küçük çocuğu olanlara nöbette yazılmıyor bildiğim kadarıyla.
Aslında 2 yaşa kadar normal izinler ve ücretsiz izin kullanabileceğimi düşünüyorum.

X