2 Küçük çocuk Sürekli Dağınık Pis Ev Hic biseye yetisemeyen Bir Anne

Merhaba kizlar nasil duzenli tertipli temiz oluyorsunuz benim iki cocugum var biri 4 yasinda digeri 1,5 oyle zor gunlerim geciyor ki bazen oturup ağlıyorum cok titiz temizlik hastasi değilim ama bu temizlik kaygisi beni öldürecek . evim surekli dağınık iki cocukla hic bir is yapamiyorum küçüğüm surekli bacaklarima sarilir hic kucaktan inmez bana cok bagimli büyüğüm kardesiyle hep bi oyuncak paylasamamazlik hep bi onu itiş kalkış evde ne ağıt bitiyor ne cocuklarin kavgasi onlara egitici oyunlar oynatiyorum guzel vakit gecirsinler istiyorum ama ne evin isini dört dortluk yapar oldum nede anneliğimi cok bunalımdayım bana tecrubelerinizden bahsedin ne olur evime birisi gelse suratıma tükürür yerde ekmek kirintilari kiyafetler her tarafta , mutfak desen bulaşıklar tezgah üstünde onlar uyurken cogu zaman bende pert bir haldeyim uyanırlar diyede takur tukur is yapmamam bile:KK43: iki hiperaktif çocuk buyutmek ne zormus meger . yemek yaparsam ona şükrediyoruz. benim gibi var mi yoksa bi ben miyim beceriksiz pis 😢 tabi haliyle cocuklara da sert çıkışır oldum kendimi taniyamaz oldum eve yardimci va alacak durumum yok eşim cocuklara bak da ben evin isine bakayim desem 6. dakikasinda tepemde bitiyor . sizde benim gibi miydiniz cocuklariniz kucukken cozumu nedir sinirlerim yatışsın diye antidepresan bile almak istiyorum onlar cocuk tabi dağıtacak aglayacakonlarin gunahi yok hep kendimi sucluyorum günün sonunda nasil bagirirsin nasil hic bir ise yetişemezsin dort dortluk olanlar nasil oluyor da sen boylesin diye 😢

ne okudum ben boyle.

eve gelen misafir niye yuzunuze tukursun, iyisiyle kotusuyle evin sahibi siz degil misiniz,
begenmeyen gelmesin.

cocuklariniz da muhtemelen hiperaktif falan degiller,

1.5 ve 4 yaslarinda normal cocuklar, ve tabi ki daginiklik da cok normal, pislenmesi de, islerin yetismemesi de.

ayrica hic bir seyi 4 x 4 luk yapma yukumlulugunuz yok, bugun zamaniniz vardir, enerjiniz vardir her seyi yaparsiniz, yarin yoktur oldugu kadar yaparsiniz.

bu kadar strs ama normal degil.
az relax.

cocuklar buyuduklerinde sizi boyle stresli hatirlasinlar mi istersiniz yoksa neseli eglenceli ama ev pis sekilde mi. Emin olun 2.si. Ayrica eger ki ailecek hasta falan degilseniz devamli suretle, eviniz cok pis degildir, olamaz. Kesinlikle abartiyorsunuzdur.
Su 20. yy insaninin dip kose her seyi temizleme fantazisine kapilmissinizdir.

Bu tempo ile depresyon ve bitkinlik yakindir. Cocuk annesinin yorulduğunuda bilmeli, babada gereğini yapmali.

Çocuğa şimdi şu mesaji veriyorsun "kadin süper kahraman olmali, sürekli herşeye yetişmeli ve mükemmel olmali" Cünkü çocuğun gördüğü bu. Ve büyüdüğünde bu konuda zorlul çeker. Kendinden beklentiside yüksek olur, beraber olduğu adamdan beklentisi az olur.

Ve bu tavrini sağlam bir depresyon geçirmeden, değişmeyecek. O yorgunluk seni sonunda bulacak biliyorsun değilmi?
Zaten yoruluyorum ama psikolojik bir durum. O temizliği kendim yapmazsam rahat edemiyor beynim

Zaten yoruluyorum ama psikolojik bir durum. O temizliği kendim yapmazsam rahat edemiyor beynim

O halde psikologa gitmelisin. Bu rahatsizliğin temeli nedir? Onu öğren ve düzeltmeye çaliş. Yoksa kizinda ayni rahatsizliktan çeker.

Toplum tarafindan, yipranan kadin alkişlaniyor. Normal görüyor bir kadinin 5 yil içinde 20 yil yaşlanmasi. Ki hiçte normal yada alkişlanacak bir durum değil. Eşin ile bu durumu paylaş. Bazi şeyler yapmasina izin ver. Kizin ile beraber bazi şeyler yapsin. Hem kizin ile hem ev ile baği güçlenir.

Yanliz değilsin kardeş.. bugün tam da bu meseleyi düşündüm bende. Bugün ailecek bir yerlere gidelim dedik. 2 tane çocuğum var. Sabah yikadigim saçım yolda kurudu kabardı tuhaf bisey oldu kafam sepet gibi. Üstümü temiz ütülü giyindim fakat İstanbul trafiği iki saat araba içinde indigimde üstüm kırışık omuzlarım sümük olmuştu (oğlumun burnu akıyor). Pantolonuma süt döküldü yine yolda. Çocuklar desen onlarida düzgün giydirdim onlar da kirlendi daha arabadan inmeden. Aramizda tek düzgün olan evden çıktığı gibi hiç bozulmadan kalan sadece esim vardı. Neyse biz gezdik ettik iyice kirlendik yorulduk eve geldik. Biri acıktım diyor diğeri uykusuz ağlıyor, sabah evi öylece bırakıp çıktım her yer her yerde. O sırada banyoya girip aynaya bakıp bi kendimi sorguladım. Dedim acaba ben mi yapamıyorum? Bende eve gelince oh ne eğlendik onu konuşmak istiyorum kahvemi alıp kitap okumak istiyorum eşimle muhabbet etmek istiyorum hiç birini yeristiremiyorum. Suan da evde herkes uyudu ben oğlumun beslenmesine makarna pişiriyorum.... Yarın acaba herkesin beslenmesinden poaca börek mi çıkacak bizimkinden makarna 😔 bi taraftan da bunu düşünüyorum. Diyeceğim o ki yetisebildigimiz kadar oluyor biseyler ben okuyunca yazıyı Yanliz değilim diye kendimi iyi hissettim umarım sende yazdıklarımı okur kendini iyi hissedersin 🙃 selametle
iyi ki varsiniz inan bende okudukca iki yundur cok iyiyim iyki buraya yazmsim

Bende iki çocukluyum, evim aynen sizin anlattığınız gibi. Sanırım düzen kurmayı beceremiyorum. 2 gün toplu kalsa üçüncü gün çorba gibi. Düzenli, derli toplu insanlara çok özeniyorum.

Annem yanimda benim bu sürecte bebeklerin basinda o uyurlarken bende evle ilgileniyorum iste bu durumda beni yoruyor ne var sanki yapma bebeklerin uyudugu zaman sende yat uyu yokk illa evi elden gecrmem lazim icim rahat etmiyo 😑
Benim annem uzakta, işe başlayana kadar kayınvalidem de yardımcı olmadı, birkaç hafta akşam yemeği getirdi, sonra eşim işten gelince yaptı yemeği. Yanınızda biri olmasa hiçbir şey yapamazsınız zaten iki bebekle mümkün değil.

Merhaba kizlar nasil duzenli tertipli temiz oluyorsunuz benim iki cocugum var biri 4 yasinda digeri 1,5 oyle zor gunlerim geciyor ki bazen oturup ağlıyorum cok titiz temizlik hastasi değilim ama bu temizlik kaygisi beni öldürecek . evim surekli dağınık iki cocukla hic bir is yapamiyorum küçüğüm surekli bacaklarima sarilir hic kucaktan inmez bana cok bagimli büyüğüm kardesiyle hep bi oyuncak paylasamamazlik hep bi onu itiş kalkış evde ne ağıt bitiyor ne cocuklarin kavgasi onlara egitici oyunlar oynatiyorum guzel vakit gecirsinler istiyorum ama ne evin isini dört dortluk yapar oldum nede anneliğimi cok bunalımdayım bana tecrubelerinizden bahsedin ne olur evime birisi gelse suratıma tükürür yerde ekmek kirintilari kiyafetler her tarafta , mutfak desen bulaşıklar tezgah üstünde onlar uyurken cogu zaman bende pert bir haldeyim uyanırlar diyede takur tukur is yapmamam bile:KK43: iki hiperaktif çocuk buyutmek ne zormus meger . yemek yaparsam ona şükrediyoruz. benim gibi var mi yoksa bi ben miyim beceriksiz pis 😢 tabi haliyle cocuklara da sert çıkışır oldum kendimi taniyamaz oldum eve yardimci va alacak durumum yok eşim cocuklara bak da ben evin isine bakayim desem 6. dakikasinda tepemde bitiyor . sizde benim gibi miydiniz cocuklariniz kucukken cozumu nedir sinirlerim yatışsın diye antidepresan bile almak istiyorum onlar cocuk tabi dağıtacak aglayacakonlarin gunahi yok hep kendimi sucluyorum günün sonunda nasil bagirirsin nasil hic bir ise yetişemezsin dort dortluk olanlar nasil oluyor da sen boylesin diye 😢
Offf of kendim yazdım bian benim çocuklarımla yaşları bile yaptıkları bile aynı hiperaktif olmaları çok zorluyor bazen iki dk otur diyorsun ama yok ben parka götürüyorum enerjilerini atsınlar diye ancak çare o oluyor

Ya hic sormayin. Benim daha cocugum da yok ustelik. Evlenmeden hemen önce devlet memuruydum, kendimi biliyorum, tembelim biraz. Evlilige, yeni bir sehre adapte olurken calismam cok zor olur ustesinden gelemem, esimle tayinleri uydurmak da zor olacak tayin yolu gozleyemem, zaten hayal ettigim meslek bu degil, ben cok calisip hayalini kurduğum isi yapcam dedim, istifa ettim evlenirken. Sonra evlendim. Yeme icme keyif gezme tozma desen bende, baska her seye enerjim var. Ama gel gor ki ne ev duzeni oturtabildim ne de calisip meslegimde ilerleyebildim. Isim vardi istifa ettim, ev hanimi bile olamadim :KK70: cidden hicbiseyim resmen Hele simdi bi de hamileyim Canim esim cekip cevirmeye calisiyor evi Napicam bilmiyorum ya

Ya hic sormayin. Benim daha cocugum da yok ustelik. Evlenmeden hemen önce devlet memuruydum, kendimi biliyorum, tembelim biraz. Evlilige, yeni bir sehre adapte olurken calismam cok zor olur ustesinden gelemem, esimle tayinleri uydurmak da zor olacak tayin yolu gozleyemem, zaten hayal ettigim meslek bu degil, ben cok calisip hayalini kurduğum isi yapcam dedim, istifa ettim evlenirken. Sonra evlendim. Yeme icme keyif gezme tozma desen bende, baska her seye enerjim var. Ama gel gor ki ne ev duzeni oturtabildim ne de calisip meslegimde ilerleyebildim. Isim vardi istifa ettim, ev hanimi bile olamadim :KK70: cidden hicbiseyim resmen Hele simdi bi de hamileyim Canim esim cekip cevirmeye calisiyor evi Napicam bilmiyorum ya
Bebek gelince yola sokar sizi 🥰

Ben 2 buçuk yaşında kızımla böyleyim . Bir de çalışıyorum . Aynen bir çeşit yemek yapabilsem kendimi çok becerikli sanar oldum.
Evimiz tertiplidir , oyuncak dışında dağınıklık olmaz
Olduğu kadar yapıyorum ve işlere esim yardım ediyor çünkü kızım onda da durmuyor sadece beni istiyor
Olduğu kadar olsun
Sadece yemek olsun önceliğiniz ki çocuklar güzel beslensin
Temizlik vs takmayın
2 çocukla çok zor ki ben biri ile yetişemem
Kızım hep kucak ister ağlar çünkü

Selam canım yazının hepsini okuyamadım. Yorumları da okumadım 🤭 çocuklar uyurken yazıyım dedim.
Bende dağınık evi sevmem her şey tertipli düzenli ve özellikle çat kapı gelecek olana evim temiz olmalı.
Ben de çözümü odanın birini temiz ve düzenli bırakarak buldum. Salona kimse girmiyor doğru dürüst o yüzden içim rahat. En azindan bir yer var temiz toplu diyorum. Sonra içerisi çok görülmeyen bir odayı yaşam alanı seçtik bütün oyuncaklar orada orada yiyoruz falan o yüzden dökülen dağılan da pek umrumda olmuyor çünkü bir tek biz kullanıyoruz. Yatak odalarınıda da yatmaya kullanıyoruz sadece o yüzden kıyafet harici oralar da dagilmiyor.
Eğer eşin problem yapıyorsa dağınık oda için akşam salonda takılırsınız yatmadan öncede toplayıp girgirlarsin yine temiz kalır salon.
Suanki durumun nedir? Benim 2bucuk yaşında bir oğlum ve haftaya 3 aylık olacak bir kızım var.

muhtemelen evinizde çok eşya vardır
Türk evlerinde genel olarak çok eşya var
çok eşya çok kıyafet, çok mobilya çok oyuncak...çok biblo çok süs çok ıvır zıvır...

2 çocukla çalışırken çocuklarını da kreşe bisikletle getirip götüren, arabası bile olmayan, yabancı arkadaşlarım var benim (tabii tr'de yaşamıyorlar)

ama evlerinde fazladan 1 tabak yok
orta sehpaymış etajermiş dresuarmış vitrinmiş iç içe sehpalarmış boy boy aynalarmış yok. TV zaten yok. 2+1 60 m2 evlerde yaşıyorlar.
dağılmıyor çünkü dağılacak bir yer yok. en fazla yatak toplanmaz. ömürlerinde perde yıkayıp ütülememişlerdir. etkinliği kreşten alınca çocukla akşam yemeği için market alışverişi yapmak. oturup market arabasında kereviz sapı kemiriyo kızı.

Türk kadını 2 ayda bir cam silmezse kendini kötü ev kadını zannediyor. sürekli çocuk koltuktan mı düştü kanepeye mi tırmandı dolabı mı devirdi sehpaya mı zıpladı izlemek zorunda kalıyor.

üstüne orada 4 yaşındaki çocuk evde olmuyor tabi ki...kreşte oluyor çoktaaaan.

şu konuda anlaşalım:

evlenirken a'dan z'ye takım takım bi dolu eşya alırsanız
peş peşe çocuk yapıp evde bakarsanız, ne çocuk kreşe gidiyor ne de siz sokağa salabiliyorsanız (e salamazsınız tabi, güvenli değil, biliyorum)
eşinizden de hiç yardım almazsanız
...
mümkün değil ki o çocuğun evi dağıtmaması, durması.

ya ne olacaktı?

sizinle benzer durumda kardeşim var. çalışıyor, 2 çocuğa 3 senedir aralıksız babaanne bakıyor ama evi b.k götürüyor. yapacak bir şey yok. eşinden yardım 0. evlenirken salonuna her eşyayı aldı. salonu 4 senede 4 kere kullanmadı. ama 40m2 salon ağzına kadar eşya dolu. evlilik albümleri, doğum/gebelik albümleri, doğum günü süsleri, fotograflar (ki sadece burası yüzlerce parça vardır) bile salonda yemek masasının üzerinde duruyor. salondaki büfede ayrı bir yemek takımı var mesela. ama yemek yapmıyor. temizlik yapmıyor. sadece çamaşır ve ütüyü yetiştirirse mutlu. yemek yapmak zorunda olsa herhalde çıldırırdı.
Kardesinizinki ve buna benzer hayatlar hayat mi peki?
Otursa ya evinde çocuklarıyla güzel zamanlar geçirse eşyanın kölesi olmasa, değerli ömrünü emeklilik ugruna modern kölelige yani iş hayatına satmasa

Kardesinizinki ve buna benzer hayatlar hayat mi peki?
Otursa ya evinde çocuklarıyla güzel zamanlar geçirse eşyanın kölesi olmasa, değerli ömrünü emeklilik ugruna modern kölelige yani iş hayatına satmasa
kardeşim memur.
memur olduğu için de 2. gebeliğinde büyük kısmında evdeydi (pandemide izin verdiler ya gebelere). üstüne süt izni kullandı, esnek çalıştı. erken çıktı geç gitti yani aslında olabildiğince az çalıştı. büyük çocuğa bu süreçte yine kayınvalidesi baktı tabi. çünkü peş peşe gebe kaldığı için zaten fiziksel olarak hareket etmekte bile zorlanır haldeydi. doğumu çok zorlu geçti.... bir de özel sektörde olsa ne olacaktı bilmiyorum.

hayat mı derseniz zorunlu olanlar var.
eşinin maaşı yetmeyen ya da stabil olmayan kadınlar çalışmayıp ne yapsın? işi bıraksa tekrar iş bulamamak gibi riskleri olanlar var hele ki özelde. ülkede çok az bir kesim çalışmadan aileden gelen kira ile eşinin maaşı ile iyi şekilde yaşayabilecek durumda...hele 2 çocukla tek maaşla geçinmek herkesin harcı değil ki.

ama mesela kardeşim devlette olduğu için ücretsiz izin alabilirdi, hiç almadı. o da şey düşündü herhalde: "eşimin eve/ev işlerini çocuk bakımına yardımı 0. Ücretsiz izin alsam ben ekonomik özgürlüğümü kaybedeceğim üstüne bütün evin işi bana kalacak. Böyle bari ev işinden filan muaf oluyorum." Evde kalıp yemek temizlik uğraşmaktansa neredeyse aynı süreyi işte geçirip maaşını alıyor. Bir de böyle düşünün :)

ama eve bu kadar eşya doldurmak filan zorunlu değil tabii ki. ben de o kısımları anlamıyorum. anlasam destan gibi döşeyip yazmam :)

Keske evim hep dağınık olsaydi bi şeylere yetişme telaşım olsaydi da çocuklarimla uyuz hastalığına yakalanmamis olsaydım keşke 😢😢 insallah bigun keşkelerim çok. Sukur atlattık olarak yerini alır 🙏

X