Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası 2 yaş ve kreş:(

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları

SarI Frezya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ekim 2014
51
21
Arkadaşlar biraz yardiminiza ihtiyacim var. Düşüne düşüne bunalmış vaziyetteyim. Kizim 18 aylik ve ben 24 aylik olunca krese baslatmayi dusunuyorum. Suan ucretsiz izindeyim ve 2019 da ise baslamam gerekiyor. Bakici olayina kesilikle guvenmiyorum kres arastiriyorum ama cok korkuyorum. Henuz konusmayi bilmiyor anne baba dede sadece ama anliyor cogu soyledigimizi. Tuvalet egitimi de yok. Yemek aliskanligi da cogu seyi yemiyor ben onun yiyecegini bildigim sekilde hazirliyorum ve yediriyorum. Kreste nasil olacak nasil muamele gorecek altini nasil degistirecekler tuvalet egitimi nasil yapilacak. Ya cocuguma kotu davranirlarsa. Gece gündüz bunu dusunmeye basladim belli etmemeye çalışıyorum ama cok stresliyim bu yuzden. Oglen uykusuna nasil yatiracaklar mesela ben salincakta sallayarak uyutup yerine yatiriyorum. Kizim parki, oynamayi, ozellikle kiz cocuklarini cok seviyor. Şu siralar bana yapisma doneminde hic ayrilmiyor surekli emmek istiyor malum zorlu dönem. Ama kres dusundukce ben o doneme giriyorum galiba. Benim yasadiklarimi yasayan, bu dönemden gecen atlatan varsa aranizda nolur bi seyler soyleyin konusmaya yardima tavsiyeye ve deneyimlerinize ihtiyacim var. Telefondan konu actigim icin konuyu izah butunlugum kotu olmus olabilirim kusura bakmayin bir anda yaziverdim

benim kuzumda 30 aylıkken başladı kreşe tuvalet egitimi almıştı azbuçuk kendını ıfade edıyordu ... ıdare edebildiğiniz kadar edin derim ben ... ve yazın başlatmaya çalışın...

ben 2,5 yaşında kızımı kreşe başlattım, çalışmıyordum ama artık eve sığamıyordu,iyi ki dediğim şeydir kreş. öncelikle 1 dönem kadar beraber anneli oyun gruplarına gittik hafta birkaç gün birkaç saat. ikimize de bu değişiklik çook iyi geldi.

ben insan gördüm,evden çıktım,onunla iletişimimiz değişti :)

2.5 ta da yarım gün önce (1 hafta kadar) sonra tam gün başlattım.alışana kadar kreşin de yönlendirmesiyle orda oturdum,eve gitmedim,o alışınca eve gittim. sabahları ağladığı oldu,şimdi okuldan eve zor getiriyorum,4 yaşında,hala aynı kreşteyiz,çook memnunum. iyi bir kreş olsun merak etme her türlü alışıyorlar,seviyorlar.iyi düşün iyi araştır iyi olsun inşallah:KK200:

benim kuzumda 30 aylıkken başladı kreşe tuvalet egitimi almıştı azbuçuk kendını ıfade edıyordu ... ıdare edebildiğiniz kadar edin derim ben ... ve yazın başlatmaya çalışın...
Haklisiniz bana kalsa 4 yasinda baslatacagin da mumkun degil 2 yil ucretsiz izine ayrildim bu sene son hakkim. Kasimda 24 aylik oluyor krese baslatip iki ay alisma sureci olarak evde duracagim ama sonra isbasi mecburi

ben 2,5 yaşında kızımı kreşe başlattım, çalışmıyordum ama artık eve sığamıyordu,iyi ki dediğim şeydir kreş. öncelikle 1 dönem kadar beraber anneli oyun gruplarına gittik hafta birkaç gün birkaç saat. ikimize de bu değişiklik çook iyi geldi.

2.5 ta da yarım gün önce (1 hafta kadar) sonra tam gün başlattım.alışana kadar kreşin de yönlendirmesiyle orda oturdum,eve gitmedim,o alışınca eve gittim. sabahları ağladığı oldu,şimdi okuldan eve zor getiriyorum,4 yaşında,hala aynı kreşteyiz,çook memnunum. iyi bir kreş olsun merak etme her türlü alışıyorlar,seviyorlar.iyi düşün iyi araştır iyi olsun inşallah:KK200:
Yaa insallah ben de bu sureci boyle guzel yasarim insallah kizim mutlu olur masallah sizin kuzunuza da kresin iyi olup olmayacagi artik talih isi gibi oldu nereye baksam iyi yorum da var kotu yorum da . ben de dediginiz gibi alistirmaya calisacagim iste tuvelet meselesi, beslenme meselesi, vicdan meselesi kafam soru isaretleri dolu. Insallah benim de iyi ki diyebilecegim bir krese denk gelirim rahatladim biraz olumlu görüşlerinizi okuyunca cok tesekkur ederim

Bu arada siz de Istanbul'daymissiniz hangi krese verdiniz acaba yeri nerede :)

Bu arada siz de Istanbul'daymissiniz hangi krese verdiniz acaba yeri nerede :)

Kreş Sancaktepe'de.

Benim kızımda bezliydi,onlar bıraktırdı, mesela arkadaşı yavaş yiyor diye onu ayrı bekliyorlar yemeği bitene kadar,ailenin söylediklerini dikkate alıyorlar.
Vicdan en zoru ama en önemlisi 0-2 yaşı anneyle geçirmesi,çok şükür siz zaten kendiniz büyüttünüz,bakıcıyla büyüseydi daha zordu,hep aklınız kalırdı,anne kokusunda büyüdü,kreşte oyun vs derken mutlu oluyorlar. :21:

Kreş Sancaktepe'de.

Benim kızımda bezliydi,onlar bıraktırdı, mesela arkadaşı yavaş yiyor diye onu ayrı bekliyorlar yemeği bitene kadar,ailenin söylediklerini dikkate alıyorlar.
Vicdan en zoru ama en önemlisi 0-2 yaşı anneyle geçirmesi,çok şükür siz zaten kendiniz büyüttünüz,bakıcıyla büyüseydi daha zordu,hep aklınız kalırdı,anne kokusunda büyüdü,kreşte oyun vs derken mutlu oluyorlar. :21:
Sansa bakin ben de sancaktepede ikamet ediyorum :)) hangi kres acaba sizin gonderdiginiz? Haklısınız erken isbasi yapmis olsam daha cok vicdan azabi cekerdim. insallah biz de guzel geciririz kres gunlerini kizim iyi olsun da ne isterim daha

Sansa bakin ben de sancaktepede ikamet ediyorum :)) hangi kres acaba sizin gonderdiginiz? Haklısınız erken isbasi yapmis olsam daha cok vicdan azabi cekerdim. insallah biz de guzel geciririz kres gunlerini kizim iyi olsun da ne isterim daha

aaa yok artık :)) özelden yazayım o zmn kreşi,tanışın, sağı solu kreş zaten,kim içinize sinerse

Arkadaşlar biraz yardiminiza ihtiyacim var. Düşüne düşüne bunalmış vaziyetteyim. Kizim 18 aylik ve ben 24 aylik olunca krese baslatmayi dusunuyorum. Suan ucretsiz izindeyim ve 2019 da ise baslamam gerekiyor. Bakici olayina kesilikle guvenmiyorum kres arastiriyorum ama cok korkuyorum. Henuz konusmayi bilmiyor anne baba dede sadece ama anliyor cogu soyledigimizi. Tuvalet egitimi de yok. Yemek aliskanligi da cogu seyi yemiyor ben onun yiyecegini bildigim sekilde hazirliyorum ve yediriyorum. Kreste nasil olacak nasil muamele gorecek altini nasil degistirecekler tuvalet egitimi nasil yapilacak. Ya cocuguma kotu davranirlarsa. Gece gündüz bunu dusunmeye basladim belli etmemeye çalışıyorum ama cok stresliyim bu yuzden. Oglen uykusuna nasil yatiracaklar mesela ben salincakta sallayarak uyutup yerine yatiriyorum. Kizim parki, oynamayi, ozellikle kiz cocuklarini cok seviyor. Şu siralar bana yapisma doneminde hic ayrilmiyor surekli emmek istiyor malum zorlu dönem. Ama kres dusundukce ben o doneme giriyorum galiba. Benim yasadiklarimi yasayan, bu dönemden gecen atlatan varsa aranizda nolur bi seyler soyleyin konusmaya yardima tavsiyeye ve deneyimlerinize ihtiyacim var. Telefondan konu actigim icin konuyu izah butunlugum kotu olmus olabilirim kusura bakmayin bir anda yaziverdim
sizinle aynı durumdayım resmen düşüncelerimi okudunuz. aklıma geldikçe kafayı yicek gibi oluyorum

Ben çalışmayan annelerin çocuklarını bu yaşlar da kreşe vermesini doğru bulmuyorum.Tabi saygı duyarım sizinde kendinize göre sebepleriniz illaki vardır..

oğlum 28 aylıkken yazdırdım aşırı ters teptı. tırnaklarını kökten kopartmaya basladı 3 ay mucadele ettık alısır dıye. olmadı üstüne üstlük ters teptı sımdı 4 yaş 4.ayında hazıranda başlayacak. tek katlı kreslerı gordumu kacıyor yazdırdıgımız yer buyuk bına burası okul dıyor. her cocuk aynı degıl fakat takıp edın cocugunuzu pıslıkler cocugumun alısmadıgını bana soylemedıler uyuyor yemek yıyor mutlu dedıler tırnakları kökten kopartınca bız üzülmeyın dıye söylemedık dedıler..

Yapacaksanız da tavsiye alın bırınden ayrıca kucuk oldugu ıcın ılk 2 hafta sızde gıdın her gıdıste 2 saat kalın sızı gorsun gozunden ayrılmayın. ılk zamanlar 2 saat sonra 3 saat 1 aya yayın bunu yavas yavas ürkütmeden size bağllı cocugu bır anda tanımadıgı yere bırakmayın sızıde orda uzun sure gorsun eger sızı gormesın alısmaz derlerse ordan uzaklasın

Evet arkadaslar kres baslangicimiz yapildi cok sukur. Bu konuda iyi kotu genellemelerine kanmayin lütfen. Kreş kötüdür gibi bir sey hele hic yok .Calismayan bir anne bile olsam kizimi krese verirdim sırf o guzel sosyalligi, egleniyor olmasi, yaşıtlarıyla olmasi bile degiyor. Deneyimlerimi aktarmak gerekirse onceligim kac ogrenci kac ogretmen olacak, kamera kayitlari ne kadar sure saklaniyor, okulun guvenligi, ogretmenlerin hassasiyeti ve bize verilen bildirimlerdi. Sectigim kres cok yakın olmasa da yakin sayilacak mesafede-2,3 durak kadar-, 1 yil kamera kayitlari kaliyor, kapida guvenlik var ve kresin ic kapisi disaridan acilamiyor. Hergun kizimin ogretmenleri kendileri cocugu teslim aliyor ve çıkışta yine onlardan aliyoruz. Ogunun genel degerlendirmesini veya soyleyecekleri ozel konulari bildiriyorlar varsa sorularinizi cevapliyorlar. Kresin programi var telefona indirdik okula geldi, kahvalti yedi, ogle yemegi yarim yedi sadece corba icti, uyudu, duygu durumu neseli, duygusal vs bildirimleri geliyor ve yine bu programdan ogretmenlerine mesaj atilabiliyor .hafta boyunca çocukların aktivite sirasinda resimleri cekilip cuma gunu hepsi ekleniyor programa 200 kusur resim geliyor:KK200: ogle uykusuna yatirirken pijamalarini giydirip uyandiginda yedek verdigimiz giysileri giydiriyorlar. Bezleri duzenlu olarak degisiyor. Her cuma kirli pijamasi veriliyor iki haftada bir de nevresim takimi veriliyor yikamamiz icin . kresle ilgili bir sorun oldugunda muhatap bulmaniz ve cozum odakli olmalari cok onemli. Lütfen bu soylediklerimi kres ariyorken goz onunde bulundurun.Kizim en onemlisi gulerek bize el sallayarak gidiyor ogretmeniyle -Masallah- aksam da kosup sariluyor bize ve yaptiklari bi sey varsa onu gosteriyor. Olumlu cok fazla gelisme mevcut .Tuvalet duzeni oturdu uc gunde bir kaka yapiyorken simdi hergun duzenli yapiyorm yedigi yemek cesiti artti. Uyku saatleri artik duzenli aksam 8 sabah 6,30. Öğrendiği oyunlari bana ogretmeye calisiyor konusamadigi icin gostererek anlatiyor hafizasi ve hareketleri gelismis gibi. Kizim evde olduğunda sürekli ilgileniyorum ve hep beraber vakit geciriyoruz ki onu zorla istemedigimiz icin bir yere bırakıyoruz gibi hissetmesin. Orada guzel vakit gecirecegi icin gidiyor. Hatta h.sonu ayakkabilarini almaya calisiyor gidecegini zannedip:nazar::KK54: sadece ilk hafta iki gun gitmek istemedi kres icinde agladi .ama sonra sinifinda hemen susmus .bi kere evde usutt gece ateslendi. Ateşini dusurduk. Sabah atesi normaldi ama karni agriyor gibiydi dusunup gondermeye karar verdik evde cok kosturup terleyip yine usutebilirdi. Atesolcer atesdusurucu yedek kiyafetle teslim ettim ogretmeni sagolsun ilgilendi heprhaber verdi .atesi yok biraz duygusal gazi var vs. Iki gunde iyilesti. Evde yediremedigim yemeklere orada alisti. Ogretmenini gorunce kosup sariliyor. Kizim zaten krese baslamaya uygundu ben psikolojik acidan hazir degildim ama cok sukur dogru zamanlama imis. Insallah her sey yolunda gider. Bu surecte olanlara tavsiyem cocugunuza guvenin. Konusamasa da mutsuzlugu uzun suruyorsa, hareketleri olumlu olacağına olumsuz yonde degisiyorsa, ogretmenler çelişkili guven vermeyen sekilde konusuyorsa o kresi direkt eleyin. Inanin iyi bir kres seçimi cocuk icin cok önemli bir yatirim . korktugum gibi olmadigi icin cok mutluyum cok sukur hayırlısıyla cuma ise baslayacagim. Vicdan azabi cekmeyin lutfen gercekten korkulacak kadar bi durum yokmuş. Cocuklar degisikliklere cok cabuk adapte oluyorlar. Onemli olan mutlu olmalari. Bu surecte hep pozitif ruh haliniz olsun ki yavrunuza olumsuzluk yansitmayin. Hissediyorlar cunku biliyorsunuz .kotu bi var zannedip alismayi reddedebilirler. Isbasi yapmadan once cocugunuzun krese alistigini iyi oldugunu anlamayi bekleyin ki akliniz kalmasin hem bi sorun olursa yeni bir kres icin vaktiniz olsun. Kizimdaki gelismeleri gorunce anladim ki o ladar korkup vicdan yapacak bi sey yokmuş. Guvenlik önceliğiniz olduktan sonrq Allahın izniyle ailecek alisirsiniz hic nbu surecte destek olanlara cok tesekkur ederim

X